Sny jsou přirozenou součástí spánku. Je však zde mnoho věcí o snech, které nám zůstavají neznámé. Nicméně věda dělá pokrok při objevování těchto tajemství. Od předtuch, nočních můr, až po spánkovou paralýzu. Podívejte se na těchto 25 zajímavých faktů o snech.
24. Psychologický výzkum zjistil, že lidé co sledovali černobílou televizi jako děti, častěji sní v černobílém.
23. Většina lidí má něco mezi 4 až 6 snů za noc. Nebudete si je však vždycky pamatovat. Většina z nás zapomíná okolo 95-99% našich snů.
22. Ve vzácných případech mohou lidé mít sny, ve kterých mohou vidět tragické události, které se teprve stanou. Známé jako předtuchy. Tyto sny byly dokumentovány při mnoha různých příležitostech, včetně některých nejhorších tragédií jako jsou útoky z 11. září, katastrofa Titanicu, letecké nehody atd. Jsou to jen náhody nebo se tito lidé dokáží předpovídat budoucnost? Každý ať si na tohle udělá svůj názor, jelikož na tuto otázku odpověd jednoduše neznáme.
21. Někteří lidé mohou vědomě vyvolávat a dokonce i ovládat své sny. Tento neobvyklý jev je známý jako lucidní snění.
20. Podle americké psychologické asociace sny obnovují vaši kreativitu. Studie ukázaly, že sny mohou pomoci běžným lidem najít kreativní řešení jejich problémů. Také naznačuje, že sny modelují proces tvořivosti, který předchází skutečnému vytvoření.
19. Když usneme, naše mozky se nezastaví. Naopak. Naše mozky jsou ještě aktivnější. Lidský spánek je rozdělen do dvou hlavních fází (které procházejí pěti stádií): non-REM (stádia 1-4) a REM spánek (stupeň 5). REM spánek je místem, kde se odehrává většina našich snů (ale někdy se stávají i ve fázi non-REM). Během spánku REM se náš mozek může stát ještě aktivnějším, než když jsme vzhůru, neboť docházi k něhodnějším a variabilnějším mozkovým aktivitám.
18. Sny se vyskytují ve všech pěti stádiích spánku, ale ve finálním stádiu (REM) se objevují noční můry, které jsou spojeny s vysokou aktivitou mozku, rychlými pohyby očí a inhibují motorickou aktivitu.
17. Byli lidé, kteří snili o vynálezech, které skutečně vymysleli později ve svém skutečném životě. Vynálezy které se objevily ve snech – generátor střídavého proudu, dvojité šroubovice DNA, šicí stroj, periodický stůl a gilotin.
16. Nevidomí lidé mají také sny. Lidé, kteří během svého života oslepli, mají vizuální sny stejně jako každý jiný. Lidé kteří jsou od narození nevidomí, však mají sny, které vykazují zvýšené úrovně smyslového vnímání podobné tomu, jako by zažívali svět, zatímco jsou vzhůru.
15. Skupina dánských vědců ve své studii z roku 2014 zjistila, že nevidomí lidé mají více nočních můr než lidé se zrakem. Téměř 25% nevidomým účastníkům studie byly zaznamenány noční můry. Noční můry u lidí se zrakem se vyskytly pouze u 6% účastníků.
14. Častým jevem u mužů je v závěrečné fázi REM spánku erekce. Vědci však nedávno zjistili, že tyto erekce nemusí nutně souviset s erotickými sny. Nicméně původ a účel těchto nočních erekcí zůstává neznámý.
13. Studie snů ukázaly, že zážitky ze snů jsou většinou nepříjemné. Sny které obsahují nepříjemné emoce, jako je strach, zlost a úzkost, jsou častější, než příjemné sny.
12. Přestože většina snů je nepříjemná, slovo „sen“ má konstruktivní konotaci. To má svůj původ ve středověké angličtině. Slovo „dreme“ znamená „radost“ a „hudba“.
11. Mezi sny mužů a žen existují určité rozdíly. Pánské sny mají tendenci být násilnější a mají méně postav, než ženské. Muži také sní o jiných mužích dvakrát častěji, než o ženách. Zatímco ženy sní o obou pohlavích přibližně stejně.
10. Odhaduje se, že pět minut po skončení snu jsme již zapomněli 50%. O deset minut později jsme z něho zapomněli na 90%.
9. Dimethyltryptamin (nebo DMT) je chemická látka, které je pravděpodobně odpovědná za sny. Někteří lidé sní rádi natolik, že používají syntetickou podobu látky, aby měli sny i během dne.
8. Říká se, že dokonce i ty nejhrůznější noční můry jako jsou například smrt, příšery, pronásledování apod. obvykle nepředstavují špatné znamení. Místo toho spíše znamenají velké změny, nebo emocionální momenty ve vašem skutečném životě.
7. Vědci říkají, že je velmi pravděpodobné, že zvířata mají také sny. Většina savců zažívá REM fázi spánku, ve kterém se vyskytují sny, takže je na místě předpokládat, že sní stejně jako my. Vědci dnes však věří, že ptáci, plazi a možná i ryby mohou snít také.
6. Naše sny mohou obsahovat mnoho postav a osob, ale naše mysl je nevymýšlí – v našich snech vidíme skutečné tváře skutečných lidí, které jsme viděli během našeho života, ale ani o tom nevíme nebo si to nepamatujeme.
5. Batolata do věku 4 let se nemohou vidět ve svých snech.
4. Náměsíčnost není nemoc, ale pouze porucha, která však potenciálně může být i nebezpečná. Lidé kteří jsou náměsíční, trpí formou poruchy spánku REM, kdy se během spánku nastartuje pohybový systém. Došlo k extrémním případům spojeným s náměsíčnými lidmi. Jeden muž řídil 16 km a poté zabil svého přibuzného, dále pak 55-letý šéfkuchař, který vaří při spánku, nebo zdravotní bratr v náměsíčnosti vytváří „fantastická umělecká díla“.
3. Začínáme snít už v prenatální fázi našeho života. Vědci zaznamenali sny u plodů již kolem 7 měsíců a domnívají se, že první sny (založené jen na zvucích a vnímání) se mohou objevit ještě dříve.
2. Podle výzkumu je nejobvyklejším prostředím pro sny každého člověka jeho vlastní dům.
1. Sny jsou obvykle velmi subjektivní, ovlivněné našimi osobními zkušenostmi, ale existuje několik univerzálních témat, která se vyskytují ve snech lidí po celém světě. Mezi tato témata patří sny o pronásledování nebo útoku, pádu, neschopnost pohybu a být nahatý na veřejnosti.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, já si myslím, že ty lidi do…
-***** Do víru „konspiračních teorií“ se nás snaží stáhnout…
-Aziza Je to realita. Konspirace vedou k neštěstí.
-Alue K. Loskotová Ďakujem za obohacujúci článok. Musím dať za pravdu,…
-dodo