259. Dotazník: Je low carb stravování prospěšné?

12.4.2020 v Čtenáři 51

1. Co si myslíš o nízkosacharidové stravě Low carb?
Jsem její velký zastánce, protože právě na low carb a intenzivním cvičení jsem shodila přebytečnou váhu, co mi naskákala během mého ročního vegetariánského pokusu. Prakticky si ani nemyslím (nebo to neznám) že je nějaká jiná metoda, jak efektivně shodit. Bez omezení cukru to prostě nejde. Částečně low carb uplatňuji po celý rok, ale míra striktnosti je různá, podle toho jak na tom zrovna jsem. Jestli chci něco sundat, nebo jenom udržovat váhu.
Nejdu ale nikdy do extrémů, nikdy jsem neměla ketózu. Ráno si dám čaj s jednou lžící medu. Toho se držím i při redukci. Když je léto, v domě je moc horko a na čaj nemám chuť, udělám si sice vodu s citronem a bylinkama, ale bez ranního cukru bývám unavená a hladová, takže je lepší si to buď přisladit, nebo posnídat protein. Nebo oboje.Četla jsem strašidelné zkušenosti lidí, co si ketózou údajně poškodili ledviny, nevím jestli je to pravda a nechci si to ověřit tím, že to risknu. Taky ani přesně nevím, jak lidi tu ketozu vlastně dávají, protože i když si místo příloh dělám zeleninu, i kdyby jenom čistě na páře, tak v ní vždycky nějaký ten sacharid je. Co ti lidi v ketoze teda jí? Jenom instantní směsi s umělými sladidly? Tak to není nic pro mě, já jsem králík a musím mít svou zeleninu a svůj ranní sladký čaj.
Žádný extrém není správný, takže low carb rozhodně ano, ale s rozumem. On to koneckonců stejně není závod a není potřeba se zhuntovat extrémní dietou. S mírou tam sice dojdeme později, ale bude to příjemnější a bezpečnější.
Pouze samotné vynechání cukru a příloh je ale málo. Je potřeba si dobře hlídat dostatek bílkovin, což vůbec není jednoduché. To zjistíte ve chvíli, kdy ty živiny začnete fakt počítat a zapisovat. Pokud člověku jde vyloženě o to zhubnout zdravě, tak se nevykašlat na cvičení. Jiní lidé s jiným metabolismem můžou mít zkušenost odlišnou (třeba mé kamarádce stačí méně svačit a okamžitě jde s váhou dolů, ale to má od štítné žlázy – takže mě neberte doslovně), ale já mám vypozorované, že pouhá dieta nebo low carb s mojí váhou nepohne. Tělo si na to zvykne a prostě začne šetřit energii, což se projeví maximálně únavou (což by bylo fajt za dob hladomoru 😀 vydržela bych nejdýl 😀 ale v době nadbytku je mi to na nic). Aby začalo spalovat, plýtvat a hráblo si do rezerv, je nutné se denně kopat do zadku a prolívat proteinem. Aby vůbec nemělo šanci začít šetřit, ale aby ani nechtělo začít šetřit – a toho se docílí právě správnou výživou, bílkovinama a hromadou zeleniny. Potom to jde jedna báseň.

2. Co si myslíš o domácím klíčení (např. mungo, čočka, ředkvička…), případně zkoušela jsi jej?
Klíčila jsem hlavně mungo, ale štve mě je že to jakési jalové a skrobovité na skus, takže spíš vhodnější jako příměs do salátové směsi. A rychle to stárne. Když toho člověk naklíčí moc a pak to nestihne sníst, je to k vzteku. Takže dávám spíš přednost salátům, rajčatům, okurkám a domácí čalamádě, když dojde na syrovou část talíře.

3. Plánuješ rozšiřovat akvárko?
Otázka je, co je myšleno pojmem rozšiřovat. Akvárko má délku 80cm, je skleněné, bylo dost drahé a teda není ho jak ani kam ,,rozšířit“ 🙂 Další si koupit nemůžu, protože na něho už nemám místo. Jediné co bude, je proměna skladby jeho obyvatel, ale to má  ještě čas.

4. Máš doma řasokoule?
Už mám jenom jednu kouli. Z té druhé jsem udělala kobereček (prostě jsem ji rozdělala) a nacpala ho na skalku v nádrži. Je to teď takový gauč pro rybičky, které se na něj chodí válet. Jsem zvědavá, jestli se tam uchytí a bude růst po té skále.
Jinak mě řasokoule zaujaly jako námět pro dekoraci. Vypadá to moc hezky. V reálu ale musíte počítat s tím, že se tam musí občas vyměnit voda a že se na skle dělá řasa, takže se to musí čistit. Není to úplně bezúdržbové. Kamínky a mušličky vypadají na obrázcích moc hezky, ale to vydrží hezké asi jeden týden. Ale třeba skleněná koule se čistí celkem dobře 🙂

5. Jaké je Tvoje nejoblíbenější roční období?
Jaro, léto, podzim. Nesnáším zimu 🙂 Asi jsem si při inkarnaci spletla lokalizaci, nejradši bych žila na místě, kde je teplo celý rok.

5+1. Někde jsem slyšela o takové pověře, že když spíš a máš na sobě peřinu knoflíkovou stranou u noh, tak se ti zdají pěkné sny a když knoflíkovou stranou u hlavy, zdají se noční můry. Mně to teda nefunguje, ale jeden kluk popisoval, že jemu ano. Zajímalo by mě, co si o tom myslíš ty a kde to mohlo vzniknout?
Já jsem pečlivá, takže se mi nestává, že bych měla peřinu obrácenou a navíc ty novější povlečení už ani nemají knoflíky, ale dělají se na zip. Když jsem byla malá, tak jsem staré knoflíkové sice měla, ale hned jak jsem zjistila že mám peřinu naopak, jsem ji spravila. A noční můry jsem měla furt a byly naprosto strašné. Mívala jsem období, kdy jsem se bála zavřít oči.
Čili vůbec nemám tuhle zkušenost s knoflíky. Ale přišel mi zajímavý komentář, který přistál do diskuze pod tuto otázku:

Týjo, tak to mě překvapuje, že se to i někde tvrdí, jako pověra, protože doteď jsem o tom neslyšela, ale když jsem byla malá vždycky jsem spávala s knoflíkama u nohou, protože mi to tak mamka dávala, protože je to tak prý lepší, že ti ty knoflíky nijak nezavazí a tak až jednou jsem si povlečení měnila sama a dala jsem si knoflíky k hlavě a neřešila to. No a hned první noc se mi zdál velmi děsivý až reálný sen, druhou noc taky. Spojila jsem si to s těma knoflíkama a hned je otočila k nohám a pak už se mi noční můry nezdály. Jako malé mi to hned intuitivně došlo, že je to těmi knoflíky a vždycky už jsem je měla pouze u nohou.

Pak ještě jednou na lyžáku, nebo na školním výletě jsem spala jednu noc s knoflíky u hlavy, protože jsme nějak v rychlosti povlíkli postele a razili někam na tůru a večer už jsem si na to unavená nevzpomněla a zase děsivé sny, takže na mě toto platí určitě.

Je zajímavý, že manžel mojí mamky s knoflíkama u hlavy spal pořád a prý mu to tak vyhovovalo, je to velice destruktivní a zlý člověk, který se akorát snaží škodit ostatním, takže se tomu nedivím. Většina lidí teda tuhle věc asi nezná a prostě spí s knoflíky u nohou, protože u hlavy jim zavazí.
-Niky-

7. Když byla kamarádka malá,tak jí prý jednou lítal kolem kočárku kulový blesk. Nic se jí nestalo a v dětství se snad ani nic neprojevovalo, ale v dospělosti jo. Třeba strašne často když sáhne na vypínač, tak rupne žárovka a když kdysi zkoušela najít s proutkem vodu, tak našla kabely el. vedení.
Myslíš,že to mohl nějak ovlivnit ten kulový blesk? (pokud to tedy byl kulový blesk)
Mohlo to být znamení. Kulový blesk jinak není nějaký zázračný spouštěč. Pokud člověk hodně praská žárovky a jinak nechtěně rozbíjí výrobky spojené s elektřinou, znamená to, že je přebitý a měl by se pravidelně uzemňovat. Stačí se buď chytit na pár minut kovového radiátoru v domě, nebo pokud je ta možnost, projít se na pár minut bosky venku po trávě, ideálně ráno když je rosa.

8. Co si myslíš o laserovém odstraňování chlupů? Nemyslím celé tělo ale jen vybrané části.
Obávám se, že to není zcela bezpečné a že jsou v tom zdravotní rizika.

9. Máš zkušenosti s archetypy ve snech? Který archetyp je podle tebe nejdůležitější?
Zkušenosti se sny má každý člověk, který si své sny pamatuje. Já věnuju pozornost zejména situacím, kdy ve snu zažiju intenzivní emoce. To bývá ukazatel toho, že se děje něco důležitého, nebo si podvědomě vybíjím něco, co se nemohlo projevit za bdělého stavu. A to jsou podle mě nejdůležitější momenty. Symbolika, okolnosti, osoby nebo zjevená zvířata pak napovídají, o co konkrétně jde. Velký pozor si dávám na hady, to jsou velmi spolehliví ukazatelé zrádců a problémů.

10. Plánuješ v blízké době nahrát zase nějaký AluTalk? (Jsou super, mohla by sis založit i vlastní podcast ;))
Díky. Na Alutalk mám hned několik moc zajímavých námětů, ale prakticky pokaždé čekám na chvíli, kdy se mi do toho bude chtít. Dělat videa s pocitem že musím, nebo měla bych, je špatně, protože to pak jde z toho videa poznat. Můžu se sice přetvařovat a hrát nabuzenou sdělnou náladu, ale to je velice vyčerpávající, proto to nedělám. Tu energii si raději ušetřím na něco jiného. Nedá se do toho nutit, když se mi nechce, tak prostě nic netočím. A většinou dám přednost něčemu morčátkovému. Protože když už po dlouhé době točím, tak se na youtube desetitisíce diváků těší na morčouny a když dám jiné téma, tak mi ho v podstatě omlátí o hlavu 😀 Takže i když bych ráda dělala i jiné věci, na můj obsah má vliv to, co publikum požaduje.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020

 

Napadá-li Vás nová otázka do příštích dotazníků, položte ji směle do diskuze….. Děkuji!
Dotazníky nejsou určeny k recenzím na zboží, posuzování osob, webů a hudebních skupin. Nenahrazují poradnu, s osobními problémy se prosím obracejte na e-mail.

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-12 01:16:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ale to vůbec není o tom, co jíš a ani o tom kdy(pokud mluvíme čistě o hubnutí). je o tom, kolik kalorií sníš vs. kolik kalorií spálíš. stačí to počítat a můžeš jíst třeba čokoládu, je to fuk(teď nemluvím o zdravotní stránce)… osobně mi low carb pokazilo trávení.

jinak se sny mám zkušeností habaděj.. vyšší vedení někdy pošle dost silné věci.

Ikona diskutujiciho vanilková 2020-04-12 09:26:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si nemyslím, že u hubnuti jde právě jen o počítání kalorii. Myslím, že tělo moc dobře ví, kdy mu které živiny scházejí a pak na to reaguje. Znám dokonce spustu lidí ve svém okolí co jí jakoby ukázkově všechnu tuhle low carm a fitnes stravu ve velmi uměřených porcích, ale nehubnou, nebo jsou neustále unavení a apatičtí.
Myslím, že u stravy a hubnutí záleží na obrovské spoustě faktorů, do kterých může spadat i stolování (př. jestli jíme ve spěchu), kombinace potravin (věřím, že je důležité se stravovat s ohledem na roční období a podnebné pásmo) a řekněme na některých našich predispozicích (když má například někdo oslabený určitý orgán, měl by tomu přizpůsobit i stravu).
Taky si myslím, že záleží na tom kdy jíš, protože tělo má určité biorytmy, během kterých více či méně pracují naše orgány a kdy se čistí…
No, nevím, sama se stále snažím vše okolo jídla stále pochopit a vyladit…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-12 09:52:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud někdo jí velmi přepečlivě low carb a nehubne a je unavenej, tak to je úplně jednoduchý. Je podvyživenej, jí málo a chybí mu sacharidy, proto je unavenej a apatickej. Kdyby se nebáli doslova pořádně nažrat a pak byli přes den v pohybu, tak shodí. O tom byl taky celý seriál jste to co jíte. O velrybách, které jedly jenom salát a vůbec nehubly. Protože tělo jak bylo podvyživené si velmi dobře hlídalo, aby už nic neshodilo, protože se bálo že umře hladem. Takže obrazně řečeno i salát přerobilo na tuk.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-12 09:58:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvano jestli jsi tím chtěla popsat princip ketozy, tak se mi to nezdá zcela přesné. U ketozy jde o záměrné ubírání sacharidů, nejde o kalorický deficit (to už není ketoza ale hladovění) a čokoládu taky ne – leda by byla vysokoprocentní hořká, to potom ano, to je čistej tuk a kakao. Předloni jak jsem shazovala špeka po vege pokusu jsem se hořkou čokoládou cpala a vůbec to nevadilo, krásně jsem hubla i s tím. Ale celý den jsem se kopala do zadku a makala.

Co to je ketóza?
Ketóza je organismu přirozený fyziologický stav. Nastává, když se tělu ve stravě pravidelně dodává dostatečné množství proteinů (bílkovin) a zároveň je na minimum snížen příjem sacharidů a tuků. V ketóze se pak začínají tvořit „ketolátky“. Vznikají štěpením vlastních tukových tkání a tělo je dokáže využívat jako záložní zdroj energie.5 Ketolátky mají schopnost plnohodnotně nahradit sacharidy ze stravy, které jsou primárním zdrojem energie člověka.
Více výzkumů prokázalo, že v důsledku toho dochází k úbytku nejen podkožního tuku, ale také útrobního tuku, neboli viscerálního, který obklopuje důležité orgány.1,2,7,8 Došlo také ke zvýšení „dobrého“ cholesterolu (HDL) v krvi, což má pozitivní vliv jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.3 Dalším pozitivním faktorem je, že klesá produkce inzulínu, hormonu, který štěpí cukry a vyvolá chuť na sladké. Též se zlepšuje citlivost těla na tento hormon až o 75 %, což pomáhá při léčbě a prevenci cukrovky.9 Ketózu neprovází hlad a chutě, což zjistila studie prof. Alexandra M. Johnstona 1, dále ani zlá nálada. Naopak! Člověk se může cítit plný energie a místy mít až euforickou náladu. Ketóza je také skvělý detoxikační prostředek. Tělo totiž spaluje i usazené toxické látky, prostě vyloučí vše, co nepotřebuje. Do ketózy se organismus dostává v průměru po 2 – 3 dnech proteinové diety. 16 Připravovat proteinovou dietu z běžných potravin je pro zdraví nevhodné a také časově náročné.
zdroj https://www.prodietix.cz/o-proteinove-diete

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-12 18:31:22
Ikona diskutujiciho
sipka

ne, nechtěla jsem popsat ketozu, ale byla jsem v ní taky a už bych do toho v životě nešla, hrozně mi chybělo ovoce… já jen chtěla říct, že pokud někomu low carb vyhovuje a ten typ stravy při hubnutí pomáhá, je to fajn, ale není to jediná cesta jak zhubnout a rozhodně není pro všechny. k hubnutí nemusíš nutně řešit kolik sacharidů sníš, můžeš uplně prdět na ketozu, a prostě jen počítat kalorie – pak si můžeš jíst ovoce i zeleninu i prostě cokoliv. já už dlouho dělám, že si na netu spočítám kolik kalorií na den potřebuju pro hubnutí a to pak jím(nejlepší na tohle jsou www.kaloricketabulky.cz). a na low carb prdim… bylo to na mě už moc extrémní, prošla jsem si tím dvakrát a už nikdy víc. hubnutí je především o kaloriích snědených vs. kaloriích spálených, ne pro každého je low carb prospěšný.

ale jak říkám, ono je to o tom co komu psychicky vyhovuje. někomu třeba vyhovuje přerušovaný hladovění, někdo jí low carb, někdo začne jíst dukanovu dietu… je to o psychice, aby na tom člověk vydržel, ale nakonec je to stejně především o kaloriích, ne o tom, co člověk konkrétně jí. co se ketozy týče, tak ta prý hubnutí pomáhá, ale ne nijak výrazně.

Ikona diskutujiciho Petr 2020-04-13 15:10:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Při ketóze se doporučuje jíst do 50 g sacharidů. Což se pokryje bohatým množstvím zeleniny(opatrně s mrkví a řepou), hořké čokokolády…. Tento výpadek ve zdroji energie zastoupí tuky. Neplatí tady definice, že při ketodietě se jí málo tuků. Naopak se jí ve vyšším množstvý, než při tzv „vyvážené stravě“
Obsah bílkovin by měl být střední, ani moc, ani málo. Uvádí se 1,5 g na kg aktivní hmoty (hmotnost bez sádla). Při delším nedostatku hrozí požírání sebe sama. Naopak při přebytku se bílkoviny mění na glukozu (sacharidy), čímž se ketoza naruší. A pokud neprobíhá ketoza a zároveň tělo nepřijímá ani sacharidy, jednoduše nemá energii.
Vtip jev tom, že játra nemohou štěpit tuky na ketony, pokud v krvi koluje glukóza a inzulín.
Další háček je v tom, že při přechodu na ketodietu, mozek svaly a orgány nejsou zvyklé využívat ketony jako zdroj energie, i když je játra už produkují. Většina lidí k tomu prostě nebyla okolnostmi donucena. Trvá to několik týdnů systematického postupu v otázkách stravy, pohybu a odpočinku, aby si na to tělo plně zvyklo. Ale poté není problém vynechat jídlo, bez ztráty energie nebo nálady. Tělo si to vezme ze svých tukových zásob, které jsou mu k dispozici.

Ikona diskutujiciho Izairi 2020-04-12 09:54:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu děkuju za zodpovězení mých dvou otázek.
Mimo dotazník (nebo jak chceš,ale tohle asi moc do dotazníku není) jedla jsi už kimči? A jestli jo,chutnalo Ti?
Případně zkoušela jsi ho udělat doma?
Do dotazníku: Víš něco o křišťálových
tunelech?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-12 09:59:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Kimči neznám… podle receptu mě ani nějak extra neláká. To radši svou starou dobrou čalamádu.

Ikona diskutujiciho Petr 2020-04-13 15:22:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Kimchi funguje na principu mléčného kvašení. Jako kysané zelí. Je to vynikající jídlo a každý to zvládne. Není těžký nalifrovat libovolnou zeleninu do sklenice, popřípadě přidat zazvor, kari pastu, cokoliv podle chuti, dbát na ponoření obsahu pod hladinou a podle chuti nebo receptu vyčkat par dní či týdnů.

Ikona diskutujiciho Izairi 2020-04-12 10:12:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Třeba pro mě počítání kalorií neni, to bych se za chvíli zbláznila.A vemte si třeba Nigellu Lawson,ta se klidně cpe bůčkem a sladkým,a
vypadá skvěle.Je pravda,že tělo si řekne když mu něco chybí.Já mám např.potřebu sníst droždí když mi chybí béčko.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-12 18:28:19
Ikona diskutujiciho
sipka

kaloricketabulky.cz – zapíšeš, hotovo, spočítá se to samo

mimochodem bůček není špatně když to umíš dávkovat a sladké také můžeš, pokud ho vyběháš – nigella se určitě celý den necpe sladkým a nesedí u telky, ta to má spočítaný

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-12 18:33:10
Ikona diskutujiciho
sipka

no říkám, ono je to furt jen o kaloriích. sladké klidně můžeš, bůček taky, ale nemůžeš toho moc protože je to vysoce kalorické – nebo to pak musíš vyběhat, jak říká Aluška.

Ikona diskutujiciho Sebastian 2020-04-12 11:48:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

1. podla cinskej mediciny a organovych hodin telo spracuvava cukry najlepsie v case medzi 9:00 az 11:00. Takze trocha sladkeho rano je fajn (napr. Ovocie, caj s medom a tak ) – najdete na nete viac, kto potrebuje
5+1 mne sa nocne mory nesnivaju nikdy, mozno tak 1x rocne 🤷‍♂️ a aj to je prehnane a spim vzdy so zapinanim pri hlave, lebo opacne sa mi na niektorom povleceni zvykla vyzliekat perina a rano som ju mal pri nohach a prikryty len povlecenim 😃

Ikona diskutujiciho ginze 2020-04-12 11:57:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono hodně lidí se pře o to, jaký typ stravy je pro udržení zdravé váhy nejlepší a neustále se v tom rozcházejí…já si myslím, že každému vyhovuje něco jiného, každé tělo je jiné. Někdo jede na málo sacharidech a je v poho, někdo je zase unavený a musí je přijímat. Důležité je se řídit svým tělem a sledovat, jaká strava mu dělá dobře. Já jsem jela půl roku na veganství a divím se, že jsem to vydržela, tak dlouho. A nebylo to, že bych se najednou rozhodla, že pojedu tento typ stravy a šup do toho. Nějakou dobu před tím jsem četla články, studovala, co je potřeba jíst, aby to tělu dodalo přesně to, co potřebuje. I přes všechno mi bylo zle…na diskuzích jsem se dočetla, že ze začátku je to normální, než si tělo navykne na jiné složení stravy, že to může třeba měsíc trvat…jenže u mě to trvalo 6 měsíců a bylo to horší a horší, navíc mi to začalo zasahovat do života, že se mi třeba udělalo špatně ve škole, nebo jsem na přednášku ani nešla, protože najednou se mi motala hlava a bylo mi na zvracení. Tak jsem se na to vybodla. Ale pak vidím lidi, kteří na tom jedou spoustu let a jsou plní energie, protože po ně je to naprosto vyhovující způsob stravy. Já třeba na maso úplně nejsem, takže i dnes si udělám na oběd třeba nějaké zeleninové placičky místo masa a jsem spokojená. Rozhodla jsem se v tom najít kompromis a zařazují neveganské potraviny, ale oblíbené recepty z vegan doby mi zůstávají. Taky miluju luštěniny, takže ty mám na talíři také dost pravidelně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-12 18:33:51
Ikona diskutujiciho
sipka

To je jednoduchý. Chyběly ti bílkoviny, aminokyseliny. Vegani co jim je dobře, mají vychytaný jídelníček a cpou se do toho doplňky, jsou i výborné veganské proteiny, ty beru i já a svaly po nich rostou jako bejk.
Hranolky jsou taky vegetariánský jídlo, ale to neznamená, že jsou zdravý a výživný. Dva vegani můžou jíst úplně jinak, jeden blbě druhej dobře a pořád to budou vegani. Takže to že je někdo na extrémním jídelníčku a je mu dobře neznamená že je divnej, má zvláštní metabolismus nebo kecá – prostě to vychytal.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-04-13 11:33:23
Ikona diskutujiciho
sipka

No já jsem právě měla aplikaci tu klasickou na počítání bílkovin, sacharidů atd. a pak ještě aplikaci Cronometer a ta počítá i vitamíny, aminokyseliny, minerály…takže jsem každý den poctivě zapisovala a vymýšlela, co přidat do jídelníčku, aby bylo vše splněno, ale stejně mi nebylo moc dobře. Vitamíny jsem měla nakoupené, veganský protein taky. Asi mi holt stejně něco uniklo 😀
Já jsem ani neholdovala těm nezdravým vegan věcím, chtěla jsem jíst základní potraviny. Ono člověku, který se nechce cpát sojou a polotovary ani nic jiného nezbývá, protože vegan trh je v dnešní době bohatý, ale spousta jsou právě polotovary a soja. Náhražky neveganských potravin často stojí za prd, třeba veganské sýry jsou z vody, tuku a škrobu.
Je fakt, že na vegan stravě bývá nejtěžší pořešit ty bílkoviny, protože všude se dá dočíst, že hlavní zdroj bílkovin pro vegany je soja (takže nic :D), luštěniny, obiloviny, ořechy, semínka a zelenina (ale tam už toho moc není). Já jsem teda soju nejedla a ořechy taky ne, ty bohužel nemůžu. I tak se mi většinou podařilo ten cíl bílkovin jakž takž naplnit.
Akorát mně rostou svaly snad ze všeho, stačí mi cvičit trochu a už rostou (co cvičit, mně stačí, že jsem třeba chodila každý den cca 8km a už jsem měla na lýtkách úplně boule :D), tak nevím, jestli jich pak třeba tělo nepotřebuje ještě víc.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-13 12:27:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Při fyzické zátěži je logicky větší spotřeba bílkovin, protože tělo nejenom že buduje, ale také opravuje poškozená vlákna svalů.
Jestli jsi byla schopná jako vegan naplnit svou denní dávku bílkovin, tak to dost čumím. Pro mě je to těžké i když jím normálně. I s proteinem jsem chronicky pod limitem všeho. Kdysi jsem se divila proč když jím tolik luštěnin jsem podvyživená a tloustnu z toho a pak jsem se nestačila divit, když jsem začala zapisovat do tabulek. I když bych se celý den cpala hráškem, tak nikdy nedostanu dost bílkovin do těla. O jiných živinách ani nemluvě. A náhrady za maso, jako různé placičky a párečky, jsou prakticky sacharidy. Když tam nedáš soju, tak jsou tam obiloviny. Takže v podstatě recept na to jak se vyžrat a podvyživit naráz.
Někteří z nich popisují svůj stravovací režim na yt v rámci propagace svého životního stylu, to jsou ti štíhlí a přechází mi z toho zrak. Nedobré fujtajble jedí. Pohanka, soja, blef.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-14 04:10:16
Ikona diskutujiciho
sipka

zkus kuskus. ňam. je to o zvyku 🙂 a u tofu apod. záleží, jak to upravíš.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-14 08:13:44
Ikona diskutujiciho
sipka

kuskus blef… a co na tom kdo vidí? však je to těstovina, to už je lepší si normálně uvařit nudle 🙂

Ikona diskutujiciho Peace 2020-04-15 23:25:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě má smysl být vegan jen z etických důvodů, jinak dle mého názoru vůbec není pravda, že je to zdravé. Proč by pak tolik veganů mělo problémy a nebo musí brát nějaké výživové doplňky? Já jsem zkoušel být alespoň vegetariánem, ale maso mi fakt chybělo (jak psychicky, tak se to negativně projevovalo i na mém těle) a bylo mi spíš hůře, tak jsem se zase brzo vrátil k masu. Občas někde v diskuzích vidím, že vegani píší, že maso je jen o tom jak se nakoření, že dokáží udělat něco co chutná téměř stejně bez masa, bohužel jsem ještě nic takového neochutnal, zatím většina veganských jídel co jsem někde zkoušel tak byly blafy.
Dotaz do dotazníku:
Co si myslíš o metodě Acces bars? Pokud neznáš, tak obecně o dnes hojně rozšířených „neduchovních“ metodách nápravy celkově psychiky. Může tam být nějaké riziko jako třeba u reiki apod?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-16 08:14:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravé to není určitě. To mi taky došlo i ve chvíli, kdy jsem si začala zapisovat živiny. – Naplnit požadovaná políčka ve správné míře je těžké i bez omezeného jídelníčku. Pro mě nemožné bez doplňků a to jím maso. – mě překvapilo, že vlastně v tom mase těch bílkovin není dost na to abych naplnila svou denní spotřebu, i když ho budu obědvat i večeřet ve velkém množství. Stejně si ještě musím pomoct proteinem. Což teprve na vege, to je zcela nemožné. Vláknina je taky mazec. Nejvíc jsem jí našla v kapustě… pro mě bylo vegetariánství velice poučná zkušenost, hodně jsem si díky tomu uvědomila.

Ikona diskutujiciho kiko 2020-04-12 18:42:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, nejakú dobu sa chcem spýtať či je nejaký rozdiel medzi tebou používanými pojmami „konštruktívna“ a „deštruktívna“ energia a „jin“ alebo „jang“ tendenciou, nevedel som pod aký článok to napísať ale šak hádam to v dotazníku nebude vadiť 😀 Ďakujem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-12 19:00:23
Ikona diskutujiciho
sipka

jin a jang má představovat ženský a mužský princip… jak to souvisí se slovem konstruktivní a destruktivní?

Ikona diskutujiciho kiko 2020-04-12 19:28:55
Ikona diskutujiciho
sipka

V niektorých knihách o radiestezii tým označuje autor „polaritu“… tak sa len pýtam no 😀

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-04-14 18:20:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Čo ak jin jang zobrazuje proste len dualitu dobro a zlo. Kde tam vidíš ženský a mužský princíp? To by znamenalo že ženy sú deštruktívne a je v nich len štipka dobrého (tá biela bodka na čiernom elemente .)) Ako v pohode ale zase si nemyslím že by muži boli oproti ženám o toľko konštruktívnejší 😀

Ikona diskutujiciho lenka f 2020-04-12 20:19:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No je fakt, že já to takhle nastudovaný zdaleka nemám, ohledně hubnutí, diet a pod. Pouze můžu z vlastní zkušenosti říct k hubnutí, že v mém případě šlo opravdu o to, kolik kalorií jsem snědla a kolik spálila. Dneska ve 48 letech mám jiný metabolismus než tenkrát, když mi bylo 28 let. To jsem vážila 80 kg a chtěla zhubnout. Já nejsem na žádné drasťárny ani nekonečný cvičení. Tenkrát jsem cvičila opravdu jen zlehka, ani ne pravidelně. Jedla jsem absolutně všechno i sladila, žádný speciální postup jsem na to neměla ani speciální potraviny. Akorát ty porce byly menší. Hubla jsem pozvolně 1 – 2 kg měsíčně. Nějakou dobu jsem i stála na váze a za rok a půl jsem měla 20 kilo dole. Nikde žádné strije ani povislou kůži jsem neměla.

Ikona diskutujiciho All 2020-04-12 21:39:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ako je to s dlhodobým plánovaním? je dobré mať všetko dopodrobna naplánované alebo je lepšie žiť tu a teraz?

Ikona diskutujiciho Mája 2020-04-12 23:01:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s těma knoflíkama je celkem zajímavé:D Nikdy jsem neřešila jestli mám knoflíky u hlavy nebo ne, nějak moc mi to při spánku nevadilo a hlavně většina mých povlečení má zip. Ale mám jedno povlečení, které má knoflíky a je mi moc příjemné. Když se naskytne možnost, hned ho beru. To povlečení má tu hezčí část právě u knoflíků a já si ji samozdřejmě musím dávat k hlavě:D. A neřekla bych, že bych měla nějak špatné sny. Občas se nějaký ukáže, ale nic strašného to není

Ikona diskutujiciho Jab 2020-04-12 23:15:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co si myslíš o staro Egyptské kultuře? Mě totiž příjde v mnoha ohledech podobná tady tomu. Věřili ve dvě síly, Ma´at a Isfet. Ma´at byl řád, tvoření světa, jeho hlavní symbol bylo slunce(nejvýznamější bůh byl sluneční Ra). Od toho se odvyjí jejich stavebníctví(Např. egyptský obelisk jako sluneční paprsek). Dále kočky (Bohyně Bastet, Mafdet) a mnoho dalšího. Věřili že tělo má pět částí- Ba=Něco jako astrální tělo. Ka=životní síla. Ren=Jméno, ale ne ve smyslu např. Alena Nohavicová ale jako tvoje identita, všechno co jsi kdy udělala, všechny vzpomínky. Jb=srdce. To, co se váží na váhách. Soubor dobrých a špatných skutků. Ach= spojení Ba a Ka(duch). A nakonec Šut=stín. Tvoje kopie. Isfet byl zase chaos. Jeho hlavní představitel byl had Apopis. Dále ještě démoni a bůh Sutech(Set). Jeho barva byla rudá(Barva písku pouště=smrt). Černá byla na rozdíl ode dneška spojovaná spíše s Ma´atem- Černá barva nejůrodnější půdy=jídlo=život. A ještě více-Např. Jemnosvět u nás/Duat v egyptě. Jemnohmotné bytosti u nás/ bohové u nich(bohové tu byli buď zhmotněním přírody-zvířecí a elementární- nebo jenom ochránci před démony-trpasličí bůh Bes.Většinou byli obojí. Prostě mi to příjde podobné

Ikona diskutujiciho Lucy 2020-04-13 01:32:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, chcem sa ťa prosímťa opýtať ako je to s konštruktívnymi kúskami, ktorými sa snažíme pomôcť v dobro druhému človeku? Uvediem konkrétny príklad – Vo vzťahu dvoch ľudí žena nesúhlasí s niektorým činnosťami, ktoré muž vykonaná, lebo nie sú prospešné pre jeho zdravie tak sa pokúsi o konštruktívne kúzlo, ktorým ho do istej miery ovplyvní aby sa rozhodol podľa jej uváženia ale zároveň mu dopomôže k dobru a k zdraviu. Je to podľa teba v poriadku? A ak nie čo robiť ak nie je všetko podľa predstáv ženy, samozrejme ak žena vidí že si muž nejakým spôsobom zdravotne nepomáha, ale snaží sa mu pomôcť ale on si aj napriek jej radám robí po svojom? Dá sa v tomto smere nejakým spôsobom ovplyvniť človeka k dobrému? Ďakujem ti krásne za odpoveď

Ikona diskutujiciho ginze 2020-04-13 11:39:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s těmi knoflíky je docela zajímavé 😀 Mě ještě napadlo, že by to mohlo být prostě tím, že je to člověku nepohodlné, protože jakékoliv nepohodlí ve spánku může způsobit špatné sny. Když je člověku moc teplo, tak se to také může projevit špatným snem. Ono ty vjemy těla se často přenáší do snu, komu se nikdy nezdálo, že slyšel ve snu zvuk a nevěděl, odkud přichází a on to byl budík 😀
Osobně neznám nikoho, kdo by rád spál s knoflíky u hlavy, odmala mě učili, že knoflíky patří k nohám, tak těžko říct, jestli je to fakt nějaká lidová moudrost nebo čistě logická věc. Ted už knoflíky teda nevedu, jak bylo řečeno v článku, povlečení se už dnes hodně dělá na zip a to se mi občas stane, že mám zip u hlavy, protože to není vidět, kolikrát, když jdu povlíkat, tak ten zip složitě hledám. Ale nevšimla jsem si toho, že bych při spaní se zipem u hlavy měla špatné sny.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-13 12:28:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Špatné sny může udělat dokonce i nedostatek kyslíku, nevyvětraná ložnice 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-13 16:58:36
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 nedostatek kyslíku.. o tom mi povídej… tuhle ráno štěkal pes, tak jsem si přetáhla peřinu přes hlavu a pak mě vzbudilo, že jsem omdlévala dušením :D:D to bylo fakt nepříjemný

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-13 20:56:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na základce se mi zdálo,že jsem u nás před barákem,a najednou vybuchla bomba,snad dokonce jaderná.
Nestalo se nic,jen jeden paprsek toho výbuchu mě zasáhl do palce myslím pravé ruky,a tak to bolelo,že jsem se vzbudila,a na tom palci jsem si ležela a fakt mě bolel :).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-13 22:03:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se stalo – ale to už je dlouho – že jsem si přeležela levačku. A ta už byla úplně mrtvá, odkrvená. Tělo už nevědělo co s tim aby mě vzbudilo, tak přešlo na nouzový ,,plán“.. tak si spím a najednou mi něco plesklo na ksicht. Proberu se a ono mi to na ksichtě ještě znova škubavě poskočilo – zjistím že to je jak nějaká ruka nebo hnáta nebo co – začala jsem řvát, chytla jsem to a chtěla to zahodit a pak jsem zjistila že je to moje 😀 akorát byla asi tak pět minut mrtvá než do ní natekla znova krev, ale zůstala mi 😀 chtěla jsem si zahodit svou vlastní ruku 😀
Dodneška nevím jak to tělo udělalo že dostalo do nervů impuls k záškubům, když byla úplně bez krve. Asi máme nějaké nouzové tlačítko, pojistku abysme se nakonec včas probrali.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-13 22:50:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu to je dobrý,ale ještě lepší bylo,jak sis v noci vytáhla špunty z uší,a pak jsi v polospánku myslela že držíš dvě žluté krevety. Já úplně mřela smíchy,a ta představa že vstaneš a půjdeš je hodit do akvárka :)).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-14 08:15:08
Ikona diskutujiciho
sipka

kdybych trpělá náměsíčností, tak ráno dojdu a koukám že mi po hladině plavou dvě divný žlutý ryby

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-14 04:08:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

četla jsi knížku „Indigový svět“ ? 🙂 podlě mě je moc super. vážně přínosná.

Ikona diskutujiciho C 2020-04-15 11:10:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když se řekne změna myšlení, co přesně je tím myšleno? Jaké jsou kroky?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-04-15 12:58:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jazdíš ešte na aute? Myslíš že keď niekto dlhodobo nejazdí že to potom zabudne? Poznám pár ženských čo si spravily vodičák ale potom už nejazdili, myslím že takto po rokoch či desaťročiach nejazdenia by to už rozhodne nedaly, hlavne v tej dnešnej premávke. Nosíš rúšku i v aute a ako dezinfikuješ interiér proti koronavírusu?

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-16 10:05:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Peace:
já kdysi skočila do vegetariánství rovnýma nohama,ze dne na den,když jsem přišla na farmu hare krišna.Nikdy během těch tří let mi nic nechybělo,naopak nikdy mi nebylo tak dobře,na maso jsem ani nevzdychla.Měli jsme hodně ovoce,zeleniny,luštěnin,obiloviny taky,mléko,domácí sýr a jojurt.A jídlo je skvělé,jde jen o zvyk kvůli indickému koření,to je hodně aromatické
Jo a hodně sladkostí,a téměř všechny se dělají z mléka.Jedna dokonce jen z mléka,cukru a kousku (podle toho kolik toho děláš)másla.Zkus až to bude možné restauraci H.K.v Praze nebo Brně.
V Praze jsou dvě,velká a malá Govinda (velká má samo větší výběr)
V Brně je Haribol.
Restaurace budou i jinde,ale to nevím.
Vy tady píšete pořád o veganství,ale to je mnohem náročnější než vegetariánství.
Jestli jste jeli vegan,tak tě prsk,do toho bych nešla ani kdyby mi zaplatili.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-16 14:27:43
Ikona diskutujiciho
sipka

No, ale zdravé ani tohle není… máš z toho nedostatek bílkovin, tělo nemá z čeho obnovovat tkáně a do toho sladkosti – podvýživa a cukrovka naráz. Při neuhlídání poměrů tloustnutí a inzulinová rezistence dobrý den.
Veganství je extrém. Zatímco vegetarián – pokud tomu rozumí a hodně si to hlídá – to dát může, vegan denní dávky nenaplní ani kdyby se postavil na hlavu.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-16 16:38:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale kdepak,když jsem tam přišla tak Kešava (syn vedoucího)měl 11 a byl zdravý jak řípa,a to se v hnutí narodil.Všichni byli štíhlí,já jediná byla plnoštíhlá, a Bíma.Jenže ten měl asi 185cm a od osmi let dělal kung-fu,takže byl hodně rychlý
a ohebný.Jinak kluci byli docela vymakaný,o žádném sádle nemůže být řeč a to ani u Bímy.A energii by bývali mohli rozdávat.Krišnáci to mají vychytaný,možná proto,že je to hinduismus a 5000
let je dost na vychytání much :).
Ps:jediný kdo měl cukrovku byla Joga-Mája jenže ta jí měla od 11ti.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-17 23:16:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

prosím, Aluško, neřekla bys mi, co si myslíš, že znamená, když potkám žábu? dneska jsem jednu potkala docela osudově:) nějak si to sama neumím vysvětlit, ale zagooglím symboliku… děkuju

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-18 07:51:01
Ikona diskutujiciho
sipka

co tohle?

https://aluska.org/totemove-zvire-ropucha-symbol-premeny/

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-18 09:25:32
Ikona diskutujiciho
sipka

oo ! děkuju, uplně jsem zapomněla, že tu kdy vyšel článek o ropuchách. a sedělo by to! vtipný je, že jsem pak šla, po procházce, kde jsem ji potkala, dom a tam koukali na žabího prince.. to fakt mělo důvody, že jsem ji potkala, přišlo mi to tak.

Ikona diskutujiciho 🙂 2020-04-18 18:41:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jee rasokouli si chci určitě pořídit, o té jsem se dozvěděla vlastně nedávno a v novém bydlení bych si ji moc přála 🙏

Ikona diskutujiciho 🙂 2020-04-18 18:45:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Otázky do dotazníku

1, jak prožívás stěhování se? Je to pro tebe psychicky náročné jít zase do nového, nebo máš ráda změny a vitas že staré necháš za sebou?

2, používáš ještě kalíšek?

3, zaléváš své kytky menstruační krví?

Ikona diskutujiciho All 2020-04-18 21:36:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je pravda, že sviečky by sa nemali sfukovať, ale hasiť prstami alebo takým tým kovovým poklopom?

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-19 03:29:00
Ikona diskutujiciho
sipka

No pokud nejsi třeba krišňák a nechceš svíčky sfoukávat z úcty k bohu (bůh se projevuje v živlech,tedy i v ohni a je krajně neslušné
na něho foukat) :),tak já osobně nevím proč by se svíčka nemohla sfouknout.
Ale asi to bude nějaká pověra,jako spousta dalších.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 08:05:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to nesmysl 🙂 klidně foukejte

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek