262. Dotazník: Jak se vypořádat se vztekem

20.5.2020 v Čtenáři 23

1. Máš nějaké oblíbené youtubery?
Mám spíš oblíbený obsah. Když zjistím, že je na yt nějaká zajímavá série, tak ji sjedu. Co se týče jednotlivých autorů, tak se to střídá. Dřív jsem jich sledovala hned několik, ale postupem času to omrzí a orientuji se spíš na zahraniční tvorbu, která je zajímavější a víc profesionální. Čeští úspěšní youtubeři mají jeden společný problém a to je, že všichni umí dobře působit na kameru, mluvit, prezentovat se, mají kvalitní technické zázemí a umí dobře upravovat videa, pracovat se světlem, se zvukem. Ale to je dohromady všechno.
Připadá mi to, jako když posypeš kakášku růžovýma třpytkama. Ono to na povrchu vypadá třeba zajímavě a dobře technicky udělané, ale když se vyloženě začneš soustředit na obsah, co ti to dalo, tak zjistíš, že oni vlastně nic jiného už dál neumí.
Takže hrajou hry a ty se na to máš koukat, nebo někoho pomlouvají a ty se tomu máš smát, nebo chytají clickbait na témata o sexu, když přitom ví, že yt je plný dětí, nebo čtou z časopisu na kameru. Chápu, že každý den není posvícení, ale než tohle, to radši nic.Je jenom málo lidí, kteří doopravdy něco umí – třeba fitness trenérka, výživová specialistka, profesionální akvarista – jsou tam takoví lidi, ale jsou v drtivé menšině a není to žádný mainstream – a používají yt na to aby svou práci (nebo profesi) prezentovali a něco tak diváka naučili. Takže se dívám na takový obsah, nebo vyloženě na dokumenty a naučné pořady. A ráda odpustím horší obraz, zvuk a osvětlení, když to má sdělnou hodnotu.
Mě opravdu nebaví koukat na borku co si koupila deset nových šatů, patnáct nových plavek, na prázdný tuby od mejkapu který spotřebovala za minulý měsíc, nebo se 15 minut dívat jak se někdo maluje, jak 10 minut vysvětluje rtěnku, jenom protože to má dobře nasvícený a na kvalitní kameře.
Přála bych si, aby byl český youtube přehlídka talentů, koníčků, zájmů, naučných pořadů, diy, receptů a návodů.
Zatím je to spíš přehlídka kosmetiky, herního průmyslu, bulváru a konzumu. Asi i proto, že lidi co skutečně něco umí a mají práci, prostě nemůžou stíhat denně vydat nové video a proto jejich obsah zapadá pod továrnami na pravidelné nesmysly.

2. Znáš nějakou strategii na to, když dejme tomu nás něco nakrkne, setkáš se s nepříjemným člověkem… Prostě ty situace v životě, které se nás dotknou a rozvíří nějaké emoce a potom na to třeba nemůžeme přestat myslet a stále dokola v mysli vše analyzujeme, ruší nás to při soustředění apod. Co třeba osobně tobě na tohle pomáhá? Například brát to s humorem, svěřit se deníku apod.
Když mě někdo vyloženě dožere, tak vedu vnitřní rozhovor: Má vůbec smysl se tou věcí zabývat, je podstatná, není to ve skutečnosti kravina kterou nafukuju? Pokud to má smysl, tak změní se něco tím, když to řeknu nahlas a budu žádat změnu, nebo je na to pozdě, byla to jednorázová událost a když o tom budu mluvit, tak se stejně nic nezmění, maximálně může být zbytečná hádka?
Když bych rozhovorem nic nezměnila, nechám to být a spolknu svou hrdost. Pro příště už mám ale vymyšlený plán, co udělám líp, pokud se to náhodou stane znova. Protože se mi stává, že mě nové nečekané situacie úplně zaseknou a nereaguju dost, díky čemuž to graduje dál a přitom se to dalo pohotovou reakcí zarazit. Takže si nad tím popřemýšlím, zhodnotím svou chybu a nasimuluju si v hlavě, co bych příště udělala líp. Jaká odpověď by byla lepší.
Pokud je to věc která se bude opakovat a někdo za to může, tak si to s ním jdu vyříkat. Mnohdy je velmi vhodné přímo hned teď na místě kdy se to děje, říct: ,,To se mi nelíbí, s tím nesouhlasím, takhle to nechci, nelíbí se mi jak se chováš, nelíbí se mi jak se mnou mluvíš, tohle jsem si od tebe nezasloužila a chci to mít takhle. Nebo mi vysvětli, proč tohle děláš, protože to nechápu.“ Mnohdy to těm lidem rozhodí sandál a pokud se neomluví, tak aspoň přestanou. Je to výborný způsob, jak někoho upozornit na to, že se chová odporně a přitom ho hrubě neurazit a nepoškodit vztah. Ale takto se namáhám jenom u lidí, na kterých mi záleží a se kterými se dál vídám.
Když je to jednorázová situace s cizíma lidma, tak to mám většinou u… Člověk musí v životě přijmout jednoduchý fakt, že spousta lidí je divná, nevycválaná, neumí se chovat slušně a je to jejich problém, ne můj. Oni si dělají ostudu, ne já. Když je náhodou znova potkám, obejdu je stometrovým obloukem, aby mi nerušili moje harmonické kruhy… I tak se ale občas stane, že se vám někdo trefí do živého.
Když se mi vrací vzpomínky na situaci která byla vůči mě nespravedlivá a nevhodná, tak si nechám čas a prostor na to se vyvztekat. Přijmu fakt, že jsem člověk, mám svoje emoce, ty emoce jsou oprávněné a musí ven. A že se takové věci v životě prostě stávají, je to normální. Když mám pocit že to nebylo fér, tak si to i nahlas řeknu ,,To není fér!!“ A pak si na to odpovím: ,,Život není fér. Co naděláš..“
Když si myslím že je někdo kráva, řeknu si nahlas jaká je to kráva. Samozřejmě až když mě nikdo neslyší. A pak si na to odpovím. ,,Co už. Svět je jich plnej. Musíš se s tím umět smířit. Bůů.“
Když proběhne celý můj vnitřní rozhovor, řeknu všechno co jsem chtěla, tak se to obvykle uzavře a brzy na to zapomenu. Pokud ne a vztekám se třeba ještě třetí den a jedu si svůj monolog se seznamem stížností dál, tak se na sebe naštvu. Řeknu si že kolem toho moc nadělám, že už chci mít od toho konečně klid, že si to teď už dělám sama a nebudu furt poslouchat tyhle blbý kecy. A to mi vždycky pomůže.
Nevím, jestli by to stejně fungovalo na všechny lidi, ale mám prostě vypozorované, co mi funguje. Nepotlačovat to, přiznat si svoje pocity, říct co si o tom myslím a nechat si prostor. Pak to buď zahodím, nebo si popřemýšlím nad tím, co příště udělám jinak a líp. A pokud mi to nestačí, začnu to přehánět a táhnout to za sebou, tak si to zarazím. ,,Dej už pokoj s těma kravinama.“ A skutečně si pak dám pokoj. Důležité je pochopit, že naše myšlenky nejsou realita, že jsou to jenom myšlenky a samy od sebe se neukázní, když se toho neumíme chopit.
Já jsem silný nehrotič, velkou spoustu věcí spolknu, říkám si že když nejde o život, jak jde o …, spoustu věcí nezměním ani kdybych se postavila na hlavu, hádat se kvůli nim by taky nedalo výsledek. Občas se mnou něco zacloumá, ale nikdy nedělám scény na místě. Myslím si, že začít řvát, brečet a házet talíře je ideální způsob, jak úplně ztratit respekt. Je to nedůstojné a zbytečné. Radši se nafouknu a vyklidím včas pole, až se vyfouknu, tak se k tomu vrátím a snažím se to řešit konstruktivně.

Pamatuju si na situaci, která je už pár let stará. Možná 5 let zpátky. A ta mě dožrala fakt strašně, i když to byla ta typická hovadina, co se zbytečně nafukuje. Měla jsem návštěvu, kterou si ale pozval někdo jiný. A to je vždycky problém v podobných situacích, protože návštěvu která není vaše nemůžete vyhodit. Navíc když je na vás hrubý senior, tak jste dvojnásob bezradní, protože úcta ke stáří, respekt ke zkušenějším a podobné věci vám nedovolí oplatit jim stejnou mincí.
Byla to paní z Ruska a její manžel. Já jsem se na ně naivně těšila, myslela jsem si jak to bude fajn, že se něco dozvím o vzdálených krajích.
Tož dojela paní Květa (kolem 60ti let, možná víc), zazvoní, já otevřu a už jaksi mezi dveřma bylo vidět, že se jí nezamlouvám. Pořádně mě ani nepozdravila, pak dojdem do obyváku, ptám se co si dají. Manža chtěl čaj, ok, stavím vodu, chystám hrnky. Květa řekla, že chce kafe. Tak vytahuju pixlu s kafem.
Květa se mi nacpala do kuchyně, hodila na mě těžkej ignor a bavila se s každým jiným, jenom ne přímo se mnou: ,,A vy nemáte kafovač?“ (nebo nějaký takový divný slovo z ní vypadlo).
Říkám jí, že nemám žádný věci na kávu, protože kafe nepiju, takže zalívám turka do hrnku. Na to Květa – aniž by navázala oční kontakt se mnou byť jen na vteřinu – vysvětlila, že oni v Rusku mají speciální konvičku na kafe ve které se to dělá nějak speciálně a je to mnohem lepší. Pohoršeně se zeptala jakto že to nemáme a dodala, že Češi vůbec neumí vařit kávu. Kam přijde, tam je káva hnusná.
To už jsem vnitřně vařila (nějak se ve mě hnul ČECH) a velmi důrazně jsem zopakovala jedinou větu, na kterou jsem se zmohla (no samozřejmě mě jich později napadlo milion lepších, ale to jsou opožděné reakce), že ,,Já – kávu – nepiju.“
Načež se Květa opět na mě ani nepodívala a mluvila pouze na ostatní: ,,Ona je ještě hodně malá.“
Jakože já. Že já jsem děcko…! Fakt to řekla. Kdybych byla animovaná, tak v tu chvíli exploduju.

Chápete. K vám dojde na návštěvu cizí bába z Ruska, není tam ještě ani dvě minuty a už do vás šije. Tak jsem nechala všechno ležet nedodělané jak bylo a šla pryč, než se něco stane. Pak jsem mimo slechy návštěvy oznámila, že doufám, že tu bábu co nejdřív vyhodí, že už tam za nima zpátky nejdu.
No samozřejmě, že se těžko vyhazuje návštěva, co dojela až z Ruska, za hodinu. Takže jsem si pak po 2-3 hodinách pro něco šla do kuchyně a těm dvěma se vyhnout nedalo. Říkám si, že hodím ignor a budu na tu bábu stejná jako ona mě. Ať se aspoň dřív sbalí a odjede si zpátky do tý svý trantárie, kde umí vařit kafe správně.
Dojdu dolů, nevšímám si jich a Květa se ptá ,,co je tam dole po schodech.“ Tak to je dobrý. Ona mě urazí a ještě čeká, že jí snad provedu po domě? 😀 Dočkali se odpovědi ,,proč vás to zajímá.“ Což je odpověď ve stylu jdi někam, ale nechci ti to říct přímo. Manžel se to pokusil zachránit: ,,No, manželka se ptá z čistě profesionálního hlediska, jako architektka.“ Nic neříkám. Jdu pryč. Nemám zájem poslouchat, že Češi neumí ani stavět baráky.
Než se konečně sbalili a šli, trvalo to další hodinu. Do večera jsem větrala a vykuřovala. Tuto návštěvu už naštěstí znova nezopakovali. Ani to nebyli skuteční Rusové, jenom tam kdysi dávno emigrovali a už tam zůstali. Mluvili normálně česky, ale dělali strašný ramena. Obrovsky mě to zklamalo.

Zajímavé je, že jsem to nemohla rozchodit ještě tak půl roku, jak jsem byla vzteklá z toho, že mě ponížila návštěva u mě doma, aniž bych jí k tomu poskytla důvod. Ale pak se mi stalo víckrát, že na mě byla seniorka nezdůvodně hnusná a došlo mi, že některý ženský od určitýho věku mají problémy s mladýma krásnýma holkama. Podívají se na vás poprvé, nahodí divný ksicht, ignor, začnou si dávat pozor aby se na vás vůbec nepodívaly a od té chvíle jste u nich skončili. A i když si to berete osobně, tak byste si to brát osobně neměli.
Byla jsem naštvaná taky na sebe, že jsem si to v podstatě nechala líbit a místo abych nějak slovně označila svoje teritorium a Květě připomněla že se má na návštěvě chovat slušně, tak jsem vyklidila svoje vlastní pole v situaci, kdy by se měla vyklidit ona. Prostě úplně špatně.
Stalo se vám někdy něco podobného?

3. Používáš doplňky stravy? Třeba i přírodní, nějaké rozemleté kořeny jako maca apod.?
Doplňky a já, to je nikdy nekončící láv story. Určitě pořád beru vitamíny na vlasy, B komplex a chlorellu, spirulinu, zelený ječmen. Poslední tři jmenované buď už rovnou nalisované do společné tabletky, nebo izolovaně a pak si to smíchám sama. Velká stálice je taky vitamín D+A. Asi jednou za půl roku preventivně vyberu probiotika. Další typy doplňků jsou podle toho, co zrovna potřebuju, nebo co mě zajímá. Mívám fáze, kdy si i sama plním želatinové kapsle. Dělala jsem to s macou, kurkumou, skořicí, hřebíčkem, nebo lékařským petrolejem. Něco si nasadím cíleně, něco beru preventivně. Denně taky vypiju dva Energotony, zejména proto, že je v nich hodně železa. Zkoušela jsem pít koloidní železo, ale chutná to jako když pijete krev, akorát nemá barvu a není tak hustá. Prostě voda s chutí krve. Dělalo se mi z toho zle a pak mi to v šuplíku prošlo. Radši tedy Energoton.
Klasické levné multivitamíny neberu, nejsou biologicky vázané a většinu pak člověk vyčůrá. Navíc se mi hodně navaluje z plnidel a protispékavých látek.
Snažím se jít cestou koření, mletých superpotravin, vitamínů rozpuštěných do tuku už v kapsli. Energoton je zase koncentrát z ovoce a bylin. Vřele doporučuji, moc mi chutná, dávám si ho na studeno, ale dá se pít i teplý.

4. Chtěla jsem se zeptat, jak se daří tvým vláskům, dlouhou dobu jsi o nich nic nenapsala/nedala žádné foto do zápisníčku, jak pokračuje odrůstání.
Vloni jsem si nasadila nové vitamíny na vlasy Venira a ty udělaly celkem rozdíl. Jsou to snad jediné vitamíny, po kterých vidím nějaký efekt, jinak jsem předtím roky brala DonnaHair a ani to se mnou nehlo. Jediná nevýhoda je vysoká cena. Díky Veniře jsem se dostala pod pás, aniž by to nutně žádalo kritický střih. Teď na jaře jsem si přistřihla jenom 3cm roztřepaných konečků co se mi cuchaly a rostu vesele dál. Jsou to fakt výborné vitamíny. Komu vlasy nerostou, má je jemné, má jich málo, hodně padají atd., rozhodně to stojí za vyzkoušení. S Venirou se dá dobře překlenout a výrazně zmírnit jarní a podzimní padání vlasů. Letos na jaře jsem padání v podstatě ani neměla.
Beru jednu kapsli ráno, tak mi i balení vydrží delší dobu a výsledky mám, i když návod káže jednu ráno a druhou večer.

Tohle je začátek dubna. Je mi jasné, že to nikdy nebudu mít tak skvělé, jako ženské co mají geneticky dané husté koňské žíně, ale v rámci možností jemných vlasů je to fakt dobrý. Plácnu se přes kapsu a uvidím, jestli mi to i zhoustne, když tu délku budu udržovat a dál zobat Veniru. Odrůstání už u mě neprobírá, poslední zbytky barvy jsem si ustřihla už někdy předloni.

https://www.instagram.com/p/B-rNWyDHbSc/?utm_source=ig_web_copy_link

5. Taky mám dotaz, jestli teď, když je karanténa, budeš třeba točit (nebo předtáčet do zásoby) více videí na YT?
To asi nehrozí. Pro mě karanténa znamená víc soukromí, tudíž víc času na povinnosti a resty. Rozhodně nemám volno, nemám dovolenou a nemám míň práce. S těmi videi je to tak, že netočím když nemám nápad a chuť. Taky nemám potřebu točit, když vidím, že z 32 tisíc odběratelů zatím nové video neviděla ani půlka. Nemám pak motivaci, říkám si proč točit další, když ještě neviděli ani to poslední. Proč se zbytečně namáhat. Jedno video dělám dva dny, takže na takovou spoustu piplání je motivace nutná. Já to ani nutně k životu nepotřebuju 🙂 Určitě ani nepůjdu do situace, kdy budu na sílu točit videa bez nápadu a bez sdělné hodnoty, jenom protože publikum řve, že chce další. To radši vydám jenom pár za rok, za které se ale nemusím stydět. Dělání videí je vyčerpávající, žere to hrozně moc času a energie, takže to dávkuju po troškách, jenom když mám oboje navíc.

Napadá-li Vás nová otázka do příštích dotazníků, položte ji směle do diskuze….. Děkuji!
Dotazníky nejsou určeny k recenzím na zboží, posuzování osob, webů a hudebních skupin. Nenahrazují poradnu, s osobními problémy se prosím obracejte na e-mail.

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-20 01:47:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

joo… tohle urážení v mém vlastním teritoriu znám 😀 jenomže mě jak někdo naštve(tuplem u sebe doma), tak zrudnu a bez přemýšlení mi jede pusa… a některý moji blízcí jsou pak ještě schopný tvrdit, že to byla MÁ CHYBA !! když dotyčného urazím a vznikne konflikt. přitom to mě napadli a já se jen bránila !

tohle znám i z instagramu. někdo mi dá follow na můj osobní účet, kam dávám hodně OSOBNÍ věci(to je fakt věc pro 20 – 50 nejbližší sledujících, ani to ne, prostě fakt jen lidi co blízko znám) a já mu ho teda laskavě přijmu protože se trochu známe… říkám to bude v pohodě… NEBUDE. sotva ten člověk vidí můj život, co kde dělám, co si myslím, začne mě napadat/závidět nějaký hovadiny a má pocit, že mě nějaké jeho nadávky zajímají a furt píše dokola… místo aby dal prostě unfollow. a když ho pošlu do háje, ať teda nesleduje můj instagram, ještě mi napíše, ať mu nepíšu. LOL ! On mi napíše urážky, svoje názory, na který jsem se vůbec neptala, a ještě mi napíše, ať mu neodepisuju:D:D:D beru slušnou výměnu názorů, ale nechápu, jak mi může někdo na můj osobní insta, na který ho navíc nikdo ani nezval, psát urážky na můj osobní život a ještě psát, ať neodepisuju… to je přesně jako kdyby přišel k tobě domů, začal kritizovat tvůj nábytek a ještě na tebe řval, že nemáš pravo odpovědět:DD místo, aby prostě radši šel domů. celkově nechápu, proč mě často chtějí dál sledovat lidi, kteří mě vlastně nemají rádi. to je jak jíst v restauraci, kde ti nechutná jenom, abys to mohl zkritizovat.

tohle se celkově na insta děje hrooozně často. pokud někomu hrozně závidím, tak ho prostě nesleduju, tečka. ne, že mu tam budu vypisovat hejt a furt zelenat nad jeho fotkama… ti lidé si tím totiž tráví jenom svůj rybníček. já abych se pak bála přidat, že jsem byla na výletě se psem nebo na vyjížďce s koňma jen, aby někdo nezáviděl(a nedomyslel si svůj scénář) – jako lidi jsou fakt schopný závidět hrozný hovadiny, klidně i blbej oběd v restauraci, lol… přitom na instagram člověk dává jen to hezký, TO MINIMUM HEZKÉHO, samozřejmě, že každý máme v životě problémy. někdo pak vidí hezkou fotku na instagramu a myslí si, že má někdo hned dokonalej život… to je fakt nesmysl. Anebo „miluju“, když si někdo myslí, že z mého insta ví, kdo jsem a jaký je můj život 😀 to vůbec. vždyť člověk dá na sociální sítě jenom minimum ze sebe…

jo a to meme s očima mě fakt pobavilo 😀 já bych tu rusku asi prohodila oknem, kdyby mi tohle řekla, uplně tě chápu. Bych odpověděla: „A vy zase moc stará! Díkybohu, že zatim kafe nepiju“ 😀 to by jí odrovnalo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-20 08:53:49
Ikona diskutujiciho
sipka

jo, to jsem jí přesně měla říct :-/

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-20 11:00:57
Ikona diskutujiciho
sipka

hele vůbec nejsi sama, mně se tohle stalo už snad 100x … :)) to, že jsem chtěla/měla něco říct, ale došlo mi to až později. holt což, však tihle lidé ani nestojí za námahu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-20 11:16:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to smutný snažit se chovat slušně k někomu, kdo slušný vůbec není a ani to nechápe. Nakonec si s tebou jenom utře boty. Na takové lidi platí jenom stejnou mincí, jinak z tebe mají dobrý den. Přesně jako květa.

Ikona diskutujiciho Emily 2020-05-20 12:54:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jakou značku spiruliny a chlorelly používáš? 😉 Nedávno jsem si koupila z vitalvibe, ale přišla mi v PET pixli, tak mě trochu zarazilo, že takový přírodní obchůdek a zrovna něco, co extra vše váže hodí do krabičky z petu. 😀 Jo a jakou značku ječmene? Můžeš nějaký kvalitní doporučit, aniž by stál majlant? 😀

Jinak k té Kfjetě, mi přijde, že to jsou přesně ti lidi, co si musí něco dokazovat, že jo? Jakoby si vybudovali celou svou identitu, celý svůj život a image na tom, že třeba v tomto případě je z Ruska a strašně to všem cpe. Taky bych takové lidi nejraději poslala do výběhu s divočáky, ale co už.

Na to je prý dobrá sranda použít tuhle techniku: Někdo někoho zkritizuje, že třeba ženy neumí parkovat a člověk ví, že ten dotyčný, co to tvrdí, je stejnak jenom tupá brambora, tak nemá cenu se tím nechat nějak rozhodit. V asertivitě ale platí, že člověk má vždycky zareagovat. Raději říct nějakou krávovinu, než mlčet, protože tak si nezachováme vlastní suverenitu. A pro tyto případy, kdy člověk neví, co kloudného říci, se hodí mít připravené nějaké citáty nebo pořekadla. A nejlepší na tom je, že to může být úplně nějaká lamí poznámka, (hlavně ale aby člověk cokoli řekl) a to právě toho trolla rozhodí. Takže v dané situaci odpovím třeba: „Délka minuty závisí na tom, na které straně dveří od záchodu se nalézáš.“ A ten troll bude jenom čučet, jakože cože, co to má společného s parkováním? A potom mu to bude vrtat hlavou a nakonec se zeptá a potom člověk může jenom pokrčit rameny a na otázku, co tím myslíš??? odpovědět pokrčením ramen a jasným NIC. :DD

A takhle ho to vlastně zastaví a trochu setře. Nejlepší je mít pár v záloze, ale super je, že čím větší lama poznámku nebo citát řekne a čím méně se to hodí, tím lépe.
Osobně mé nejoblíbenější je: „Omyl, řekl ježek a slezl z drátěného kartáče.“

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-20 18:31:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Zelené potraviny střídám a beru z mnoha zdrojů od všech značek. Rozdíl v efektu mezi nimi nevnímám, detoxikují všechny. Většinou když to vidím někde po ruce, nebo za dobrou cenu, nebo zlevněný na lekarna.cz … vůbec to nehrotím, ale beru toho denně hrstku.

Citát je dobrej nápad, měla bych si to nacvičit… v mém případě bylo vhodné heslo: prázdné hrnce dělají největší randál. 🙂
Ale tohle tě prostě tak zaskočí, šokuje, že jenom hledíš.

Ikona diskutujiciho J 2020-05-20 14:11:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě někdy trochu pomáhá odříkat tibetský způsob, jak vyjít s obtížnými lidmi.
https://www.youtube.com/watch?v=AkXwz8FmXHc

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-20 15:06:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo ta storka s tou ruskou mi připomněla mojí storku z vlaku, taky s ruskou 😀
Tož, přisedla si ke mně paní věk cca 65 a hned na mě začala mluvit docela špatnou češtinou, občas jsem měla co dělat, abych jí rozumněla a to ruštinu celkem ovládám 😀 No a byla to konverzace typu, jak ti mladí jsou dneska k prdu, že za jejich mladých let to bylo úplně jinak a pak se mě zeptala, jestli dělám nějaký sport, že ona dělala balet, tak jsem řekla něco ve smyslu, že vyloženě sport ne, spíš kolo, procházky atd. Na to mi odpověděla něco ve smyslu: ,,Ale měla byste cvičit, jste docela plnoštíhlá“ 😀 😀 😀 Jako ano, v té době mě trápilo pár kilo navíc (začátek VŠ, stresy), nebylo to však nic extrémního, ale hlavně je docela neslušné lidem na potkání komentovat vzhled. Nejlepší na tom bylo, že tuhle větu řekla celkem srozumitelně, takže nějací lidé co seděli vedle se úplně podívali na nás a čekali, co řeknu. Jenže já nejsem člověk, co má na blbé kecy ještě blbější kecy, tak jsem prostě jen řekla, že to vím, protože jako co má na to člověk říct 😀

Byla to docela úmorná jízda, protože se pořád tak nějak chtěla bavit o osobních věcech – kolik vám je let? studujete? pracujete? kde bydlíte? wtf. Pak mi teda ještě vyprávěla, že ona když byla mladá byla pořád venku, nejedla nikdy nic nezdravého, žádné sladkosti a že oni dřív měli disciplínu a to my mladí už dnes nemáme.

Ve vlacích jsem zažila mnoho věcí, protože jsem 8 let dojížděla, ale toto mi utkvělo v paměti asi nejvíc.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-20 18:45:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Ve vlaku jsem potkala spoustu divných lidí, bývalo mi dost nepříjemné když mně, suverénní slečně podnikatelce, kladni dotaz co studuju a co dělají rodiče. Když jsem řekla že pracuju, nepomohla jsem si, další otázky. A pak už se z toho nedá dostat aniž by byl člověk netaktní, ale protistraně to vůbec nevadí, ta už netaktní je… Dneska už se neptají. Jezdím autem a mám pokoj.

Připomnělo mi to zkušenost s další babkou (je to už taky pěkných pár let), které dneska bude asi 75-80, ale brala nějaký hyper super hormony, takže vypadala spíš na 60, celkem dobře zachovaná bába, celkem dobrá postava, podle mě fakt dobrý. I oblíkat se uměla. Vkusně a přitom ne moc usedle. Ale povahou byla nesnesitelná. Osobní otázky jedna za druhou, jedla jenom low carb, wild fisch a nonstop mluvila o tom ať si počkám, že teď jsem v pohodě a štíhlá, ale až na mě přijde menopaus. Zásadně vybalila kidy o menopaus u jídla.. byla to češka co bydlela od asi 18ti v kanadě, takže mluvila divně česky a měla už naučený jejich moresy. Okraj brna označovala za džungli a ptala se jestli tam vůbcc máme manikérku. Čuměla jsem prvně jak vyoraná, co to je za divnou bytost.
Postupně mi došlo, že je tak otřesně nesnesitelná, protože drží hodně tvrdou dietu aby nepřibrala, je z toho nervozní, má strach že nabere kila, leze jí to na mozek, její hypermoderní prášky musí brát přesně na čas (hormony) a musí být uložené v ledničce… a proto závidí mladým ženským před menopauzou, že jim stačí jít odpoledne na procházku a nejsou jako koule. Když se smála, bylo to jako když skřípají panty od starých dveří.
Před pár lety jsme se viděly zase, vypadá pořád dobře, zachovale a pořád jí extrémní low carb. Nepočítala jsem s ní na jídlo, ale tak co už. Upekla jsem hokaido na plech a dala k tomu žitný chleba, protože toho prostě bylo málo, načež nikdo nedržkoval, jenom ona: ,,abych tady neztloustla z toho chleba“ .. to už jsem byla pohotovější (aby taky ne, o pár let starší a navíc už jsem ji znala a věděla jsem že je cáklá :D) tak jí říkám úplně v klidu: Však to nemusíte jíst, já vám to nenutím.
No najednou jí to bylo dobrý, vzala si aji ten chleba a u toho se blbě smála ,,hihi, to byl vtip, jako.. humor, víš?“
Jsem se nezasmála a tím to bylo ještě trapnější 😀 Ale na rozdíl od rusky jsem byla v pohodě a nebyla jsem vzteklá, protože jsem zvládla reagovat a ne že se bastlím s jídlem pro někoho koho nemám ráda, kdo mě obtěžuje v poledne, on má ještě blbý žvásty a já na to nic neřeknu? No tak to fakt ne jako…

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-20 21:04:13
Ikona diskutujiciho
sipka

lol typka si měla něco seriozního nastudovat místo jezení low carb… tloustne se totiž z kalorií, ne přímo ze sacharidů. to je furt dokola, já z těch lidí někdy nemůžu. každopádně mě to děsně pobavilo:D:D

jo a ginze, tu babku jsi měla tvrdě poslat někam. to je hrozně hrubě neslušné, tuplem v dnešní době… nojo, já zapomněla, ona zůstala zaseklá v jejich „skvělé“ době – hlavně, že mluví o mladých, ale sama se neumí chovat. já třeba znám dost chlapů, kteří chtějí, aby holka měla trochu zadek a stehna a líbí se jim to, nechtějí jen kosti, trochu svalů a kůži… což uplně chápu, mně se vyloženě vyzáblost na holkách taky nelíbí, ač samozřejmě ke každému pasuje něco jiného.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-21 08:49:29
Ikona diskutujiciho
sipka

No pozor pozor… babka byla velmi zámožná a měla najatý speciální výživový poradce, dietology, zdravotníky, ty hormony měla na předpis giga mega drahý… vůbec nebyla blbá, ani tlustá. Vychytaný to měla dobře… Ale ty kecy! 😀

Mně se až moc hubení lidi taky nelíbí. Mám ráda trošku sádla a hlavně svalíky. 🙂

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-21 09:22:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, ta babka byla právě taková ta vysušená švestka, šíleně hubená, protože ona celý život nejí nic nezdravého přeci 😀 Já jsem se právě nezmohla na nějaou jinou odpověd, protože mě to tak zaskočilo, že mi v mozku prostě naskočil error 404 :D¨

Ta low-carb babka je taky dobrá…já se přiznám, že to low-carb moc nepobírám, když vezmu, že každý makronutrient má svůj smysl, tak mi z toho vychází, že nejlepší je jíst vše s mírou a ne zacházet do extrémů, kdy jednu věc hodně omezuju. Jako znám teda i lidi, co si myslí, že sacharid je prostě cukr, že už to nerozdělují na pomalé a rychlé…
Já počítala živiny v nějaké kalkulačce a bylo tam, že lze zvolit i rozložení pro low-carb, tak jsem to tam schválně dala a napsala mi to asi 120g tuku denně? Já vím, že nakonec je to hlavně o tom kalorickém příjmu, ale přijde mi zbytečné jíst třeba tolik tuku.

Co se týče mně, tak mně se líbí prostě taková akorát postava, že prostě ani vyhublá ani oplácaná 🙂 …já si třeba váhu hlídala vždycky, že jsem se vážila a když už to přesálo nějaké číslo, tak jsem prostě přehodnotila co jím, přidala pohyb atd., nedokážu si představit být fakt obézní nebo tak, to je pro mě mentálně nepřijatelné 😀 .Ale tak babka na mě mluvila, jakobych měla obezitu 3. stupně 😀

Ještě mě, Nirvano, napadlo, jak čtu tvůj komentář, že já mám právě většinou zkušenost, že právě ti starší lidé se chovají neslušně, někdy až zle, u mladých to moc nepozoruju…a je mi pak právě líto, jak se všude říká, že má být úcta ke stáří, ale jak mám mít úctu k někomu, kdo jí absolutně nemá ke mně.

Ikona diskutujiciho elbar 2020-05-20 17:23:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sri Chinmoy:
Zde na zemi má mír jen velmi málo lidí.
Když přinášíte mír do vnějšího světa a projevujete ho,
řešíte problémy celého světa.

Ikona diskutujiciho martin martin 2020-05-21 19:16:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem zvědavej na energoton, jak bude fungovat 😁

Ikona diskutujiciho Alka 2020-05-21 19:26:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S ľuďmi je to niekedy ťažké. Keďže pracujem s ľuďmi a stretla som už rôzne povahy, tak som si vymyslela jednu vetu: Ako dobre, že ťa nemám doma! Mne osobne to veľmi pomáha a hneď mi je lepšie. Normálne sa mi uľaví. 😀

Ikona diskutujiciho Jana 2020-05-21 22:12:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak, najhoršie je mať takú nevrlú náladovú seniorku za svokru (v mojom prípade zatiaľ možno budúcu). Niekedy fakt neviem, ako sa voči nej správať, lebo tiež myslím na určitý rešpekt k starším a zároveň to, že je to matka môjho priateľa. Veľa krát premýšľam – je len taká náladová, alebo má naozaj niečo proti mne či ma chce len trochu ponížiť – a či to len ja som paranoidná? No to je asi osobitná kategória osôb, s ktorou má veľa žien skúsenosti – nazvala by som ju „svokrovský syndróm“. Ukazuje sa v každodenných maličkostiach – napr. jej vadilo, že som otvorila dokorán okno alebo že po umytí riadu zostalo v drese pár zrniek kávovej usadeniny (a nie, nie je puntičkárka, práve že veľa krát nemá problém nechať ležať riad bez umytia dlhší čas). A tiež mi dá zabrať na to nemyslieť, lebo ju a jej podobné povahy jednoducho nechápem. Je normálne správanie, keď po celom dni prerábania domu priateľ so mnou ide na dve hodiny von a keď prídeme, je nervózna pravdepodobne za to, že sme si dovolili ísť na chvíľu von a aj nasledujúci deň má hneď z rána zlú náladu a dáva to patrične najavo – a človek ani netuší, prečo. Aj premýšľam, či sa s ňou o tom pozhovárať, no z pozorovania viem, že je to z dlhodobého hľadiska asi zbytočné. A všimla som si celkovo, že čím staršia žena (neviem, či to platí na mužov), tým viac náladová – samozrejme neplatí to na všetky ženy, asi skôr na určité povahy.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-22 09:03:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady pomůže jenom omezit kontakt, odstěhovat se. Když jí řekneš až se ti necpe do tvé domácnosti a nečumí do dřepu na smítka, tak si doma jenom uděláš dusno, tohle je prostě špatný.

Ale není pravda, že by ty protivný baby byly podle věku. Podle mě je to povaha, která je vrozená a věkem se jenom zostřuje. Když je někdo závistivá zakomplexovaná nána, tak bude prostě na starý kolena nesnášet mladý a dělat peklo manželce svého syna, pokud nějakého má. Kdo je normální, bude normální i starej. Naopak většina lidí 60+ co jsem v životě potkala byli v pohodě, low carb bábi a ruská květa jsou dva výjimečné extrémy, co mi hly žlučníkem, ale běžne to nepotkávám 🙂 naštěstí teda…

Ikona diskutujiciho Jana 2020-05-22 14:36:20
Ikona diskutujiciho
sipka

No, ja tiež takých žien nepoznám veľa, ale za to zrovna v mojom najbližšom okolí ich mám tú česť spoznávať. Áno, tiež si myslím, že je to o povahe, pretože napr. moja babka z jednej strany je úplne v pohode a iná než babka z druhej strany, s ktorou bývam (a ktorá si rada vybíja svoje nálady na mojej mamine – čiže jej neveste). Aj vďaka tomu som si už dávno povedala, že bývať so svokrou nikdy nebudem :-D.. Zhodli sme sa viacerí, že moja babka a priateľova mama majú veľmi podobné povahy – sú dominantné, rady kontrolujú ostatných a aj sa povyšujú nad nich (je mi ľúto, ale taký mám pocit). Úsmevné bolo, keď sa moja babka vyjadrila na moju možno nádejnú svokru, že ,,tá si nič nenechá, nevestu bude držať na krátko“ (však áno, z vlastnej skúsenosti sa hovorí najlepšie, no svojej vnučke asi takú svokru nepraje). A ešte úsmevnejšie bolo, keď zasa tá moja nádejná svokra vyhlásila, že ,,obdivuje moju maminu, ako zvláda život s tou našou babičkou“ 😀 Takže by som mohla doplniť ešte jednu ich povahovú črtu – „v oku druhého vidia smietku, ale vo svojom oku nevidia brvno“ (byť je to presne to isté brvno, na ktoré poukazujú u druhých).

Ikona diskutujiciho Kristy 2020-05-25 13:09:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Hah, ja mám doma tiež takú náladovú, ješitnú ženu – moja mama 😀
Ona má pocit, že je ten najnarobenejší človek na svete, len ona jediná upratuje, varí a všetko platí.
Najviac ma dostalo, keď som bola doma dva týždne v povinnej karanténe s priateľom, varili sme a dokonca aj robili na záhrade aj keď bola ešte zima a ona mi na konci karantény zadrela, že sme celé dva týždne nič nerobili, že ona všetko varila a robila. A pritom to bola ona, čo sa len presúvala z obývačky do spálne.

Tiež mám s ňou v poslednej dobe problém a dosť ma to mrzí, lebo predtým sme mali dobrý vzťah.

A popravde, myslím že za to môžu aj trošku gény a hlavne naučené vzorce správania, lebo babka bola presne taká istá.
Takže možno tá tvoja svokra zažívala niečo podobné a kopíruje len svoju vlastnú matku.
Najlepšie bude obmedziť kontakt.

Ikona diskutujiciho Kiyu 2020-05-24 20:33:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Český youtube je děs. Bohužel taková ta komerční videa a videa plná dramat a hanění ostatních mají docela ohlas :/. https://www.youtube.com/watch?v=Vh1R7PS05Ak můžu doporučit tohle video, slečna měla předtím spoustu inspirativních videí ale smazala je. Naštěstí začala točit znovu. Takový super závan zajímavého kontentu a konečně někdo mluví o sebelásce a hodnotě! 😀

Ikona diskutujiciho C 2020-05-25 18:47:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Používáš diář?

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-06-09 21:49:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nevíš, prosím, co znamená tohle? nevíš o tom prostě něco?

https://i.ibb.co/s60ZqKx/occi.png

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-09 22:04:25
Ikona diskutujiciho
sipka

to mi připomíná takovej jeden kosočtverec co jsme jako děcka malovali na tabuli když se učitelka nedívala 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek