Máme za to, že stárnutí je postupný proces, který nám postupně přidává vrásky a ubírá energii. Nedávno však proběhl výzkum na téma stárnutí, který přinesl šokující výsledky. Zjistilo se, že hlavní (s věkem související) změny se dějí ve třech fázích.
První fáze probíhá ve věku 34 let, pak v šedesátce a poslední přijde, když dosáhnete 78 let. A nezáleží to na genetice ani vlastnostech těla. Těmito fázemi procházíme úplně všichni.
Vědci zkoumali krev více než 4000 lidí různého věku a všimli si zvláštního modelu: Koncentrace a skladba bílkovin v krvi některých účastníků se od ostatních výrazně lišila. Tyto odlišnosti však byly zpozorovány jen u lidí ve věku 34, 60 a 78 let. Jelikož celkový stav těla přímo ovlivňuje kvalitu krve, vědci dospěli k závěru, že v těchto věkových obdobích dochází k hlavním změnám při stárnutí.
Předtím se vědci domnívali, že stárnutí probíhá postupně a plynule. Ukázalo se však, že člověk stárne ve třech různých skocích, zatímco během ostatních fází až tak viditelně nestárne.
Díky těmto výsledkům by se mohla drasticky změnit současná zdravotní péče. Lékaři budou nyní schopni hodnotit celkový zdravotní stav za pomoci krevních testů a skutečný věk člověka porovnat s aktuálním zdravotním stavem jeho těla. Například, když je biologický věk určen krevním testem mnohem nižší než skutečný věk pacienta, znamená to, že se pacient těší vynikajícímu zdraví. V budoucnu bude dokonce možné zjistit, které produkty či návyky ovlivňují mládí určité osoby a které orgány stárnou rychleji než ostatní. Pomůže to rychle identifikovat nové onemocnění a prodloužit člověku život.
U koho se věkové skoky projevují víc?
Těmito věkovými skoky si musíme projít všichni, přesto jsou však změny ve stárnutí po 34. roce života u některých lidí viditelnější, než u ostatních. Platí to hlavně u těch, jejichž rodiče vždy vypadali přiměřeně svému věku, nebo starší. Souvisí to prý s genetikou: schopnost těla zůstat mladé a krásné se dědí, a naopak, po svých předcích dědíme i příznaky časného stárnutí. (pozn. Alue: Nebo spíš dědíme zdravé a nezdravé návyky a konstruktivní nebo sebedestruktivní vzorce chování a myšlení 🙂 Sebelepší předpoklad po rodičích se dá špatným životním stylem úplně zlikvidovat, genetika není samospásná. Životní styl má navíc schopnost aktivovat a deaktivovat různé geny!)
Druhou rizikovou skupinou jsou lidé, u kterých biologické hodiny jejich skutečný věk předbíhají. Například, dva třicetiletí lidé mohou mít úplně jiný stav těla, a to vše proto, že ta první osoba má „biologický“ věk 20 let a druhá 60. Důvod je ten, že lidské tělo může za jeden kalendářní rok zestárnout až o tři roky a neplatí to jen pro lidi s nezdravými návyky. Ukazuje se, že na vnitřní věk každého člověka má také vliv stres v dětství, a dokonce i hmotnost při porodu.
Situace je ještě horší u lidí, jejichž tělo začalo stárnout předčasně. Ty věkový skok ve 34 letech zasáhne nejvíc. Zároveň platí, že příznaky předčasného stárnutí se neomezují pouze na náhlé objevení se vrásek či ztrátu pružnosti kůže. Některé tyto změny nemají s krásou obličeje žádnou souvislost.
Jak zjistíte, že vaše tělo stárne předčasně?
1. Když se vám na kůži už i po lehkém bouchnutí objevují modřiny a nemizí několik týdnů, je to důvod k obavám. Tento stav kůže je standardní až ve věku nad 45 let. Pokud se vám to děje už ve věku 35 let, může to naznačovat předčasné stárnutí. Totéž platí i pro škrábance. Pokud škrábanec po drápech vašeho domácího mazlíčka nemizí ani po 2 týdnech, jde o znepokojující znamení.
2. Když se kůže na vašich rukách stane sušší, tenčí a žíly jsou viditelnější, jde o další příznak stárnutí, ke kterému by nemělo docházet dříve, než ve věku 30ti let, protože jde také o příznak pokročilého věku. Ale pokud jste takové ruce měli vždy, tak se nemáte čeho obávat – znamená to jen, že jde o osobní rys vašeho těla.
3. Pokud při chůzi jen těžko udržíte krok se svým stejně starým partnerem a náhle si začnete všímat, že za ním vždy zaostáváte a musíte za ním spěchat, znamená to, že se vám snížil svalový tonus. Neměli byste být méně fit než váš stejně starý přítel, speciálně pokud máte oba stejný životní styl.
4. Když zjistíte, že máte tuk navíc, a to nejen v oblasti beder a břicha, ale i zezadu na ramenech, pak jde podle vědců a lékařů o jeden z jasných příznaků toho, že vaše tělo začíná hůř fungovat. Rovnoměrné přibírání není příznak předčasného stárnutí, ale nadbytečný tuk na vašem těle bude mít špatný vliv na vaši mladost.
5. Pokud zjistíte, že se vám na obličeji, krku a ve výstřihu začaly objevovat malé hnědé skvrny. Jde o pigmentaci. Je to reakce kůže na slunce, ke které obvykle dochází až po čtyřicítce a pokud se objeví dříve, tak jen ve velmi malém množství. K těmto změnám dochází u lidí, kteří se opalují nenamazaní a kteří v zimě nepoužívají hydratační krémy.
5+1. Zjistíte, že si rodina začíná stěžovat na vaše chrápání. To je trápení nejen pro ty, kteří poblíž vás spí, ale také je to příznak hrozících zdravotních problémů: rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění a také zvýšeného krevního tlaku.
7. Pokud máte nepravidelný menstruační cyklus (u žen). Tato kolísavost může být výmluvným příznakem časné menopauzy, která obvykle začíná někdy v 46. až 54. roce věku. Když menopauza začíná o něco dříve, znamená to, že vaše orgány stárnou rychleji než vy.
Co dělat pro oddálení stárnutí?
V první řadě by místo práce na následcích stačilo, kdybyste se o své tělo starali předem. A měli byste to dělat pravidelně. Kromě známých metod pro udržení mládí, jako jsou kolektivní hry, individuální sporty, konzumace zdravých potravin a pití dostatečného množství vody, existují i méně zřejmé, přesto důležité věci, které by se měly stát vaším návykem.
1. Sledujte stav své krve a množství bílkovin v ní. Tyto indikátory vám mohou napovědět, jaký je celkový stav vašeho těla. A když znáte svůj standard, je snadné vysledovat jakékoliv změny.
2. Sledujte své hormonální hladiny. To přímo souvisí s rychlostí stárnutí. A také léky s hormonálním účinkem užívejte pouze na předpis lékaře – nesprávné léky váš stav zhorší a mohou dokonce vyvolat přibírání na váze.
3. Přestaňte hledět do mobilu se skloněnou hlavou. Jde o nejlepší způsob, jak si přivodit zbytečné vrásky na krku. Totéž platí pro večerní sledování televize v horizontální poloze, s hlavou na nízko položeném polštáři. Této pozici se snažte za každou cenu vyhýbat.
4. Po cvičení si umyjte obličej. Časté mytí narušuje ochrannou vrstvu kůže, ale pot, který vám po cvičení zůstává na kůži, způsobuje podráždění a záněty, což může v budoucnu vést k suchosti a vráskám. To je důvod, proč je důležité umývat si obličej nejen po fyzickém cvičení, ale také vždy ráno, protože vaše kůže vylučuje maz a pot i během noci.
5. Travte méně času řízením auta. Každé řízení auta je pro vaše tělo stres – stoupají hladiny kortizolu a adrenalinu, což napomáhá k předčasné tvorbě vrásek a celkové únavě. Mnohem zdravější pro tělo je chodit pěšky. Navíc, pokud trávíte dojížděním do práce více než hodinu, možná byste měli zvážit přestup do jiné práce, která je blíž k vašemu domu.
Zpozorovali jste věkový skok u sebe, nebo u svých blízkých? Napište do komentářů svou zkušenost!
připravila www.aluska.org 2020
podle zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****