4. Jak zdravě nakupovat (sýry, pomazánky, margaríny)

22.2.2012 v Výživa 37

Tento článek je součástí seriálu. Přejděte prosím na -První díl-, pokud jste ho nečetli.

POMAZÁNKY, SÝRY, MÁSLA A PODOBNÉ SRANDY

I tady se vyplatí vybírat opatrně, číhá na vás řada škaredých překvapení, kterým je dobré se vyhnout.

POZOR NA MARGARÍN

Jedná se o náhražku másla. Veřejnosti bylo řečeno, že Margarín je rostlinný tuk, který je mnohem zdravější, než živočišný, protože obsahuje Omega 3 a snižuje cholesterol bla bla bla…

OMYL!Prodávané Margaríny jsou vyloženě umělé výrobky, které mají tak šíleně chemickou a složitou výrobu, že je naprosto neuvěřitelné, že se to nakonec ještě dá jíst, popis spíše vypadá jako výroba atomové bomby. A s vaším zdravím mají společné asi to, že vám ho velice rychle zničí, protože se jedná o chemii, chuťově vyloženě odpornou. Údajné vitamíny jsou sem přidané chemicky, i to slavné Omega 3.


Živočišné tuky a cholesterol jsou nutné pro naše zdraví. Tyto dvě látky mají na svědomí zdraví našich tepem a srdce. Bez nich to nejde, proto mají vegani problémy s krevním oběhem.

Zásadně nekupujte žádné Margaríny: Perla, Rama, Flora, Hera.

Kupujte staré, dobré, drahé máslo, které je zdravé, chutné a kvalitní. Nevěřte tomu co se vám vykládá o Margarínech, farmacie si nad takovými lidmi mne ruce. Vzpomeňte si, co se jedlo dřív. Dřív bylo jen máslo a jak byli lidé zdraví.

Kupujte máslo a nešetřete na něm! Berte tuzemská másla, ne dovážená.

Cholesterol není žádná cizí látka, nýbrž základní stavební kámen všech tělesných buněk, přirozená součást našich orgánů a krve. Tato substance stabilizuje buněčné membrány, podporuje náš imunitní systém a je výchozím produktem pro tvoření mnoha hormonů, jakož i vitamínu K. Také náš mozek se skládá kromě vody z 10 – 20 % z čistého cholesterolu, nadledvinky z 50%. A protože je pro naše tělo životně důležitý, dokonce si ho vyrábí.

Veškerá pracnost a náklady na výrobu margarínů dávají tušit, proč jsou uváděny na trh s tak agresivní reklamou. Bez zastrašovací kampaně proti cholesterolu z mnoha živočišných tuků by margarín dávno zmizel z ledniček jako ,,tuk chudých“, nebo ,,válečné máslo“. Marketing tukového průmyslu si skutečně vynucuje respekt.

TAVENÝ SÝR

Tavený sýr v podstatě není sýr, je to šrot. Děti ho milují, buďte zlí a vemte jim ho.

Žádné Apetito, Smetanito Želetava, Veselá kráva a podobné nesmysly.

Obsahuje tavicí soli nejčastěji fosforečnany. Tyto látky jsou sice důležité pro správné ukládání vápníku do kostí, ale ve velkém množství mu mohou naopak škodit. Pokud je jich totiž ve stravě nesprávný poměr (více fosforu než vápníku), mohou způsobovat vyplavování vápníku z těla a dokonce jeho odebírání z kostí. Pro děti, u nichž je potřeba velké množství vápníku pro správný růst kostí a zubů, je pravidelné podávání tavených sýru nevhodné. Navíc suroviny pro výrobu jsou čistě chemické. Zkontrolujte údaje na obalech klasických tavených sýru, napočítáte zhruba dvacet Éček a garantuji vám, že jsou závadná.

Osobně velice doporučuji Jihočeské pomazánkové máslo, které vyrábí MADETA.

Prodává se v mnoha variantách jako Pažitka, nebo Šunka, ale Bez příchuti je stejně nejlepší, není tam žádná dochucovací chemie.

Složení: smetana, suš. podmáslí, suš. mléko, bramborový škrob, sůl, smetanová kultura a to je vše.

Na trhu prakticky neznám lepší pomazánkové máslo, ačkoliv jistě jsou ještě jiné dobré značky. Já používám roky jenom tohle, stačí mi.

SÝRY

Buďte opatrní ohledně tvrdých sýrů, jako je třeba Eidam. Na trhu je jakýsi nesýr, spíše polotovar s příchutí sýru vyrobený čistě z náhražek. Prodává se v obrovských baleních a nejvíce ho odebírají Restaurace. Pozná se podle nízkého obsahu tuku a dobře prostudovaného obalu. Je to takzvaný analog. Poznáte ho podle toho, že se ani po osmažení nerozteče a chutná přibližně jako několik dní nošené ponožky. Najdete je pod jmény, která znějí sýrovitě, ale nikde se v nich nemluví o sýru. Například si dávejte bacha na Eidam alternative.

Kupujte Eidam, který má 40% tuku, ne méně.


V podstatě si vystačíte s máslem a jedním druhem pomazánkového másla, abyste měli vždy co namazat na chleba. Pomazánky, které si doma z nich vyrobíte mají jednoduché postupy a nic vám nebude chybět. Vajíčka, jogurt, šunku, cibulku a podobné věci si seženete bokem a nemusíte kupovat nic dalšího, žádné polotovary. Domácí výroba pomazánek je snadná a rychlá, návody jsou k dostání i na internetu. Do něčeho se přidává máslo, jinam pomazánkové, záleží podle receptu, ale obecně můžete všechny ostatní pulty s pomazánkami obejít, když máte jenom tyto dvě základní věci. Víc nepotřebujete.


Kam dál:

Další fantazie: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Alissa 2012-02-22 07:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, cholesterol je tělu přirozená látka, ale bohužel to neznamená, že ho můžeme sníst, kolik chceme. Jak poznamenáno v článku, všeho moc škodí. Cévy zničené aterosklerórou (ukládání tuků,mj. cholesterolu, do cévní stěny) jsem viděla na vlastní oči a nic pěkného to není.

Ikona diskutujiciho Lucka 2012-02-22 07:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pod tento článek se podepisuji a dvakrát podtrženo. :-)

Ikona diskutujiciho Krasivija 2012-02-22 08:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ach, jak já bych si tak ráda přečetla informace a složení na obalu pochybných produktů. Jenže já to kolikrát nepřečtu ani s brýlemi a s lupou současně. Musím kusit dvě lupy, jestli budou fungovat. Nebo tři. Já to nepřečtu. J8 na to prostě nevidím. A lézt s každou věci za někým, kdo to přečte, se mi nechce.

Ikona diskutujiciho Jan 2012-02-22 08:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč mám jíst brambory v másle?

Ikona diskutujiciho Smile 2012-02-22 08:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem o "taveňácích" nevěděl, rozmyslím si, co si dám na snídani… :/ 🙂

Ikona diskutujiciho Farah 2012-02-22 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po pomazankovym masle se muzu utlouct-to je prave tema pro me, takovou mlsalku :D a jinak jednou jsem koupila syr 20procent- to bylo naposled! 😉 To, ze neni tekouci po ohrati a chutna jako guma me odradilo. Sice jsem nepotkala ten se 40procenty-je mozne, ze se spatne koukam, 30procent uz chutna decentne a celkem spokojenost.

Ikona diskutujiciho Míša 2012-02-22 08:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jediné, co z této kategorie jím, jsou korbačíky. Na těch snad nic špatného není, ne?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-02-22 09:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: No nemělo by… Já je jím taky 🙂

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-02-22 09:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Zvýšená hladina cholesterolu je přirozená obrana těla, která vzniká při tom, když někdo blbě hospodaří se svým tělem – tedy léky na snížení cholesterolujsou blbost, snaha lékařů snížit cholesterol je zásah proti přirozený obraně těla před tím hnojem co většina lidí jí :-) teda do hladiny cholesterolu by se nemělo uměle zasahovat, ale mělo by to být pro člověka znamení "Aha, jim blbě… co s tím udělám?"

Ikona diskutujiciho Katrin 2012-02-22 09:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tak tady máme výběr potravin zase stejný, jenom jsem ještě (možná) objevila nezávadný termizovaný sýr – duko. Jestli to je to samý jako tavený sýr nevím, ale chutná spíš jako pomazánkové máslo a nemá žádné tavící soli.

Ikona diskutujiciho Tina 2012-02-22 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toto je naozaj veľmi dobrý seriál, ktorý určite pomôže mnohým ľuďom vrátane mňa. Ináč, nie je pravda že vegetariáni nejedia živočíšne tuky. Nejedia len mäso a ryby. Také vajíčka, tvdé syry, maslo, jogurty, syry cottage… v pohode jedia a tam je plno živočíšnych tukov a bielkovín. Alue, myslíš si, že to nestačí?

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2012-02-22 13:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas se podivím, když si chci přečíst z čeho se takové máslo dělá. Já to samozřejmě vím, ale ve většině případů se to na obalu nedozvím. Jen že má 82 % tuku, ale z čeho to nepíšou? :o) Takže, není máslo jako máslo a myslím, že mi už nikdo nezaručí ze zrovna tohle máslo je dělané z českého mléka

Ikona diskutujiciho Pavel 2012-02-22 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, s článkem souhlasím, ale až na jednu věc:

Ikona diskutujiciho Míša 2012-02-22 14:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Tak super, díky 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2012-02-22 15:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Ne já, ale ty si to dohledej.

Ikona diskutujiciho Lenka 2012-02-22 15:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tyto články o jídle. Hodně jsem si přečetla také v knize BioAbecedář od Hanky Zemanové, kterou mohu doporučit. První část je o základních potravinách a druhá je plná výborných receptů z nich. Děkuji ještě jenou za tento blog. :-)

Ikona diskutujiciho Babe 2012-02-22 16:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle pomazánkový máslo je fajn, dávám ho do česnekový pomazánky. Sýry moc nevyhledávám, ale když mam na nějaký chuť, tak hledám hlavně nějaký, který v sobě nemá annato (e160b). Je pravda, že ty netučný vážně tak nechutnaj. Pamatuju si to, přestože to je tak dávno, co su nějaký jedlo.

Ikona diskutujiciho Ľalien 2012-02-22 16:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jediné,čo som zvykla z tohto jesť,bol Bambíno syr,občas.Teraz mi to už ani tak nechýba :-)

Ikona diskutujiciho Khira 2012-02-22 17:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co plísňové sýry? Niva? Ty jsem si v poslední době oblíbila, chutnají dobře 🙂

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-02-22 18:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mnohokrát ti, Aluško, děkuji za tenhle seriál. V mnohém mi otevřel oči. První, co jsem udělala bylo to, že jsem vletěla do lednice a zjišťovala čísla na vejcích. Mno, v penny už je opravdu kupovat nebudu. Jen čekám na toho milého pána, co jezdí s dodávkou k nám do vesnice a prodává vlastní vejce bez čísel.. ať žije černý trh =)

Ikona diskutujiciho Leporelo 2012-02-22 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No čo sa týka toho článku tak sa k nemu trošku vyjadrím .

Ikona diskutujiciho pavel 2012-02-22 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem věrný jen máslu a co se týče alternativního eidamu, ten se pozná nejen podle špatné chutí, ale i pouští víc mastnoty.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-02-22 22:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Kamarád je na stední "zdravotnické" škole a mají tam zdravou výživu a říkali jim tam, že plesnivé sýry taky nejsou moc dobré.. To je jakoby jsi jedla plesnivý chleba…

Ikona diskutujiciho Alue 2012-02-23 10:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: No jo, jenomže ta co je na chlebu není jedlá, kdežto na sýrech se pěstují speciální kultury… babo raď.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-02-23 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: chmmm, pak už to zřejmě jen otestovat na sobě ^^. Já teda plísňové sýry papám

Ikona diskutujiciho Leporelo 2012-02-23 17:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nasgol.. Tvoj kamarát má pravdu. Plesnivé syry ako jediné syry nie sú vhodné  pre človeka. Samozrejme potom už sú také veci ako z čoho a ako daný syr vyrobili, lebo tie ponožkové syry alebo tie ktoré majú v sebe "bárčo" nie je veľmi rozumné kupovať.

Ikona diskutujiciho Vit 2012-02-23 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě se vyjádřím k vegetariánství: Proč bychom měli jíst živočišné tuky, abychom do těla dostali cholesterol, který si samo vyrobí? A pokud ne, odkud pak získávají cholestrol býložravci? Je to jako s vitamínem B12, prý ho máme také dodávat do těla z masa, ale tělo ho vyrábí s pomocí určitých bakterií samo. Pokud by to tak nebylo, kde by ho získali býložravci?

Ikona diskutujiciho Severka 2012-03-04 23:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S těmi tavenými sýry to nebude zas tak horké, tady je například rozbor složení Veselé krávy: http://www.cojime.cz/?p=50 – máme teď doma taky jednu, takže potvrzuju, že složení je stejné. 'Obnovené odtučněné mléko' sice není zrovna super, ale éčka jsou tam jen čtyři a žádné není škodlivé (samozřejmě pokud se člověk necpe taveňáky 24/7 🙂

Ikona diskutujiciho Primula 2012-04-28 07:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Alue, je dobré, že ľuďom radíš čo majú kupovať a ako sa správne stravovať. Nie každý dokáže hneď odsúdiť a viac nedať do úsť všetko to, čomu je ubližované len preto, že chcú byť najedení. Táto spoločnosť je zvyknutá jesť potraviny plné škodlivín bez toho aby rozmýšlali o tom, či im to ubližuje, alebo že oni ubližujú všetkému živému a zabíja sa tu len preto, že ľudia sú hladní. Už by si mali uvedomiť, že hlad im nedáva právo na to, že môžu zabíjať a ničiť. No ale, všetko postupne, pretože ľudia nie sú ochotní ani schopní hneď pochopiť to, že keď budú všetko ničiť zničia predovšetkým samých seba a túto planétu.

Ikona diskutujiciho Pavel 2012-05-13 15:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proboha cholesterol se ukládá pouze na poškozených cévách,třeba zdravou FLOROU.

Ikona diskutujiciho LR 2012-07-31 13:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milí zlatí, to, co tady Alue píše, je jedna velká pravda,ještě by stálo za zmínku uvést přehled o zelenině, másle (taky není máslo jako máslo, to vyráběné v EU a hlubokozmražené je taktéž jed..), mléku a jogurtech atd.. Pak tedy vyvstává otázka: Co teda jíst v tom dnešním světě? A pak mě napadá hned další: Někdo nás, lidi, musí chtít zlikvidovat, jinak si totiž nedokážu vysvětlit, jak mohou majitelé potravinových firem dovolit lidem prodávat k jídlu takové "shity"? Odpověď je jednoduchá: Dolary v jejich očích jsou hodnotnější než zdraví "cizích" lidí.. Smutný věk 🙁

Ikona diskutujiciho Inda 2012-12-20 23:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak říká článek, nejhorší jsou ty tavené sýry. Celkově si dejte v životě pozor na soli. Rozežírají cévy a ve stáří se vám může stát, že budete mít kvůli nim vysoký cholesterol. Totiž skoro vždy nějaký problém souvisí s něčím jiným, jak už někdo psal v komentářích. Prostě při vysokém colesterolu je blbost ho snižovat něcím, musí se najít věc, kvůli které je vysoký. Jinak já osobně jím jen normální máslo, už jsem omezil i šunku a sýr jen občas. Pomazánky doporučuji ty s pomazánkovým máslem. Rybičkovou a vajíčkovou :D

Ikona diskutujiciho Tom 2012-12-20 23:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo ještě jsem chtěl dodat lidi, jak se debatovalo o vejcích a českých výrobcích, s tím je jeden velký problém, protože i Klasa vám nezaručí, že to je českého původu. Můžete se mrknout na čísla, kkterá jídlo označují a nějaké kombinace znamenají jak si někdo myslí, českou výrobu, to ano, je to pravda ale mohou také znamenat pouze zabalení v ČR, takže to může být Polské, Ukrajinské nebo co to všechno je dnes a zde pouze zabalené s nápisem Klasa.

Ikona diskutujiciho Christie 2013-06-11 17:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co třeba Lučina?

Ikona diskutujiciho Dave 2014-06-06 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co se týče potravin tak stačí sehnat suroviny  a recepty se dají v dnešní době najít běhen chvilky a nebo člověk může postupovat formou pokusu a omylu. Každopádně domácí výrobky není až tak těžké si udělat třeba jen z mléka sežeňte si někoho kdo by vám dovážel normální kravské mléko a už tu máte máslo, smetanu, taveňáky a spoustu dalších surovin. A snad každý  že co je z domu a z domácích (přírodních) surovin to bývá zdravé. každopádně neznám lepší chleba, rohlíky, housky než co dělal otec, křupavý přírodní a chuťově úžasný.

Ikona diskutujiciho Aja 2017-04-21 14:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, prave jsem docetla tento clanek a musim rict ze mi neprijde zrovna prinosny. Nevidim nic zdraveho na mlecnych vyrobcich ani na mleku jako takovem. Zviratum take nepodavame lidske mleko kterym koji maminky sva mimina. Prijde nechutne pit mleko ktere kravy maji pro telata…. nj ale kazdy ma svuj nazor. A o tom to ma byt. Neni duleziteco si myslim ja nebo autorka clanku. Nebo kdokoli jiny. Ja si myslim a verim tomu, ze pokud se budou lidi stravovat podle vlastniho selskeho rozumu, at uz s mlekem ci bez, at uz s masem ci bez, at uz s margarinem ci bez, proste podle jednoducheho pravidla: vseho moc skodi, ze tak je to slravne. Nejhlavnejsi je pestra strava bohata na vsechny dulezite ziviny: sacharidy bilkoviny i tuky. To z jakych surovin uz je lide ziskavaji dle sveho vlastniho presvedceni je nedulezite. Kazdy dle vlastniho presvedceni. Pokud so sebe nekdo dobrovolne denne nacpe 2 tatranky plne cukru bile mouky ztuzeneho tuku apod.je to jeho vec. Pokud nakonec dospeje k tomu ze se takto stravovat nechce, je to jeho vec.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-04-21 14:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[36]:  Tohle ale vůbec není článek o výživě, ten seriál tehdy vznikl na dotaz co kupovat netoxického… a hlavně je to součást pět let staré série.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek