4 Rady pro život, které nejsou otřepaná klišé

30.10.2021 v Poselství 0

,,Když se nám samotným daří, je snadné rozdávat rady trpícím.“ ~Aischylos

Na začátku tohoto roku jsem dostala zpětnou vazbu z časopisu pro mládež, pro který jsem psala: ,,Tohle zní jako dobrá rada, ale děti pravděpodobně nic z toho neudělají.“
V mé hlavě to všechno při sepisování článku znělo logicky, ale neuvažovala jsem o tom, jestli bych se takovou radou jako dítě skutečně sama řídila. Nebo i teď, když na to přijde.
Lidé tohle dělají pořád. Dívají se na situaci z odstupu, bez emocí a chrlí návrhy, které se mnohem snáze řeknou, než udělají. A někdy jsou prostě nereálné.



Uvádím pět těchto těžko splnitelných, klišovitých rad spolu s alternativními návrhy, které byste mohli skutečně přijmout.

1. Nedělejte si starosti s tím, co si myslí ostatní.
Pokud nejste naprostý narcis, pravděpodobně tuto radu nikdy nezvládnete praktikovat. Ať se snažíte sebevíc vypnout tu část mozku, která myslí na to, jak to vnímají ostatní lidé, vždycky vám na tom bude na určité úrovni záležet. A to je dobře. Umožňuje nám to soucítit. Připomíná nám to, abychom brali ohled i na druhé lidi, než učiníme nějaké rozhodnutí, které by pro ně třeba mohlo být zraňující. Učí nás to pokoře a připomíná nám to, abychom byli každý den lepší, a to jak sami pro sebe, tak i pro lidi kolem nás.

Místo toho, abyste se snažili nestarat se o názory ostatních lidí, naučte se filtrovat své starosti do dvou imaginárních kbelíků v hlavě:

a: Starosti, které můžete využít k něčemu dobrému: Pokud se obáváte, že si o vás zaměstnavatel myslí, že jste neschopní, protože jste špatně zvládli poslední úkol, proměňte to v odhodlání zlepšit se. Pokud se obáváte, že je vaše kamarádka naštvaná, protože jste zapomněli na její narozeniny, přetavte tento pocit do opožděného přání a dejte jí najevo, jak moc pro vás znamená.
b: Starosti, kterých se potřebujete zbavit: Prožíváte je například tehdy, když se obáváte, jak vás vnímají cizí lidé. Nemůžete si vynutit, aby vás cizí lidé vnímali tak, jak chcete, aby vás vnímali. Můžete se pouze více snažit, abyste takovým člověkem skutečně byli. Vložte svou energii do zlepšení sebe sama a nechte své obavy zmizet.

2. Nepotřebujete druhé lidi, abyste byli šťastní.
Mezi odvozeniny této rady patří i např: „Buďte sami sobě nejlepším přítelem. Jediné, co potřebujete, jste vy sami. Doplňte sami sebe…“
Samé krásné fráze, které vám mohou na chvíli dodat pocit síly a moci. A možná i na delší dobu, pokud nepatříte mezi ty, o kterých zpívá Barbara Streisandová. Však víte: Lidé, kteří potřebují lidi.
Většina z nás lidi potřebuje. Možná ne proto, abychom byli úplní, ale abychom cítili propojení. Místo toho, abyste se snažili být armádou jednoho, pracujte na tom, abyste nebyli příliš závislí a zároveň potřebovali lidi. Věnujte čas věcem, které vás dělají šťastnými, a dovolte, aby velkou část z toho tvořili druzí lidé. Pokud budete chodit kolem horké kaše s myšlenkou „já nikoho nepotřebuji“, můžete se uzavřít před potenciálně hlubokými a úžasnými vztahy. Je to tak, jak říkal Christopher McCandless: Skutečné štěstí je sdílené. Najděte své vlastní štěstí a nechte druhé lidi, aby vám ho také dávali.

3. Dělejte to, co vás baví, a peníze přijdou samy.
Odpusťte mi, že vám to neosladím, ale tohle je naprostý omyl. Je pravděpodobnější, že vyděláte peníze, pokud děláte něco, co milujete, protože do toho dáte srdce, i když půjde do tuhého – což znamená, že vydržíte pracovat dostatečně dlouho, abyste se dočkali nějaké odměny. Neexistuje však žádná záruka!
Kdyby toto tvrzení platilo univerzálně, neexistovali by žádní hladovějící umělci. Žádné davy nadějí na konkurzech American Idol. Vášeň není kouzelný lektvar, který vám automaticky zaručí úspěch. Pomáhá vaší věci, ale nemůže ji udělat sama o sobě. Jen velmi malé procento lidí na světě bylo v určitém okamžiku někým objeveno a poté jim byl úspěch předán.

Pokud to, co chcete, jsou peníze, tvrdě pracujte na čemkoli, co děláte, ať už to milujete, nebo ne. Pravděpodobně budete muset přijít dříve a odejít později, než ostatní lidé. Budete muset obětovat jiné věci ve svém životě, například čas strávený s rodinou a přáteli. Pokud budete dělat to, co vás baví, a tvrdě pracovat, peníze možná přijdou samy. Pokud děláte to, co vás baví, a vyvážíte práci se zábavou, pravděpodobně si vyděláte dost peněz na to, abyste byli spokojení a šťastní.

4. Usmívejte se a celý svět se bude usmívat s vámi.
Pravděpodobně máte velmi pěkný úsměv, ale asi spontánně neinspiruje sedm miliard lidí, aby ho také následovali – nebo dokonce ani těch padesát lidí ve vašem okolí. Možná ani ty čtyři lidi ve vašem obývacím pokoji.
Nechápejte mě špatně, úsměv je často nakažlivý. Někdo, kdo má dobrou náladu, může velmi snadno povznést lidi ve svém okolí, ale ne vždy to tak funguje. Někdy, ať se snažíte sebevíc sdílet dobrou energii, lidé kolem vás zůstávají tvrdošíjně ponořeni do své vlastní destruktivity.

Lepší rada tedy je: Usmívejte se a smiřte se s tím, že někteří lidé mohou jednat v opozici. Tito lidé mohou zůstat naštvaní nebo zahořklí kvůli čemukoli, čeho se drží. Může je dokonce rozčilovat vaše dobrá nálada, protože v sobě nedokážou najít sílu zbavit se své bolesti.
Ale možná ovlivníte jiné a inspirujete je. A namotivujete je k nalezení a udržení štěstí. Jednejte pro sebe a pro tyto lidi. Není to celý svět, ale i tak je to hodně.

Určitě i vás napadne spousta dalších rad, které sice zní dobře napsané na papíře, ale v reálných situacích se tak snadno uplatnit nedají. Přidejte je do komentářů.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 



Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek