5 způsobů, jak korporace manipulují s lidmi

23.12.2012 v Zajímavosti 10

05. – Přesvědčení doktorů, aby říkali, že slanina je pro vás po ránu dobrá

O tomhle jste nejspíš nikdy nepřemýšleli, že ano? Proč si myslíte, že některá jídla jsou považována za snídani (vajíčka, slanina, palačinky) a jiná nikoli? Proč je divné dávat si smažená vajíčka k obědu a pizzu k snídani? No, pokud to bude stejné jako se slaninou, jde jen o starý dobrý marketing.

Je to jen pár desítek let zpátky, co lidem přišlo jíst k snídani slaninu stejně tak bizarní, jako mít steak jako desert. Proč ale dneska všichni jedí slaninu k snídani? Může za to jeden člověk a společnost, co se zoufale snažila prodat svůj produkt.


Ďábelský plán:

Edward Bernays, kmotr všech PR a marketingu, dostal jednoduchý úkol. Prodej co nejvíc slaniny. Prodejce slaniny Beech-Nut Packing zoufale sledoval, jak si ji kupuje čím dál tím méně lidí a najali si Bernayse, aby to změnil. Jelikož šlo o stejného člověka, který dokázal přesvědčit ženy, že kouření je nejlepší způsob, jak ukázat mužům svou nezávislost, šlo o kapacitu v oboru.

Jeho cílem bylo prodat slaninu jako dokonalé jídlo k snídani. V té době se jedly lehké snídaně – většinou šlo o šálek kávy a maximálně tak toast. Bernays ale musel Ameriku přesvědčit, že bez slaniny se snídaně prostě neobejde. A k tomu mu musel pomoci nějaký profesionál. Zašel tedy za doktorem a zeptal se ho: Je bohatá snídaně pro člověka zdravější než malá?

Jakmile měl naprosto logickou odpověď (na kterou se prostě nedá odpovědět jinak), zeptal se, zda se dá slanina a vejce považovat jako bohaté jídlo. Opět nešlo odpovědět jinak. Stejný proces pak Bernays opakoval u 5000 doktorů a vlastně donutil doktory aby řekli, že odřezaný osmažený prasečí tuk je nejzdravější způsob, jak začít váš den. Přesně to pak otiskly noviny po celé zemi a prodeje slaniny šly strmě vzhůru… Bernays pořád nechápe, že mu to všichni sežrali.

04. – McDonalds vás přesvědčuje, že čím víc jídla, tím lépe

Kdybyste se ocitli v 60. letech v Americe, asi by vás překvapilo, jak malé byly porce ve fast foodech. Burgery jsou dnes v průměru o 500 procent (!) větší, než byly v počátcích boomu fast foodů. V té době to dávalo ekonomický smysl: jídlo bylo levné, takže jste dostali i menší porci. Pokud chcete víc, musíte si připlatit.

Když ale tehdejší šéf McDonalds Ray Kroc v 70. letech zjistil, že se snižují prodeje, najal chlápka Davida Wallersteina, aby zjistil proč. Ten začal svůj výzkum tím, že šel do několika poboček v Chicagu a sledoval, jak lidé jedí. A zjistil zajímavý trend: lidé se snažili vyzobat ty nejmenší kousíčky hranolek a vysát kelímek, i když tam nic nebylo, ale nešli si koupit další porci.

V tu chvíli si uvědomil to sociální stigma, které lidem zabraňovalo přidávat si. Lidé si nekupovali další porci, aby nevypadali nenažraně.

Pane, mohu sníst i tu židličku, na které sedíte?

5 způsobů, jak korporace manipulují s lidmi

Ďábelský plán:

Wallersteinovo řešení bylo geniálně jednoduché. Udělejte normálním možnost objednat si velké jídlo. Dejte velkou porci přímo na menu, udělejte mu reklamu a prostě za něj chtějte víc peněz. U pokladen nabízejte nejprve velkou porci a pošlete tak zákazníkovi podprahové sdělení, že je naprosto v pořádku mít dvakrát větší porci, než je normální.

Ray Kroc nejprve tenhle nápad zavrhl, ale v 90. letech se McDonalds k nápadu Supersize porcí vrátil. Zrodil se zcela nový model prodávání jídla, rozšířil se do celého světa a s ním i obezita, větší počet srdečních chorob atd. Profit!

03. – Dortové recepty vás nutí přidávat vejce, i když k tomu není žádný důvod

Značka Betty Crocker byla vynálezcem dortových mixů v prášku. Stačilo přidat vodu, dát tenhle výtvor do trouby a dort byl hotov. Bez práce, bez stresu, v pohodě. Problém byl, že prodeje byly původně nečekaně nízké a hospodyňky se nějak nedokázaly smířit s tím, že stačí divný prášek a voda a vznikne dort. Lidé v Betty Crocker si tedy řekli, co musí udělat: celý ten proces výroby musí být složitější.

Ďábelský plán:

Na pomoc si společnost přizvala Ernesta Dichtera, jednoho z prvních odborníků na reklamu, který používal průzkum a psychoanalýzy při propagaci výrobků. Začal tím, že dělal intenzivní průzkumy u zákazníků, až nakonec zjistil, co celému procesu chybí: ženské chtějí přidat k tomu prášku vajíčko.

Bylo to úplně zbytečné, protože ten prášek měl v sobě vajíčka zabudovaná, ale šlo o důležitou věc, protože jakmile bylo třeba přidat vajíčko, prodeje šly neuvěřitelně nahoru. Ukázalo se, že ženy při pečení chtějí mít pocit, že dělají alespoň něco.

A proč zrovna přidávat vejce a ne jinou ingredienci? Jednoduše proto, že při pečení mají ženy prostě potřebu přidávat vejce. Jakmile přidáte vejce, hned máte pocit, že pečete něco domácího a nikoli něco, co vzniklo z podivného prášku připomínajícího nějaké vesmírné jídlo z Návštěvníků.

02. – Chivas Regal: když bude vysoká cena, lidé si budou myslet, že kupují kvalitu

Společnost Chivas Regal měla velice dobrou whiskey, kterou prodávali za nízkou cenu. Přesto prodeje nebyly nijak závratné. Když se něco neprodává, marketingová matematika říká: buďto snižte cenu, nebo zlepšete produkt, nebo nalijte miliony do reklamy.

Na alkoholických nápojích je ale unikátní to, že jsou úplně jiné než všechny ostatní produkty. Důležité je, jak nápoj lidé vnímají. Jak ale změníte to, jak lidé vnímají váš nápoj?

Ďábelský plán:

Nechte produkt úplně stejný, ale výrazně zvyšte cenu. A ta cena by měla být výrazně vyšší, než je cena konkurence. Tohle přesně v Chivas Regal udělali a stalo se něco šokujícího – prodeje se několikanásobně zvýšily.

Jak se ukázalo, lidé o alkoholu v podstatě nic nevědí a ani nevědí, jak se pozná dobrá skotská. Nelze se divit, on totiž není žádný objektivní způsob, jak změřit kvalitu alkoholu. Takže když není nic, podle čeho by se dala zjistit kvalita, lidé se dívají na cenu. Automaticky předpokládají, že když chce společnost víc peněz, musí být produkt kvalitnější.

A představte si: myslí si to dokonce i poté, co produkt ochutnají!

Vědci to dokonce testovali. California Institute of Technology udělal experiment, kdy napojili lidi na MRI a dali jim dvě sklenice vína. Ačkoli šlo o jedno a to samé víno, řekli jim, že ta první sklenice je normální krabicák a v té druhé je kvalitní, drahé víno. Ačkoli jim muselo chutnat stejně, všichni říkali, že to druhé víno je podstatně lepší (zdroj). Z MRI mozku pak vědci zjistili, že při chuti se mozek chová stejně, ale část mozku ovládající potěšení se choval jako šílený, když měla osoba ochutnávat „kvalitnější“ víno.

01. – Vynález pauzy na kávu

Popularita kávy přichází a odchází jako popularita jakéhokoli jiného produktu.

Během 50. let už přestávalo být pití kávy „in“ a lidé si z nějakého důvodu začali myslet, že pití kávy je pro nižší sociální vrstvy. Aby se to zase otočilo, národy v Jižní Americe pěstující kávu se spojily s velkými kávovými společnostmi, utvořili konsorcium a to dávalo 2 miliony dolarů ročně, aby Američany přesvědčili, že pití kávy je fajn.

Ďábelský plán:

Vědec John B. Watson, který měl za úkol trend zvrátit, zjistil, že během 2. světové války měli pracovníci v továrnách několikaminutovou přestávku, kterou využívali k vypití kávy, aby měli zase dost energie na práci. Takže si přesně tohle vypůjčil a zkusil to – ostatně, pít kávu je přeci zábavnější než pracovat, ne?

Vytvořil obrovskou reklamní kampaň propagující „přestávku na kávu“, kde bylo plno šťastných, nepracujících lidí a před nimi obrovské hrnky s kafem.

5 způsobů, jak korporace manipulují s lidmi

Nedává to vlastně žádný smysl. Ve většině prací můžete kávu pít při práci. A existuje milion věcí, které můžete jíst, pít nebo dělat při přestávce. Ale jelikož se ve společnosti zavedl pojem „přestávka na kávu“, tak lidi prostě dělali to, co jim ten název říkal – pili kafe.

Koncem prvního roku, co začala tahle reklamní kampaň, dávalo 80 procent podniků svým zaměstnancům přestávku na kávu. Geniální.

zdroj článku: jenpromuze.cz

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zajímavosti“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho chiarore 2012-12-23 08:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak zajímavý článek už jsem nečetla hodně dlouho. O korporacích už jsem viděla pár dokumentů ve škole (sociologie), ale většinou ve spojení s devastováním přírody a nelidským zacházením se zvířaty (po shlédnutí dokumentu Food inc jsem skoro přestala jíst maso). Aspoň se můj mozek může zamyslet nad něčím jiným než nad tím, kterou vánoční pohádku si pustím.

Ikona diskutujiciho Ive 2012-12-23 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, tak tohle mne zaujalo, pauzu, ať tomu říkáme přestávka na kávu nebo na cigaretku nebo na střelnou meditaci, na WC.. potřebujeme každý, u mne to vychází na čtyřicet až padesát minutek koncentrace na práci, pak vypínám – to  podle školního zvonění. Je-li potřeba, posouvám pauzu na kávu, relax na jindy,  pak mi to občas schází.. Dobré téma k diskusi

Ikona diskutujiciho Jarda 2012-12-23 12:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud vás zajímá tahle tématika doporučuji film "Děkujeme že kouříte" film taky dobře pobaví :-)

Ikona diskutujiciho karel 2012-12-23 15:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to jsou teda věci

Ikona diskutujiciho Schmetti 2012-12-24 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak s tímhle článkem naprosto souhlasím, vše je o ovlivňování lidí. "Nabídka určuje poptávku".

Ikona diskutujiciho Rodney 2012-12-26 00:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to velmi zajímavé a poučné. Hlavně to ale říká, aby člověk myslel racionálně a ne intuitivně při obchodování, protože marketingové triky se zaměřují přesně na pocity a dojmy. Manipulují s námi tak, abychom si intuitivně dali kafe při coffe breaku a měli dobrý pocit když si dáme dvojitou porci.

Ikona diskutujiciho myší královna 2012-12-26 18:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek :D Ačkoli s pauzou na kafe jsem se nikdy nesetkala. Též bych si asi kafe uvařila 🙂

Ikona diskutujiciho woodpecker 2012-12-26 22:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, před nedávnem (nevím jak jsem k té myšlence došla) jsem se zrovna zamyslela nad tím, jak někdo může jíst ke snídani vejce a slaninu. Vždyť je to po ránu dost těžké jídlo do žaludku..fuj.

Ikona diskutujiciho Gabi 2012-12-27 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je moc zajímavé čtení. Musím to ukázat mamce, ta se o tohle hodně zajímá

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek