7 Zdravotních benefitů, které přináší spaní bez pyžama

8.9.2020 v Prevence 17

Před mnoha lety jsem si nedokázala představit, že bych spala bez oblečení. Cítila jsem se lépe v takovém, které zakrývalo celé moje tělo. Za posledních pár let se ale můj životní styl dramaticky změnil. Začala jsem si být více vědomá sama sebe a více jsem se naladila na svoje tělo a jeho potřeby. Začala jsem cítit, jak se moje tělo trápí tím, když zůstávám dlouho sevřená v těsném oblečení.
Jednou jsem se rozhodla, že si jednou pro vždy vše sundám alespoň na noc a od té doby jsem si na sebe při spaní už nikdy nic nevzala. Zjistila jsem totiž, že spát ,,jenom tak“, je pro mě úžasně osvobozující. Přináší mi to mnoho výhod pro moje tělo i pro mé vědomí.Existují vědecké studie, které ukazují, že ti, kteří se raději zakrývají jenom ,,fíkovým listem“, jsou zdravější než ti, kteří raději podléhají módním trendům v oblékání. Mám pro vás několik důvodů, proč tomu tak je:

Mějte rádi svoje tělo
Vím, že mnoho z vás, kteří právě čtete tento článek, jste zvyklí velmi aktivně zakrývat své tělo a všechno na něm. Vím to, protože jsem to dělala úplně stejně jako vy. Když totiž nevidíme vlastní tělo a nevystavujeme ho na odiv ostatním, nemusíme se konfrontovat s pocity, které jsou s ním spojené. Tohle je dost pravdivé a v dlouhodobém důsledku velmi zrádné. Přestáváme totiž cítit a prožívat potřeby našeho těla. Naše oblečení svým způsobem umrtvuje naše smysly.

Vědomá nahota je jedna z věcí, která napomáhá hojit nezdravé postoje o našem vlastním tělu. Vaše celé tělo začne dýchat a osvobozovat se od předsudků. Zpočátku to může být nepříjemné a nepohodlné, ale po chvíli se to stane naprosto přirozené. Vaše citlivost a smyslnost se náhle opět rozšíří. Budete mít pocit, jako kdyby vám k pěti základním smyslům přibyl ještě další.

Vychutnejte si lepší spánek
Ušetříte si starosti s praním a převlékáním se do pyžama, u kterého se vám navíc vyhrnují nohavice, škrtí vás v pase, zařezává se do podpaží a třísel, nebo příliš úzké přes hrudník. V noci vás ruší nepohodlné knoflíky, nebo stažený límeček u krku. To všechno jsou věci, které vás mohou při spaní velice rušit.

Méně oblečení navíc znamená i menší pravděpodobnost, že se budete přehřívat. Vaše tělo potřebuje pro hluboký spánek snížit tělesnou teplotu až o 0,5°C. Oblečení a ještě navrch tlustá peřina zvyšují pravděpodobnost, že vaše tělo bude zmatené. Bude se snažit vás uvnitř zchladit a přitom na povrchu na kůži se budete potit. Vaše tělo potřebuje dýchat a uvolnit se.

A věřte, že dobrý spánek je základem toho, že se probudíte svěží a plní energie. To vám dodá mnoho síly a sebevědomí do dalšího fungování v tomto životě na tomto světě.

Pokožka v intimních partiích si krásně odpočine
Spaní bez oblečení umožní vašemu tělu lépe dýchat a vyvětrat důležité části vašeho těla.

Ženy, jejichž intimní partie se nikdy nenadechnou čerstvého vzduchu ani přes noc, jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku kvasinkové infekce a jiným nepříjemným onemocněním. Tím, že dáte tělu možnost, aby mohlo volně dýchat úplně celé, se můžete velmi snadno zbavit infekcí a výtoků (Bavlněné prádlo přes den je nutnost).

Pro muže platí, že menší množství oblečení snižuje tělesnou teplotu, což napomáhá přirozené tvorbě spermií. To se vám může hodit, pokud by vás někdo pomlouval, že jich máte málo. Je zdravé vyndat občas nádobíčko z těsných kalhot a vzít ho na vzduch.

Víc si užijete
Vědecká statistická studie potvrdila, že ze vzorku 1000 lidí, má 57% těch, kteří jsou ve vztahu a spí nazí, mnohem šťastnější vztah než ti, kteří spí v pyžamech a nočních košilích. Je to přirozený důsledek toho, že je mnohem přirozenější a příjemnější být ve fyzickém kontaktu se svým partnerem/partnerkou tělo na tělo, než přes oblečení.
Navíc pokud jste oba ,,na Adama“, mnohem více a snáze to vybízí k nočním hrátkám pod peřinou nebo i bez peřiny.

Zdravější srdce
Páry, které spolu spí bez pyžam, tak mohou chránit svá srdce a to nejen ve smyslu romantického pojetí. Blízký kontakt dvou lidí tělo na tělo spouští přirozenou tvorbu oxytocinu (hormonu lásky), který snižuje stres, úzkost, krevní tlak a posiluje imunitní systém. Tím posilujete zdraví svého srdce i celého krevního oběhového systému.
Nejvíce oxytocinu člověk vylučuje při vyvrcholení, proto je určitě dobré podporovat se navzájem a být spolu šťastní i když zrovna jenom ležíte vedle sebe.

Vaše tělo bude štíhlejší
Během hlubokého spánku probíhá v těle mnoho regeneračních procesů a to včetně tvorby hormonů, které mají vliv i na vaši váhu. Lidé, kteří spí při optimální teplotě a bez oblečení, produkují méně stresového hormonu kortizolu. Ten přímo souvisí s ukládáním tuků v těle. Díky tomu budete celkově i méně napjatí přes den a nebudete mít nadměrnou chuť na jídlo.

Budete krásnější
Nižší tělesná teplota během spánku vám pomůže při tvorbě optimální hladiny melatoninu, o kterém se mluví jako o hormonu působícímu proti stárnutí. To vám přidá na kráse vlasů, pleť bude hladká a jemná. Je to skvělá prevence proti předčasnému stárnutí.

Pokud necháte tělo alespoň na pár hodin volně dýchat, bez toho aniž byste jej obalili oblečením z umělých vláken nasycených syntetickými barvivy, vaše pokožka se tak lépe během spánku vyčistí.

Je úplně jedno, zda spíte sami nebo s partnerem/partnerkou. Zkuste odhodit všechny zábrany a nechte vaše tělo volně dýchat. Bude se vám lépe spát, budete krásnější, budete se lépe cítit se vlastním těle a rozhodně budete i přitažlivější.

připravila www.aluska.org 2020 / podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Živa 2020-09-08 01:29:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Celkom nesúhlasím. Spodné pradlo si oblečiem iba ak idem do mesta . Nočné používam voľnejšie a bavlnené. Pokúšala som sa spať nahá,no v noci som sa zakaždým zobudila,lebo som bola veľmi spotená. Inak ak som v pohodlnom nočnom prádle,sa vôbec nepotím. A so svojim telom som spokojná. Takže to nie je zrejme pre každého, každý s nás je individuálny.

Ikona diskutujiciho manu 2020-09-08 15:02:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mně to spaní takto vyhovuje jen naprosto vyjímečně, někde u moře za strašného horka. Normálně ne, to mám vyzkoušené. Spím běžně v obřích tričkách, tak mi je to pohodlné. Mám pocit, že mě to i chrání, ale přitom nijak neomezuje. Úplně nahá prostě nemůžu. To vím, protože i to mám vyzkoušené. Občas se stane taková příležitost, že spím nahá, (většinou v té posteli nejsem sama. ;-)) ale vzbudím se tím, že mám nepříjemně studená holá ramena, a to nesnáším. Ještě hůř, když se nevzbudím. Už mě z toho párkrát chytly i dutiny. Lidi jsou různí. Moje kamarádka třeba spává pravidelně v tričku a zařízlých kalhotkách, i když je sama doma. Já nesnáším ani lehké pyžamové kalhoty, ani dlouhé noční košile, co se plantají a zamotávají, ale na ty ramena něco mít musím, jinak je zle. Každému sedí něco jiného a rady nemůžou být univerzální. Možná jako inspirace, že to jde i jinak, než to známe. Chce to si vše vyzkoušet a vybrat podle sebe.

Ikona diskutujiciho Tinka 2020-09-08 15:07:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já spím nahá roky a naučila jsem to i partnera 😀.

Ikona diskutujiciho NamurM 2020-09-08 17:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako ladej jsem spal v noční košili – takové jako dámské 😃 teď roky na Adama.. a celý rok otevřené okno. Oblečený byť jen v triku, se nevyspím….. 😇

Ikona diskutujiciho Mandarin 2020-09-09 11:16:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak, na naháče a ještě celoročně otevřená okna dokořán. 👍😄

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2020-09-08 18:02:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to mě je jedno jestli spím náhy nebo ne ale řeším jeden problém poslední dny u mě probíhá nadměrný snění se mi zda i 4-5 snů za noc a všechny si pomatuji ale to jsou takový kraviny to nedáva hlavu ani patu co si všechno podvědomí vymýšlí ja se cítím v noci jako v kině uvedu dnešní sny se pak nesmějte otevřu ledničku a vledničce jsou hadi DD proberu se pak zase usnu pak se mi zdá sem v autě auto jede rychle furt zrychluje ale furt je ovladatelné pak začíná hořet mění se v popel tento se mi zdál víckrát další sen sem ve válce všude se kolem střílí jezdí tanky litají stíhačky rakety ja byl voják hrnul sem se bezhlavě do největší valečný vřavy strach tam nebyl po probraní sem do minuty usnul třetí byl konstruktivnější na obloze sem viděl jasné světlo promlouvalo zachovej klid všechno bude dobrý v mysli se viděl jiné lidi jak mě mluví ten poslední sen byl důležity ale zbytek snů je nějaka metoda jak sny vypnout-))

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-08 18:37:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem se dneska napůl probrala ze spaní a vůbec jsem nevěděla kde jsem. Chvilku jsem se mrskala jak kapr a šmátrala rukama kolem sebe a nějak jsem se furt nemohla dobrat toho co se děje a docela mě to vystreslo… a pak si říkám ,,no jo tvl, já ležím v posteli v ložnici.. tak to pak jo, to jsem v klidu.“ A zalehla jsem zpátky 😀

Ikona diskutujiciho Ceneon 2020-09-09 01:12:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Had symbolizuje pokušení: https://www.snar.cz/vyklad/?qr=Had
Plaz – chraň se pokušení, vše řeš s chladnou hlavou
Zajímavé, že zde: https://www.snar.cz/vyklad/?qr=Auto
je též: Vůz – zachovej si chladnou hlavu
Válka – strach, že budeš muset jednat proti své vůli

Takže možná si máš zachovat chladnou hlavu v nějaké situaci. U toho auta mne napadlo, že možná tě ten sen chce varovat před vyhořením. Nedávno jsem slyšel jednoho chlapíka v jeho zahradě, jak s někým telefonuje, říká: „Já na nic nemám čas. Jsem jaksi vyhořelý. Mám plno věcí na práci, ale na cokoliv se podívám, tak je mi špatně.“. Možná toho po tobě chce zaměstnavatel či rodina mnoho, ale nemůžeš jim se vším vyhovět, pokud si chceš zachovat zdraví.

Ikona diskutujiciho NamurM 2020-09-08 21:14:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak hadi- to je sex, auto a td. To vypadá na vnitřní armagedon, je to sledovat a zkusit přijmout jako něco co se musí stát.
Jinak mám taky sny hluboký, až někde s minus 10 tého patra.
Jestli to nesouvisî se Schumanovo rezonancí

Ikona diskutujiciho Mag 2020-09-09 06:40:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spávám nahá desítky let – miluju dotek saténového prostěradla a povlečení. Bavlněného saténu, ne toho lesklého chladivého… Naučila se to ode mě i osmdesátiletá maminka – je nadšená. Trpí na ekzém a takto ji nic nedráždí, naopak – hladí. Nechápe, jak celý život mohla spávat v noční košili, když toto spaní bez oblečení (už přešla také na bavl.satén) je taková rozkoš.

Ikona diskutujiciho erik 2020-09-09 08:39:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak spavam holy dlhu dobu a niekedy mam chut tak aj po vonku behat ale co by si pomysleli ze, aj ked niekomu by to asi nevadilo som v najlepsich rokoch 😉 tak aspon tie kratasi teda nosim inak zasadne bez tricka skoro vsade dakedy aj naboso (a s tymi spermiajami to bude teda asi pravda 😀 )

Ikona diskutujiciho manu 2020-09-10 01:31:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Já zas miluju, ale doslova zbožňuju plavat nahá. Nejlíp někde v pustinách v jezeře, kde nikdo není. Pokud to jde, nevezmu si plavky a je to opravdu neskutečná svoboda. Jak ta voda hladí a nic nedrhne! I nějaký potok s tůňkama či vodopádkem přijdou vhod, a studená voda mi vůbec nevadí. Moře, to je pak už úplnej luxus, ale tam většinou pořád někdo je. Asi by to šlo i z nějaké lodě, jachtičky a tak, ale takovou příležitost jsem ještě neměla. Snad přijde. Plavání bez plavek doporučuju každému vyzkoušet. Je to nádhera. Ale to spaní prostě nedávám, to mi nedělá dobře.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-09-11 16:06:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spodné prádlo (slipy, tielko) nenosím takmer nikdy ale spať nahý sa mi nezdá až tak dobrý nápad, stačí prievan a je to nepríjemné a človek je ubolený. Naopak by to chcelo na noc čo najdlhšie tričko prípadne rolák či šál aby mal človek chránený i krk. A ideálne zacpať i uši (raz mi dokonca do ucha vliezol malý pavúk, divný pocit sa na to zobudiť čo to je myslel som že mám v mozgu červa, pomohlo otočiť sa tým uchom smerom dolu a vypadol).

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-09-12 12:02:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak akurát nohy musím mať holé a niekde som čítal že to neni zdravé ale ponožky neznesiem. Dám si ich až keď už soplím.

Ikona diskutujiciho Robin 2020-09-13 13:25:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To se mi Alue stává taky…ale bohužel ne jen jednou za čas…myslím, že je to nějaká chyba v mozku..nebo něco takového. Prostě se někdy vzbudím….a pár vteřin mi trvá než si uvědomím, kde jsem…, kde bydlím..kolik mi je, v jakém sem městě atd 😀 , prostě se mozek někdy nenastartuje za dvě, tři vteřiny, ale třeba 5 – 10 😀

Třeba to je tím, že ten mozek někdy tak moc přetěžuji…že se pak tak moc vypne, že je pro něj těžší ho okamžitě po probuzení nastartovat 😀

Ikona diskutujiciho lada 2020-09-13 19:08:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O poznání vlastního těla to podle mně není. Také jsem dost dlouhou dobu spala jen tak. Pocitově je to bezesporu příjemné, ale zdravotní benefit to opravdu nemá. Jedině, že by jste leželi pod prachovou duchnou .Když spíte, tělo se uvolní , zklidní se pulz není nic, co by tělo zahřívalo. Prochladne a po čase se začnou projevovat různé potíže. U mne to byly konkrétně problémy s klouby. Začala mně bolet ramena a lokty, které jsem ve spánku vystrčila ven. Také mohou prochladnout ledviny a je na zánět zaděláno. Můj známý léčitel mi poradil, abych se začala znovu oblékat. Volná bavlněná noční košile nijak nepřekáží a tělo si udrží teplotu i v klidu. Jsou tací, co si navlékají na noc i ponožky. To prozatím nemusím, ale je faktem, že problémy s bolavými klouby jsou pryč. A mnohem klidněji spím.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-13 19:17:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to střídám. V létě spím bez, protože se to nedá. Když máš v ložnici nad 25, tak nesneseš ani bavlnu. Když jsou delší vedra, mám tam i 30. Větrat se v noci nedá dlouho, protože komáři. Jak jeden vlítne, tak je to procs na hodinu, nebo stěhování a spát jinde. Prochladnout tak nelze.
V zimě se zababuším do mikroplyše a ponožkuju, protože to je zase přes noc opačný extrém. 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek