8 fíglů, jak přežít zimu bez nemocí

5.3.2010 v Výživa 17

1. Pomocník z domácnosti: Olivový olej
Jak pomáhá: Zvláčňuje popraskané ruce a rty. Před tím, než vyjdete do zimy, potřete si ruce a rty olivovým olejem. Funguje také obyčejné máslo či margarín, ale na rozdíl od olivového oleje se tak dobře nevsáknou.

2. Pomocník z domácnosti: Váleček
Jak pomáhá: Zahřeje nohy. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit studených nohou je masáž válečkem. Jezděte jím po chodidlech po dobu 3 minut. Váleček má ještě jeden blahodárný vliv. Pomůže vám natáhnout šlachy, takže se vám bude snáze chodit po vánočních nákupech.

3. Pomocník z domácnosti: Kuřecí polévka
Jak pomáhá: Zmírňuje příznaky nachlazení Při nachlazení pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Většinu infekcí dýchacího ústrojí způsobuje produkce bílých krvinek, kterým se říká neurophily, ty zvyšují produkci hlenu. Kuřecí polévka zabraňuje tvorbě neurophilů.

4. Pomocník z domácnosti: Láhev horké vody
Jak pomáhá: Posiluje imunitu Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte. 5. Pomocník z domácnosti: Láhev whisky
Jak pomáhá: Likviduje bolest v krku Někteří odborníci doporučují kloktat whisky s vodou. To by bylo ale zbytečné plýtvání. Úplně nejlepší je whisky vypít. Připravte si ozdravný nápoj. Vymačkejte půlku citronu, přidejte trochu horké vody, lžíci whisky a lžičku medu. Pokud nepijete alkohol, kloktejte slanou vodu.

6. Pomocník z domácnosti: Žvýkačka bez cukru
Jak pomáhá: Udržuje v kondici uši. Zánět uší patří k nepříjemným bolestem. Bohužel patří k častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru navíc napadá bakterie, které problém způsobují.

7. Pomocník z domácnosti: Polštář navíc
Jak pomáhá: Ničí kašel. Pokud trpíte kašlem, určitě vám neuniklo, že váš stav se v noci zhoršuje. Je to proto, že se řasinky, kterým se říká cilia a které se vyskytují kolem plic a průdušek, narovnají a nemohou posouvat vrstvu hlenu. Hlen se pak hromadí, což způsobuje kašel. Když si hlavu podepřete polštářem navíc, chloupky zůstanou v původním stavu. Pokud netrpíte hlenovým kašlem, ale spíše suchým a šimravým kašlem, zkuste si dát prst do ucha a lehce jím zatřást.

8. Pomocník z domácnosti: Žárovka
Jak pomáhá: Zlepšuje náladu. V zimě se častěji cítíme pod psa. Nedostatek sluníčka snižuje hladinu hormonu štěstí serotoninu. Minutové cvičení s žárovkou vám jej pomůže doplnit. Sedněte si do místnosti, ve které můžete zhasnout. Vezměte posuvnou lampu s 60 wattovou žárovkou. Posaďte se metr od lampy, ujistěte se, že ji můžete zhasnout z místa, na němž sedíte. Rozsviťte lampu a dívejte se do ní jednu minutu. Pak ji zhasněte, zavřete oči a soustřeďte se na záblesk světla, které máte před sebou, dokud nezmizí.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lirka =o) 2010-03-05 07:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pár jsem z toho věděla (wisky, žvýkání, polévka a voda), ale to ostatní- TLESKÁM A DĚKUJI =*)

Ikona diskutujiciho stenly911 2010-03-05 17:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Škoda, že to píšeš až teďkom, kdy zima pomalu ustupuje. Ale zajímalo by mne, jestli lze místo whisky použít kvalitní slivovici, přece jen jsme na moravě a ne ve skotsku..

Ikona diskutujiciho putující oblak 2010-03-05 23:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toto a více vyšlo ve WM magazínu…

Ikona diskutujiciho jirka 2010-03-06 18:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Slivovici nebo jiné vypálené ovoce lze určitě použít. Osobně mám vyzkoušeno na lačno 1-2 cl vykloktat, a potom polknout. Když to nepomůže, tak větší množství do horkého čaje.

Ikona diskutujiciho Etellyen 2010-03-06 19:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

pozastuvuju se nad žvýkačkou bez cukru…možná jedno umělé sladidlo ničí bakterie ale co vim právě od tebe, je, že aspartam uělá určitě víc škody než žitku a já neznám žvýkačky ve kterých by nebyl cukr a nebyl tam aspartam 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-03-07 09:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Jo, máš pravdu. – Musíš to umět brát s rezervou 🙂

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-07 19:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aj ja mám nejaké overené fígle. Je ich veľa a dôkazom toho, že fungujú je fakt, že sa nimi riadim od začiatku, t.j. 5 rokov a po celý ten čas som nemala ani len nádchu.

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-07 19:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A mimochodom, tvrdila si, že som dávaš len skutočne na vlastnej koži overené rady a skúsenosti. Skutočnosť je však taká, že na Tvojom blogu takmer neexistuje článok, ktorý by som nenašla aj niekde inde na nete… A čuduj sa svete tých pár tém, čo nikde nanájdem sú práve tie ,,prísne tajné" informácie, ktoré nechceš vysvetliť, ako napríklad skutočný rok… Z toho usudzujem, že je to len výmysel…

Ikona diskutujiciho Alue 2010-03-07 21:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Když se ti moje práce nelíbí a nevěříš tomu co znám, co tu teda děláš?

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-07 23:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ako si na to prišla??? Tvoj blog sa mi práveže veľmi páči, inak by som tu nestrácala čas. Sú to veľmi kvalitné, detailne prepracované stránky, vidno, že si na tom dávaš záležať a dávaš doň kus seba. Cez Tvoje stránky spoznávam Teba, Tvoj charakter a si mi veľmi sympatická. Navyše mám tu všetky informácie pekne pohromade. Našla som tu veľa toho, čomu som sa venovala, venujem, podobné názory, to, čo ma zaujíma, ako i veľa nových inšpiratívnych zaujímavostí… A verím samozrejme len tomu, čo si môžem overiť. Viera totiž býva slepá a na tomto svete je primnoho klamstiev, než by sa v tom chaose človek stíhal spoľahlivo orientovať…

Ikona diskutujiciho Alue 2010-03-08 10:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: V rubrice zdraví jsou zatím texty, které jsem obdržela po mailu jako řetězovku. – Nikde jsem to neukradla a když už si něco od někud půjčím, zdroj napíšu.

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-08 21:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opäť máš vlastne pravdu. Uvedomila som si to pozde. OK, nechcem sa hádať, nemyslela som to v zlom, ani ako provokáciu. V každom prípade vďaka za pekné články, zaujímavé informácie a Tvoje odpovede na moje dristy a otravné otázky ;o) VĎAKA

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-08 21:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A že nie si stroj? Vzhľadom na enormnú rýchlosť, akou neustále pribúdajú nové a nové články, si to pomaly začínam myslieť ;o) Nepíš tak rýchlo, lebo stačí ak sa tu týždeň neukážem a potom som zhrozená koľko veľa článkov zase pribudlo, koľko vecí mi uniklo a nestíham to dobrať, takže potom strávim pri PC celé hodiny, čo nie je práve najzdravšie ;o)

Ikona diskutujiciho Alue 2010-03-08 21:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: No vidíš. A to mě jiní nahánějí, abych zrychlila tempo. – Ani náhodou… článků je sice nadbytek, ale tak naivní nejsem abych si myslela, že mají všichni čas sedět tady každý den.

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-08 22:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nie, v žiadnom prípade nezrýchľuj! ;o) Tempo je už teraz šialené. Podľa môjho názoru by úplne stačilo jeden dôležitý článok za týždeň, trebárs každý piatok a k tomu jeden bonbónik – niečo odľahčené, napr každú stredu a pondelok (alebo každý druhý pondelok) by patril radám a návodom. To je dva, tri články za týždeň a už i to je veľa. No mala by si viac času pre seba, menej ožarovania od PC a čitatelia, ktorí o Tvoje rady majú skutočný záujem sa tomu v pokoji pomaly môžu venovať. Ale to je len taký môj nápad, ako by som to možno spravila ja. Lebo články, aké píšeš sú hodnotné a vyžadujú čas na premýšľanie a uvedenie – aplikovanie rád do života. Ak to ide rýchlo človek nestíha a veľa dôležitých vecí len tak odflákne, čo je škoda. Toť môj názor.

Ikona diskutujiciho Lenka K. 2011-01-13 01:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé tipy, díky! Další najdete na http://www.tetakaterina.cz/38-lecitelske-tipy/

Ikona diskutujiciho cheveux 2012-10-10 11:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musim ta poopravit v bode o ,neurophyloch, .. odborne sa nazyvaju neutrofily, patria k bielemu krvnemu radu-leukocytom a v organizme maju praveze dolezitu funkciu, lebo nicia choroboplodne zarodky, netreba preto ich mnozstvo potlacat. Ludia, co maju znizeny pocet bielych krviniek, trpia viac infekciami, lebo nema co nicit choroboplodne zarodky,.tolko od studentky mediciny :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek