Vědci zdokumentovali efekt ,,pozdní děti – dlouhé telomery“ minimálně ve dvou následujících generacích. Čím starší je muž, tím délší jsou telomery v jeho spermatu. Proto děti starších otců dědí prodloužené telomery a možnou šanci žít déle, než jejich vrstevníci, jejichž otcové zplodili děti v mládí.
Skupina amerických vědců chtěla zjistit, zda se tento efekt může přenést i na další generace. Vědci měřili délku telomer u více než 3 000 lidí na Filipínách a zjistili, že tato vlastnost se dědí minimálně ve dvou generacích, a to po otcovské i mateřské linii. Přestože síla efektu klesá v každé další generaci, autoři studie předpokládají, že může sloužit pro přizpůsobení potomstva životním podmínkám rodičů.
Telomery jsou koncové části chromozomů. S každým buněčným dělením se zkracují. Když jsou telomery příliš krátké, dělení buňky se zastaví, protože pak začíná ztrácet geny. Zkrácení telomer se někdy považuje za jednu z hlavních příčin opotřebení tkání, protože v nich nezůstanou žádné dělící buňky, které by mohly nahradit staré a poškozené buňky. Počáteční délka telomer koreluje s délkou života organismu a jeho zdravím.
S věkem se telomery ve většině buněk lidské tkáně zkracují. Výjimkou je mužský reprodukční systém: v buňkách spermií naopak telomery rostou. Stále není jasné, s čím přesně to může být spojeno. Je možné, že v této tkáni působí aktivněji telomeráza – enzym, který vytváří konce chromozomů. Nebo možná buňky s delšími telomery jsou funkčnější a přežijí déle.
Tak nebo onak, čím starší je otec, tím delší jsou telomery na chromozomech v jeho spermiích a polovinu těchto chromozomů předává svým dětem. S matkami to tak nefunguje, protože s věkem se telomery v buňkách vajíček naopak mírně zkracují. Když vědci měří délku telomer v lidských buňkách, zpravidla se řídí průměrnou hodnotou. Telomery se u dětí, zplozených staršími otci, jeví jako delší.
Američtí vědci se rozhodli prověřit, zda se délka telomer přenáší na další generace. Koneckonců, pokud dítě zdědí po svém otci dlouhé konce chromozomů, pak by měly být předány jeho dětem, bez ohledu na to, v jakém věku je počal. Vědci využili údaje z dlouhodobého projektu, který monitoruje zdraví a výživu Filipínců. Projekt začal v letech 1983-1984, kdy bylo k monitorování vybráno několik tisíc těhotných žen. Od té doby, až do roku 2005, se pravidelně zkoumaly jejich děti, i samotné matky. V roce 2016 vědci změřili délku telomer lidí narozených v letech 1983 – 84, jejich rodičů a také prarodičů. Celkově vzorek zahrnoval více než 3 000 Filipínců.
Ukázalo se, že efekt ,,starší otec – delší telomery“ je reprodukován v dalších generacích dětí i vnoučat, pouze v druhé generaci je méně výrazný než v první. Vědci odhadli standardní odchylku délky telomer potomstva z hlediska věku otce při početí (to znamená, že nebylo náhodné, že věk otce ovlivňoval telomery dítěte), odchylka se od otců k dětem zvětšila dvakrát a od dětí k vnoučatům třikrát.
Je zajímavé, že délka telomer byla přenášena jako po otcovských, tak i po mateřských liniích, to znamená, že zkrácení telomer charakteristických pro vajíčka se neprojevilo tak silně, jako prodloužení telomer ve spermiích.
Autoři studie se domnívají, že dědictví dlouhých telomer nemusí být jen důsledkem otcovského věku při početí, ale získaným adaptivním mechanismem. Udržování délky telomer vyžaduje energetické výdaje. A pokud organismus existuje v nepříznivých podmínkách, pak je pro něj výhodnější využívat prostředky na rozmnožování, než na prodlužování konců DNA k prodloužení života.
Předpokládá se, že otec, který počal dítě ve starším věku, žil v příznivých podmínkách, protože mohl dožít do tohoto věku. To znamená, že jeho syn, který zdědil dlouhé telomery, si může dovolit utratit více energie na jejich udržení a odložit reprodukci na později, protože věk jeho otce je důkazem, že v tomto prostředí neexistuje přímé ohrožení života.
Zároveň, pokud otec plodí děti v mladém věku, může to být způsobeno podmínkami, které nejsou nejpříznivější pro dlouhý a bezstarostný život, a proto jeho syn bude muset získat potomstvo co nejdříve, a neplýtvat silami na prodloužení telomer.
originální zdroj: https://www.biosferaklub.info/vedci-zdokumentovali-efekt-neskore-deti-dlhe-telomery-minimalne-v-dvoch-nasledujucich-generaciach/
do češtiny + úpravy: aluška.org
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****