Studie zjistila, že děti starších otců žijí déle

13.7.2019 v Zdravověda 14

Vědci zdokumentovali efekt ,,pozdní děti – dlouhé telomery“ minimálně ve dvou následujících generacích. Čím starší je muž, tím délší jsou telomery v jeho spermatu. Proto děti starších otců dědí prodloužené telomery a možnou šanci žít déle, než jejich vrstevníci, jejichž otcové zplodili děti v mládí.Skupina amerických vědců chtěla zjistit, zda se tento efekt může přenést i na další generace. Vědci měřili délku telomer u více než 3 000 lidí na Filipínách a zjistili, že tato vlastnost se dědí minimálně ve dvou generacích, a to po otcovské i mateřské linii. Přestože síla efektu klesá v každé další generaci, autoři studie předpokládají, že může sloužit pro přizpůsobení potomstva životním podmínkám rodičů.

Telomery jsou koncové části chromozomů. S každým buněčným dělením se zkracují. Když jsou telomery příliš krátké, dělení buňky se zastaví, protože pak začíná ztrácet geny. Zkrácení telomer se někdy považuje za jednu z hlavních příčin opotřebení tkání, protože v nich nezůstanou žádné dělící buňky, které by mohly nahradit staré a poškozené buňky. Počáteční délka telomer koreluje s délkou života organismu a jeho zdravím.

S věkem se telomery ve většině buněk lidské tkáně zkracují. Výjimkou je mužský reprodukční systém: v buňkách spermií naopak telomery rostou. Stále není jasné, s čím přesně to může být spojeno. Je možné, že v této tkáni působí aktivněji telomeráza – enzym, který vytváří konce chromozomů. Nebo možná buňky s delšími telomery jsou funkčnější a přežijí déle.

Tak nebo onak, čím starší je otec, tím delší jsou telomery na chromozomech v jeho spermiích a polovinu těchto chromozomů předává svým dětem. S matkami to tak nefunguje, protože s věkem se telomery v buňkách vajíček naopak mírně zkracují. Když vědci měří délku telomer v lidských buňkách, zpravidla se řídí průměrnou hodnotou. Telomery se u dětí, zplozených staršími otci, jeví jako delší.

Američtí vědci se rozhodli prověřit, zda se délka telomer přenáší na další generace. Koneckonců, pokud dítě zdědí po svém otci dlouhé konce chromozomů, pak by měly být předány jeho dětem, bez ohledu na to, v jakém věku je počal. Vědci využili údaje z dlouhodobého projektu, který monitoruje zdraví a výživu Filipínců. Projekt začal v letech 1983-1984, kdy bylo k monitorování vybráno několik tisíc těhotných žen. Od té doby, až do roku 2005, se pravidelně zkoumaly jejich děti, i samotné matky. V roce 2016 vědci změřili délku telomer lidí narozených v letech 1983 – 84, jejich rodičů a také prarodičů. Celkově vzorek zahrnoval více než 3 000 Filipínců.

Ukázalo se, že efekt ,,starší otec – delší telomery“ je reprodukován v dalších generacích dětí i vnoučat, pouze v druhé generaci je méně výrazný než v první. Vědci odhadli standardní odchylku délky telomer potomstva z hlediska věku otce při početí (to znamená, že nebylo náhodné, že věk otce ovlivňoval telomery dítěte), odchylka se od otců k dětem zvětšila dvakrát a od dětí k vnoučatům třikrát.

Je zajímavé, že délka telomer byla přenášena jako po otcovských, tak i po mateřských liniích, to znamená, že zkrácení telomer charakteristických pro vajíčka se neprojevilo tak silně, jako prodloužení telomer ve spermiích.

Autoři studie se domnívají, že dědictví dlouhých telomer nemusí být jen důsledkem otcovského věku při početí, ale získaným adaptivním mechanismem. Udržování délky telomer vyžaduje energetické výdaje. A pokud organismus existuje v nepříznivých podmínkách, pak je pro něj výhodnější využívat prostředky na rozmnožování, než na prodlužování konců DNA k prodloužení života.

Předpokládá se, že otec, který počal dítě ve starším věku, žil v příznivých podmínkách, protože mohl dožít do tohoto věku. To znamená, že jeho syn, který zdědil dlouhé telomery, si může dovolit utratit více energie na jejich udržení a odložit reprodukci na později, protože věk jeho otce je důkazem, že v tomto prostředí neexistuje přímé ohrožení života.

Zároveň, pokud otec plodí děti v mladém věku, může to být způsobeno podmínkami, které nejsou nejpříznivější pro dlouhý a bezstarostný život, a proto jeho syn bude muset získat potomstvo co nejdříve, a neplýtvat silami na prodloužení telomer.

originální zdroj: https://www.biosferaklub.info/vedci-zdokumentovali-efekt-neskore-deti-dlhe-telomery-minimalne-v-dvoch-nasledujucich-generaciach/
do češtiny + úpravy: aluška.orgKomentáře

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-07-13 06:28:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No prosím, telomery! Mám další argument pro to, proč chci mít děti (jestli nějaké) později 😀

Ikona diskutujiciho Danny 2019-07-13 09:06:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, já zase vím od učitelky genetiky, že starší muži plodí častěji holky, protože spermie s X jsou prej „odolnější“ než spermie s Y – ty jsou u těch starších chlapů už nějak slabší, takže se snadněj zničí.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2019-07-13 12:33:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„U starších mužů se telomery prodlužují, u starších žen naopak zkracují.“ Nejspíš to lidé nějak podvědomě vědí, protože jak jinak si vysvětlit, že 80 letý muž (ve směs bohatý) si najde 20 letou kočku? 😁

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-07-13 17:13:31
Ikona diskutujiciho
sipka

… Ale to si ji nenašel on, to si ona našla jeho. Respektive teda jeho prachy 😀 ew, tohle je stejně hrozný..

Ikona diskutujiciho Kateřina 2019-07-13 18:30:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvana: Já bych z těch mužů nedělala zase takové chudinky, často to je vzájemné. Ona jde po jeho peněžence a on si dokazuje, že na takovou dvacítku ještě má :D.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-07-13 17:11:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No prosim! a pak, že moje zalíbení ve starších chlapech je špatně! ha, mám další argument, díky Alu 😀😀 ať žije informovanost.

Ikona diskutujiciho Ina 2019-07-13 18:59:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Haha přesně 😀 už víme, proč jsou starší chlapi často tak přitažliví 😀 teda jenom když se o sebe starají, ale stejně. .. nejspíš jsem divná, ale spíš mě zaujme někdo o 10 let starší než o rok mladší 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-07-13 22:17:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám nejradši věkový rozdíl aspoň 12 – 20 let. Ehm. Ale u mě je to složitý, mám to už někde od 12cti a asi je to hodně proto, že jsem doma neměla tátu. Každopádně mi to neva. Starší chlap je fajn zkušenost. (Ale nesoudím lidi podle věku, já tak funguju „automaticky“, že si mozek sám vybírá starší, kdyby se mi líbil někdo mladší, nevadí.. Kluk v mém věku se mi za život líbil jen jednou – a ve školce, ale to nepočítám, to byla spřízněná duše a mám ho jako člověka ráda pořád, jen už jsme každý jinde)

A je fajn poznat někoho, kdo to má podobně 🤗

Ikona diskutujiciho Ina 2019-07-15 21:16:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já považuju za ideál rozdíl 5-6 let 🙂 Největší rozdíl ve vztahu jsem zažila 10 let a ten člověk se na věk už hodně vymlouval, často sváděl na věk zlozvyky, které měl celý život. Jinak se mi třeba stalo, že se mi líbil někdo o 13 nebo 16 let starší, jenže mi přijde nerozumný si něco začít s o generaci starším chlapem. Mám z toho strach. Takže jsem měla v hlavě neskutečný zmatek, že srdce by chtělo, ale mozek říká ne. Dodáváš mi sebevědomí 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-07-13 17:15:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimoto já sama asi budu teda žít 100 let, mému otci už tehdy bylo hodně 😀

Ikona diskutujiciho Luce 2019-07-13 21:38:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje prateta (sestra moji babičky) se narodila jako poslední desáté dítě otci (mému pradedovi) bylo tehdy 47 a matce 45. Pradeda zemřel v 95 letech a jeho dceři bude za par měsíců 100 let. Takže v tomto případě to sedí.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2019-07-13 23:45:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ono je to celkem snadné žena je přitahována ke staršímu muži z důvodu zkušenosti je tady dýl ví lepé jak funguje život co od něho čekat máloco ho překvapí sou jistější na rozdíl od mladých lidí co eště nezakusili co skutečný život obnáší z takovými muži se žena cití v nejistotě a není si jistá jeho oporou jestli se s životem dokáže poprat není to nic divného že si žena hledá starší muže je přirozené co se týká té dlouhověkosti z 90 procent má podíl to jakým životním stylem ten člověk žije jakým způsobem myslí a jak moc vnímá čas tím že lidé si počítají roky a slaví nározky a říkají si jak stárnou a myslí na to tím urychlují proces stárnutí ale to se dá změnit člověk stárnout vůbec nemusí pokud nechcete myslite na to že jste mladí a realita se přizpůsobí čas neexistuje tedy neexistuje ani staří čas je jen uměle vytvořený tělo je saopravitelné když zestárnou některé bunky tělo je vymění za nové nesmrtelnost je reálná vše je jenom o myšlenkách

Ikona diskutujiciho kalia 2019-07-14 11:57:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě starší muži sexuálně nepřitahují. Tedy je mi jedno, kolik klukovi je, ale musí vypadat max na 26 let.

Ikona diskutujiciho kalia 2019-07-22 19:36:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zrovna jsem četla v knize:
„To je právě to. A to platil zákon, podle něhož se mládenci mohli ženit po 25, a první dítě mít po 33. roce, kdy se otevřel poslední duchovní centrum, čili jádro Svaroga. Pokud se děti narodily před touto lhůtou, považovaly se za neplnocenné.“
(G.Sidorov: Chronologicko-esoterická analýza rozvoje současné civilizace)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek