Upíři: Co je pravdy na krvelačných legendách?

2.9.2019 v Bytosti 8

Téměř každý zná legendu o hraběti Draculovi a jeho upírech. Irský spisovatel Bram Stoker v roce 1867 vydal svou knihu „Dracula“ a od té doby se v knihách, rádiu, kině a později i v televizi objevil bezpočet příběhů o sání krve. V raných příbězích upíři nesměli na slunce, nesnesli pohled na posvátné symboly, nesnášeli vůni česneku a svěcenou vodu. Upír se zrodil smrtí člověka, kterou zapříčinilo upíří kousnutí. Pokud jste chtěli upíra zabít, měli byste mu srdce propíchnout dřevěným kůlem… Dnes již existuje mnoho variací a rozdílů od tohoto prvotního pohledu na upíry. V různých příbězích pro ně začala platit rozdílná pravidla, ale to hlavní – posedlost krví – zůstává.



Jsou skuteční?
Otázka je, zda skutečně existují, nebo někdy v minulosti existovali. Zajímavá vodítka poskytuje starodávná magie, ve které se vyskytuje obrovské množství nástrojů, ochranných kouzel a rituálů, jak se chránit před upíry sajícími krev, nebo jak zabránit návratu zemřelého v podobě upíra. Jsou popsané dokonce i rituály, které mají upíra zabít. Obrovská sbírka takových kouzel a rituálů naznačuje, že asi nejde o nějaký vrtoch pár poblázněných starých bab které neměly nic lepšího na práci, ale že k vynalézání těchto postupů musel být důvod. Bojovaly dávné čarodějnice proti upírům, aby pomohly ochránit lidi před jejich útoky?
Jsou známé četné vykopávky, kdy byly nalezely lidské lebky, kterým někdo mezi čelisti vložil velký kámen, nebo kostry s dřevěným kůlem v hrudníku. To jsou jedny z návodů, jak zneškodnit upíra, nebo jak zabránit vstát zemřelému z mrtvých. Byl to jenom paranoidní strach, nebo to dělali na základě svých zkušeností?

Historické odkazy
Anglikánský děkan a později katolický kněz Augustus Montague Summers, který žil mezi lety 1880 až 1948, ve své knize „Upír v Evropě“ popisuje několik příběhů o upírech sajících krev. Tvrdí, že popsané události intenzivně zkoumal a došel k závěru, že jsou pravdivé. Podle většiny příběhů, které se v knize dochovaly to vypadá, že tito upíři nejsou nějak extra krásní, nemají super sílu a někdy ani schopnost přežít jakákoliv zranění. Jsou tedy daleko od ideálu, který vidíme v mnoha slavných filmech a televizních seriálech, jako jsou The Vampire Diaries, Van Helsing, True Blood a mnoho dalších.

Další historická postava, která je často spojována s upíří existencí, je Elizabeth Bathory. Byla to maďarská hraběnka, která žila na konci 16. století. I když nevíme, jestli opravdu byla konzumentkou krve, povídalo se, že zabila obrovské množství lidí, aby si udržela své mládí, protože krev má údajné regenerační vlastnosti a omlazuje (mezi ortodoxními satanisty se tyto rituály provádějí dodnes). I v moderní historii existují zprávy o masových vrazích, kteří konzumovali krev svých obětí.


Démoni sající krev

Upíři pravděpodobně nejsou nemrtví, ani to dříve nebyli lidé. Jsou to duchové z jiné dimenze, kteří jsou schopní zhmotnit se v několika lidských a nestvůrných podobách. Vypadá to, že tyto bytosti potřebují krev ke svému ,,životu“. Lidé na Haiti dokonce věří, že tato monstra preferují krev dětí.

Legendy a dochované zmínky o upírech jsou velice staré. I ve Védském období (období v dějinách Indie, ve kterém vznikaly Védy, nejstarší posvátné texty hinduismu. Započalo někdy v polovině 2. tisíciletí př. n. l. a trvalo zhruba tisíc let) takoví démoni existují. Už tehdy lidé věřili na vampirické démony, kteří sají krev. Jsou o tom dochované zmíňky v Rgvédě.

Upíři v Rumunsku

Van Helsing

Není to vůbec náhoda, že slavný Drákula bydlel v Transylvánii (Sedmihradsko v Rumunsku). Skutečně zde svého času přebývaly tyto bytosti ve velké koncentraci a dělaly tam veliké problémy místnímu obyvatelstvu. Poté, co se to provalilo ve velkém, se kreatury stáhly. Možná se přestěhovaly… možná do Vatikánu (pokus o vtip), možná se vrátily zpět do dimenze, ze které přišly. Nikdo úplně přesně neví, jakou mají formu, odkud jsou a jaké jsou jejich vlastnosti. Můžeme se opírat jen o dochované ukazatele, nepodložená svědectví a všemožné legendy z celého světa.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-02 13:41:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jsou věci, které si zjistím, až jednou zemře mé fyzické tělo a odejde do jiné dimenze(domů). tohle je jedna z nich. tak jako tak, upíři jsou dost odporní a hnusí se mi(prostě krev, fuj), to romantizování těchhle bytostí v např. upířích denících mě moc nebere.

jo a mimo téma – hádejte, kdo ráno jezdí linkou 54-4. to mě dneska pobavilo 😀

Ikona diskutujiciho fluttershine 2019-09-02 17:32:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek, je hezké vidět tohle téma zpracované i tebou. Jen jsem nějak nevyčetla, odkud máš, že upíři kdysi pobývali v Sedmihradsku ve větším množství – máš k tomu nějaký zdroj?
Pokud by to byla pravda, zajímalo by mě, jak k tomu přišel Bram Stoker. Mimochodem, tu knížku jsem před několika lety četla, je dost dobrá, pamatuju si, že jsem odmítala nechávat ještě několik týdnů po dočtení v noci otevřená okna. 😀 Ona ta deníková forma tomu jaksi dodává věrohodnost. Obzvlášť když je vám tak dvanáct.

Ikona diskutujiciho Choco 2019-09-02 23:44:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ah, děkuji za tento článek. Já nedávno viděl film „Přežijí jen milenci“ ve filmu se objevují právě upíři a celý snímek je natočený tak věrohodně, že už jsem ti chtěla napsat, jaký máš na upíry pohled ty, abych si to mohla nějak porovnat.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-09-03 07:11:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A to já mám náhodou ráda film Stmívání, hlavně první polovinu filmu.Baví mě koukat na něj když je venku takové to typické podzimní počasí, deštivo a pošmourno, zachumlat se do deky s čajdou..i další díly nejsou k zahození, Nový měsíc a Zatmění..hlavně ten piano soundtrack mi přijde hezký, mám z něj husí kůži..

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-09-07 15:59:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To že Elizabeth Bathory bola konzumentkou krve je zrejme pravda, veď i dnes sú ludia čo pijú krv akurát dnes už tažko zoženú ludskú tak pijú zvieraciu. Asi to niekomu proste chutí alebo ako Čachtická pani verí že krev má regenerační vlastnosti a omlazuje, ale to že niekto pije krv asi neznamená že je upír.

Ikona diskutujiciho armag 2019-09-08 12:01:02
Ikona diskutujiciho
sipka

A co se asi tak děje s krví z krevních bank? Sehnat lidskou krev není problém.
Navíc skutečnému upírovi stačí i pouhý pach krve…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-08 12:58:26
Ikona diskutujiciho
sipka

krev z krevních bank se dodává zejména pro drakoniány

Ikona diskutujiciho v@v 2019-09-08 10:26:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je vidno,že o Upírech neví nikdo zhola nic.Blábol že jsou z jiné dimenze radši vynechte.Již dávno jsem zde o nich psal a nikdy se nikdo nic nepřiučil.Je zde spoustu článků s dobrými tématy,ale skoro vždy zavádějící a velmi nepřesné.Ale důležitější je se tomu věnovat a motivovat okolí.Lidé hledají a zde najdou nějaké odpovědi na své vnitřní hluboké otázky.
Hana-Skvělý film.Autorka knihy má kamaráda,který hodně zažil a viděl.Na základě jeho vyprávění vznikla její kniha.Tohle autorka tají a nikdy to neřekne.Vadilo mě chování láskyplných upírů v tom filmu,ale nelze mít dokonalý film.Pravý Upír se neumí ovládat,při pohledu na krev.Nejvíc mě fascinovala slova–Že dnešní Člověk vlastní takové technologie,které je můžou naprosto vyhubit.V Česku nejsou,jsou daleko a je jich hodně druhů.S energetickým Upírem to nemá zhola nic společného““““““.
A ta Bathory-škoda slov“.Věděla o síle krve,ale nevěděla vše a chtěla to hned a ted.Navíc čerpala z černé magie a tak to vymýšlela po svém,inu Šlechtična““.Tfuj“““
Jo“ted jsem si vzpoměl na česnek-ten má taky svuj příběch a i já ho sem tam použiji.Dnešní Svet ho vykresluje jinak,ale má velké spekrum použití.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek