,,Jsem zdravá“, říká obézní modelka Tess Holiday
Sebevědomí rozhodně nechybí obézní modelce Tess Holliday, která nosí konfekční velikost 54. Neváhá se ukazovat v plavkách, a i když přiznává, že je velká, zdravotní problémy spojené s obezitou se jí údajně netýkají. Narážky na její váhu pak považuje za urážku a nebojí se svým odpůrcům i sprostě vynadat.
Americká plus size modelka Tess Holliday si své tukové sklady dokáže před objektivy fotografů pořádně užít. Obří poprsí, pneumatiky na břiše i ukázková celulitida na stehnech jí nebrání v tom, aby se cítila hezká a žádoucí. Právě kvůli jejímu přístupu k obezitě si modelku jako svoji tvář vybral internetový magazín Self, který se věnuje zdravému životnímu stylu. – Jaký paradox!
Tess se svěřila, že ji neustále obtěžuje opakovat, že je navzdory své velikosti zdravá. „Ze začátku jsem neustále vysvětlovala, že jsem zdravá. Mám v pořádku cholesterol i krevní tlak a nemám cukrovku. Časem mi došlo, že je to kontraproduktivní, “ řekla magazínu Self. „Je frustrující stále dokola opakovat, že podle lékařů mi nic není. Beru to jako konstantní urážení prostorově výrazných křivek,“ zlobí se Tess Holliday.
Tess Holiday
Moje obezita, moje věc
,,Plus size modelka“ proto zvolila jinou taktiku. Lidi by si podle ní měli hledět svého a neřešit její zdravotní stav. „To není jejich věc. Nic jim do toho není,“ vysvětluje.
Proto se také velmi ostře opřela do jednoho z uživatelů sítě Twitter pod přezdívkou Barry, který jí napsal, že jeho starost o modelčino zdraví je oprávněná, protože výdaje za její lékařskou péči je nucen platit i on. A dodal, že obezita není nic, co by se mělo oslavovat.
„Své zk…é účty si platím sama. A kdybych toho náhodou nebyla schopná, tak platím daně. Takže mi můžeš políbit pr..l,“ vzkázala mu přes svůj účet.
Přiznává, že lidé se na ni občas dívají a je na nich vidět, že jsou vyděšení, kdyby měli vypadat jako ona. Tess ale říká, že je velmi šťastná a že by za to měli být rádi. To oni jsou podle ní politováníhodní. Navzdory kritickým hlasům se ale ,,plus size modelka“ setkává většinou s velmi pozitivními reakcemi. Jen na svém instagramovém účtu má přes 1,6 milionů sledovatelů.
Podle lékařů bychom se ale měli mít před kyprými tvary na pozoru. Snaha tlustých modelek o legitimizace jejich proporcí může vést k tomu, že i běžná populace získá pocit, že obezita je vlastně běžná norma. Podle vědecké studie britských lékařů tak mohou plus size modelky přispívat k epidemii obezity.
Tess Holiday
Nebezpečný trend
„Trend pozitivního přístupu k tělu pomáhá destigmatizovat lidi s velkými konfekčními velikostmi, může tak potenciálně podkopat uznání nadváhy a jeho následků na zdraví,“ říká profesor John Banzhaf z University of East Anglia pro server The College Fix. Podle profesora Banzhafa je nutné, aby společnost pochopila, že nadváha a obezita nemá se zdravým životním stylem rozhodně nic společného a že může být velmi nebezpečná.
„Naše nové výzkumy dokazují, že zobrazování modelek nadměrných velikostí v atraktivním kontextu pomáhá posilovat nezdravý životní styl u veřejnosti, což stojí mnoho lidských životů a enormní výdaje na zdravotnictví každý rok,“ tvrdí John Banzhaf. Léčba problémů souvisejících s obezitou stojí vlády zemí Západu miliardy ročně.
Obezita se nesmí stát normou
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před nebezpečným trendem, kdy se v Evropě nadváha a obezita postupně stává normou.
Podle nejnovější zprávy WHO zaměřené na 53 zemí evropského regionu trpí nadváhou 27 % 13letých a 33 % 11letých dětí.
„Naše vnímání toho, co je normální, se posunuje, nadváha je častější než kdy dříve. Nesmíme dopustit, aby tu vyrostla generace, jež bude obezitu vnímat jako novou normu,“ nabádá regionální ředitelka WHO Zsuzsanna Jakabová. Za současným stavem podle ní stojí kombinace nízké až nulové fyzické aktivity s propagováním levného, nekvalitního jídla s vysokým obsahem cukru, tuku a soli. „To je smrtící kombinace,“ varuje.
Největší výskyt obezity u 11letých dětí byl zaznamenán v Řecku, Portugalsku, Irsku a Španělsku, naopak nejméně obézních v této věkové skupině má Nizozemsko a Švýcarsko. Ve 23 ze 36 zemí nemá podle studie dostatek pohybu více než 30 % dětí starších 15 let.
Počet dospělých Evropanů s nedostatkem pohybu se výrazně liší podle jednotlivých regionů – zatímco v Řecku do této skupiny spadá 16 % žen a v Estonsku 17 %, na Maltě je to již 71 % žen, a v Srbsku dokonce 76 %.
WHO ve své zprávě vyzdvihla, že některým zemím, konkrétně například Francii a skandinávským státům, se podařilo na epidemii obezity úspěšně zareagovat prostřednictvím řady vládních programů. Patří k nim mimo jiné podpora konzumace ovoce a zeleniny ve školách, zdanění určité skupiny potravin, omezení reklamy na některé produkty či propagace dostatku fyzické aktivity. Díky tomu se v těchto zemích počet obézních obyvatel nezvyšuje tak výrazně jako jinde.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****