WHO: Obezita se nesmí stát normou

25.10.2019 v Zprávy 21

,,Jsem zdravá“, říká obézní modelka Tess Holiday
Sebevědomí rozhodně nechybí obézní modelce Tess Holliday, která nosí konfekční velikost 54. Neváhá se ukazovat v plavkách, a i když přiznává, že je velká, zdravotní problémy spojené s obezitou se jí údajně netýkají. Narážky na její váhu pak považuje za urážku a nebojí se svým odpůrcům i sprostě vynadat.Americká plus size modelka Tess Holliday si své tukové sklady dokáže před objektivy fotografů pořádně užít. Obří poprsí, pneumatiky na břiše i ukázková celulitida na stehnech jí nebrání v tom, aby se cítila hezká a žádoucí. Právě kvůli jejímu přístupu k obezitě si modelku jako svoji tvář vybral internetový magazín Self, který se věnuje zdravému životnímu stylu. – Jaký paradox!

Tess se svěřila, že ji neustále obtěžuje opakovat, že je navzdory své velikosti zdravá. „Ze začátku jsem neustále vysvětlovala, že jsem zdravá. Mám v pořádku cholesterol i krevní tlak a nemám cukrovku. Časem mi došlo, že je to kontraproduktivní, “ řekla magazínu Self. „Je frustrující stále dokola opakovat, že podle lékařů mi nic není. Beru to jako konstantní urážení prostorově výrazných křivek,“ zlobí se Tess Holliday.

Tess Holiday

Moje obezita, moje věc
,,Plus size modelka“ proto zvolila jinou taktiku. Lidi by si podle ní měli hledět svého a neřešit její zdravotní stav. „To není jejich věc. Nic jim do toho není,“ vysvětluje.
Proto se také velmi ostře opřela do jednoho z uživatelů sítě Twitter pod přezdívkou Barry, který jí napsal, že jeho starost o modelčino zdraví je oprávněná, protože výdaje za její lékařskou péči je nucen platit i on. A dodal, že obezita není nic, co by se mělo oslavovat.
„Své zk…é účty si platím sama. A kdybych toho náhodou nebyla schopná, tak platím daně. Takže mi můžeš políbit pr..l,“ vzkázala mu přes svůj účet.

Přiznává, že lidé se na ni občas dívají a je na nich vidět, že jsou vyděšení, kdyby měli vypadat jako ona. Tess ale říká, že je velmi šťastná a že by za to měli být rádi. To oni jsou podle ní politováníhodní. Navzdory kritickým hlasům se ale ,,plus size modelka“ setkává většinou s velmi pozitivními reakcemi. Jen na svém instagramovém účtu má přes 1,6 milionů sledovatelů.

Podle lékařů bychom se ale měli mít před kyprými tvary na pozoru. Snaha tlustých modelek o legitimizace jejich proporcí může vést k tomu, že i běžná populace získá pocit, že obezita je vlastně běžná norma.  Podle vědecké studie britských lékařů tak mohou plus size modelky přispívat k epidemii obezity.

Tess Holiday

Nebezpečný trend
„Trend pozitivního přístupu k tělu pomáhá destigmatizovat lidi s velkými konfekčními velikostmi, může tak potenciálně podkopat uznání nadváhy a jeho následků na zdraví,“ říká profesor John Banzhaf z University of East Anglia pro server The College Fix. Podle profesora Banzhafa je nutné, aby společnost pochopila, že nadváha a obezita nemá se zdravým životním stylem rozhodně nic společného a že může být velmi nebezpečná.

„Naše nové výzkumy dokazují, že zobrazování modelek nadměrných velikostí v atraktivním kontextu pomáhá posilovat nezdravý životní styl u veřejnosti, což stojí mnoho lidských životů a enormní výdaje na zdravotnictví každý rok,“ tvrdí  John Banzhaf. Léčba problémů souvisejících s obezitou stojí vlády zemí Západu miliardy ročně.

Obezita se nesmí stát normou
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před nebezpečným trendem, kdy se v Evropě nadváha a obezita postupně stává normou.
Podle nejnovější zprávy WHO zaměřené na 53 zemí evropského regionu trpí nadváhou 27 % 13letých a 33 % 11letých dětí.

„Naše vnímání toho, co je normální, se posunuje, nadváha je častější než kdy dříve. Nesmíme dopustit, aby tu vyrostla generace, jež bude obezitu vnímat jako novou normu,“ nabádá regionální ředitelka WHO Zsuzsanna Jakabová. Za současným stavem podle ní stojí kombinace nízké až nulové fyzické aktivity s propagováním levného, nekvalitního jídla s vysokým obsahem cukru, tuku a soli. „To je smrtící kombinace,“ varuje.

Největší výskyt obezity u 11letých dětí byl zaznamenán v Řecku, Portugalsku, Irsku a Španělsku, naopak nejméně obézních v této věkové skupině má Nizozemsko a Švýcarsko. Ve 23 ze 36 zemí nemá podle studie dostatek pohybu více než 30 % dětí starších 15 let.

Počet dospělých Evropanů s nedostatkem pohybu se výrazně liší podle jednotlivých regionů – zatímco v Řecku do této skupiny spadá 16 % žen a v Estonsku 17 %, na Maltě je to již 71 % žen, a v Srbsku dokonce 76 %.

WHO ve své zprávě vyzdvihla, že některým zemím, konkrétně například Francii a skandinávským státům, se podařilo na epidemii obezity úspěšně zareagovat prostřednictvím řady vládních programů. Patří k nim mimo jiné podpora konzumace ovoce a zeleniny ve školách, zdanění určité skupiny potravin, omezení reklamy na některé produkty či propagace dostatku fyzické aktivity. Díky tomu se v těchto zemích počet obézních obyvatel nezvyšuje tak výrazně jako jinde.

použité zdroje: 1, 2Komentáře

Ikona diskutujiciho Andy 2019-10-25 02:11:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten mrož dole …. 😀 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-25 08:49:43
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 a všiml si někdo u článku o věcech co zvyšují inteligenci těch dupajících králíků? 😀
https://aluska.org/jak-mozek-tvori-nove-neurony-4-veci-ktere-zvysuji-inteligenci/

Ikona diskutujiciho leeth 2019-10-25 11:25:39
Ikona diskutujiciho
sipka

alue: ano, ukazovala jsem to priteli se slovy: to jsi ty hele :Ddddd

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-25 12:48:08
Ikona diskutujiciho
sipka

jo, ti byli vtipní 😀

Ikona diskutujiciho Zlata 2019-10-25 03:40:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… nevidím na tom nic atraktivního a krásného – asi jsem divná ? co tím sledují ?

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-25 18:50:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Zlata: ale ne, nejsi vůbec divná, právě naopak. není to zdravé, tudíž je přirozené, že ti to nepřipadá hezké. mozek si přirozeně vybírá hezké jedince díky programu, který říká, že takový jedinec je nejspíš zdravý a dobře geneticky vybavený. obézní jedinec rozhodně zdravý není, nemá dobré návyky a zkrácenou a zhoršenou délku života. jasně, že se ti to nelíbí. nenech se od již dezorientované společnosti dezorientovat taky. vtipný, že si pak vlastně zdravý člověk může připadat ve společnosti „divný“ protože se mu ty nezdravé, nemocné divnosti, pokládané záměrně za normu, nelíbí. heh.

Ikona diskutujiciho aťa 2019-10-25 08:55:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dve muchy naraz trafili v jednej postave, veľkosť a tetovanie. Ani jedno nie je v prospech človeka.

Ikona diskutujiciho Kiyu 2019-10-25 11:55:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Snaží se nám normalizovat obezitu, homosexualitu, transgender apod. .V Americe se dějou věci..

Ikona diskutujiciho fluttershine 2019-10-25 16:15:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Třeba u těch trans-lidí je podle mě snaha to normalizovat i proto, aby nedocházelo k tolika případům napadení apod. Nevím to jistě, jen hádám. Zrovna tady by mi to nevadilo, protože to není volba, zkrátka se tak narodili a pracují s tím, jak nejlíp dovedou (ech, většinou, někdy se to – u všeho – přehání), stejně tak ta homosexualita. S tou tloušťkou to je horší, protože sice určitě existují lidi, kteří naberou kila kvůli nějaké nemoci, ale většinou si ji zkrátka vypěstovali vlastním životním stylem, který dost často převzali od svých rodičů. Což je smutné.

Ikona diskutujiciho df 2019-10-25 16:02:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, tak o tom mroži se dá říct (v zápatí článku), že je nádhernej, ovšem ta slečna je panáček mišelin. Možná by mi i trochu rozšlápla auto.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-25 19:44:18
Ikona diskutujiciho
sipka

….. potřebuje mapu, aby našla díru do zadku 😀 😀

Ikona diskutujiciho jirik 2019-10-25 16:17:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak by asi vypadalo to tetování, kdyby zhubla?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-25 19:43:04
Ikona diskutujiciho
sipka

jak prdlej balonek s potiskem 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-25 18:48:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jaj kam jsme to dospěli. společnost je chvílemi zcela dezorientovaná, zmatená a zbavená svých vlastních vnitřních kompasů, které by jim měli přirozeně říkat, co jo a co ne.

vůbec se mi nelíbí, že žiju ve společenství, kde je zdraví relativním pojmem.
kéž by tak od počátku nebyly propagované vyhublé ani obtloustlé modelky, ale prostě NORMÁLNÍ holky, které mají normální BMI v rámci zdravých mezí, mají dostatek pohybu a zdravě jedí. to je celé!! to je to tak těžký! do háje. žádný extrém není dobrý a tohle je fakt přesvištěný. stejně tak modelky s podváhou, to je taky blbě.

tohle je jak říkat, že „zubní kaz je normální a v pořádku! pokud se vám nechce čistit si zuby a jíst zdravě, přijměte své zuby takové, jaké jsou a budou. odporné, špinavé a zkažené. a mluvte o nich ‚teeth positive‘, samozřejmě. i černé hnusné zuby jsou přeci krásné a vaše! to neva, že vás to možná zabije, prostě buďte teeth positive“. lol. tohle je fakt absurdní. „body positive“ ano, ale ne se cpát jak prase, překrmovat tělo a cíleně tloustnout a pak řikat, že jsem body positive. to přeci neni zdravý, o tom to není. nechápu, že jsme jakožto společnost, která by se měla snažit zůstat co nejzdravější, k této diskuzi vůbec dospěli.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-25 20:14:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je vážně
hodně přehnané.
Kam nakonec dospějeme jestli tohle budeme prezentovat snad jako normální a
dokonce krásné?
Já nemám nic proti když je žena
plnoštíhlá a třeba
o Queen Latifah si
myslím,že je to
krásná žena i s těmi
kily navíc. Ale
tohle?to už je fakt
moc.
Vzpomněla jsem si
s tím tetováním na vtip: Přijde krásná
mladá slečna k doktorovi,a na prsou má vytetované hlavy
indiánů. Doktor
chvilku kouká a pak se začne strašně
chechtat. Co je,ptá
se ta slečna,a doktor na to,ále
představil jsem si jak ti indiáni budou mít za 50 let protáhlé obličeje.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-25 21:35:26
Ikona diskutujiciho
sipka

😀
….. našla jsem i peprnější, ale nechtěla jsem aby někdo omylem vrátil večeři zpátky do talíře
https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/05/15/04/28B1F4E500000578-3082724-image-a-73_1431661570959.jpg

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-25 21:53:46
Ikona diskutujiciho
sipka

prokrista alu, kam na to chodíš. to je děsivý.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-25 22:11:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teď si tak říkám,ten
mrož je tam proto,že jsou si s tou slečnou podobní? Tedy až na ty kly a na to,že
tomu mroži ta kila
sluší :). Jinak Nirvano,pěkný
komentář.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-26 10:56:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Izairi: huh děkuju, já když tohle vidím, tak se vždycky vzteknu 😀 extrémně vyhublé x obtloustlé modelky, to řeší celá má generace od mého dětství a hrozně moc holek v mé generaci to poškodilo. to je prostě k vzteku.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-27 14:17:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

i když vezmi si Aluško, má konstruktivní konfekční velikost 😂😂

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-27 17:04:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tedy Nirvano,tys
mi dala,tak jsem se
už dlouho nezasmála .
Prý konstruktivní
konfekční
velikost :)).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek