Mnohé studie tvrdí, že ANO.
1. MARIHUANA VYVOLÁVÁ ÚBYTEK ŠEDÉ KŮRY MOZKOVÉ
Krátkodobé účinky kouření trávy jsou zřejmé: vrávorání, neukojitelné chuť na chipsy a smíření třeba i s tím, že jste momentálně na dně. Nicméně už řadu let trvají ve vědeckých kruzích přestřelky na téma, zda konzumace měkké drogy má trvalé následky. Nová studie v prestižním Proceedings of the National Academy of Sciences varuje, že ano.
Pravidelným kuřákům se především smrskává mozek. Vědecký tým prováděl průběžné skenování mozků dvou skupin dobrovolníků metodou magnetické magnetické rezonance (MRI). V první skupině byli „těžcí“ kuřáci, kteří si dávali minimálně tři jointy denně. Ve druhé skupině pak byli nekuřáci. Obě skupiny byly namíchány podobně pokud jde o věk a jiné biologické markanty.
Počítačový program srovnával u jednotlivců proměny ve velikosti šedé hmoty mozkové (neurony) i bílé hmoty (nervové dráhy, které oblasti šedé hmoty propojují), a také mozkomíšního moku. Následně byly porovnány změny v obou skupinách navzájem. Sady snímků, které vznikly během dlouhodobého testování, umožnily vědcům udělat trojí závěr o účincích kouření marihuany na mozek:
1) kuřácké mozky vykázaly zřetelné snížení objemu čelní kůry mozkovév oblasti za očnicemi. Tato oblast podle odborníků spojuje smyslové vjemy s pocitem uspokojení, tedy když je nám libá některá chuť či vůně, třeba i na základě zkušenosti. To se přenáší do pocitu odměny a trestu a hraje významnou roli při rozhodování každého jedince. Umění mít všechno na háku má tedy docela zřejmý zdroj v proměněné morfologii mozku.
2) Krátkodobě je postupný úbytek šedé hmoty zřejmě vyvážen navýšením spojů mezi čelní mozkovou kůrou a dalšími oblastmi mozku. Nervy pracují u kuřáků intenzivněji. Ovšem tato fáze netrvá dlouho.
3) Po několika letech navýšené aktivity nervových spojů nastává pokles na výchozí úroveň. A může následně dojít k celkové degradaci nejen dané oblasti, ale i jejího propojení s ostatními oblastmi, jejichž funkce je následně také omezována.
2. ČÍM DŘÍV ČLOVĚK ZAČNE S MARIHUANOU, TÍM VÍC ZHLOUPNE
Kouření marihuany je škodlivé nejen zdraví, ale podle nové studie má negativní dopady také na inteligenci, zejména u mladých uživatelů.
Studie, která to tvrdí, byla zveřejněna v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Vědecký tým vedený Madeline Meierovou z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně během téměř 40 let trvajícího výzkumu zjistil, že užívání marihuany může nezvratně poškodit centrální nervový systém a snižovat inteligenční kvocient (IQ). Ten klesá o to více, čím dříve lidé s kouřením konopí začnou.
Při dlouhodobé konzumaci se podle vědců činnost některých části mozku na roky výrazně zhoršuje, letití uživatelé marihuany mají větší problémy s koncentrací a s pamětí. U lidí, kteří s drogou začali v mladém věku, se jejich mozek z následků prý nikdy úplně nezotaví.
Během 38letého výzkumu sledovali vědci přes 1000 Novozélanďanů narozených na začátku 70. let minulého století.
3. KOUŘENÍ MARIHUANY POŠKOZUJE PAMĚŤ, TVRDÍ NOVÁ STUDIE
Teenageři, kteří kouřili marihuanu denně po tři roky, vykazují zhoršení paměti. Kromě výsledků testů se to projevilo i na shodném rozvoji abnormalit ve struktuře mozku, upozorňuje nová studie zveřejněná v prosincovém Bulletinu schizofrenie.
Výzkumníci z Chicaga porovnávali vývoj mozků mladistvých, kteří patří mezi silné uživatele marihuany. U všech se oproti lidem, kteří marihuanu pravidelně nekouří, projevilo zhoršení paměti. Doprovázely jej i morfologické změny v paměťových centrech mozku, kdy bylo zaznamenáno jejich zmenšení – přesněji zhroucení dovnitř -, což podle odborníků svědčí o úbytku neuronů.
Navíc tyto strukturální abnormality nebyly jen dočasného charakteru a zůstávaly patrné ještě po dvou letech i u jedinců, kteří s kouřením lehké drogy přestali. To naznačuje, že u dospívající mládeže může mít pravidelné kouření trávy dlouhodobé následky.
Abnormality se silněji projevovaly úměrně s tím, oč dříve jedinec s kouřením marihuany začal. Potvrzuje se tak, že především u mladistvých může marihuany negativně ovlivnit vývoj mozku, zatímco u dospělejších jedinců se takový účinek neprojeví.
4. PO MARIHUANĚ HRAJE MOZEK FALEŠNĚ. MŮŽE TO VÉST AŽ KE SCHIZOFRENII
Někdo marihuanu chválí, jiní ji kritizují. Čím dál víc studií ale ukazuje, že ti, kdo ji berou, si zahrávají s duševními nemocem
Mozek se po užívání marihuany stává méně přesným a dochází v něm ke změnám podobným těm při schizofrenii. To je výsledek studie neurologů z univerzity v Bristolu.
Tým vedený Dr. Mattem Jonesem testoval, jaké jsou efekty marihuany na paměť a koordinaci mozkové činnosti. Vědci přirovnávají činnost mozku k symfonickému orchestru, u kterého musí být všechny druhy různě hrajících nástrojů v dokonalé symetrii – jinak místo rytmu a melodie z orchestřiště vychází jen zmatený hluk. Za udržení jednotného tempa je odpovědný dirigent.
V mozku je to podobné. Různé struktury spolu souzní na předem určených frekvencích – tím vznikají mozkové vlny. Ty nesou informace, jimiž řídíme své chování. Neurologové měřili pomocí citlivých přístrojů elektrickou aktivitu stovek neuronů u krys, kterým podali drogy se stejnými psychoaktivními látkami, jaké má marihuana. Zatímco efekt drogy na jednotlivá centra v mozku byl poměrně malý, o to dramatičtější byl účinek na celkovou koordinaci mozkových vln.
Droga silně narušila koordinaci mozkových vln ve dvou nejdůležitějších místech mozku – v prefrontálním kortexu a v hippokampu. Když se vrátíme k výše použité metafoře, vypadalo to, jako by žestě a bubny hrály úplně jinou skladbu než zbytek orchestru. Bohužel právě tyto dvě mozkové struktury hrají klíčovou roli v zapamatování a rozhodování. Současně jsou obě zodpovědné za schizofrenii.
Kudy vede cesta z bludiště?
Výsledek studie publikované v Journal of Neuroscience ukázal, že krysy „rozhozené“ působením drogy nejsou schopné projít bludištěm zdaleka tak přesně, jako když nebyly droze vystavené. Dr. Jones vysvětluje: „Spousty lidí, kteří mají problémy se schizofrenií, současně užívají marihuanu. Nové studie ukazují, že marihuana může symptomy podobné schizofrenii vyvolat i u zcela zdravých osob. Tyto objevy jsou důležité pro naše porozumění duševním nemocem, které vznikají v důsledku používání drog. Ukazuje se, že takové případy bychom mohli léčit něčím, jako je „znovuvyladění“ mozkových vln.
Další z autorů studie, Michal Kucewicz dodává: „Naše práce je důležitým krokem pro pochopení toho, jak ovlivňuje rytmická aktivita v mozku naše zdraví.
Marihuana léčí schizofrenii. Marihuana způsobuje schizofrenii
Že mezi schizofrenií a marihuanou existuje propojení, se ví už delší dobu. Mezi schizofreniky je výrazně více uživatelů konopí. Jenže mnoho lidí používá marihuanu jako lék při schizofrenii. Doposud tedy nebylo úplně jasné, co je příčina a co následek. Jedna švédská studie z poloviny 80. let například dokazovala, že stačí jen 50 cigaret marihuany a riziko schizofrenie roste šestkrát!
Během doby se proti této práci objevila celá řada námitek, v současné době panuje shoda na tom, že pro vznik schizofrenie existuje genetická predispozice – má ji asi čtvrtina populace. A užívání marihuany u této části obyvatel opravdu může vypuknutí této nebezpečné poruchy nastartovat.
použité zdroje:
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****