Obrovské hory jsou ve skutečnosti stromy z předchozího věku 5.díl: Pařezy kam se podíváš!

18.3.2022 v Záhady 7

Veškerý život na téhle planetě býval nepředstavitelně větší. To, v čem žijeme dnes, je liliputí verze v porovnání s dávnými časy, kdy tu rostly stromy velikosti hor a kdy lidé svými rozměry připomínali spíš obry. Některé zdroje se zmiňují o třímetrových lidech, ale možná byli ještě větší. Někteří lidé, kteří teoretizují o křemíkové éře, dokonce věří tomu, že na startu aktuálního věku byla po celé Zemi „zeškrábnuta“ její horní vrstva.



Nyní se vrátíme zpět na začátek a to je Ďáblova hora, kterou výklad začínal. Všimli jste si určitě, že je nahoře plochá, rovná. Takže tento strom se nezlomil přirozeně, ale byl pokácen. Nabízí se logická otázka: Kdo ho pokácel, jaký měl k tomu důvod a čím to sakra dokázal?

Těmto otázkám se budeme věnovat později, teď je necháme stranou. Tohle není jediný pařez na světě, podívejte se na tyto obrázky:


Austrálie:

Srí lanka:

Itálie:






Arizona, Utah: Všimněte si, jak jsou vůči sobě zarovnané.

Kolumbie:


Srí Lanka:

Venezuela:

Tunisko:

Najdi 10 rozdílů… Rozdíly mezi „stolovou horou“ a obyčejným pařezem skoro nejsou. Jediná věc, která je jinak, je materiál a měřítko. Zdaleka tady nejsou ukázané všechny, ale pro vaši lepší představu myslím, že tolik ukázek vám asi stačilo. Tyto pařezy jsou po celém světě, jsou jich tady stovky.


Mysleli jsme si, že víme, jak vypadají lesy. Ale dnešní porosty měří pouhých 30 metrů. To, co tady dnes máme, vlastně nejsou v porovnání s předchozí érou žádné lesy, je to spíš třicetimetrové křovíčko.
Mysleli jsme si, že zachované stometrové Sekvojovce ve Spojených státech jsou opravdu veliké. Ale když se to porovná s pařezem Ďáblovy věže, což byl strom o výšce 6 km, uvědomíme si, že to je také vlastně jenom keříček.
Jsou tu přitom ještě mnohem větší pařezy! Například hora v Kapském Městě (Afrika), má průměr náhorní plošiny 3 km, vynásobíme to 20, a výška původního afrického stromu vyjde nepředstavitelných 60 km. To je desetkrát více, než Čertova věž. Vůbec si neuvědomujeme, jak velké to byly stromy.
Na ostrově Buyan kdysi rostl dub nebývalých rozměrů, který je dnes proměněný ve zkamenělý pařez. Tento dub měřil na výšku dokonce několik set kilometrů, což je několikrát více, než měl africký strom z Kapského města. Tento Dub, který rostl na Antarktidě a dnes je pokryt ledovcem, byl tedy největší rostlinou na světě.

Před více než 7500 lety celý povrch planety pokrývala gigantická vegetace. Ale co se stalo se zbytkem megastromů? Faktem je, že stolové hory jsou v nejlepším případě jen několik málo stromů, které byly pokáceny. Celý svět byl ale jeden velký les. Vidíme dobře pokácené stromy, ale co ty polámané?

Shiprock Mountain, Mexico: (není plochý, možná se zlomil)

Austrálie:

Rusko:



pokračování: Obrovské hory jsou ve skutečnosti stromy z předchozího věku 6.díl: Jak skončil křemíkový život

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Lenka 2022-03-18 03:12:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co třeba u nás Panská skála?

Ikona diskutujiciho Jolka 2022-03-18 23:01:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Lenko, tu jsem také zmiňovala v diskuzi, v minulém díle. Je to prý čedič, tak nevím, jestli to mohlo být původně dřevo.

Aluško skvělý gigantický seriál! Moc děkuji. Ty fotky jsou neskutečně zajímavé. Zaujalo mě Tunisko. Na tom giga pařezu jsou znát dokonce letokruhy!

Si představte listy těch stromů, by jeden list pokryl celou střechu domu. A jedno jehličí o velikosti kopí. 😄

Napadlo mě, že ty plošiny mohly být určené jak příletová dráha pro vesmírné lodě. No teorií by mohla být spousta.

Rozhodně zajímavé. My, „páni tvorstva“, jsme ve skutečnosti spíš pidilidi. Asi si bychom si měli znovu přečíst Gulliverovy cesty.

Ikona diskutujiciho vcelka 2022-03-18 09:34:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na te fotce z Tuniska jsou krasne videt i letokruhy.

Ikona diskutujiciho Perun 2022-03-18 09:57:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, pripada mi to spis jako „prani otcem myslenky“. Tem parezum chybi letokruhy. Teda, krome fotky z Tuniska, tam ty soustredny struktury vidim…

Ikona diskutujiciho bto 2022-03-18 20:43:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Tento dub měřil na výšku dokonce několik set kilometrů, což je několikrát více, než měl africký strom z Kapského města.“
Dokonce se uvažuje o stromu, který svou výškou zametal Měsíc.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-18 21:25:08
Ikona diskutujiciho
sipka

jn, to je to jak jsem psala že autor nadsazuje 😀

Ikona diskutujiciho mif 2022-03-19 12:59:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co ty na to? https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2017/02/hory-doly-terikony-po-stopach-davne.html

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek