Máte lupy? Svědí vás pokožka hlavy a nic ji nezklidní? Máte akné na zádech? Svědí vás suchá kůže? Máte přerušené a zničené konečky vlasů? Máte vřídky ve vlasech? Padají vám vlasy?
Je možné, že příčinou vašich problémů není špatné stravování, zdraví, ani celková životospráva. Může to být kosmetikou, kterou používáte. Některé látky mohou mít i velmi vážné následky u citlivých osob, proto zkontrolujte všechnu kosmetiku, kterou používáte. Že se některá tváří jako biologická/kvalitní/luxusní, zaručeně neznamená, že nezdravé a dráždivé látky skutečně neobsahuje. Čtěte pečlivě složení.
Minerální oleje
Minerální oleje patří mezi ropné produkty. Je to zavádějící název, který zní sice přírodně, ALE: minerální olej = ropný olej.
Mezi ropné oleje patří parafínové oleje, naftenové oleje a aromatické oleje (POZOR, není to totéž jako přírodní esenciální, neboli éterické oleje získané z rostlin.)
Nyní zbystřete, pokud vás trápí akné:
– Minerální olej vytvoří tenký film na povrchu pokožky. Ta pak nedokáže „dýchat“. Tím pokožka nemá dostatek kyslíku, a nedokáže pak vyloučit odpadní látky ani toxiny.
– Parafín je vyrobený z uhlí nebo z ropy. Pokožka jej nevstřebává, a tím se ucpávají póry.
,,Ropa v kosmetice?
Možná si říkáte, že to je pořádná hloupost. Jak by mohla být ropa součástí kosmetiky, kterou denně používáte? Samozřejmě, na kelímku vašeho oblíbeného krému není ve složení uvedeno slovíčko „ropa“. Pokud tam ale objevíte složku s názvem minerální olej (mineral oil) nebo parafín (Paraffinum Liquidum) či složku Petrolatum, vězte, že se tam ropa v určité formě nachází. Rovněž zbystřete pozornost, pokud objevíte vazelínu nebo „Propylene Glycol“, což je také ropný derivát a měl by zajišťovat zvlhčování pokožky. Tyto látky mají svůj základ v ropě. Používají se i v drahých krémech a jiných kosmetických výrobcích, které si denně na sebe „dáváme“ s dobrým pocitem a s vírou, že prospějí naší pokožce, vlasům, jednoduše, že nás udělají krásnějšími.
Jenže ropa v kosmetice (v různé formě) není zrovna tím nejlepším prostředkem pro naši krásu. Například minerální oleje způsobují často ucpávání pórů, a tím pádem vedou ke vzniku nečistot na pleti. Propylenglykol (nebo Propylene Glycol) se používá jako zvlhčovadlo v kosmetice. Tuto látku byste našli kromě kosmetiky například i v brzdové kapalině či nemrznoucí směsi.
Ropa a její deriváty naší pokožce škodí, a proto je dobré vybírat si kosmetiku skutečně opatrně. Neustále se dělají nové a nové výzkumy, které dokazují, že syntetické látky v kosmetických přípravcích (včetně ropných derivátů), mohou mít velmi negativní dopad na naše zdraví. Nejde jen o kožní alergie a ekzémy, ale i o vážnější poškození zdraví (škodlivý vliv na játra či ledviny, endokrinní a reprodukční systém a další).“ ZDROJ
,,Minerální oleje, ať už jsou výrobcem zvány parafín, tekutý parafín či parafínový vosk, jsou v kosmetice užívány velmi hojně. Vedle toho, že ucpávají póry, čímž podporují akné, zpomalují také schopnost obnovy buněk a krok za krokem tak pokožku vedou k předčasnému stárnutí.
Výrobci užívají minerální oleje, protože jsou cenově velmi dostupné a na rozdíl od přírodních olejů mají vysokou stabilitu a konstantní vlastnosti. Ovšem riziko, že budou obsahovat rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky, je velmi vysoké. Obsah polycyklických aromatických uhlovodíků se dá sice ohlídat a kvalitní dodavatelé zaručují kosmetickým firmám téměř nulové hodnoty, ale minerální oleje jsou i tak látky tělu cizí.“ ZDROJ
,,PARAFFINUM LIQUIDUM
Další názvy: Parafín, Vazelína, Minerální olej, Paraffinöl, Erdöl, Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Paraffinum Perliquidum, Dünnflüssiges Paraffin, Flüssiges Paraffin, Light Liquid Paraffin, Light Mineral Oil, Liquid Paraffin, Liquid Petrolatum, Mineralölraffinat, Oleum Vaselini Album, Paraffina Liquida, Paraffin, Liquid, Paraffinum Subliquidum, Vaselina Liquida, Weißes Vaselinöl, Weissöl, Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Dickflüssiges Paraffin, Vaselinöl, Weisses, Parafinum Liquidum
Charakteristika:
- může se hromadit v ledvinách, játrech a lymfatických uzlinách
- vytváří vodotěsnou vrstvu
- podporuje ucpávání pórů
- podporuje tvorbu vrásek
- může dráždit pokožku (podle čistoty parafínu)
- zabraňuje dýchání pokožky
- zabraňuje přirozeným funkcím pokožky“ – ZDROJ
Bonus – Malý slovníček přírodních olejů:
cera alba – včelí vosk
butyrospermum parkii shea butter- bambucké máslo
simmondsia chinensis oil – jojobový olej
helianthus annuus seed oil – slunečnicový olej (nekomedonní)
Macadamia Ternifolia Seed Oil – olej z makadamových ořechů
Argania Spinosa Kernel Oil – arganový olej
Cocos Nucifera Oil – kokosový olej
prunus amygdalus dulcis oil – mandlový olej
triticum vulgare oil- olej z pšeničných klíčků
hydrogenate castor oil – hydrogenovaný ricínový olej
Olea Europaea (oliva) Fruit Oil – olivový olej
Kam dál:
• Kontakt: [email protected]
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
Poslední komentáře
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není