Pozor na složení Vaší kosmetiky: Ropa

11.9.2015 v Léčba 13

Máte lupy? Svědí vás pokožka hlavy a nic ji nezklidní? Máte akné na zádech? Svědí vás suchá kůže? Máte přerušené a zničené konečky vlasů? Máte vřídky ve vlasech? Padají vám vlasy?

Je možné, že příčinou vašich problémů není špatné stravování, zdraví, ani celková životospráva. Může to být kosmetikou, kterou používáte. Některé látky mohou mít i velmi vážné následky u citlivých osob, proto zkontrolujte všechnu kosmetiku, kterou používáte. Že se některá tváří jako biologická/kvalitní/luxusní, zaručeně neznamená, že nezdravé a dráždivé látky skutečně neobsahuje. Čtěte pečlivě složení.

Minerální oleje

Minerální oleje patří mezi ropné produkty. Je to zavádějící název, který zní sice přírodně, ALE: minerální olej = ropný olej.

Mezi ropné oleje patří parafínové oleje, naftenové oleje a aromatické oleje (POZOR, není to totéž jako přírodní esenciální, neboli éterické oleje získané z rostlin.)

Nyní zbystřete, pokud vás trápí akné:

– Minerální olej vytvoří tenký film na povrchu pokožky. Ta pak nedokáže „dýchat“. Tím pokožka nemá dostatek kyslíku, a nedokáže pak vyloučit odpadní látky ani toxiny.

– Parafín je vyrobený z uhlí nebo z ropy. Pokožka jej nevstřebává, a tím se ucpávají póry.


,,Ropa v kosmetice?

Možná si říkáte, že to je pořádná hloupost. Jak by mohla být ropa součástí kosmetiky, kterou denně používáte? Samozřejmě, na kelímku vašeho oblíbeného krému není ve složení uvedeno slovíčko „ropa“. Pokud tam ale objevíte složku s názvem minerální olej (mineral oil) nebo parafín (Paraffinum Liquidum) či složku Petrolatum, vězte, že se tam ropa v určité formě nachází. Rovněž zbystřete pozornost, pokud objevíte vazelínu nebo „Propylene Glycol“, což je také ropný derivát a měl by zajišťovat zvlhčování pokožky. Tyto látky mají svůj základ v ropě. Používají se i v drahých krémech a jiných kosmetických výrobcích, které si denně na sebe „dáváme“ s dobrým pocitem a s vírou, že prospějí naší pokožce, vlasům, jednoduše, že nás udělají krásnějšími.

Jenže ropa v kosmetice (v různé formě) není zrovna tím nejlepším prostředkem pro naši krásu. Například minerální oleje způsobují často ucpávání pórů, a tím pádem vedou ke vzniku nečistot na pleti. Propylenglykol (nebo Propylene Glycol) se používá jako zvlhčovadlo v kosmetice. Tuto látku byste našli kromě kosmetiky například i v brzdové kapalině či nemrznoucí směsi.

Ropa a její deriváty naší pokožce škodí, a proto je dobré vybírat si kosmetiku skutečně opatrně. Neustále se dělají nové a nové výzkumy, které dokazují, že syntetické látky v kosmetických přípravcích (včetně ropných derivátů), mohou mít velmi negativní dopad na naše zdraví. Nejde jen o kožní alergie a ekzémy, ale i o vážnější poškození zdraví (škodlivý vliv na játra či ledviny, endokrinní a reprodukční systém a další).“ ZDROJ

,,Minerální oleje, ať už jsou výrobcem zvány parafín, tekutý parafín či parafínový vosk, jsou v kosmetice užívány velmi hojně. Vedle toho, že ucpávají póry, čímž podporují akné, zpomalují také schopnost obnovy buněk a krok za krokem tak pokožku vedou k předčasnému stárnutí.

Výrobci užívají minerální oleje, protože jsou cenově velmi dostupné a na rozdíl od přírodních olejů mají vysokou stabilitu a konstantní vlastnosti. Ovšem riziko, že budou obsahovat rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky, je velmi vysoké. Obsah polycyklických aromatických uhlovodíků se dá sice ohlídat a kvalitní dodavatelé zaručují kosmetickým firmám téměř nulové hodnoty, ale minerální oleje jsou i tak látky tělu cizí.“ ZDROJ

,,PARAFFINUM LIQUIDUM

Další názvy: Parafín, Vazelína, Minerální olej, Paraffinöl, Erdöl, Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Paraffinum Perliquidum, Dünnflüssiges Paraffin, Flüssiges Paraffin, Light Liquid Paraffin, Light Mineral Oil, Liquid Paraffin, Liquid Petrolatum, Mineralölraffinat, Oleum Vaselini Album, Paraffina Liquida, Paraffin, Liquid, Paraffinum Subliquidum, Vaselina Liquida, Weißes Vaselinöl, Weissöl, Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Dickflüssiges Paraffin, Vaselinöl, Weisses, Parafinum Liquidum

Charakteristika:

  • může se hromadit v ledvinách, játrech a lymfatických uzlinách
  • vytváří vodotěsnou vrstvu
  • podporuje ucpávání pórů
  • podporuje tvorbu vrásek
  • může dráždit pokožku (podle čistoty parafínu)
  • zabraňuje dýchání pokožky
  • zabraňuje přirozeným funkcím pokožky“ – ZDROJ

Bonus – Malý slovníček přírodních olejů:
cera alba – včelí vosk
butyrospermum parkii shea butter- bambucké máslo
simmondsia chinensis oil – jojobový olej
helianthus annuus seed oil – slunečnicový olej (nekomedonní)
Macadamia Ternifolia Seed Oil – olej z makadamových ořechů
Argania Spinosa Kernel Oil – arganový olej
Cocos Nucifera Oil – kokosový olej
prunus amygdalus dulcis oil – mandlový olej
triticum vulgare oil- olej z pšeničných klíčků
hydrogenate castor oil – hydrogenovaný ricínový olej
Olea Europaea (oliva) Fruit Oil – olivový olej

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Makí 2015-09-11 04:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a kde je článek šojuíjí pravda o tamponech co měl dnes vyjít? 🙂 docela jsem se těšila

Ikona diskutujiciho Kaia 2015-09-11 06:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já si říkala proč mi poslední dobou víc padají vlasy a dělá se mi akné na zádech. Došel mi můj původní šampon a já používám jiný :/.

Ikona diskutujiciho Hmm 2015-09-11 07:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono to tak strasideln posobi, ze jaaj ropa resp. ide o synteticke latky. Ropa je pritom, ale uplne prirodna vec:)Jasne, vyhybam sa jej v kozmetike aj ja, ale jedna sa o prirodnu latku aj ked jej derivaty sa ziskavaju roznymi postupmi

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-11 09:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Vyjde 16. zapomněla jsem to přepsat. Znova připomínám, že progrma je pouze ORIENTAČNÍ, ne závazný.

Ikona diskutujiciho Katalyn 2015-09-11 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé je, že v Ázerbajdžánu se používají ropné koupele jako prostředek k hubení plísní a bakterií.

Ikona diskutujiciho andrea 2015-09-11 13:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale zase treba napísať, že napr. zložky Propylene Glycol Alginate, Propylene Glycol Dicaproate, Propylene Glycol Dicaprylate, ktoré sa používajú aj v biokozmetike, nie sú z ropy , ale sú rastlinného alebo živočíšneho pôvodu a sú neškodné.

Ikona diskutujiciho kiyoko 2015-09-11 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já každý den používám vazelínu pro hustší řasy, a opravdu to pomáhá.. Jen mě trápí, že přes noc, co si to dám, se mi vždycky trocha dostane do očí(pres noc se vazelína úplně rozpustí) tak bych na to ráda zkusila ricin. olej, jen nevím kde ho prodají bez předpisu.. Nevíte o nějakém obchode tady v Ostravě?diky..

Ikona diskutujiciho Charlotte Sweet 2015-09-11 16:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A Aluško.prosímtě,jak si pokožku mám ošetřovat.Stačí mýdlem a olivovým olejem?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-11 16:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Ricinový olej se dá koupit za pár korun úplně všude na internetu. Používám Saloos. V Ostravě 100% bude v nějaké zdravé výživě, DMku, nebo lepším supermarketu.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-11 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: … tak nakonec už zítra. Budou to totiž dva díly, 16. je druhý.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-11 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No já bych to zase neviděla tak horké s tím parafínem. Ono se tvrdí, že ucpává póry ale to přitom pravda není. Póry ucpávají v krémech jiné chemikálie, parafín je naopak většinou nekomedogenní, má nižší stupeň komedogenity než třeba kokosový olej. Ale ono záleží celkově na skladbě toho složení, většinou ucpávají póry některé PEGy (nevím přesně už které, snažím se jim vyhýbat). Jinak já si parafín dopřávám na ksicht pravidelně v podobě Indulony nebo modré Nivei – jednak mi to dělá dobře (opravdu mi to na pleť dost pomáhá a pomáhá to spoustě dalších lidí, ale některým to zase dobře nedělá, ono hodně záleží i na typu kůže) a jednak věřím, že pak budu mít vrásky mnohem později – my totiž v laborce do parafínu zaléváme řezy vnitřností od lidí z pitvy na rozbor a ty řezy pak vydrží spousty a spousty let čerstvé, jako nové, tak si říkám, že když to zvládne zakonzervovat střevo, tak můj ksicht taky :DD A pak budu v devadesáti jako mladica :D. Já osobně bych neviděla parafín obecně jako problém, ale spíš je problém, že parafínu existuje hodně druhů a člověk si nikdy nemůže být jistý, jak moc je chemicky čistý apod, takže moc neexperimentuju a jediné parafínové věci co pužívám jsou ty, co už mám roky ověřená, tedy jen ta Nivea nebo Indulona.

Ikona diskutujiciho Hugeglasses 2015-09-14 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mýdlo je pro mě na umývání nesnesitelné (i to ručně vyráběné), protože extrémně vysušuje. Jakýkoliv kosmetický olej je mastný. Používám teda sprcháč a tělové mléko značky Belea (česká přírodní kosmetika, neplést s Baleou z DM).

Ikona diskutujiciho katrin 2015-09-27 21:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a co "Methylparaben"?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek