Lidský kontakt je nyní luxus

4.8.2020 v Zprávy 4

Obrazovky původně sloužily elitám. Nyní je to přesně naopak. Vyhýbání se jim, je symbol vašeho postavení.
Jste chudý, pokud lékař vaše zdraví konzultuje online a ne osobně. Jste chudý, pokud vaše děti studují za počítačem a nemají skutečné učitele. Jste chudý, pokud nakupujete online namísto v pěkném obchodě v centru města.



Nyní je skutečný život přenášen zprostředkovaně pomocí obrazovek. Obrazovky jsou nejen levné na výrobu, ale dělají věci levnější. Všechno co se vleze na obrazovku, může zlevnit. Každá aktivita, která se dá přenést na obrazovku, se stává levnější. Bohatý život, zkušenosti, to vše je nyní schováno za hladkým sklem.

Bohatí lidé ale takto nežijí. Naopak vyrůstali v obavách z obrazovek. Chtějí, aby si jejich děti raději hrály s kostkami a chodily do škol bez technologií. Skuteční lidé jsou dražší a bohatí lidé jsou ochotní za jejich služby platit.
Skutečnost, že bohatí lidé upřednostňují staromódní učitele, osobní trenéry, kuchaře a ne kurýra nebo dovoz potravin pomocí smartphonu, není žádným tajemstvím. Život bez mobilu v kapse, odchod ze sociálních sítí a neodpovídání na maily je nyní symbol vyššího postavení člověka.

Pokud stále využíváte služby prostřednictvím živých lidí, nebo máte příležitost s nimi osobně komunikovat, pravděpodobně jste zástupcem nové elity, jejíž prestiží je odmítání digitálních služeb ve prospěch skutečného života.

Chudí lidé si kupují chytré telefony na splátky, bohatí lidé naopak odmítají chytré telefony. Chudí se snaží, aby jejich děti věděly, jak používat počítače, bohatí nabízejí svým dědicům soukromé školy, kde se učení zakládá na komunikaci mezi lidmi. Život strávený před obrazovkou je v současnosti známkou vašeho neúspěchu v životě.

Je poměrně dobře známo, že dospívání s mobily a tablety poškozuje kognitivní vývoj dětí. Malé děti, které denně stráví více než dvě hodiny před obrazovkou, dosahují horších výsledků v testech myšlení a řeči. Mozky těchto dětí i vypadají jinak. Dochází k předčasnému úbytku mozkové kůry, což je spojováno s depresemi v dospělém věku.
Dítě, které se naučí stavět kostky na tabletu, nemá schopnost je postavit ve skutečném světě.

Lidský kontakt se stává luxusním produktem.

Některé chudé školy v USA mají tak slabý rozpočet, že učitele nahradily počítačem a většina výuky probíhá v tichosti před obrazovkou. Firmy, které vyrábějí počítače, dlouhodobě tlačí na školy, aby dosáhly toho, aby každý student měl svůj notebook. Říkají, že to lépe připraví studenty na jejich budoucí život za počítačovou obrazovkou.

Zatímco se v životě chudých objevuje stále více obrazovek, tyto naopak mizí ze života bohatých. Taková budoucnost nám klepe na dveře. Je to velmi rychlá změna.
V roce 1980 bylo vlastnictví technologie známkou bohatství a vyššího postavení. Pager znamenal, že jste důležitá a zaměstnaná osoba. Dnes je opak pravdou. Pokud jste na vrcholu hierarchie, tak nemusíte odpovídat nikomu. Oni musejí odpovídat vám.

Chudé a střední třídě se říká, že obrazovky jsou důležité pro vývoj dětí a jejich přípravu na budoucnost. Stojí za tím spousty zaplacených psychologů a neurovědců, kteří mají za úkol udržet děti před obrazovkou co nejvíce a nejdéle.
Oddělit se od obrazovky je pro chudé lidi ale těžké, i když si to sami přejí. Také je tu smutný fakt, že v moderní době zmizela spousta zájmových kroužků a skupin, ve kterých dříve docházelo ke shromažďování a společné zábavě. Tuto důležitou lidskou potřebu nyní nahrazují obrazovky.

připravila www.aluska.org 2020 / podle zdroje

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-08-04 02:42:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ha ne asi, viz. ASMR videa :DDDDD jsme to dopracovali.

jsem velmi vděčná za to, že jsem až do dvanácti byla z 99% absolutně mimo jakýkoliv komply nebo mobily apod. 🙂

Ikona diskutujiciho Pěkný 2020-08-04 06:34:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pravda, viděl jsem někde „mami, pojď si se mnou hrát“ ale mamka musí vařit pro celou rodinu, sourozenci jsou venku nebo na mobilu, táta v práci a dítě doma u televize a mobilu napumpované dopaminem nebo ten hormon kde je neustálá akce a dítě pak nic nebaví a neustále se nudí když nemá mobil a v podkresu TV, to je ale divná dnešní doba.

Ikona diskutujiciho Emily 2020-08-04 10:46:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Juu, tak to jsem se svým omezováním digitálních serepetiček dostala k (j)elitám. 😁😅

Ikona diskutujiciho Xind 2020-08-05 15:24:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo sedí to na vyjímky třeba já jsem od 5ti roku pořád u PC bude mi 40…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek