Používání nadávek stimuluje centrální nervový systém člověka. Neurolog a neurofyziolog Alexander Budik vysvětlil, jaké následky by to mohlo mít z dlouhodobého hlediska.
Používání vulgarismů je agrese. Takto to vnímají ostatní a takto to vnímá centrální nervový systém nadávajícího, vysvětlil Alexander Budik.
Poznamenal, že agrese vede organismus do stavu stresu, při kterém si člověk nemusí všimnout silné bolesti. Stává se to například u sportovců, kteří pokračují v boji i po zranění.
,,Je to způsobeno tím, že vysoká hladina stresových hormonů dramaticky mění vnímání bolesti v centrálním nervovém systému. To, co v normálním stavu člověk cítí jako silnou bolest, nebude cítit ve vzrušeném stavu,“ uvedl neurolog.
Prohráváš pokaždé, když ztratíš hlavu.
Podle něj se něco podobného děje i při používání vulgarismů. U nadávajícího člověka se mění úroveň vnímání bolesti a může snášet bolest větší intenzity.
Je však známo, že prožívání stresu je pořád zdraví škodlivé. Pokud je organismus v neustálém stresu, zvyšuje se zatížení kardiovaskulárních, nervových a jiných systémů.
Neměli byste se tedy donekonečna bičovat pomocí vulgarismů a nadávek. Ani potlačení bolesti není nejlepším řešením.
Tvoje mysl musí být silnější, než emoce.
,,Lidský mozek se dá oklamat jednoduchým rozptýlením“, říká Alexander Budik. ,,Můžeme porovnat dvě situace: Doma nám spadne na nohu židle, křičíme, nadáváme a nějak se vyrovnáme se situací, ale pokud k takové situaci dojde v divadle, pak je všechno jinak. V divadle nebudeme nadávat, budeme dodržovat normy slušnosti. Namísto toto začneme věnovat pozornost okolí, a tím pádem budeme naši bolest vnímat méně akutně.“
překlad www.aluska.org 2020 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****