Destruktivní vliv vulgarismů na lidský mozek

9.12.2020 v Psychologie 12

Používání nadávek stimuluje centrální nervový systém člověka. Neurolog a neurofyziolog Alexander Budik vysvětlil, jaké následky by to mohlo mít z dlouhodobého hlediska.Používání vulgarismů je agrese. Takto to vnímají ostatní a takto to vnímá centrální nervový systém nadávajícího, vysvětlil Alexander Budik.

Poznamenal, že agrese vede organismus do stavu stresu, při kterém si člověk nemusí všimnout silné bolesti. Stává se to například u sportovců, kteří pokračují v boji i po zranění.

,,Je to způsobeno tím, že vysoká hladina stresových hormonů dramaticky mění vnímání bolesti v centrálním nervovém systému. To, co v normálním stavu člověk cítí jako silnou bolest, nebude cítit ve vzrušeném stavu,“ uvedl neurolog.

Prohráváš pokaždé, když ztratíš hlavu.

Podle něj se něco podobného děje i při používání vulgarismů. U nadávajícího člověka se mění úroveň vnímání bolesti a může snášet bolest větší intenzity.
Je však známo, že prožívání stresu je pořád zdraví škodlivé. Pokud je organismus v neustálém stresu, zvyšuje se zatížení kardiovaskulárních, nervových a jiných systémů.

Neměli byste se tedy donekonečna bičovat pomocí vulgarismů a nadávek. Ani potlačení bolesti není nejlepším řešením.

Tvoje mysl musí být silnější, než emoce.

,,Lidský mozek se dá oklamat jednoduchým rozptýlením“, říká Alexander Budik. ,,Můžeme porovnat dvě situace: Doma nám spadne na nohu židle, křičíme, nadáváme a nějak se vyrovnáme se situací, ale pokud k takové situaci dojde v divadle, pak je všechno jinak. V divadle nebudeme nadávat, budeme dodržovat normy slušnosti. Namísto toto začneme věnovat pozornost okolí, a tím pádem budeme naši bolest vnímat méně akutně.“

překlad www.aluska.org 2020 / podle ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho aneta 2020-12-09 07:49:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že pořádně si ulevit nadávkou, když si zkopnete malíček je mnohem lepší, než přemýšlet o nějakém divadle. Ale všeho s mírou.

Ikona diskutujiciho iku 2020-12-09 08:26:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, včera bylo na linku tadesco upozornění, že přináší nějaké nepravdy a nyní už stránky zablokovali z chybou 522.Protože pamatuju Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky , tak nyní budeme potřebovat Svobodný hlas Ruska jako sůl.
Zdravím a těším se, že se zabedněncům nepodaří zničit zprávy ze světa.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-09 09:13:15
Ikona diskutujiciho
sipka

To není zablokované. Zase jim čtenářstvo svým počtem shodilo server. 😀

Ikona diskutujiciho tonda 1 2020-12-09 09:08:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj vstup nesouvisí s daným tématem, ale nemohu se přihlásit na tadesco.org. Nevím zda není blokován. Prosím o sdělení, jestli nevíte něco bližšího.Pokud si dobře pamatuji, tak měl TM ještě jedno přihlášení, ale to jsem si neuložil a teď ho nemohu najít.
Díky za podání informace

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-09 09:13:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Počkejte, až to naskočí. Nic jiného vám neporadím.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-12-09 16:20:11
Ikona diskutujiciho
sipka

tadesco už funguje. A ta další adresa je tadesco.blogspot.com

Ikona diskutujiciho Barbarka 2020-12-09 10:23:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzpomínáte na film Sexmise? Na to dobře zvolené akustické heslo? o))) Souhlasím, že upadnout do vulgarizmů není dobré. Ale dobře zvolené slovo může ulevit a odpustit páru.

Ikona diskutujiciho dotaz 2020-12-09 10:26:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, nemáš v adminu možnost vkládat do textu obrázky tak, aby je text obtékal a aby byly menší? Často musím 2-3x poscrollovat kolečkem myši, abych mohl pokračovat ve čtení článku – včetně tohoto dnešního :D….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-09 10:28:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Všechno jde, mně se líbí tato úprava.

Ikona diskutujiciho dotaz 2020-12-09 16:29:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha, jasnačka :).

Ikona diskutujiciho Šárka 2020-12-09 10:56:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypozorovala jsem na sobě jednu vlastnost.Neumím rozeznat energie druhých ,od té svojí.Cokoliv co řekne člověk, odrazí se mi to jakoby od srdeční čakry,tam se to nějak prostě zamotá,a já bych nejraději utíkala nebo nadávala.Myslím si,že člověk to myslí podivně,povrchně,ale on to někdy myslí s humorem či dobře.Nebo mi to dojde později.Učím se přijímat to co člověk říká, nadechnout se vnímat jeho energii co vysílá pomocí slov ,a chvilku setrvat,než začnu reagovat nesmyslně.Někdy až nadávkou,či ignorací arogancí.
Nevim čím to může být.Dnes jsem to rozdýchala a pak přišla na to,že ten dotyčný to myslel s láskou.Fakt mne to děsí,že si třeba aj ty energie jiných přijímám ve špatném, nebo za svoje.Ale někdy to dokážu odhadnout, i to co si myslí.Je to všechno zmatený.
Právěže jsem uvažovala koupí, nad tvým energetickým křištálem.Ale už jeden kříštál mám.Taky něco řeknu, a za chvilku či za týden říkám něco jiného.Jako kdybych neuměla říct to co opravdu cítím.Nad něčím se rozhodnout,jako méně slabá bytost,která je spíš ovládana emocema na vlnách,než rozumem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-09 11:35:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Většinou je to, na co jsi nastavená vnitřně, i to, co očekáváš od druhých a podle toho i reaguješ. Dejme tomu, že tě například jako malou naučili, že všichni lidi kolem jsou zákeřní zmetci a nejsou upřímní (to se naučíš tím, že na tebe jsou lidi kolem tebe odporní a pořád ti lžou). Pak někdo něco řekne a ty v tom automaticky hledáš zradu a ironii, protože je to tvoje předešlá životní zkušenost, podle které vyhodnocuješ automaticky i další lidi… Další varianta je ta, že jsi unavená, přetížená, přepracovaná, vystresovaná, něco tě bolí, trápí, nikdo ti s ničím nepomůže a do toho za tebou běhají lidi co pořád něco chtějí – pak je naprosto adekvátní mít chuť všechny poslat do někam. Člověk prostě není stroj.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek