Následující článek je převzatý a odkrývá příklady některých nejodpornějších nápadů dnešních výrobců potravin.
Spíše než ,,10 nechutných faktů o jídle, co jsme možná netušili“, by se tento článek měl jmenovat: ,,10 dobrých důvodů, proč nejíst v rychlém občerstvení“, ale ne všechny uvedené fenomény jsou jen z mekáčů a podobně, přestože je to většina.
Máte hlad? – Po tomto článku vás určitě přejde, hurá do čtení…
10. – Milkshake z McDonalds obsahuje 50 umělých příchutí
Víte, proč jsou milkshaky z Mekáče tak neskutečně dobré? Protože jde o speciálně vyšlechtěný vynález chemiků. To, co pijete, jsou obarvené chemikálie speciálně vytvořené tak, aby vám děsně moc chutnaly a chtěli jste pak těch chemikálií víc, víc a ještě víc.
Podle všeho jsou prostě opravdové jahody moc drahé, takže v McDonalds používají 50 různých chemických příchutí, které nakombinují tak, abyste měli pocit, že jíte skutečnou jahodu.
Mezi těmi chemikáliemi je například octan ethylnatý, který se používá třeba i na lepidla nebo odstraňovač laků na nehty. Pak jsou tam chemické látky, co se používají do esenciálních olejů nebo staré dobré rozpouštědlo.
09. – Z tohohle se dělají kuřecí nuggetky
Tahle úžasná hmota, která vypadá jako radioaktivně zmutovaná albínská krajta, je ve skutečnosti základ pro spoustu jídel, co si pak ve fastfoodech dáváte. Třeba zrovna staré dobré Chicken McNuggets.
Takhle totiž vypadá mechanicky separované kuřecí. Víte, co je mechanicky separované kuřecí? Velice krásně to na jednom videu ukazuje Jamie Olivier. V podstatě vezmete ty nejhorší kousky kuřete, rozmixujete je na brutální kaši, přidáte spoustu chemikálií, dochutíte a tradááá, tu věc pak osmažíte. Chicken McNuggets jsou na světě.
V drůbežím separátu není moc masa. Jsou tam kosti, kůže, všechno. McNuggets jsou prostě tvořeny tím, co zbude poté, co se z kuřete oddělí kvalitní maso. Celá ta rozmixovaná ingredience, co vznikne, je většinou prolezlá bakteriemi, takže se pročišťuje pomocí amoniaku. Výsledek pak chutná hnusně, takže se přidají umělá dochucovadla. No a pak, protože je výsledek divně růžové barvy, se to všechno musí obarvit pomocí umělých barviv, aby výsledek vypadal jako normální maso.
08. – Výměšky brouků jsou v bonbónech
Šelak je speciální přídavek, který se používá na to, aby se něco hezky lesklo. Šelak bývá například na nábytku ze dřeva, aby krásně blyštil. No, a pak se používá také do různých jídel.
Znáte jelly beans? Takové ty strašně dobré fazolky, kde každá má jinou příchuť? Možná byste se měli podívat pořádně na obal. Jejich lesk také způsobuje šelak.
A co to je ten šelak? Kde se bere? No, to možná raději vědět nechcete. Šelak se získává z výměšků červce lakového, což je brouk, který se vyskytuje převážně v Thajsku. Ano, čtete správně. Z hovínek.
07. – V salámech jsou viry
Potravinové společnosti dlouho hledaly způsob, jak bojovat s nezdravými mikroby, které se objevují v upravených masových produktech jako jsou salámy nebo párky. Před pár lety pak bylo povoleno s těmito mikroby bojovat dost zvláštním způsobem. Do salámů a párků se totiž už mohou přidávat bakteriofágy.
Bakteriofágy je obecný název pro vir infikující bakterie.
Takže potravinové společnosti v salámech a párcích bojují proti mikrobům tím, že tam dají další viry, které ty mikroby zabijí a tím zvýší trvanlivost.
06. – Nebýt jediné ingredience, pití Coly by ve vás vyvolalo zvracení
Kdysi dávno byla součástí Coca Coly opravdová koka, ze které se dělá kokain. Ta už tam spoustu let (bohužel) není, ale pořád je tam dost ingrediencí k tomu, aby vás v podstatě trochu zfetovala.
Každá plechovka koly obsahuje deset čajových lžiček cukru. DESET. To je sto procent vaší doporučené denní dávky cukru. Za normálních okolností by ve vás takový náhlý příval cukru do těla vyvolat automaticky zvracení, ale Coca Cola není hloupá. Mohli by sice dát cukru do svého pití méně, ale díky tomu množství cukru vám to pití tak moc chutná a chcete si ho neustále kupovat.
Takže tam nechali to množství cukru, ovšem přidali do koly kyselinu fosforečnou, což je ingredience, která tu sladkost zmírní na takovou úroveň, že už vašemu tělu nevadí.
Výsledek? Profit!
05. – V burákovém másle můžete najít brouky a chlupy z potkanů
Za hranicemi existují zákony, které dovolují, aby ve 100 gramech burákového másla mohlo být zhruba 30 fragmentů brouků. Ne, vážně, třeba takhle to mají napsáno v regulacích v Americe. Také tam někdo spočítal, že ve 100 gramech burákového másla je v průměru jeden chlup potkana.
Ještě, že se v Čechách moc nejí burákové máslo. A podobné statistiky na naše játrové paštiky naštěstí neexistují. Žijeme v blahé nevědomosti.
04. – Plátkový sýr obsahuje méně než 50 procent skutečného sýra
Když si kupujete naporcovaný zabalený sýr, mělo by se to spíš jmenovat „substance lehce připomínající sýr“.
Každý tavený sýr totiž obsahuje různé chemikálie, umělé příchutě a adiktiva, která jsou spolu se skutečným sýrem v poměru asi 50 na 50.
Takže když si kupujete levný sýr, z dobré poloviny si pochutnáváte na chemikáliích.
03. – Saláty ve fastfoodech obsahují chemikálie používané v nemrznoucích kapalinách
Jdete do fastfoodu a chcete si dát „něco zdravého“? Určitě si dáte salát, jehož dresing má samozřejmě víc kalorií, než když si dáte Big Mac, ale o tom ani tak mluvit nechceme. Zaměříme se spíše na ty křupavé, čerstvě vypadající saláty.
Ty saláty totiž nejsou čerstvé. Vypadají tak, ale nejsou. Aby ale vypadaly jako čerstvé, je na ně nanášen propylenglykol. To je chemikálie, která se jinak používá ke spoustě dalších věcí – například v nemrznoucí kapalině, je součástí deodorantů a podobně.
V koncentrovaném množství způsobuje podráždění očí a kůže.
02. – Průměrný návštěvník fastfoodů spořádá 12 pubických chlupů ročně
Minimálně jednou za život se vám určitě stalo, že jste měli v nějaké restauraci v jídle vlas. Občas se to prostě stane a kuchařovi vypadne. Je nepříjemné, když ho musíte vytahovat z pusy, kde vám smotá jazyk do kozelce a utvoří uzlíček na stoličce, ale dá se to přežít.
Problém je, když to není vlas. Problém je, když jde o chlup. O chlup z míst, která rozhodně nechcete, aby se dotýkala vašeho jídla. No, a kde dělá spousta mladých, rozjívených lidí, kteří jsou schopni své čerstvě rozrostlé strniště rozprašovat na vašeho Cheese? Ano, správně, ve fastfoodech. Dělají tam za 15 tisíc čistého i o víkendech, takže si musí ty šichty přeci nějak zpestřit, ne?
01. – Chicken McNuggets obsahují hovězí
Sestra šéfredaktora JPM odmítá jíst hovězí maso, protože má ráda kravičky. Nevadí jí ovšem pojídat kuřecí maso, protože kuřata nevypadají ani trošku roztomile, takže to má jasnou logiku. Ráda si tedy pochutnává na Chicken McNuggets u McDonalda. Chudinka ovšem nemá ani tušení, že i kuřecí nuggety obsahují hovězí maso.
Stejně tak jsou prvky hovězího masa například v kuřecím sendviči od KFC.
Zjistilo se to rozborem na jedné americké vědecké fakultě. Ti si prošli, z čeho všeho se skládá Chicken McNuggets a nespokojili se s tím, že McDonalds uvádí v jednom bodě pouze nicneříkající „extrakty“ nebo „esence“. Právě součástí těchto tajemných věcí je podle nich hovězí maso, které má zvýraznit chuť.
Takže nejenže muselo umřít kvůli nuggetám kuře. Musela umřít i kravička!
Kam dál:
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****