Dostala se mi do rukou kniha Toxické superpotraviny od Sally K. Norton, MPH, která se podrobně zabývá toxicitou oxalátů. Jedná se o téma, které je běžně velmi málo známé, přitom je klíčově důležité pro všechny, kteří se stravují vegetariánsky, nebo řeší chronické zdravotní potíže. Většina lidí totiž vůbec netuší, kde všude oxaláty jsou a jak moc nebezpečné můžou být, pokud se jimi člověk zásobí nad kapacitu svých detoxikačních mechanismů. Pokud máte jakékoli chronické onemocnění, zejména pokud je tzv. „autoimunitní“ nebo záhadné, věnujte této sérii nejvyšší pozornost, protože tu možná najdete řešení. Kniha není dostupná v češtině, během čtení jsem podtrhávala to, co mi připadalo nejdůležitější. Následující série článků je tedy překlad nejdůležitějších úryvků ze zmíněné knihy, pro kompletní hloubkové info doporučuji přečíst si knihu v originálu.
Protože je snadné přejídat se oxaláty, je pravděpodobné, že už někde ve svém těle pociťujete občasné bolesti, které s tím souvisejí. Míváte třeba ztuhlý krk? U lidí přetížených oxaláty jsou typické bolesti, uzlíky, ztuhlost v horní části ramen nebo v horní i dolní části zad. Někteří lidé pociťují chronické nebo opakovaně se vracející záněty kloubů, dnu, artritidu, syndrom karpálního tunelu nebo obecnou ztuhlost, často doprovázenou nedostatkem energie. Nebo možná máte nehojící se zranění nebo chronické svědění, brnění nebo bolest, které nikdy zcela nevymizí. Vaši lékaři vám nemohou pomoci zjistit, co se s vámi děje; zdá se, že si myslí, že jste „v pohodě“ a měli byste se s tím naučit žít… Pokud pro vás něco z toho platí – pokud se necítíte „v pohodě“ – tato kniha může být vaší jedinečnou příležitostí, jak věci zvrátit k lepšímu. I zdánlivě malé věci mohou být indikátory přetížení oxaláty, včetně svědění nebo suchých očí, plísní, nadměrného zubního kamene, citlivosti zubů, citlivé nebo křehké kůže a podivných věcí, jako je tlak nebo bolest v bedrech, podrážděný močový měchýř, infekce močových cest, časté močení nebo zakalená moč. Stresovaná jatra z přetížení oxaláty můžou zvýšit vaši citlivost na chemické látky. Obzvláště časté jsou trávicí problémy, jako je špatné trávení, reflux, nadýmání, nadměrné říhání, zácpa a syndrom dráždivého tračníku. Další příznaky mohou zahrnovat dušnost, problémy s dutinami, kvasinkové infekce, studené ruce a nohy, pálení v genitálu, poruchy spánku, problémy s klouby.
Existuje několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost, že vaše strava s vysokým obsahem oxalátů může vést k přetížení oxaláty a zdravotním prolémům:
– Strava s nízkým obsahem vápníku a dalších minerálů (dva příklady jsou bezmléčná a veganská strava)
– Časté požívání potravin dráždivých pro střeva, včetně fazolí, otrub, celých zrn, quinoi
– Opakované užívání antibiotik nebo antifungálních léků
– Dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků proti bolesti
– Obezita nebo cukrovka
– Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku (IBS), propustné střevo, citlivost na potraviny, bariatrická chirurgie nebo střevní dysbióza
– Celkově křehké zdraví, chronické onemocnění
– Špatné zdraví ledvin, ledvinové kameny, rodinná anamnéza onemocnění ledvin.
Pro velkou většinu rostlin jsou krystaly kyseliny šťavelové a šťavelanu (=oxaláty) nezbytné pro jejich růst, přežití, reprodukci a jsou také tajnými zbraněmi ve snaze nebýt sežrán. Rostliny využívají toxické schopnosti kyseliny šťavelové, aby se vyhnuly řadě predátorů, včetně infekčních hub, jiných mikroorganismů, hmyzu a býložravých živočichů – včetně lidí. Lidé využívají přirozené biocidní schopnosti oxalátů několika způsoby. Například kyselina šťavelová je registrovaný pesticid a lék používaný ve včelařství k hubení roztočů, kteří infikují včely.
V prastaré technice lovci ze střední a jižní Afriky využívali sílu kyseliny šťavelové zapichováním dřevěných hrotů šípů do kmenů banánovníků asi 24 hodin před lovem. Kyselina šťavelová v míze stromu je dostatečně silná, aby paralyzovala kořist. Je to nervový toxin.
Když se molekuly kyseliny šťavelové navážou na minerály (jako je vápník), výsledné šťavelany mají tendenci tvořit krystaly. Tvary těchto krystalů zahrnují drsný písek, diamanty nebo pyramidy, obdélníkové bloky, špičaté „disco koule“ a dlouhé jemné jehly s ostnatými špičkami. Oxalátové jehly jsou navrženy tak, aby přenášely jedy, když propichují buňky v ústech, krku a gastrointestinálním traktu. Mezi toxiny, které dodávají, patří kyselina šťavelová, enzymy, glukosidy (jedy vázané na molekuly cukru) a neurotoxické peptidy, které mohou zranit, omráčit a paralyzovat ty, kteří se je odváží sníst.
Krystaly šťavelanu (=oxaláty) jsou abrazivní a odolávají vaření a trávení. Jiné formy oxalátů v potravinách zahrnují žíravé ionty kyseliny šťavelové, které se dostávají do našeho krevního oběhu po jídle a vystavují všechny naše tkáně (a buňky) poškození. Takové poškození, i když je neviditelné, může nakonec přerůst v degenerativní onemocnění.
Zatímco rostliny mohou potřebovat oxaláty k přežití, my je absolutně nepotřebujeme. Oxaláty v kiwi, které způsobují podráždění v ústech, se nacházejí v blízkosti semen, zasazených do obalu z pektinového slizu. Pokud se tento povlak naruší mixérem, uvolní oxalátové krystaly ještě více. Zkapalnění potravin pomocí mixérů a odšťavňovačů rozbije těžko stravitelné rostlinné struktury, které by jinak mohly částečně omezit dráždivé účinky oxalátů. Když naše potraviny rozmělníme – například je změníme na ořechová mléka – nejenže uvolníme oxalátové krystaly, které by mohly poškrábat trávicí trakt, ale také uvolníme kyselinu šťavelovou a zvýšíme její schopnost nám uškodit. Např. mandlové mléko obsahuje velké množství biologicky dostupného oxalátu, který se snadno dostává do krevního řečiště.
U lidí rozrušují oxaláty využití vápníku, vytváří deficit, který poškozuje kosti, svaly, nervy, mozek a další orgány. Normální a bezpečný příjem oxalátů je 150-200mg/den. Nebezpečná dávka oxalátů, která časem zdravého člověka dostane do problémů, je nad 250mg/den. Dávka nad 600mg/den už je pro tělo velmi nebezpečná.
Rostlinné potraviny, které mají spolehlivě nízký obsah oxalátů, pocházejí z těchto dvou rodin:
– Čeleď zelí (Brassicaceae nebo Cruciferae), která zahrnuje brokolici, květák, rukolu, hořčici, kapustu, řeřichu, ředkvičku, tuřín a další běžnou zeleninu
– Pravý hlávkový salát (čeleď hvězdnicovitých), včetně máslových, římských, ledových a listových odrůd
Potraviny, které mají trvale vysoký obsah oxalátů:
Většinou semena. Semena s vysokým obsahem šťavelanu zahrnují například chia, mák, konopná semena, většinu ořechů, fazole, celá zrna a několik druhů koření včetně kmínu.
Nebo pocházejí z těchto dvou rodin:
– Čeleď laskavec (Amaranthaceae), včetně řepy a její listové zelené natě, mangold, špenát, amarant, quinoa
– Čeleď pohankové (Polygonaceae), včetně pohanky a rebarbory
– Lilkovité (čeleď Solanaceae), včetně brambor, rajčat a lilku, mají také tendenci k vyššímu obsahu oxalátů.
Nejhorší oxalátové potraviny
Řepný džus 90mg oxalátů na 160ml
Černý čaj 20mg oxalátů na 1 čajový pytlík
Zelený čaj 15mg oxalátů na 1 čajový pytlík
kakaový prášek 80mg oxalátů na 11gr
karobový prášek 12mg oxalátů na 12gr
Čokoláda 85% tmavá 140mg oxalátů na 50gr
Meruňky sušené 30mg oxalátů na 35gr
Ostružiny čerstvé 60mg oxalátů na 113gr
Fíky sušené 50mg oxalátů na 60gr
Karambola 270mg oxalátů na 90gr
Kiwi čerstvé 30mg oxalátů na 75gr
Granátové jablko 30mg oxalátů na 85gr
Amarant 75mg oxalátů na 50gr
Hnědá rýže uvařená 24mg oxalátů na 195gr
Pohanka 230mg oxalátů na 180gr
Quinoa 110mg oxalátů na 180gr
Pšeničné klíčky 25mg oxalátů na 55gr
Celozrnný chléb 30mg oxalátů na 75gr
mladé listy z červené řepy 380mg oxalátů na 40gr
mangold červený vařený 400mg oxalátů na 90gr
mangold bílý vařený 270mg oxalátů na 90gr
Rebarbora 370mg oxalátů na 120gr
Šťovík vařený 520mg oxalátů na 90gr
Špenát syrový 450mg oxalátů na 45gr
Černý pepř 8mg oxalátů na 1gr
Kurkuma 25mg oxalátů na 1gr
Černé fazole 65mg oxalátů na 90gr
Arašídy pražené 45mg oxalátů na 28gr
Sójové boby 50mg oxalátů na 90gr
Mandle celé se slupkou 120mg oxalátů na 28gr
Kešu ořechy 75mg oxalátů na 28gr
Pekanové ořechy 18mg oxalátů na 28gr
Piniové oříšky 60mg oxalátů na 28gr
Vlašské ořechy 16mg oxalátů na 28gr
Řepa vařená 45mg oxalátů na 85gr
Zelený banán 95mg oxalátů na 85gr
Brambory bez slupky 85mg oxalátů na 170gr
Batáty 120mg oxalátů na 110gr
Chia semínka 260mg oxalátů na 40gr
Konopné semínko 22mg oxalátů na 40gr
Mák 180mg oxalátů na 8gr
Sezamová semínka 45mg oxalátů na 30gr
pokračování zde: Oxaláty 2: Nervový jed v údajně neškodné zelenině a oříšcích
oxalátové krystaly v moči (obr. výše)
zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPH
Poslední komentáře
-Mirek ... například. :D
-Alue K. Loskotová Mám na webu lidi, kteří by takovou věc…
-Alue K. Loskotová Hájenka nestačí. Taký grizzly má obrovské teritórium pohybu.…
-mariankosnac To byl vtip :-).
-Mirek