Oxaláty 1: Žijete zdravě a přesto jste nemocní?

22.6.2024 v Léčba 29

Dostala se mi do rukou kniha Toxické superpotraviny od Sally K. Norton, MPH, která se podrobně zabývá toxicitou oxalátů. Jedná se o téma, které je běžně velmi málo známé, přitom je klíčově důležité pro všechny, kteří se stravují vegetariánsky, nebo řeší chronické zdravotní potíže. Většina lidí totiž vůbec netuší, kde všude oxaláty jsou a jak moc nebezpečné můžou být, pokud se jimi člověk zásobí nad kapacitu svých detoxikačních mechanismů. Pokud máte jakékoli chronické onemocnění, zejména pokud je tzv. „autoimunitní“ nebo záhadné, věnujte této sérii nejvyšší pozornost, protože tu možná najdete řešení. Kniha není dostupná v češtině, během čtení jsem podtrhávala to, co mi připadalo nejdůležitější. Následující série článků je tedy překlad nejdůležitějších úryvků ze zmíněné knihy, pro kompletní hloubkové info doporučuji přečíst si knihu v originálu.Protože je snadné přejídat se oxaláty, je pravděpodobné, že už někde ve svém těle pociťujete občasné bolesti, které s tím souvisejí. Míváte třeba ztuhlý krk? U lidí přetížených oxaláty jsou typické bolesti, uzlíky, ztuhlost v horní části ramen nebo v horní i dolní části zad. Někteří lidé pociťují chronické nebo opakovaně se vracející záněty kloubů, dnu, artritidu, syndrom karpálního tunelu nebo obecnou ztuhlost, často doprovázenou nedostatkem energie. Nebo možná máte nehojící se zranění nebo chronické svědění, brnění nebo bolest, které nikdy zcela nevymizí. Vaši lékaři vám nemohou pomoci zjistit, co se s vámi děje; zdá se, že si myslí, že jste „v pohodě“ a měli byste se s tím naučit žít… Pokud pro vás něco z toho platí – pokud se necítíte „v pohodě“ – tato kniha může být vaší jedinečnou příležitostí, jak věci zvrátit k lepšímu. I zdánlivě malé věci mohou být indikátory přetížení oxaláty, včetně svědění nebo suchých očí, plísní, nadměrného zubního kamene, citlivosti zubů, citlivé nebo křehké kůže a podivných věcí, jako je tlak nebo bolest v bedrech, podrážděný močový měchýř, infekce močových cest, časté močení nebo zakalená moč. Stresovaná jatra z přetížení oxaláty můžou zvýšit vaši citlivost na chemické látky. Obzvláště časté jsou trávicí problémy, jako je špatné trávení, reflux, nadýmání, nadměrné říhání, zácpa a syndrom dráždivého tračníku. Další příznaky mohou zahrnovat dušnost, problémy s dutinami, kvasinkové infekce, studené ruce a nohy, pálení v genitálu, poruchy spánku, problémy s klouby.

Existuje několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost, že vaše strava s vysokým obsahem oxalátů může vést k přetížení oxaláty a zdravotním prolémům:
– Strava s nízkým obsahem vápníku a dalších minerálů (dva příklady jsou bezmléčná a veganská strava)
– Časté požívání potravin dráždivých pro střeva, včetně fazolí, otrub, celých zrn, quinoi
– Opakované užívání antibiotik nebo antifungálních léků
– Dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků proti bolesti
– Obezita nebo cukrovka
– Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku (IBS), propustné střevo, citlivost na potraviny, bariatrická chirurgie nebo střevní dysbióza
– Celkově křehké zdraví, chronické onemocnění
– Špatné zdraví ledvin, ledvinové kameny, rodinná anamnéza onemocnění ledvin.

Pro velkou většinu rostlin jsou krystaly kyseliny šťavelové a šťavelanu (=oxaláty) nezbytné pro jejich růst, přežití, reprodukci a jsou také tajnými zbraněmi ve snaze nebýt sežrán. Rostliny využívají toxické schopnosti kyseliny šťavelové, aby se vyhnuly řadě predátorů, včetně infekčních hub, jiných mikroorganismů, hmyzu a býložravých živočichů – včetně lidí. Lidé využívají přirozené biocidní schopnosti oxalátů několika způsoby. Například kyselina šťavelová je registrovaný pesticid a lék používaný ve včelařství k hubení roztočů, kteří infikují včely.
V prastaré technice lovci ze střední a jižní Afriky využívali sílu kyseliny šťavelové zapichováním dřevěných hrotů šípů do kmenů banánovníků asi 24 hodin před lovem. Kyselina šťavelová v míze stromu je dostatečně silná, aby paralyzovala kořist. Je to nervový toxin.
Když se molekuly kyseliny šťavelové navážou na minerály (jako je vápník), výsledné šťavelany mají tendenci tvořit krystaly. Tvary těchto krystalů zahrnují drsný písek, diamanty nebo pyramidy, obdélníkové bloky, špičaté „disco koule“ a dlouhé jemné jehly s ostnatými špičkami. Oxalátové jehly jsou navrženy tak, aby přenášely jedy, když propichují buňky v ústech, krku a gastrointestinálním traktu. Mezi toxiny, které dodávají, patří kyselina šťavelová, enzymy, glukosidy (jedy vázané na molekuly cukru) a neurotoxické peptidy, které mohou zranit, omráčit a paralyzovat ty, kteří se je odváží sníst.

Krystaly šťavelanu (=oxaláty) jsou abrazivní a odolávají vaření a trávení. Jiné formy oxalátů v potravinách zahrnují žíravé ionty kyseliny šťavelové, které se dostávají do našeho krevního oběhu po jídle a vystavují všechny naše tkáně (a buňky) poškození. Takové poškození, i když je neviditelné, může nakonec přerůst v degenerativní onemocnění.
Zatímco rostliny mohou potřebovat oxaláty k přežití, my je absolutně nepotřebujeme. Oxaláty v kiwi, které způsobují podráždění v ústech, se nacházejí v blízkosti semen, zasazených do obalu z pektinového slizu. Pokud se tento povlak naruší mixérem, uvolní oxalátové krystaly ještě více. Zkapalnění potravin pomocí mixérů a odšťavňovačů rozbije těžko stravitelné rostlinné struktury, které by jinak mohly částečně omezit dráždivé účinky oxalátů. Když naše potraviny rozmělníme – například je změníme na ořechová mléka – nejenže uvolníme oxalátové krystaly, které by mohly poškrábat trávicí trakt, ale také uvolníme kyselinu šťavelovou a zvýšíme její schopnost nám uškodit. Např. mandlové mléko obsahuje velké množství biologicky dostupného oxalátu, který se snadno dostává do krevního řečiště.

U lidí rozrušují oxaláty využití vápníku, vytváří deficit, který poškozuje kosti, svaly, nervy, mozek a další orgány. Normální a bezpečný příjem oxalátů je 150-200mg/den. Nebezpečná dávka oxalátů, která časem zdravého člověka dostane do problémů, je nad 250mg/den. Dávka nad 600mg/den už je pro tělo velmi nebezpečná.

Rostlinné potraviny, které mají spolehlivě nízký obsah oxalátů, pocházejí z těchto dvou rodin:
– Čeleď zelí (Brassicaceae nebo Cruciferae), která zahrnuje brokolici, květák, rukolu, hořčici, kapustu, řeřichu, ředkvičku, tuřín a další běžnou zeleninu
– Pravý hlávkový salát (čeleď hvězdnicovitých), včetně máslových, římských, ledových a listových odrůd

Potraviny, které mají trvale vysoký obsah oxalátů:
Většinou semena. Semena s vysokým obsahem šťavelanu zahrnují například chia, mák, konopná semena, většinu ořechů, fazole, celá zrna a několik druhů koření včetně kmínu.
Nebo pocházejí z těchto dvou rodin:
– Čeleď laskavec (Amaranthaceae), včetně řepy a její listové zelené natě, mangold, špenát, amarant, quinoa
– Čeleď pohankové (Polygonaceae), včetně pohanky a
rebarbory
– Lilkovité (čeleď Solanaceae), včetně brambor, rajčat a lilku, mají také tendenci k vyššímu obsahu oxalátů.

Nejhorší oxalátové potraviny
Řepný džus 90mg oxalátů na 160ml
Černý čaj 20mg oxalátů na 1 čajový pytlík
Zelený čaj 15mg oxalátů na 1 čajový pytlík
kakaový prášek  80mg oxalátů na 11gr
karobový prášek 12mg oxalátů na 12gr
Čokoláda 85% tmavá 140mg oxalátů na 50gr
Meruňky sušené 30mg oxalátů na 35gr
Ostružiny čerstvé 60mg oxalátů na 113gr
Fíky sušené 50mg oxalátů na 60gr
Karambola 270mg oxalátů na 90gr
Kiwi čerstvé 30mg oxalátů na 75gr
Granátové jablko 30mg oxalátů na 85gr
Amarant 75mg oxalátů na 50gr
Hnědá rýže uvařená 24mg oxalátů na 195gr
Pohanka 230mg oxalátů na 180gr
Quinoa 110mg oxalátů na 180gr
Pšeničné klíčky 25mg oxalátů na 55gr
Celozrnný chléb 30mg oxalátů na 75gr
mladé listy z červené řepy 380mg oxalátů na 40gr
mangold červený vařený 400mg oxalátů na 90gr
mangold bílý vařený 270mg oxalátů na 90gr
Rebarbora 370mg oxalátů na 120gr
Šťovík vařený 520mg oxalátů na 90gr
Špenát syrový 450mg oxalátů na 45gr
Černý pepř 8mg oxalátů na 1gr
Kurkuma 25mg oxalátů na 1gr
Černé fazole 65mg oxalátů na 90gr
Arašídy pražené 45mg oxalátů na 28gr
Sójové boby 50mg oxalátů na 90gr
Mandle celé se slupkou 120mg oxalátů na 28gr
Kešu ořechy 75mg oxalátů na 28gr
Pekanové ořechy 18mg oxalátů na 28gr
Piniové oříšky 60mg oxalátů na 28gr
Vlašské ořechy 16mg oxalátů na 28gr
Řepa vařená 45mg oxalátů na 85gr
Zelený banán 95mg oxalátů na 85gr
Brambory bez slupky 85mg oxalátů na 170gr
Batáty 120mg oxalátů na 110gr
Chia semínka 260mg oxalátů na 40gr
Konopné semínko 22mg oxalátů na 40gr
Mák 180mg oxalátů na 8gr
Sezamová semínka 45mg oxalátů na 30gr

pokračování zde: Oxaláty 2: Nervový jed v údajně neškodné zelenině a oříšcích

oxalátové krystaly v moči (obr. výše)

zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPHKomentáře

Ikona diskutujiciho Petr 2024-06-22 10:08:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

bych doplnil ještě švestky, ty jsou taky psycho, hlavně sušené..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-22 10:16:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle tohoto zdroje https://ohf.org/fruit-oxalate/
má čerstvá švestka pouze 5mg oxalátů na 100gr váhy. Švestek se není potřeba bát, i když je vhodnější je jíst syrové, protože sušené obsahují éčka.

Mimochodem tento seriál, ačkoli je šokující, ve výsledku nevybízí k drastické osekané dietě, ani nemá v plánu démonizovat zeleninu. Jde zejména o zmapování oxalátových potravin a jejich redukci u lidí, kteří mají zdravotní a zažívací potíže.

Ikona diskutujiciho Petr 2024-07-08 13:47:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechodí mi upozornění na odpovědi do meilu, nikdy bych se nedozvěděl o odpovědi, kdybych se necracel podívat se co to obsahuje..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-08 18:04:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle web maily k internetové diskuzi neposílá.

Ikona diskutujiciho Petr 2024-07-10 14:59:58
Ikona diskutujiciho
sipka

to je škoda, bylo by to fajn..

Ikona diskutujiciho astrei swingař 2024-06-22 18:59:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kruci, má oblíbená yerba maté má 30 mg oxalátů na 100 mg 🙈… jsem zvědavý na pokračování seriálu

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-23 21:26:22
Ikona diskutujiciho
sipka

kámo… čokoládka je taky na blacklistu 🙁

Ikona diskutujiciho Petra N. 2024-06-23 06:24:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě upozorním na nesrovnalost, kde je zde uvedeno, cituji: „Nebo pocházejí z těchto dvou rodin:“ a následuje ale vyjmenování tří čeledí (nikoli dvou), z nichž jedna (Polygonaceae) je přeložena jako pohankové, ale správně by mělo být rdesnovité, neboť Polygonum je rdesno. Tak to bych poprosila pokud možno opravit, a tento můj komentář ani nezveřejňovat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-23 21:27:05
Ikona diskutujiciho
sipka

tu třetí jsem dopsala z jiné stránky a šoupla pod to – prostě výpisek

Ikona diskutujiciho ***** 2024-06-23 10:20:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak nad tím tady tak přemýšlím. Brambor je třeba veliké množství druhů a různých odrůd. Pochybuji o tom, že každá z nich bude mít přesně tu samou hodnotu. Určitě tam budou nějaké odchylky a těžko posuzovat jak mohou být velké. Údaj o těch brambrách bych bral proto asi s nějakou solidní rezervou.

Ale abych tu nenudil jenom s bramborami, kdo chce, může mrknout třeba i na tohle. Prohlédněte si i ty skály na té fotce za tím. V levo podle mne hlava jedné ras Syndikátu a v pravo lebka. Jelikož se to nachází v USA, myslím si, že se jedná o jasný vzkaz Syndikátu k Americkým národním elitám, které se pokusily ukrást nástroje celosvětové globalizace do svých rukou. Bohužel Evropa včetně nás je na straně právě toho Amerického národního prediktora proti tomu globálnímu. A co z toho asi tedy vyplívá? Válka na Ukrajině a v Evropě neskončí až do té doby než-li dojde k rozpadu USA. Tuto mojí poslední větu si dobře zapamatujte.

https://nedd.tiscali.cz/v-nevadske-pousti-se-objevil-tajemny-monolit-579025

Ikona diskutujiciho Petra N. 2024-06-24 23:19:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, ty hodnoty jsou různé nejen u různých odrůd stejné plodiny, ale dokonce i v rámci odrůdy se kvalita a obsahové látky liší podle toho v jakých podmínkách rostlina vyrostla a nejde jen o půdu, ale třeba i o to zda a jak moc se musela bránit patogenům v podobě různého okusu zvířaty, hmyzem, před viry, plísněmi, atd. Není brambora jako brambora 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-25 11:14:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Množství oxalátů také ovlivňuje zralost, obecně vyzrálost znamená vhodnější ke snědění.

Ikona diskutujiciho dodo 2024-06-25 07:24:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Ak niekto chce vidieť lebky bude vidieť lebky. Význam symbolu monolitu je iný a je dobre ukázaný vo filme Vesmírna Odysea 2010, kde sa spomína „udalosť“ (niečo sa má stať).

Ikona diskutujiciho Joshua 2024-06-25 13:48:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak vzhledem k tomu, že USA již jsou rozloženy a Evropa se již rozpadá, jen to bohužel mafiánská média nesdělují a zároveň v GITMu už byla popravena většina „zrůd“ a na Ukrajině se už jen řeší jak daný mír bude prezentován, tak nevím jestli došlo k zaspání či nějaké potřeby osobní důležitosti ve věci, ale zapamatovávat si něco, co je již svým způsobem minulostí, je asi tak důležité jako slova pronášena Bidet(n)em…. 😀 😀
Ale jinak nic proti, fandím všem, co se zajímají o skutečné dění….

Ikona diskutujiciho zuzi 2024-06-25 15:10:08
Ikona diskutujiciho
sipka

… nacpat svůj politický názor pod článek o oxalátech, to musí být člověk fakt někde jinde 😀

Ikona diskutujiciho housenka 2024-06-25 15:10:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Ježiši koho to zajímá? Jděte si s bidetem na zpravodajské kanály.

Ikona diskutujiciho ***** 2024-06-26 06:55:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo každá brambora je jedinečným originálem 🙂

Monolit je tady sice k článku off-topic, ale není to zrovna nějaká nezajímavá věc na alternativním webu rozšiřujícím celkové poznání a zajímacím se o vesmír jako takový. Na videu odkazu níže (sice zrovna ze serveru, který zrovna nijak nemusím) je vidět, jak ho (zajisté čistě náhodou) do těch skal, umístili do takové té soutězky dolů a jak je tam těmi skalami obklopen defakto ze tří stran. Každý, kdo se chtěl na něho jít podívat, musel sejít k němu dolů. Musel přijít k němu odspodu skrze tu soutězku, jistě právě kvůli tomu, aby viděl také tu skalní stěnu nacházející se za ním, přesně z úhlu a pohledu té fotografie z toho odkazu mého předchozího přispěvku výše. Ten monolit je jen v podstatě takový okrasný špedlík, pod kterým je připnutý list papíru se zprávou, jenom taková vábnička, která má upoutat pozornost. To podstatné je vyobrazeno při tom za ním na té skalní stěně.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nevada-las-vegas-monolit-zahada-policie.A240621_214634_zahranicni_tbr

Ikona diskutujiciho Lea 2024-06-23 11:12:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyjo, a ja se divila, proč jsem z pohanky olezlá :O 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-23 21:27:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, tato kniha je velmi objevná. Jsem moc ráda, že se ke mně dostala.

Ikona diskutujiciho octomaník 2024-06-24 13:19:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Lea: Jak vypadá člověk olezlý z pohanky?

Pohanku a ovesné vločky jsem používal na hubnutí se zdárným výsledkem….

Ikona diskutujiciho armag 2024-06-24 05:48:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To zase někdo chce, aby lidi přestali jíst výše uvedené potraviny.
Jsou to nesmysly, drtivá většina zde uvedených potravin je prospěšná pro tělo.

Ikona diskutujiciho Aaenn 2024-06-24 12:09:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Naopak; na tohle vše můžeš pohlížet tak, že má někdo~něco zájem na tom, aby sis myslel, že uvedené otraviny jsou ti nějak prospěšné. No posuď sám, nežijeme v úžasném světě?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-24 12:40:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Toto objektivně není pravda.

Ikona diskutujiciho armag 2024-06-24 16:37:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty zde uvedené potraviny patří mezí to nejzdravější, co je běžně dostupné. Lidi je jí hodně dlouho a zpravidla bývají v dobrém zdravotním stavu.

Co se týče podobných seznamů, tak ty vždy někdo tvoří na něčí objednávku. Výrobci mléka si dělali reklamu na to, jak je zdravé. Když jsem byl malé děcko, tak do mimin cpali sunar, prostě proto, že měli dost sušeného kravského mléka a potřebovali ho prodat.

Podobné věci se týkaly cholesterolu, vajec, špeku, masa všeho druhu, ryb, mouky obecně, másla, sádla, olejů, margarínů, piva, vína, kořalky.

teď si někdo vymyslel nějaké oxaláty a dělá z toho vědu, určitě už má v zásobě nějaké pilule, které ty oxaláty budou ničit a bude se těšit, až se objeví hlupáci, kteří za to budou platit

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-24 18:29:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Není to pravda, oxaláty nejsou nová věc, akorát se jim nevěnuje pozornost v médiích, takže lidé to běžně neznají. Žádná zázračná pilulka na oxaláty neexistuje, pouze dodržovat režim.

Ikona diskutujiciho Jan Man 2024-07-08 13:30:31
Ikona diskutujiciho
sipka

armag: Stále platí staré dobré pravidlo: všeho s mírou.

Ale jak to třeba dělají Japonci nebo Číňani, kteří vypijí spoustu zeleného čaje? Záleží třeba ještě na rase? Nebo je to člověk od šlověka?

Ikona diskutujiciho armag 2024-06-24 18:53:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nikomu se nic nestalo, když tyto potraviny jedl. Jen u červené řepy si někdo může myslet, že krvácí.
Je to zbytečný humbuk.

Nikdo ti totiž neřekne, že to, co lidem nejvíce škodí jsou silná elmag pole a stress. A toho je zde plno.

Ikona diskutujiciho Roman 2024-06-25 12:27:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, to že značná část rostlin dokáže sebrat z těla minerály je málo známá skutečnost, že je za tím šťavelin je pro mě novinkou. No a aby jsme ty minerály zase do těch buněk vrátily bude potřeba mít dostatek vitamínů D,A,K,E jinak se do buňky nedostanou, nebo jen v malé míře. Doplnit vitamíny a minerály a pak začít s antioxidanty.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-06-25 12:37:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Kniha v závěru obsahuje informace co přesně brát jak a kolik, chci to do seriálu zahrnout také.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek