První díl seriálu najdete zde: Oxaláty 1: Žijete zdravě a přesto jste nemocní?
Rádi bychom si mysleli, že pokud odstraníme oxaláty ze stravy, naše těla se prostě uzdraví. A skutečně, většina lidí, kteří zkusí jíst potraviny s nízkým obsahem oxalátů, je rychle odměněna zlepšením symptomů. Ale nemůžeme si jen tak oprášit ruce a říct: „A je to hotový.“
Přechod na dietu s nízkým obsahem oxalátů je pouze začátkem dlouhodobého léčení, které může mít své vzestupy a pády. Trvalo roky, než se vytvořila tato toxická zátěž. Odstranění usazenin oxalátů dočasně zvyšuje množství oxalátů v krevním řečišti, ledvinách a jinde a může způsobit komplikace z toxicity, zvláště pokud je rychlost uvolňování vysoká.
Další příznaky detoxikace se objevují i měsíce nebo roky poté, co přestaneme jíst příliš mnoho oxalátů. Příznaky se mohou pohybovat v intenzitě od sotva postřehnutelných až po závažné, nebo dokonce nebezpečné. Imunitní buňky vnímají poškozující oxaláty jako známku nebezpečí a reagují tak, že rozdmýchávají zánětlivé bouře. „Přátelský oheň“ z těchto imunitních bouří může poškodit cévní systém a nervy a způsobit další ztráty elektrolytů.
Jak oxaláty odchází z těla, buňky podél výstupní cesty jsou jim vystaveny v nejreaktivnější formě. Toxický stres, zánět a následné příznaky, jako je přetrvávající bolest, problémy s náladou a únava, mohou pokračovat tak dlouho, dokud přebytek oxalátů zůstává v těle. Příznaky mohou přetrvávat měsíce v kuse, nebo se mohou objevit a odejít za hodinu. A někdy jsou vedlejší účinky všechno možné, jen ne mírné. Epizody čištění se obvykle vyskytují ve vlnách, často podle vlastního opakujícího se cyklu. Pro člověka může být tento proces neúprosný a obtížný. Příznaky detoxikace mohou přetrvávat po dobu 7 až 10 let nebo i déle.
Dokonce i když jsou závažné, detoxikační příznaky jsou obvykle doprovázeny zlepšením v jiných oblastech a přichází silnější pocit celkové odolnosti a pohody. Zlepšení však může být těžké plně ocenit, když se jiné věci nedaří. Například oteklý kotník, který ztěžuje chůzi, upoutá vaši pozornost a zapomenete, že lépe spíte a že vás méně bolí hlava. Situace je vzhůru nohama: jak se vaše tělo uzdravuje, můžete se cítit hůř, i když se budete zároveň zlepšovat.
(Příběh klientky, která se dala na oxalátový detox:) „Po několika týdnech, kdy jsem se cítila poněkud lépe a po odeznění bolesti vulvy, přišlo nové vzplanutí starých příznaků (bolest kloubů a únava). Mylně jsem usoudila, že jsem stále na sestupné spirále. Kdybych byla lépe informovaná, poznala bych, že se mé tělo ve skutečnosti léčí. Místo toho jsem sklouzla zpět ke svým starým návykům na potraviny s vysokým obsahem oxalátů a trvalo několik dalších let, než mě postupné zhoršování dovedlo ke krizi a pochopení principu. Když se oxaláty čistí z těla ven, klade to na tělo další stres a může to vést ke komplikacím, zvláště když dieta s nízkým obsahem oxalátů zvyšuje množství oxalátů v krevním řečišti.
Klíčové poznatky, které je potřeba vědět:
1. Dietní přechod od jídla s vysokým obsahem oxalátů, k jídlu s nízkým obsahem oxalátů, může vyvolat uvolňování nahromaděného oxalátu z těla.
2. Výsledná mobilizace oxalátových usazenin může paradoxně zvýšit hladiny oxalátů v krvi a ledvinách, což může být zvláště toxické, pokud tělo již trpí chronickým oxalátovým stresem nebo onemocněním ledvin.
3. Má smysl začít s nízkooxalátovou dietou při prvních známkách potíží s ledvinami, dlouho předtím, než dojde k jakékoli krizi a když je ještě čas na jejich zotavení.
Symptomy detoxikace pramení z obtížné tvrdé práce imunitního systému, cévního systému a vylučovacích orgánů. I když někdy můžeme pociťovat pozůstatky našich dřívějších problémů, příznaky detoxikace často nejsou stejné jako ty, které nás vedly k zahájení diety. Mohou být pro nás úplně nové a někdy opravdu zvláštní.
Možné vedlejší příznaky oxalátové detoxikace:
Vyrážky, vředy, puchýře, svědění, červené šrámy, olupování kůže, opary
Bolesti střev, zad, močového měchýře, kloubů, zubů atd.
Zánět kloubů, dna
Chronický průjem; hrubá stolice; hemoroidy
Poruchy trávení, potíže s polykáním, reflux, žlučníkové příznaky, špatné trávení tuků
Bolest v krku, hleny, chraplavý hlas
Oční písek, pálení v očích, zarudnutí a podráždění očí
Špatný spánek, špatná fyzická koordinace, problémy s pamětí, migrény, deprese, panika, úzkost, nízká motivace, podrážděnost, náladovost
Návaly hladu/změny chuti k jídlu
Únava
Moč: zakalená, písková, dráždivá, páchnoucí nebo tmavá
Ledvinové kameny
Detoxikace vede k vyšší vnitřní expozici oxalátovým iontům a vyšším úrovním zánětu. Příznaky vznikají z nedostatku elektrolytů nebo minerálů, kyselosti tkání a zánětu nervů nebo mozku, jako bychom se akutně otrávili znovu a znovu. To může způsobit bolest, úzkost, špatnou náladu, podrážděnost, nespavost, mozkovou mlhu, bušení srdce, závratě a únavu.
Problémy buněčného energetického metabolismu mohou přetrvávat a bolest a zánět kloubů se mohou periodicky vracet, a to i v kloubech, které dříve nebyly postiženy. Detoxikační symptomy mohou být spektakulárně variabilní, objevují se odnikud a stejně náhle mizí.
Některé typy příznaků se objevují častěji během detoxikace, což odpovídá třem hlavním cestám uvolňování: kůže, tlusté střevo a moč. Kožní příznaky jsou běžné; velmi často se objevují vyrážky a olupování kůže. Mohou se objevit problémy s funkcí střev, jako je průjem. V močovém traktu se mohou objevit přechodné infekce močových cest, nucení na močení nebo tmavší moč než normálně. Obzvláště běžná je zakalená moč (krystalurie) a často doprovází zlepšení v jiných částech těla. Někteří lidé hlásí silně zapáchající moč po několik dní, přestože pijí velké množství vody, a silné uvolňování amoniaku v podpaží nebo jinde na kůži.
Tělo procházející detoxikací může být křehké a těžko se s ním žije, i když se postupně uzdravuje. Ačkoli vám může očista přitížit, příznaky jsou známkou toho, že se tělo dává dopořádku. Jakmile pochopíte, co se děje, a že očista je součástí cesty ven z toxické situace, můžete si všimnout mnoha dalších zlepšení a zůstat motivovaní pokračovat v jídle s nízkým obsahem oxalátů dostatečně dlouho, abyste se skutečně uzdravili.
I když těžká detoxikační nemoc může znít hrozně, není běžná. Na každého člověka totiž přetížení oxaláty působí jinak. Poškození způsobené oxaláty často trvá roky, než se projeví. Příznaky jsou často opožděné, variabilní a proměnlivé.
Pokud jste nemocní, může být tato nemoc způsobena expozicí i jiným chemickým látkám, léky, podvýživou, nevyřešeným traumatem, infekčním patogenem nebo (s největší pravděpodobností) nějakou kombinací faktorů. Oxaláty nemusí být původním důvodem, proč jste onemocněli, ale stále mohou hrát roli v tom, proč se nezlepšujete.
Detoxikační režim
Nyní už pravděpodobně víte, které z vašich oblíbených jídel má vysoký obsah oxalátů. Které z nejhorších „pachatelů“ jíte běžně? Jednoduše začněte u nich: vyřaďte nebo nahraďte jednu nebo dvě z méně oblíbených potravin s vysokým obsahem šťavelanů něčím s nízkým obsahem šťavelanů (třeba zelí, rukola, cibule, tuřín, bílá rýže, kokos).
Nechcete usilovat o nulový obsah oxalátů v jídle (to by byla nebezpečná zkouška ohněm). Když začínáte, nemusíte jíst minimum oxalátů, stačí je jen snížit. Pokud se ale rozhodnete, že některé jídlo s vysokým obsahem oxalátů musí pryč z vaší stravy, tak to udělejte. Pamatujte si, že hladiny oxalátů stoupají v krvi a moči poté, co snížíte jejich příjem, takže kdybyste se pak znovu najedli oxalátů, je to obzvláště toxické pro vaše tělo. Pamatujte také, že pravidelný vysoký příjem oxalátů funguje jako spouštěč, takže i když se vrátíte k nižším dávkám, můžete i nadále akumulovat šťavelany v těle.
Nulový příjem oxalátů není vaším cílem. Vaším cílem je důsledně omezit, ale ne úplně vyloučit, potraviny s oxaláty. Toxicita oxalátů není jako celiakie nebo alergie na arašídy, které vyžadují úplné vyloučení specifických složek. Nepřemýšlejte o své nízkooxalátové dietě jako o „bezoxalátové dietě“. Ve skutečnosti by to neměla být „bezoxalátová dieta“, zvláště ne na začátku.
Jděte na to pomalu. Jakákoli drastická změna stravy má potenciál rozhodit vaše tělo, váš mikrobiom a váš život. Pokud máte zdravotní problémy a běžně jste používali potraviny s vysokým obsahem oxalátů, můžete jimi být zatíženi. Náhlý skok z diety s vysokým obsahem oxalátů, na dietu s velmi nízkým obsahem oxalátů, může vyvolat silnou mobilizaci oxalátů, která může vyvolat obtížné a potenciálně nebezpečné příznaky. Vykládání zásob oxalátů z těla vyžaduje energii, naruší elektrolyty v těle a zvýší zánět.
Použijte dvoufázový přístup:
1. Vyjděte z nebezpečí. V první fázi postupně snižujete příjem oxalátů na střední nebo „normální“ úroveň. Tam se na chvíli zastavíte.
2. Opravte své zdraví. Ve druhé fázi opatrně přejdete na nízkooxalátovou dietu. To umožňuje, aby se nahromaděné oxaláty začaly uvolňovat, což je pro tělo těžká práce. Jakmile se dáte na dietu s nízkým obsahem oxalátů, vyhněte se náhodnému použití potravin s vysokým obsahem oxalátů.
Buďte rozvážní a dělejte to jednoduše. Používejte potraviny se známým obsahem oxalátů.
Buďte konzistentní. Nenaskakujte opakovaně na dietu s nízkým obsahem oxalátů a nepřerušujte ji.
Buďte vytrvalí. Nejdůležitější zlepšení se projeví v průběhu let, když budete držet dietu správně.
Nemusíte se tedy hned vzdávat všech svých oblíbených jídel. Začít jíst některé z nich s mírou, je na začátku dobrá strategie.
pokračování seriálu: Oxaláty 7: Postup detoxikační diety
zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPH
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Okrem iného teraz letí aj akýsi pre niektorých…
-mariankosnac Tak já nevím jak autorka přišla na to…
-***** Zajímat se o konspirace a zjišťovat, jak svět…
-armag A čo robiť, keď sa nesníva takmer vôbec,…
-Jana