V roce 2012 našel jedenáctiletý chlapec v tundře na sibiřském poloostrově Tajmyr, unikátně zachované ostatky mamuta. Ty vydržely v ledu přibližně 30 000 let. K tělu ho přivedl podivný smrad, který mamut vydával.
Experti hovoří o tom, že jde patrně o nejvýznamnější nález od roku 1901.
Mamuta už místní obyvatelé pokřtili Žeňa po nálezci Jevgeniji Salinderovi, jehož rodina žije u polární meteorologické stanice „Sopkarga“ na mysu Sopočnaja Karga. V odborné literatuře tak Žeňa bude figurovat jako „sopkargský mamut“.
https://www.youtube.com/watch?v=8OJVvSAj-DY
Z mamutího samce, který uhynul ve věku 15 či 16 let, se zachovala nejen kostra, ale i fragmenty kůže, svaloviny, tuku i některých vnitřních orgánů; dohromady o váze půldruhé tuny. A tak je musel přemístit k dalšímu zkoumání vrtulník na zvláštní plošině. Nejprve však expedice musela týden osekávat a rozmrazovat vrstvy ledu.
Už první ohledání pak umožnilo podle Alexeje Tichonova z ruské akademie věd potvrdit hypotézu, že mamut měl hrb, ve kterém podobně jako velbloud schraňoval zásoby tuku, umožňující přežívat zimy na drsném Severu. Soudě podle srsti daný kus nejspíše zahynul v létě, stačil si však už nahromadit docela velké zásoby tuku.
https://www.youtube.com/watch?v=2LcWUdeS5PU
Podobně zachovalého mamuta se podle odborníků na paleontologii podařilo naposledy nalézt v roce 1901 na řece Berezovce, která je přítokem Kolymy.
zpracovala Alue, www.Aluška.org 2019
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****