Chlapec našel na Sibiři úžasně zachovaného zmrzlého mamuta

27.2.2019 v Záhady 4

V roce 2012 našel jedenáctiletý chlapec v tundře na sibiřském poloostrově Tajmyr, unikátně zachované ostatky mamuta. Ty vydržely v ledu přibližně 30 000 let. K tělu ho přivedl podivný smrad, který mamut vydával.

 

Experti hovoří o tom, že jde patrně o nejvýznamnější nález od roku 1901.


 

 

Mamuta už místní obyvatelé pokřtili Žeňa po nálezci Jevgeniji Salinderovi, jehož rodina žije u polární meteorologické stanice „Sopkarga“ na mysu Sopočnaja Karga. V odborné literatuře tak Žeňa bude figurovat jako „sopkargský mamut“.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8OJVvSAj-DY

 

Z mamutího samce, který uhynul ve věku 15 či 16 let, se zachovala nejen kostra, ale i fragmenty kůže, svaloviny, tuku i některých vnitřních orgánů; dohromady o váze půldruhé tuny. A tak je musel přemístit k dalšímu zkoumání vrtulník na zvláštní plošině. Nejprve však expedice musela týden osekávat a rozmrazovat vrstvy ledu.

 

 

Už první ohledání pak umožnilo podle Alexeje Tichonova z ruské akademie věd potvrdit hypotézu, že mamut měl hrb, ve kterém podobně jako velbloud schraňoval zásoby tuku, umožňující přežívat zimy na drsném Severu. Soudě podle srsti daný kus nejspíše zahynul v létě, stačil si však už nahromadit docela velké zásoby tuku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2LcWUdeS5PU

 

Podobně zachovalého mamuta se podle odborníků na paleontologii podařilo naposledy nalézt v roce 1901 na řece Berezovce, která je přítokem Kolymy.

zpracovala Alue, www.Aluška.org 2019

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ivanitko 2019-02-28 07:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyby se polemizovalo o tom, že mamuti ještě skutečně žijí na Sibiři, tak je to prostě jen zdechlina z loňského roku, která zamrzla… zajímavá myšlenka. Jedeme na Sibiř :D

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-28 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Jestli jsou na Sibiři to opravdu nevím, ale jsou na severním polu a jednou jeden doplul zamrzlý ve kře :D zkusím to najít.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-02-28 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-03-01 16:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Z tých fotiek mi to až tak úžasne zachovalé nepripadá. Ale aj tak je neuveriteľné nájsť niečo čo žilo pred 30 000 rokmi.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek