Protože pro sebe chceme jen to nejlepší, v domnění, že tak skutečně činíme, si pořizujeme ten „nejjemnější a nejměkčí“ toaletní papír – nejlépe ještě takový, aby ladil s naší koupelnou a krásně voněl.
Ale věděli jste, že takový toaletní papír není zdaleka tím nejlepším pro naše zdraví? V tomto článku vyneseme na povrch méně známé informace a podíváme se na různé varianty „záchodové hygieny“.
Zvláště ženy by si měly rozmyslet, jaký toaletní papír (a jestli vůbec) budou používat. Na rozdíl od mužů se toaletním papírem totiž utírají mnohonásobně častěji.
Co tedy toaletní papír obsahuje tak nebezpečného?
V prvé řadě se budeme bavit o bílém toaletním papíru. Aniž bychom to tušili, takový toaletní papír v sobě ukrývá velký koktejl chemických látek.
Chlor
Aby byl papír bílý, bělí se chlorem. Možná, kdybychom znali účinky chloru, o takto „zářivě čistý a hygieničtější“ toaletní papír bychom nezavadili ani pohledem. Při procesu bělení vznikají jako vedlejší produkty dioxiny, furany a polychlorované bifenyly (PCB), tedy jedny z nejsilnějších karcinogenních látek, které současná věda zná. Jen namátkově, tyto látky způsobují: hormonální poruchy, snižují plodnost, narušují imunitní systém a podporují vznik rakoviny. Výzkumy ukázaly, že při styku sliznice konečníku se tyto látky dostávají do krevního oběhu a postupně se v těle hromadí.
Další chemické látky
Toaletní papír obsahuje také formaldehyd, který se v papírenském průmyslu přidává kvůli zlepšení mechanických vlastností papíru. I ten má bohužel již prokázané karcinogenní a dokonce také mutagenní účinky.
Jednou z dalších látek je například Bisfenol A (BPA). Bisfenol A je velmi toxická látka, která narušuje správnou funkci hormonů. V těle se totiž chová jako estrogen, ženský hormon. Mnoho studií v poslední době poukázalo na to, že i nízké dávky této látky mohou vést ke vzniku vážnějších onemocnění, jakými jsou například rakovina prsu u žen nebo rakovina varlat a prostaty u mužů.
Nejde ale jen o chemické látky obsažené v toaletním papíře
Podle výzkumu provedeném na univerzitě v Bangalore, za tak velké dopady toaletního papíru na naše zdraví může také samotné utírání. Při utírání totiž dochází k mechanickému dráždění jemné kůže konečníku. „Prokázali jsme, že při tom papír stírá i svrchní vrstvu epidermis,“ vysvětluje docent Rajiv Ayshwarya, PhD., vedoucí výzkumného týmu. „Ztracené buňky musí tělo pořád obnovovat, přičemž logicky dochází i k opakovanému kopírování genetického záznamu. A při kopírování vznikají chyby – mutace DNA, které jsou jedním z mechanismů vzniku rakovinného bujení.„
Parfemované a voňavé toaletní papíry
Výčet výše zmíněných látek platí pro bílý toaletní papír, my ale při výběru často nezůstáváme pouze u něj. Pořizujeme si voňavé toaletní papíry, které „provoní náš domov a zajistí nám pocit čistoty a svěžesti“.
Právě u barevných a voňavých toaletních papírů vzhledem k obsahu látek hrozí ještě daleko větší rizika, než u „obyčejného bílého toaletního papíru“.
Byla již prokázána přímá souvislost mezi používáním barevného parfemovaného toaletního papíru a vznikem kvasinkových infekcí.
Také může zvyšovat riziko karcinomu děložního hrdla, dráždit urovaginální oblast a proto může být příčinou infekce močových cest.
Někteří citlivější jedinci mohou být na umělé vůně a parfémy dokonce alergičtí. Ty jsou dnes bohužel přítomné v mnoha produktech – od osvěžovačů vzduchu, kosmetiky, drogerie až po toaletní papír.
Alergie se může projevit bolestí hlavy, migrénami, astmatem, ekzémem či jiným podrážděním kůže. Reakcí na syntetické vůně je bohužel nespočet a málokoho by asi napadlo, že se jedná třeba právě o reakci na parfemaci toaletního papíru.
Děláme to špatně
Kromě špatného výběru toaletního papíru je problém také při samotném vyprazdňování. „Moderní záchodová mísa, na které sedíte, je to nejméně vhodné zařízení, jaké bylo možné vymyslet,“ napsal již v roce 1966 Alexaner Kira, profesor z americké Cornellovy univerzity. Při běžném posedu na záchodě nemá totiž konečník ideální podmínky pro vyprázdnění. Z tohoto pohledu je daleko lepším tzv. turecký záchod, který nutí k většímu podřepu a tedy i lepšímu uvolnění konečníku a snadnějšímu průchodu stolice.
„Podřep je přirozenější a méně namáhavý. Po celém světě 1,2 miliardy lidí* vylučují stolici v podřepu a je u nich naprosto minimální výskyt divertikulózy (vychlípeniny v tlustém střevě) a méně hemeroidů,“ říká Endersová, německá bioložka a autorka knihy Taktně o trávicím traktu. „My na západě naopak tlačíme, dokud nevytlačíme střeva.“
* Podle jiných odhadů je toto číslo daleko vyšší – až 4 miliardy lidí.
Doktor Anish Sheth, gastroenterolog z Pincetonské univerzity, ale dodává: „Je dobré říci, že ne každý potřebuje vylučovat v podřepu. Pokud netrpíte zácpami a jíte zdravě – tedy máte dostatek vlákniny i tekutin – neměli byste mít na záchodě problém. Pokud problémy máte, můžete si v přírodě vyzkoušet, jestli vám s tím poloha v podřepu pomůže, a pokud ano, možná se vyplatí investovat do doplňku, který vám umožní podřep na toaletě.“ I na českém trhu lze takový doplněk snadno pořídit, jedná se o Squatty Potty.
Jaká jsou tedy řešení – návrat do středověku?
Vracet se do středověku určitě nemusíme, ale můžeme zvolit některou ze zdravějších variant této hygieny.
Když už jsem zmínila ten středověk, připojuji pár zajímavostí z historie: Před vynálezem toaletního papíru používali bohatší lidé vlnu, krajku nebo dokonce konopí. Ti méně bohatí používali ruku, kterou si poté umyli ve vodě. Ale také: různé látkové hadříky, trávu, seno, kameny (!), mech, písek, kukuřičné slupky a dokonce také mušle – v závislosti na místě bydliště. Ve starověkém Římě se také používala mořská houba.
Recyklovaný nebarvený toaletní papír
Ano, na mysli mám ten úplně obyčejný, tmavý papír. Ale pokud bychom chtěli jít ještě dále, našli bychom i u tohoto papíru látky, které bychom tam nečekali. Důvod je recyklace. Papírové produkty, ze kterých se recyklovaný toaletní papír vyrábí, v sobě totiž původně různé chemické látky obsahovaly, například Bisfenol A (BPA). Hlavním zdrojem BPA je tzv. termopapír, který je také součástí recyklátu. Termopapír, na který se tisknou účtenky, se potahuje BPA, aby se tak snížilo blednutí. Pokud ale chcete zůstat u toaletního papíru, je tmavý recyklovaný papír pořád tím nejvhodnějším a nejlepším.
Obyčejná voda a bidet
Vhodnější variantou, která v sobě neobsahuje nebezpečné látky a neodírá sliznici je obyčejná voda. Lidé po celém světě provozují tento způsob – po vykonání velké potřeby si prostě umyjí konečník. Modernější variantou je přímo zabudovaný bidet.
zdroj: http://www.kalisek.cz/toaletni-papir-nenapadna-hrozba
upraveno
Poslední komentáře
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není