Množí se dotazy na záhadnou ,,tajnou“ metodu Ho´oponopono. O čem ve skutečnosti je, jsem psala ve svém posledním dotazníku. Moje hledání materiálů k danému tématu, mě kromě mnoha jiných věcí, které jsem již popsala, zavedlo i k následujícímu článku z roku 2010. Článek je z webu hooponopono.cz. Text vyžadoval kompletní opravu, ale do podstaty jeho sdělení jsem nesáhla. Stručně, najdete zde zkušenost účastníka semináře s propagátorem metody Hew Lenem. Myšlenky, kde autor udeřil hřebíček na hlavičku, jsem si dovolila barevně odlišit. Níže ještě najdete můj dodatek.
Proč Ho´oponopono (ne)funguje
Námět na tento článek, zřejmě již poslední, nosím v hlavě několik měsíců. Jsou to přesně 2 roky, kdy jsem dočetl knihu Svět bez hranic. Joe Vitale psát umí a tato kniha je tím pravým důkazem. Jeho marketingový rukopis a „tah na bránu“ se nezapře. Kniha začala záhy oslovovat široké spektrum lidí a v krátkém čase se stala bestsellerem. O do té doby neznámé havajské metodě se začíná mluvit. Starodávné učení nám dokáže zajistit úspěch, štěstí, zdraví, blahobyt… cokoli, co si jen dokážeme přát.
Stačí používat 4 jednoduché věty: Omlouvám se, Miluji Tě, Prosím odpusť mi, Děkuji Ti. Jednoduché, účinné, motivující. V knize naleznete příběhy lidí, kterým se používáním této metody změnil život.
Ho´oponopono mne fascinovalo natolik, že krátce po dočtení knihy zakládám tento web, i když zatím ne s příliš jasným záměrem. Hledám více informací. Bohužel narážím na jejich nedostatek, a když už přeci jen, tak pouze na zahraničních webových stránkách.
Dnes jsem na tom o něco lépe – všem zájemcům doporučuji přečíst si knihu Huna od Serge Kahili Kinga (nakladatelství Pragma 2010).
Havajská filosofie Huna
Způsob havajského myšlení je mi blízký – jejich filosofie je založena na prožívání přítomnosti, lásce k sobě a druhým lidem, na tom, že vnější svět je odrazem našeho myšlení. O tom, co v knize Svět bez hranic píše Joe Vitale a Hew Len, není zmíňka. Nikde se tam nepíše o údajných větách, které mění život.
Havajská moudrost se dědí z generace na generaci. Často v dosti odlišné podobě. Havajské rodiny mají různé způsoby nahlížení na celou jejich filosofii, můžeme tedy mluvit o různých filosofiích vykládaných různými způsoby. Možná Hew Len vyučuje něco, co zdědil jako tajemství od svých předků.
Setkání tváří v tvář s Hew Lenem
Když jsem se dozvěděl, že Hew Len navštíví Českou republiku, věděl jsem, že musím být u toho. Vždyť setkání s tajemným Hew Lenem, kterého popisuje v knize autor Joe Vitale, musí být životním zážitkem. I přes fakt, že za možnost vidět Hew Lena v akci, zaplatím nemalé peníze.
Vypadal přesně tak, jak jsem jej viděl na fotkách. Menší, vitální muž, snědá pleť s tradičními havajskými rysy. Seminář také probíhal zcela stejným způsobem, jak jej Vitale popisuje v knize. Po několika hodinách sezení a poslouchání neustále se opakujících dotazů (jako důkaz nepochopení podstaty) a stále stejných Hew Lenových odpovědi “ I don´t know“ („Já nevím), jsem zažíval první pocity zklamání a pochybností – přeci jen jsem zaplatil peníze v očekávání, že se dozvím mnohem, mnohem více, než je v samotné knize, že se budu moci dostat hlouběji do podstaty celé myšlenky… Bohužel jsem odešel po celém víkendu zklamán a nahlodán otázkou – o co tady skutečně jde… ??
Hew Len. Na všech fotkách záměrně focený s kšiltovkou (agent), očividně předělal původní mírumilovnou havajskou filozofii na populární ezo metodu, ze které se dají vykřískat obrovské peníze.
Ho´opononopo – kde může ležet pravda?
Od doby, kdy jsem si s Hew Lenem potřásl pravicí, utekl více než rok. Hlas pochybností v mé hlavě dodnes neodezněl. Začínají se objevovat zprávy, že způsob výkladu Ho´oponopono tak, jak je podáváno v knize, je účelovou záležitostí – jednoduše proto, aby dokázali autoři přilákat lidi na seminář. Kvalita obsahu semináře by tomu mohla i napovídat. Co je ovšem zásadnější – najednou se začíná objevovat množství lidí, kteří si připadají natolik způsobilí, že semináře sami pořádají – za peníze, samozřejmě.
Síla je v každém z nás
Aniž bych chtěl soudit kvalitu kohokoliv z nich, je až s podivem, kolik se z ničeho nic dokáže objevit odborníků na tuto havajskou moudrost – po pouhém přečtení knihy a absolvování Hew Lenova semináře s diplomem, který zřejmě dává falešnou iluzi odbornosti. I když může existovat spouta těch, kteří dokáží navést správným směrem, inspirovat, objevují se také jedinci, kteří si nechají zaplatit zálohy za semináře a pak záhadně zmizí. Kde se celé kouzlo vytratilo?
Nerad bych se pouštěl do jakéhokoliv závěru, neboť věřím tomu, že vše může fungovat tak, jak by fungovat mělo. Kouzlo čtyř vět je totiž ukryté uvnitř každého z nás. Když budeme věřit tomu, že nám dokážou pomoci, pomohou nám. Metoda Ho´oponopono tak, jak ji popisují Joe Vitale a Hew Len, je založená na čištění vlastních myšlenek, vzorců myšlení – potřebujeme k tomu pouze sami sebe. Je tedy nutné platit peníze komukoli za sdělení této základní informace??
Přijetí odpovědnosti za svůj život
To je hlavní myšlenka celé této filosofie, „tajného“ havajského učení. Odjakživa toužíme po tom, abychom věci získali snadno a nejlépe ihned. Proto dnes profitují výrobci zázračných pilulek na hubnutí – stačí je sníst a kila jdou dolů zcela sama (bohužel to tak nefunguje).
Mnoho lidí nabylo pocitu, že stačí dokola odříkávat mantru čtyř vět a vše se samo vyřeší. Nevyřeší. Možná to lecčemu pomůže, ale hlavními tvůrci naší reality, osudu a štěstí jsme my sami. Na to nikdy nezapomínejte. Čistěte mysl, vzpomínky, ale vězte, že bez akce není reakce. Pouhé odříkávání mantry za vás složenky nikdy nezaplatí, ale může vás třeba přiblížit k myšlence, která se zhmotní v peníze. Teprve až uvědomění si toho, že vše, co se v našem životě odehrává je pouhou reakcí na naše myšlenky a činy, nás dokáže osvobodit. Nechtějte přenechat odpovědnost na někom, kdo se prohlašuje za mistra Ho´oponopono. Jediným mistrem můžete být pouze vy sami.
A co bude dál
Jak jsem již v úvodu naznačil, jedná se o můj poslední článek na tomto webu. Za poslední roky jsem se hodně naučil. A i když to může vypadat, že jsem na Ho´oponopono zanevřel, není tomu tak. Objevil jsem spousty nových možností, naučil se toho o sobě více než kdy jindy. Takže můžu říci, že Ho´oponopono funguje. Právě proto, že jsem tomu věřil.
Jsem přesvědčen, že si tento web zaslouží kvalitní informace. Havajská moudrost je rozsáhlá a velmi inspirativní. Proto věřím, že se v pravý okamžik najde ten pravý člověk, který jí zná mnohem lépe než já a bude se moci s vámi dělit.
A my se budeme moci potkávat na zcela jiném místě. Myšlenek a inspirace je mnoho. Ale o tom se dozvíte až jindy.
napsal Michal
opravila Alue
Přestože autor svůj článek prezentuje jako ,,poslední“, nakonec vydal ještě řadu dalších, ale to už je podružné. Zajímavá je i diskuze pod článkem, kde lze například najít zkušenost čtenářky, která na daném semináři byla a odnesla si z něj stejný dojem. Připadá mi zvláštní, že po osmi letech je metoda u nás stále živá, přestože si účastníci ze seminářů odnáší zklamání. Na to aby člověk poslouchal ,,já nevím“, si mohl pustit smyčku na gramofonu a nemusel přece nikam chodit. Zkrátka ta představa, že můžu čistit cokoliv komukoliv pouhým opakováním slov, je až příliš lákavá. Že to nemůže fungovat, už nikdo neřeší, když se to podloží hromadou příběhů o tom jak to zabralo u kdekoho. Otázka je, nakolik jsou dané příběhy reálné, to ví jenom autor sám.
Zákeřnost tohoto učení je podobná jako u všech ostatních náboženství a systémů víry. Vezme pravdu, přetvoří ji na polopravdu a z polopravdy vyrobí učení, které sice je úplně postavené na hlavu, ale když se vysvětlí směskou pokřivených pravd, které se vyloží tak aby se to autorovi systému hodilo, blbě se to rozklíčuje. Ono to přece všechno zní tak krásně a vroucně, jak by to mohl být podvod?
Žádné kouzelné zkratky neexistují. Vše o co usilujete, si musíte zasloužit, vybudovat, odpracovat. Pokud někomu tato metoda pomohla, bylo to tím, že reálně změnil svůj způsob myšlení a života. Že se například přestal litovat a přistoupil ke svým problémům aktivně. Bez hmatatelných změn jednoduše není možný pokrok.
Připomíná mi to jednu starou moudrost (možná to zreprodukuji nepřesně ale podstata je stejná):
Žák se ptá svého mistra, jak moc musí meditovat, aby dosáhl osvícení.
,,Když budu meditovat dvě hodiny denně, za jak dlouho bych mohl být osvícený?“
Mistr říká ,,Asi rok.“
,,A mistře, když budu meditovat osm hodin denně?“
A mistr říká: ,,Deset let.“
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac