A vy jste paní… kdo? Vnučka? Nebo…?

9.7.2014 v Poselství 37

Česká pošta mě stále více a více udivuje.

Na firmu došel klasický balík s dobírkou. Nebyl pro mne, byla jsem tam sama a čekala na něj, šla jsem ho tedy převzít…. Co mě překvapilo, za dveřmi vidím dva lidi, místo jednoho. První jsem se trošku zarazila a přemýšlela, že jim vůbec neotevřu a půjdu zase zpátky.

Ale přes sklo jsem poznala oblé tvary svého známého pošťáka, co si vždycky rád pokecá, když něco přinese a jeho triko…

Tak to potom jo, tohle zloději nebudou… Otevřu a věnuje se mi jenom pošťák. Druhý chlap nic, pozdraví a pak mlčí a jenom čumí… Nikdy v životě jsem neviděla, že by si pošťák s sebou třeba bral nějaké ucho, které třeba zaučuje, jak dodat balík. To přece není žádná věda, navíc ten chlápek moc jako mladé ucho, co neumí spočítat dobírku, nevypadal. Zkrátka nevím, co tam dělal a asi se to ani nedozvím… Nebo nějaká kontrola?

Vysvětlíte mi to někdo?


Další věc – Přebírám přímo na adrese balík, co je tentokrát na jméno, a ne na firmu. Když jsou balíky na firmu, chápu že chtějí razítko, ale někdy se to dá ukecat, už se mi i stalo, že nad tím pošťák mávl rukou a řekl ,,vyprdněte se na to, tady mě to poškrábněte a je vybavené“.

A to je také dobré, stačí vědět kde je to razítko a nikdo si neověří, jestli vůbec s tou firmou máte oficiálně něco společného 😀

Teď po mě chtějí dokonce občanský průkaz. Připadá mi to divné, protože občankou se prokazuji, když dojdu na pobočku si balík přímo vyzvednout. Tam to má smysl, přece mi s ním neodejde někdo cizí.

Ale balík, co NENÍ do vlastních rukou (kdyby byl, má občanka samozřejmě smysl), je na dobírku (takže ho asi těžko ukradnu, a kdybych ho nechtěla, tak ho prostě nezaplatím), na co po mě někdo chce občanku?

Tomu se prostě nemůžu přestat divit, v minulosti se mi tohle nestávalo, stačil úplně běžně podpis a teď pro ni běžím v podstatě skoro pokaždé. – To fakt musím? Nějak se změnil zákon? Nebo si ze mě pošťák prostě dělá dobrý den aby si víc pokecal?

A další pecka, která se mi tedy stala úplně poprvé v životě a na kterou jsem koukala jako sýček z nudlí:

Pošťák si zapsal občanku, a pak místo aby mi klasicky vrátil peníze za dobírku, nechal mě podškrábnout panflet a řekl ,,nashledanou“, že mě zeptal: ,,A vy jste s paní XY co?“ – překvapeně vykulím oči – ,,Jako dcera? Vnučka? Nebo… hm?“

Dokonce mi dával vybrat 😀 – Chvíli na sebe čumíme a já naprosto vyjeveně: ,,Nic.“

,No víte, jak nic? … Já tam ale musím něco napsat.“

,,Na co česká pošta potřebuje něco takového vědět?“ – čumím, absolutně nechápu.

,,No, potřebuje.“

,,Co je komu do toho?“

Chvíli ještě hledím, pak se šibalsky usměju a povídám: ,,Víte co? Napište tam, že s ňou chodim.“

Teď zase pro změnu čumí pošťák… ,,Jako fakt?“

,,Jasný, napište to tam… Však co je komu po tom?“

,,Vy jste teda dáreček…“ Říká překvapený pošťák a píše ,,přítelkyně“. To člověku neřekne dohromady nic a pod to se v pohodě podepíšu.

Beru si od pošťáka znovu zpátky ten papír a tam čtu své jméno, číslo občanky ,,byt“ (Přitom firma, ale přece mu to nebudu opravovat, ať si tam klidně čmárá co chce, klidně prasátka, je mi to jedno. :D) a že jsem její přítelkyně. Fakt to tam bylo, na tom klasickém oznamku, co vám jindy strčí do schránky, když vás nezastihnou.

V kolonce kde normálně dávám přepis jména, byly tyhle blbosti připsané, nikdy to po mě nikdo nechtěl! A nikdo si žádný ,,byt“ nepsal… A kdyby to pošta ofiko chtěla, tak na to udělá jiště kolonku, jako ve stylu ,,rodinná příslušnost dvojtečka“ a ,,byt/dům/firma nehodící se škrtněte“…. On si to nahuškal všechno na jednu linku.

Koukám na toho pošťáka a podezřele si ho měřím: ,,To jako FAKT česká pošta potřebuje vědět, jestli jsme příbuzné?“ A koukám i na jeho druhý doprovod, co na mě koukal, jakobych byla trošku mešuge.. Přitom ale já po nikom nevyzvídám, kdo je čí vnučka.

Ten druhý chlap nic, pořád byl ticho. ,,No.. potřebuje.“ dodává pošťák.

Vracím mu papír: ,,A nepřijde vám to absolutně debilní? … Stupidní? Na co by to komu bylo dobré?“

,,No, je to debilní…“ Říká poš’ták a konečně se loučí.

A já tak nějak pořád nemůžu zahnat myšlenku, jestli třeba nekecal a jestli se nesnažil o mě zjistit nějaké osobní podrobnosti, na které ale neměl nárok. Ale to by přece stačilo zapamatovat si moje jméno, zadat do googlu a najde toho spoustu… Nebo třeba hledal, třeba i našel a prostě mu to nestačilo? Nebo jak si to mám vysvětlit?

Ale to by přece nepsal na to oznamko, ne? To přece ještě bude někde odevzdávat….?

Deset minut po odchodu pošťáka volám dotyčné, že Česká pošta si žádala znát podrobnosti o tom, jestli jsme příbuzné a že ode dneška jsem tedy zapsána jako lesba.

Smála se, nechápala…

Co po mě česká pošta bude chtít zítra? – Vzorky krve? Moči? Stolice? Rodný list? IČO? Životopis? Sken sítnice? Zatancovat čardáš? Políbit ropuchu na zádi? ..Otázky, samé otázky…

Jestli tomu někdo rozumíte, tak mi to vysvětlete. Protože jsem schopná si zajít na svou pobočku a dělat jim tam dusno ohledně ochrany svého soukromí. Podle mě tohle prostě není OK.

Kam dál:

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mára 2014-07-09 03:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten konec si zabila :DDDDDDDDDDDDDDD

Ikona diskutujiciho stenly911 2014-07-09 08:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Česká pošta se asi nudí a tak sbírá (informace) o lidech.

Ikona diskutujiciho Miluška 2014-07-09 09:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Již jsem našla ve schránce doporučenou zásilku (balíček).Můj podpis asi sfalšovali, ale neřešila jsem to.Ale že by po mě chtěl pošťák tolik informací..?   Jistě bych se na to informovala na poště.

Ikona diskutujiciho Rady 2014-07-09 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vidiš Aluš a řeknu ti jiný případ. Včera nám volala paní, prý kdo přebral její balík, že jí ho asi "čórnul". Byla velice slušná na rozdíl od některých a ani se nerozčilovala. Tak jsem utíkala podívat se na inkriminovaný lístek a tam její jméno, byt, vše souhlasilo. Tak jí říkám – byla jste to vy i když asi ne, když ho teda nemáte. Pošták přihnal zpátky z domy, když jsem mu volala celý zděšený, co se děje, tak jsem mu ukazovala lístek a on říkal, prý tam ještě bydlí babička a dcera. Ale on to většinou neřeší, příbuzenské vztahy nepíše, lidem věří. Tak už to, Aluš, chápeš? Chtělo by to trochu vhledu…Pošťák tam ještě jel ve svém volnu, je velice poctivý. Nakonec to dobře dopadlo. Ty balíky jsou někdy na hodnotu i 50 tis. tak si jistě dovedeš představit jeho pocity.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Psala jsem ohledně svého problému na hlavní sídlo ČP. Jindy mi odpovídají do tří prac. dnů. Teď mi po třech prac. dnech napsali, že můj dotaz postoupil dále v řízení a vzali si lhůtu 30 dní na odpověď. (to se mi ještě nikdy nestalo)

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 09:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: To je ale pěkná blbost, otravovat s tím na poště, když stačí zvednout svůj zadek a zeptat se doma: ,,Nedošel mi náhodou balík?"

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-07-09 10:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nejednalo sa o nejaký drahší balík? To by potom mohli byť také bezpečnostné opatrenia, ten druhý chlap bol zrejme ochrankár aby poštára niekto neprepadol.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 10:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Byl to balík na blbou pětistovku. :D Vyzvedávám i za 5 000 a žádná ochranka nikdy nejezdí :D

Ikona diskutujiciho Annamarie 2014-07-09 10:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Před 25 lety jsem pracovala na poště, musím trochu doručovatele hájit, nemůže znát všechny příbuzenské vztahy v rodinách, stávalo se celkem běžně, že si manželé, případně i rodiče dětem zatajili převzetí mzdy zaslané zaměstnavatelem, atd. A to nemluvím o upomínkách nebo obsílkách u soudu… Jediná možnost jak z toho ven je napsat číslo občanky a vztah přebírajícího k adresátovi, v opačném případě může jít doručovatel k soudu a škodu musí zaplatit. Je na jeho zvážení, jestli toto dodrží nebo ne, ale dnešní vztahy lidí jsou čím dál horší, on nemůže sledovat, kdy manželé spolu vycházejí a zásilku předat, nebo kdy jsou pohádaní na nože a zásilku vrátit na poštu k přepážce. Pošta se snaží nesmyslnými a nepřehlednými opatřeními nutit zaměstnance k dodržování pravidel, ale je to i o vztazích lidí v rodinách, na to žádný paragraf neexistuje.

Ikona diskutujiciho Morwen 2014-07-09 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Ne vždy má člověk možnost jít si vyzvednout balík na pobočku – už vidím svoji osmdesátiletou babičku, jak se plazí na poštu a pak ještě s balíkem zpět. Pošťák nemůže vědět, jestli ten, kdo mu otevírá, je rodina, návštěva nebo kdo a když předává balík někomu jinému, než je adresát, je pochopitelné, že se zajímá o to, komu to vlastně dává. Je za to zodpovědný a vůbec se tomu nedivím. Přijde mi to stejné, jako kdyby učitelka ve školce vydala svého svěřence neznámému člověku jen proto, že si pro něj přišel on a ne jeho rodiče. Je to extrémní příklad, ale princip je stejný – když máš na triku bezpečnost zásilky nebo dítěte, tak to taky nevydáš jen tak někomu.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Nesmysl. Pokud má někdo zlý úmysl, zalže že je příbuzný a nedohledáš nic. Zatajit někomu balík a zabavit si ho pro sebe je prasárna a opravdu to není věc české pošty, jestli žiješ s takovými lidmi, nebo nežiješ. Zajímat se má o tebe, když je to do tvých rukou, jak už jsem psala.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-07-09 11:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Člověk si už nemůže být jist ničím. Na poště pracují divní lidé, emaily se rozbíjí. Za chvíli budu používat poztrubní poštu. A i u ní můžu očekávat závady. :-)

Ikona diskutujiciho Foxie 2014-07-09 12:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hehe, já takhle přebírala balík pro tátu, pošťák napsal, že to "převzala manželka" -_- podotýkám, je mi šestnáct, tátovi šedesát :D Jinak u nás po mně chtějí občanku vždycky, a když přebírám balík pro někoho jiného, taky je zajímá kdo nebo co jsem a co mám s dotyčným společného, pokud balík zrovna nenese pošťačka, se kterou se docela dobře známe.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 12:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: A helemese… No jo, ale mě ten pošťák zná taky. Není to divné se mě takto zeptat po skoro šesti letech?

Ikona diskutujiciho Foxie 2014-07-09 12:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Třeba tohle vyptávání fakt mají v popisu práce, a jestli byl ten druhej chlap nějaká inspekce, tak znám neznám, zeptat se musím…

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Tak to jsem opravdu zvědavá, co mi nakonec napíše pošta. Protože pokud je to skutečně jak píšeš, na co si brát měsíc lhůtu… možná jim právník odjel na dovolenou a ostatní neznají správný paragraf.

Ikona diskutujiciho Amy 2014-07-09 15:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě ten druhý chlap byl určitě nějaká kontrola, jestli všechno dodržují a tak to musel udělat..

Ikona diskutujiciho Katrin 2014-07-09 15:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

oni udělali nějaký nový systém, kdy dávají balík (teda nevím, jestli i dobírku nebo ten do vlastních rukou atd.), který normálně když jsem nebyla doma, tak mi ho uložili na poště a od jedné doby najednou ne – dali ho sousedovi! (jiný byt) A mě lístek s číslem bytu a informací, že je to soused (takže i vztah tam byl). A že to tak dělají "defaultně" všem, kdo to chce zrušit, tak donést podepsaný papír na pobočku pošty. Nezkoumala jsem to více, jelikož se to podruhé nestalo a už to mívám normálně uložené na poště.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-09 15:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Dát moji zásilku sousedům (úplně cizím lidem), tak mě asi klepne.

Ikona diskutujiciho Jirka 2014-07-09 17:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: My bydlíme v dvojdomku s příbuznými, děje se to u nás pravidelně, že nám vrazí balík nebo psaní odvedle(když jeden nebo druhý není doma) a nebo naopak. Sice spolu vycházíme, ale příjemné mi to teda není.

Ikona diskutujiciho Mára 2014-07-09 18:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je jasný, já to prokoukl. Prostě si pošťák dělá byznys. Zjistil co je Alue pod pravým jménem zač, že je malá celebrita, a rozhlásil že zprostředkuje osobní setkání "mezi dveřma". Tak vzal chlapíka, inkasoval 500,- a chlapík se šel podívat :D No a vyptával se na blbiny aby to setkání prodloužil.

Ikona diskutujiciho K. 2014-07-09 20:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako kdyby to nebylo jedno Alue, pravda pošta možná nemá právo vyzvídat takovéto osobní údaje, ale určitě bych neplýtvala čas přemýšlením a pak ještě psaním článku o tom.. 🙂

Ikona diskutujiciho housefay 2014-07-09 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky se me jednou ptaly na pribuzensky pomer, ale bylo to kvuli doporucenemu dopisu..ale balik na dobirku a chtit obcanku? To je divny. U nas v Dansku chteji doklad taky jen na poste. Kdyz vas zastihnou doma, tak jenom podpis a je to.

Ikona diskutujiciho Jindra 2014-07-10 02:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občanku chtějí běžně pro vydání zásilky doma i na poště. A někdy dokonce i v eshopech, kam pro to přijdu osobně. V czc.cz zrovna dneska. Příbuzenský vztah už párkrát taky byl vyžádán. Prostě si lidi navzájem čím dál víc škodí, stěžují, soudí se a tak se každý radši kryje. Poštu máme nejspíš stejnou. Já tam ale chodím minimálně.

Ikona diskutujiciho Iveta 2014-07-10 09:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslím, že řešíš kraviny. Chápu, že když přebírá balík někdo jiný, chtějí vědět komu ho dávají do ruky, to by si ho potom mohl odnést každý a kdo by s tím měl problém?! Samozřejmě ten doručovatel.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-10 14:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Plýtvání časem to určitě nebylo, protože tento článek má rekordní čtenost. Za druhé je to deníčkový zápis, tedy něco zažiju, nějak to na mě zapůsobí, napíšu si to…. Koho moje deníčky nezajímají, nemusí je číst, vychází tu spousta jiných článků na jiná témata.

Ikona diskutujiciho Jarek 2014-07-10 16:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V tom předposledním odstavci je typická hláška z jenpromuze….tady se někdo nechal inspirovat..

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-07-10 21:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Ako vieš že tento článok má rekordnú čítanosť, a ako to čo si minule písala že máš 1300 skalných čtenárov. To máš nejaký program čo sleduje ip adresy a robí štatistiky?

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-11 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: Samozřejmě, prakticky každý nástroj pro tvorbu a správu serverů má své vlastní meření návštěvnosti a v obměnách se dají různé statistiky registrovat i externě.

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-07-12 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to mě se stal zase opačný extrém! Před 14 dny jsem si z Německa objednala DVD a CD v hodnotě přes 1tis Kč, platila jsem ale předem kartou a pošťák mi ho pak normálně nechal ležet ve společné chodbě na schránce, kde si ho mohlo vzít dalších 20 lidí, kteří tam bydlí… A u nás se krade o sto šest, je tam hodně studentů a cizinců, tak to byla fakt klika, že jsem se odpoledne zastavila doma! Večer už by tam určitě nebylo. Nejdřív jsem chtěla hned volat na poštu, jestli je to jako normální praktika, ale nakonec jsem vychladla a nechala to být. Ale stejně se na to příště na poště zeptám!

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-12 13:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: To si určitě nenech líbit. Příště ti to někdo čorne a neuděláš s tím nic… Mně tohle pošťačka udělala už 2x s doporučeným balíčkem. Místo aby zazvonila, tak to položila u plotu a nic… Jednou mi to tam nechala i za deště. Už je to delší doba.

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-07-12 13:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jj, máš pravdu, zavolám tam i se zpožděním. Na naší poště už jsem taky známá, protože jsem si tam často stěžovala, že mi pošťačka vždycky hodí do schránky výzvu a ani se neobtěžuje zazvonit na zvonek. Já jsem přitom většinou ráno doma a pak musím přes půl města si to vyzvednout. Zkusím se zrovna zeptat i na tu Tvou otázku, jestli je to fakt povinnost nebo ne…

Ikona diskutujiciho Alue 2014-07-12 20:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]: Mimochodem vyjádření České pošty jsem ještě pořád nedostala, takže to očividně není zase až taková hovadina, jak tady někteří lidé píšou. Kdyby byla, tak už to mám dávno na stole.

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-07-14 15:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: Tak paní vedoucí mi řekla, že to běžné určitě není a že s pošťačkou promluví a příště to bude v pořádku. Jako vždy nezapomněla dodat, že v té době měla naše paní pošťačka pravděpodobně dovolenou (popř. jindy byla marod) a nejspíš to zpackala nějaká brigádnice.

Ikona diskutujiciho Marek 2014-07-22 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Shodou okolností dělám brigádu – poštovního doručovatele a to, co popisuješ a divíš se tomu, je naprosto běžné. Pokud nepoužíváš razítko, píše se byt a pokud ano, tak provozovna. Zároveň musí být přepis jména a občanka toho, kdo to přebírá. Hlavně jsem ale chtěl napsat, že za poměry na poště mohou především nadřízení. Kdybys věděla, jaký nátlak na ně je, tak bys nikdy takhle ty  články nepsala, stačilo by si to zkusit.

Ikona diskutujiciho Yll 2014-07-31 14:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mno… co se týče předpisů a práva, netuším, co smějí a co ne a co naopak musí nebo nesmí, na druhou stranu ale chápu i druhou stranu. On pak rozčilený adresát, co dělá dusno na poště pro ně není nic příjemného. Stalo se mi totiž něco "podobného", ale z druhé strany barikády… Očekávala jsem dobírku a i když ne drahou, stejně to pro mě bylo důležité, spěchala jsem na to a zároveň to byl poslední kus daného zboží na skladě… a když si kontroluju online, kde se ten balík zdržuje, čumím jak blb, že už ho mají jako doručený, tak jsem jim ne zrovna s příjemným tonem volala, co to má znamenat, kde mám svůj balík no a jen díky tomu, že si zapsali tyto informace o tom kdo balík přebral jsem zjistila, kde je… že ho předali na stejné adrese babičce "XY", která na to zapomněla a balíček zastrčila do police…. Navíc ne vždy je to rodinný příslušník, jméno dané osoby nemusí být ani na schránce nebo štítku bytu/domu a pak dohledej, kdo to převzal jen podle nějakého klikiháku na předávce…. Tím neomlouvám případné právem nepodložené zneužívání osobních informací, ale chci jen říct, že svůj smysl tohle má…

Ikona diskutujiciho Lenka 2015-12-24 13:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná je to blbost ptat se po tak dlouhé době, ale přišlo ti teda nějaký vyjádření? :o)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek