Ak ste niekto, kto pravidelne pije alkohol, toto by ste si mali určite prečítať

3.2.2017 v Zdravověda 9

Kiež by som sa nasledujúce informácie dozvedel skôr, alebo by som sa o seba viac staral. Verím, že väčšina ľudí vie, že alkohol nie je pre nás zdravý, ale neverím, že ľudia vedia, ako veľmi je pre nás škodlivý. Sám som bol šokovaný, že je to známy karcinogén a bol som tiež prekvapený, že pravidelná konzumácia alkoholu potláča prirodzenú schopnosť tela vytvárať kľúčové vitamíny. Vzhľadom k tomu, že alkohol spôsobuje depresiu, táto informácia jasne poukazuje na to, aký negatívny môže byť pre naše fyzické i duševné zdravie, čo často vedie k užívaniu rôznych liekov. Poďme sa teda pozrieť na niektoré dlhodobé negatívne účinky alkoholu na náš organizmus:

Známy karcinogén

Mnohé štúdie poukazujú na priamu súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a vývojom rakoviny, ako sú rakovina hlavy a krku, ezofageálna rakovina, rakovina pečene, rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a pod.

„Na základe rozsiahlych hodnotiacich vedeckých štúdií bolo zistené, že existuje silná súvislosť medzi pitím alkoholu a niektorými typmi rakoviny.“ – Národný rakovinový inštitút (NCI)

Znižuje tvorbu vitamínu B12

Štúdie ukázali, že nadmerné pitie alkoholu narúša hladiny vitamínu B12. Ak trpíte nedostatkom tohto vitamínu, vaše zdravie môže výrazne trpieť.

Nedávne štúdie dospeli k záveru, že aj občasné pitie alkoholu môže mať vplyv na hladinu vitamínu B12.


Znižuje tvorbu vitamínu D a absorpciu vápnika

Alkohol narúša funkciu pankreasu a jeho schopnosť absorbovať vápnik a vitamín D.

Alkohol má tiež vplyv na pečeň, ktorá je dôležitá pre aktiváciu vitamínu D, nevyhnutného pre správne vstrebávanie vápnika.

Tento efekt môže viesť k problémom s kostnou regeneráciou.

Poškodenie pečene (cirhóza)

Cirhóza pečene nastáva, keď sa pečeň stane zjazvenou. Môže to spôsobiť rad skutočností a jednou z nich je aj nadmerná konzumácia alkoholu.

Cirhóza pečene môže byť veľmi vážna, dokonca smrteľná. Často jediný spôsob, ako môžeme zvrátiť tento stav, je operácia.

Sedatívum

Tak ako alkohol môže u človeka vyvolať pocit povzbudenia a opory, môže spôsobovať aj depresiu, keďže znižuje hladinu serotonínu v mozgu.

Mnohí ľudia sa obracajú na alkohol, aby zmiernili svoju depresiu, ale v skutočnosti si ju len vytvoria. Môžu sa preto cítiť ako v začarovanom kruhu.

Strata pamäti

Konzumácia alkoholu spomaľuje procesy v mozgu, čo často vedie k strate pamäti.

Nadmerné pitie môže dokonca spôsobiť úplné zatemnenie alebo až stratu vedomia, čím zabudnete, kde ste boli, čo ste robili, a dokonca kto vás tak opil.

V priebehu času môže alkohol sťažovať schopnosť zapamätať si situácie, ktoré sa vám dejú, aj keď ste triezvi.

Čo sa deje vo vašom tele v priebehu pitia a na ďalší deň

Alkohol dráždi žalúdok a črevá, čo spôsobuje zápal žalúdočnej sliznice a oneskorené vyprázdňovanie žalúdka.

Alkohol vás dehydratuje. Konzumácia 50 g alkoholu v 250 ml vody (približne 4 nápojov) spôsobí, že vaše telo vylúči 600 až 1000 ml vody v priebehu niekoľkých hodín.

Alkohol zabraňuje tvorbe glutamátu, stimulantu, ktorého úlohou je udržať nás hore.

Avšak, ak naša hladina alkoholu v krvi klesne na nulu (t. j. v čase alkoholovej opice), naše telo na to reaguje nadprodukciou tohto stimulantu, čo nám sťažuje spánok.

Podľa tohto výskumu, je možným vysvetlením alkoholovej opice to, že alkohol znemožňuje tvorbu neurotransmiterov, histamínu, serotonínu a prostglandínov.

Koľko je príliš veľa?

Podľa Kanadského centra pre závislosť a duševné zdravie, ženy by nemali vypiť viac než 10 nápojov za týždeň, čiže nie viac ako 2 nápoje za deň.

Muži by nemali vypiť viac než 15 nápojov týždenne, čiže nie viac ako 3 nápoje denne. A vy by ste nemali piť denne.

Neviem ako vy, ale deň, kedy mám v pláne si niečo vypiť, je pre mňa veľmi vzácny. A to vypijem len 2 nápoje.

Niektoré osobné názory k tejto téme

Nestáva sa často, že v televíznej relácii alebo vo filme vidíme skutočné dôsledky pravidelnej konzumácie alkoholu. Naopak, v televíznych reklamách vidíme len to, že alkohol je osviežujúci, sexy, prirodzený a zábavný.

V skutočnosti komerčné reklamy na alkohol v hlavnom prúde médií zarobili 8 miliárd v období rokov 2002 až 2009. Zatiaľ čo negatívne účinky alkoholu sú v spoločnosti známe, o fajčení sa veľa nehovorí.

Na svetlo sveta sa v súčasnosti dostávajú informácie o negatívnych účinkoch cukru a tabaku, ale zdá sa, že pravda o nebezpečenstve alkoholu je stále ignorovaná.

Je dôvodom skutočnosť, že alkohol ľuďom prináša dobrý pocit a zatvárajú pred ním oči?

Alebo existuje záujem o to, aby sa alkohol stále predával vo veľkom množstve?

Pripomína mi to román 1984 od Georga Orwella, v ktorom jeho postavy vnímali alkohol ako spôsob, ktorý im prináša radosť a pomáha im uniknúť pred živorením.

Prosím, nechápte ma zle – užívam alkohol, rovnako ako ostatní ľudia, alebo možno dokonca i viac.

Myslím, že je to skvelý spôsob, ako sa môžeme uvoľniť, pobaviť, alebo si len oddýchnuť. Ale o jeho negatívnych účinkoch by sme mali všetci vedieť.

Čo si o tom myslíte?

Ak ste niekto, kto si rád príležitostne vypije pohár vína alebo pár pív, nemali by ste prehliadať tento článok. Je pravdepodobné, že ak žijete zdravým životným štýlom, tieto negatívne účinky alkoholu na vás nebudú mať rovnaký dopad.

Ale ak ste niekto, kto pije pravidelne, alebo kto považuje alkohol za útek pred realitou, tieto informácie by ste mali brať v úvahu.

Prečo si od alkoholu neoddýchnete a nezistíte tak, či sa vám nálada zlepší?

Ak alkohol vnímate ako prostriedok, ktorým sa vysporiadate so stresom, zvážte alternatívu, že by ste si mohli ísť radšej zabehať alebo sa ísť prejsť, ísť do sauny, alebo meditovať.

Zdravotné prínosy pre organizmus, ak obmedzíte alebo sa úplne vzdáte alkoholu

  • Zlepšenie nálady
  • Viac peňazí
  • Slabá alebo žiadna opica
  • Viac času, aby sa veci pohli dopredu
  • Neľutovať niečo hlúpe, čo ste urobili
  • Zlepšenie pamäti
  • Zdravší životný štýl

Pokúste sa robiť niečo pozitívne, aby ste sa vysporiadali so stresom. Prestaňte utekať a v alkohole nachádzať úľavu!

původní zdroj: http://www.collective-evolution.com/2016/03/12/if-youre-someone-who-drinks-alcohol-regularly-you-need-to-read-this/

přeložil: http://www.badatel.net/ak-ste-niekto-kto-pravidelne-pije-alkohol-toto-by-ste-si-mali-urcite-precitat/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Malina 2017-02-03 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kamarádka pila často,ale po nedávné události kdy si opět nic nepamatovala měla depresivní stavy a nakonec sama šla na psychyatrii protože to nezvládala,z které pak měla problém se dostat ikdyž tam byla jen 3 dny.

Ikona diskutujiciho Dexter 2017-02-03 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nadpis článku je silně zavádějící. Uvedené negativní efekty hrají roli, pokud se člověk pravidelně opíjí (==chlastá ligu). V malých dávkách je alkohol prospěšný.

Ikona diskutujiciho Sigil 2017-02-03 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bádal jsem o karcenogenitě C2H5 OH a moc toho nenašel. Jen v jedné studii byla možnost karciogenity zmíněna s dodatkem že u lidí se nic takového prokázat nepovedlo.Ono je to vše dosti individuální – hmotnost člověka (genderově správné, sic!),rozdíl mezi mužem a ženou (genderově nesprávné, fuj!), psýché jedince (genderově správně, sic!). Na psýché záleží zda bude opička depresivní, agresívní, veselá, zábrany odstraňující a ani jedna z variant se nedá předpovědět dopředu…

Ikona diskutujiciho Kaia 2017-02-03 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško? Neber to jako urážku,ale když už máš teď dopsanou knížku, začneš zase vydávat i své články? V drtivé většině tu vidím hlavně ty převzaté…

Ikona diskutujiciho Lizzy 2017-02-03 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: alkohol jakožto chemická látka je mírně jedovaty, prospěšný určitě není… prospěšné mohou být vitamíny v pivu a vínu. I když souhlasím, že v malých občasných dávkách pro tělo není vysloveně nebezpečný.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-04 09:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Tak teď nevím, jestli jsi nové články za poslední cca měsíc vůbec četla, protože to není v žádném případě pravda. Konkrétně teď na titulce je 10 článků. 3 jsou převzaté, 7 je mých originálních. Kde je ta většina, opravdu nechápu. Jestli sis to nespletla s nějakým jiným webem.

Ikona diskutujiciho Lori 2017-02-07 16:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nuž, viacmenej súhlasím a naozaj si pamätám, keď sa stávalo, že som chodila často so spolužiakmi do krčmy, cítila som sa ráno fyzicky nanič (pochopiteľne), no psychicky pod psa prekvapivo až možno o dva dni… skrátka, nekvalitný alkohol, vo väčšom množstve nestojí za to ani pre telo a ani pre psychiku.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-07 21:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Velice výjimečně, ale často mi to nesedne už ani v malinkém množství, takže jsem velice opatrná a když se necítím, nebo mám blbou intuici, radši jsem za suchara a dám si mátový čaj. Hodně taky záleží, co přesně se ochutnává. Víno se tráví pokaždé úplně jinak… Jinak si už nemůžu dovolit plácat do žaludku co mě napadne, jak ho překombinuju, tak zvracím, ani nemusím konzumovat alkohol. Odvykla jsem mnoha věcem, takže vrátit se k nim je těžké, když už mi dělají špatně a tělo se brání co může.

Ikona diskutujiciho ike 2017-02-11 00:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek s dobrým nadpisem- co bychom měli vědět.. Jak se později kdo zařídí či nezařídí, tak to tak má:-)Já jsem uživatel alkoholu tak 7-10 do roka a to v malém množství. Neláká mne, ale někdy se přihlází chuť a tak si ho dopřeji. Ovšem zkušeností s nadměrným množstvím mám prostřednictvím bývalých partnerů.. A dávám článku, resp. pisateli za pravdu. Nadměrné množství blbne prostě hlavu..a postupně likviduje paměť.. tak se mějte všichni prima a čístou hlavu, co nejčastěji <3

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek