Něco tvrdí farmaceutické firmy, něco jiného lékaři, další úhel pohledu předestírá alternativní medicína. Jaká jsou rizika antikoncepčních kroužků?
Před nedávnem Amerikou zahýbal další z antikoncepčních skandálů: Čtyřiadvacetiletá zdravá dívka Erika Langhart zemřela náhle na embolii, která byla přičítána tomu, že jí lékařka předepsala antikoncepční kroužek NuvaRing. Následovaly tisíce žalob za případy vážných trombóz v souvislosti s NuvaRingem.
Je NuvaRing nebezpečným zabijákem, nebo je to celé jen nafouklá bublina?
Pokud NuvaRing ještě neznáte, je to malý plastový kroužek, který se začal prodávat v roce 2002. Řadí se mezi antikoncepci třetí generace – slibuje nejnižší dávky estrogenů na trhu. Jeho aplikace není úplně tradiční – po menstruaci ho sama zavedete do pochvy a tři týdny se nemusíte o nic starat. Kroužek ve vás je, necítíte ho, jen uvolňuje antikoncepční hormony. Před menstruací ho vyjmete, odmenstruujete, a máte-li záměr i nadále neotěhotnět, celý proces opakujete s novým kroužkem.
Zase jen hormony
Mnohé ženy mají za to, že antikoncepční kroužky mají blíže k antikoncepčnímu tělísku než k pilulkám, což není pravda. MUDr. Helena Máslová vysvětluje: „Nitroděložní tělíska (tedy ta nekombinovaná, která neuvolňují hormony) jsou postavená na úplně jiném principu: Jsou v děloze zavedena lékařem a pravidelně je nevyjímáme. Obsahují měď nebo kovy, které likvidují spermie, zatímco antikoncepční kroužky mají v principu mnohem blíž k hormonálním pilulkám – stejně jako ony mění hladiny hormonů v těle, takže nedochází k ovulaci. Výhodu proti práškům bych viděla jen v tom, že se vyhnete riziku zapomenutí. Stejné je to i s jejich vedlejšími účinky – nevím nic o tom, že by je NuvaRing měl výrazně jiné než ostatní hormonální antikoncepce.“
Abychom se dopátrali veškerých nebezpečí hormonální antikoncepce, je potřeba delší časový úsek, než mají dnešní studie léků. Měli bychom se ptát, co s námi udělá nejen za tři nebo pět let, ale i třeba za deset dvacet. Na jedné straně slýcháme lobby farmaceutických gigantů, jak jsou hormony fajn a bezpečné a že vlastně o nic nejde, na druhé máme mnoho studií, které už tak optimistické nejsou – ukazují, že dlouhodobě užívané cizorodé hormony mohou souviset s vyšším počtem případů rakoviny prsu, dělohy a vaječníků nebo s narůstající neplodností.
Určitě jste už slyšela, co se globálně děje.
Ženy, které berou hormonální antikoncepci, hormony následně vylučují v moči, filtry čističek je nezachytí. Dnešní voda je tedy podle některých studií zamořená ženskými hormony, pijí ji samozřejmě i muži, a rapidně se tak tím údajně snižuje jejich plodnost.
MUDr. Helena Máslová k tomu říká: „Nejsem radikální odpůrkyně hormonální antikoncepce, ale mám za to, že když se nasadí příliš mladým dívkám a berou ji pak dlouhé roky, po jejím vysazení mohou mít velké problémy s otěhotněním. Jejich menstruační cyklus totiž nestihl dozrát a dovyvinout se, jenže kolem třicítky či po ní, se třeba už nikdy správně nerozběhne.
Mladé holky by měly slyšet příběhy podobné těm z mé ordinace. O ženě v reprodukčním věku, od které okolí očekává, že bude konečně rodit, a jí se celý ten těžce vybudovaný život najednou otřásá v základech: Uteče mi manžel, když mu nedám dítě? Co bude se mnou, když zůstanu sama?
Je to žena, která vždycky dělala všechno správně, zodpovědně brala pilulky den co den a nyní žije v naprosté bezmoci a zoufalství, jestli se jí někdy podaří otěhotnět.“
Jaká tedy existuje alternativa k těm pohodlným, ale kontroverzním hormonům? Přerušovaná soulož, kondom, pozorování svého těla a ovulačních cyklů. Nebudete sice stoprocentně chráněná, ale přirozený hormonální rytmus může být také dobrým argumentem.
Opravdu znáte možná rizika antikoncepce?
Hormony obsažené v antikoncepci – a je jedno, zda se jedná o pilulky, nebo náplasti či kroužky – mají vliv na výstelku v cévách, na její narušení. U někoho se toto narušení projeví velice brzy například zhoršenými jaterními testy, zvýšeným krevním tlakem, bolestí hlavy, poruchami vidění, krvácením v průběhu cyklu (u někoho je to pouze neškodné pošpiňování v cyklu, u někoho ale trombóza, která může skončit smrtí).
Hormony mohou u žen se sklonem ke snížené odolnosti organismu oslabovat přirozenou imunitu a zvyšovat tedy pravděpodobnost zánětů.
Dalším účinkem antikoncepce je změna vstřebávání vitaminů skupiny B, což také zpětně souvisí s již zmiňovaným sklonem k zánětům.
Do které skupiny se zařadí tělo uživatelky, to nikdo není schopný předem předpovědět.
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Radost být Ženou“
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
• Používáte VIMEO.COM? Účet Alue na Vimeo najdete ZDE
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Presne môj problém, ja som v takom štádiu…
-Andrej Proboha, že takovým nesmyslům věříte, buď je někdo…
-armag Mám kámoše co byl na mužské síle i…
-Alue K. Loskotová Teda, díky moc! Napsal jsem jim mail s…
-astrei swingař