Antikoncepce, aneb jde jen o Vás

13.9.2014 v Žena 6

Něco tvrdí farmaceutické firmy, něco jiného lékaři, další úhel pohledu předestírá alternativní medicína. Jaká jsou rizika antikoncepčních kroužků?

Před nedávnem Amerikou zahýbal další z antikoncepčních skandálů: Čtyřiadvacetiletá zdravá dívka Erika Langhart zemřela náhle na embolii, která byla přičítána tomu, že jí lékařka předepsala antikoncepční kroužek NuvaRing. Následovaly tisíce žalob za případy vážných trombóz v souvislosti s NuvaRingem.

Je NuvaRing nebezpečným zabijákem, nebo je to celé jen nafouklá bublina?

Pokud NuvaRing ještě neznáte, je to malý plastový kroužek, který se začal prodávat v roce 2002. Řadí se mezi antikoncepci třetí generace – slibuje nejnižší dávky estrogenů na trhu. Jeho aplikace není úplně tradiční – po menstruaci ho sama zavedete do pochvy a tři týdny se nemusíte o nic starat. Kroužek ve vás je, necítíte ho, jen uvolňuje antikoncepční hormony. Před menstruací ho vyjmete, odmenstruujete, a máte-li záměr i nadále neotěhotnět, celý proces opakujete s novým kroužkem.

Zase jen hormony
Mnohé ženy mají za to, že antikoncepční kroužky mají blíže k antikoncepčnímu tělísku než k pilulkám, což není pravda. MUDr. Helena Máslová vysvětluje: „Nitroděložní tělíska (tedy ta nekombinovaná, která neuvolňují hormony) jsou postavená na úplně jiném principu: Jsou v děloze zavedena lékařem a pravidelně je nevyjímáme. Obsahují měď nebo kovy, které likvidují spermie, zatímco antikoncepční kroužky mají v principu mnohem blíž k hormonálním pilulkám – stejně jako ony mění hladiny hormonů v těle, takže nedochází k ovulaci. Výhodu proti práškům bych viděla jen v tom, že se vyhnete riziku zapomenutí. Stejné je to i s jejich vedlejšími účinky – nevím nic o tom, že by je NuvaRing měl výrazně jiné než ostatní hormonální antikoncepce.“

Abychom se dopátrali veškerých nebezpečí hormonální antikoncepce, je potřeba delší časový úsek, než mají dnešní studie léků. Měli bychom se ptát, co s námi udělá nejen za tři nebo pět let, ale i třeba za deset dvacet. Na jedné straně slýcháme lobby farmaceutických gigantů, jak jsou hormony fajn a bezpečné a že vlastně o nic nejde, na druhé máme mnoho studií, které už tak optimistické nejsou – ukazují, že dlouhodobě užívané cizorodé hormony mohou souviset s vyšším počtem případů rakoviny prsu, dělohy a vaječníků nebo s narůstající neplodností.


Určitě jste už slyšela, co se globálně děje.

Ženy, které berou hormonální antikoncepci, hormony následně vylučují v moči, filtry čističek je nezachytí. Dnešní voda je tedy podle některých studií zamořená ženskými hormony, pijí ji samozřejmě i muži, a rapidně se tak tím údajně snižuje jejich plodnost.

MUDr. Helena Máslová k tomu říká: „Nejsem radikální odpůrkyně hormonální antikoncepce, ale mám za to, že když se nasadí příliš mladým dívkám a berou ji pak dlouhé roky, po jejím vysazení mohou mít velké problémy s otěhotněním. Jejich menstruační cyklus totiž nestihl dozrát a dovyvinout se, jenže kolem třicítky či po ní, se třeba už nikdy správně nerozběhne.

Mladé holky by měly slyšet příběhy podobné těm z mé ordinace. O ženě v reprodukčním věku, od které okolí očekává, že bude konečně rodit, a jí se celý ten těžce vybudovaný život najednou otřásá v základech: Uteče mi manžel, když mu nedám dítě? Co bude se mnou, když zůstanu sama?

Je to žena, která vždycky dělala všechno správně, zodpovědně brala pilulky den co den a nyní žije v naprosté bezmoci a zoufalství, jestli se jí někdy podaří otěhotnět.“

Jaká tedy existuje alternativa k těm pohodlným, ale kontroverzním hormonům? Přerušovaná soulož, kondom, pozorování svého těla a ovulačních cyklů. Nebudete sice stoprocentně chráněná, ale přirozený hormonální rytmus může být také dobrým argumentem.

Opravdu znáte možná rizika antikoncepce?
Hormony obsažené v antikoncepci – a je jedno, zda se jedná o pilulky, nebo náplasti či kroužky – mají vliv na výstelku v cévách, na její narušení. U někoho se toto narušení projeví velice brzy například zhoršenými jaterními testy, zvýšeným krevním tlakem, bolestí hlavy, poruchami vidění, krvácením v průběhu cyklu (u někoho je to pouze neškodné pošpiňování v cyklu, u někoho ale trombóza, která může skončit smrtí).

Hormony mohou u žen se sklonem ke snížené odolnosti organismu oslabovat přirozenou imunitu a zvyšovat tedy pravděpodobnost zánětů.

Dalším účinkem antikoncepce je změna vstřebávání vitaminů skupiny B, což také zpětně souvisí s již zmiňovaným sklonem k zánětům.

Do které skupiny se zařadí tělo uživatelky, to nikdo není schopný předem předpovědět.

zdroj: http://www.jenprozeny.cz/zdravi/40354-antikoncepce-aneb-jde-jen-vas?utm_source=300×600-JPZnaJPM&utm_medium=banner&utm_campaign=jenprozeny.cz-300×600

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Radost být Ženou“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

• Používáte VIMEO.COM? Účet Alue na Vimeo najdete ZDE

Přispějte na stránky Aluška.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Marťa 2014-09-13 20:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Každá antikoncepce je nepřirozené svinstvo! Vím o tom svoje, brala jsem hormony a totálně mi to na pár let zničilo tělo. Některé následky si prozatím stále nesu. Už bych do toho nešla. A tělíska jsou taky hnus – můžete si vybrat: Je libo uvolňovat do těla hormony, čili stejný hnus, nebo měď, která určitě také nemá na tělo kladný dopad? Stokrát radši budu používat v plodných dnech kondomy a počítat, kdy ty plodné dny mám a hlídat si to, než mít všechno v těle rozházené kvůli antikoncepci, která stejně není stoprocentní, jelikož moje mamka i teta otěhotněly během braní antikoncepce a ne, nevynechali, ani nebrali v té době prášky, prostě nic. A stejně se to stalo. Já jsem na téma antikoncepce už uplně alergická, jak to nesnáším :/ A nejvíc mě štve, že na mě všichni hledí jak na mimoně, že neberu antinu a dobrovolně podstupuju riziko otěhotnění…

Ikona diskutujiciho Downloady-thesims2 2014-09-14 23:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No fuj to je hnus!! Já říkám pořád, že je to odpad..Já sex provozuju už třetím rokem bez kondomu, bez antiny, prostě si to kluk uhlídá a? Nejsem těhotná, nic nemám..Jsem normální zdravá holka.

Ikona diskutujiciho Huge Glasses 2014-09-21 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejde o to, že HA obsahuje syntetické hormony. Jde spíš o to, že utlumí činnost vaječníků, které po dobu užívání nepracují. Tělo je oklamáno a funguje vlastně, jakoby bylo těhotné. Proto mají ženy užívající HA různé nálady a chute, resp. nechutě. Holky, neschvaluji vám přerušovanou soulož, z takového styku se už narodilo x dětí. Raději používat kondom nebo Pharmatex.

Ikona diskutujiciho Khalia 2014-09-24 19:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo, ale jak se teda chránit? Pokud vůbec existuje nějaká "přírodnější" metoda. Protože kondom fakt odmítám a prášky taky. Praktikuju přerušovanou soulož, jenže to se mi nezdá zrovna spolehlivé. :D

Ikona diskutujiciho Alue 2014-09-24 21:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Zkus zagooglit PESAR. Třeba tě to zaujme.

Ikona diskutujiciho Anne 2015-08-06 22:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když nechcete děti tak vam je jedno že budete neplodný. Já třeba děti nemám zrovna moc ráda.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek