Město úsvitu, tak se přezdívá velké osadě na jihu Indie, v níž v současnosti žije nastálo 2500 lidí. Obec byla založena v roce 1968 ve snaze ustanovit ideální společnost, která by fungovala na základě nového vědomí. Bez vlády, policie, peněz i náboženství. Jenže v reálu tam prý až taková idylka není.
S nápadem založit osadu Auroville přišla Mirra Alfassa, spirituální vůdkyně známá jako „Matka“. První plán města načrtla v roce 1965 a rozdělila ho do čtyř zón – industriální, kulturní, obytné a mezinárodní, kde mohou pobývat návštěvníci.
Francouzský architekt Roger Anger pak její vizi zhmotnil a vyprojektoval město tak, aby při pohledu shora znázorňovalo spirální galaxii, složenou z domů, veřejných budov, farem a lesů. Zatím však hustota staveb ani zdaleka nedosahuje zamýšleného záměru.
Celá osada je projektována v kruhu a při pohledu shora má znázorňovat spirální galaxii
Původně bylo město navrženo pro 50 000 lidí, ale v současnosti v něm nastálo žije jen 2500 obyvatel. Okolo 5 000 turistů sem každoročně zavítá.
Auroville má status mezinárodního města. Jeho obyvatelstvo tvoří přes 50 různých národností a kultur, mezi nimi i dva Češi. Údajně spolu vycházejí bez nejmenšího problému, protože nemají politický systém, náboženství, nepoužívají peníze a veškeré potřeby k životu získávají prostřednictvím systému směny.
Den v Auroville, Indie
https://www.youtube.com/watch?v=2NTWJfT6wNM
„Na Zemi by mělo být místo, které žádný národ nebude moci prohlásit za své vlastní, kde by všechny lidské bytosti dobré vůle s upřímnou touhou mohly žít volně jako občané světa a podléhat jediné autoritě – nejvyšší pravdě. Místo míru, svornosti a harmonie, kde všechny bojovné instinkty v člověku budou využívány výhradně k překonání příčin lidského utrpení a strádání, slabosti a ignorance a k vítězství nad omezením a postižením. Místo, kde potřeby ducha pokroku a zájmu o něj předstihnou uspokojení z touhy, vášně a honby za potěšením a materiálním požitkem,“ zní idea, na jejímž základě město vzniklo.
Komunitní radnice
Postupem let se Auroville stalo vzorovým modelem města, kde se uplatňuje množství ekologických technologií, léčí se zde podle principu holistického přístupu a zkoušejí se zde nové metody výuky. Obyvatelé se snaží být soběstační a pěstují si sami většinu potravin. Promyšleně také hospodaří s vodou, získávají energii ze slunce a vyrábějí si bioplyn.
Autům je vjezd do města striktně zakázán a také se tam nikde nesmí prodávat alkohol. Dodržování pravidel však není vynucováno, protože město nemá vládu, úředníky ani policejní síly. Z pohledu místních občanů město funguje na základě systému vzájemné důvěry mezi jeho obyvateli.
Ne všichni ovšem sdílí tento optimistický pohled. Reportér Mady Crowell, jenž pro web Slate psal o Auroville reportáž, tvrdí, že město se potýká s řadou vážných problémů. V posledních pár letech tam zaznamenali případy loupeží, znásilnění, sebevražd a dokonce i vražd.
Pokud jde o zákaz konzumace alkoholu, tak Crowell se od jednoho místního taxikáře dozvěděl, že nikdo tohle pravidlo ve městě nedodržuje. Mnoho obchodů a restaurací stále dává přednost platbám v hotovosti a není jasné, kdo vlastně kontroluje veškeré komunitní finance, kterých rozhodně není málo. Indická vláda město dotuje miliony rupií ročně a další příspěvky přicházejí též od různých soukromých dárců.
Jinými slovy, utopické plány města možná nefungují tak úplně podle původních idealistických představ jeho zakladatelky, ale určitě jsou to všechno krásné vize, podle kterých by lidstvo mohlo žít někdy v budoucnosti, až se stávající model lidské společnosti přežije.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac