Bílý mák: V Jihlavě otevřela restaurace zaměřená na staročeskou kuchyni

15.7.2019 v Doporučení 1

Máte rádi změnu a vykročení ze stravovacího stereotypu? Chcete ochutnat něco nového? Také jste si všimli, že kamkoliv dneska přijdete, vypadají  jídelní lístky skoro stejně (sláva výjimkám) a nakonec končíte u svých odzkoušených klasik?  Inu, taková věc se vám nemůže stát v nové restauraci Bílý Mák. Otevřel ji můj dlouholetý kamarád teprve před měsícem, takže jsme se za ním jeli podívat a podnik jsme zkolaudovali.Restaurace Bílý Mák je v Jihlavě, na adrese Hluboká 7, na konci slepé ulice. Má velikou přední i zadní zahrádku. Jako první nás potěšil interiér. Restaurace je ve starší budově s masivními zdmi a klenutými průchody. Stojí přímo nad místní zoologickou zahradou, takže z jídelny je výhled přes veliká starožitná okna na krásné staré stromy. Ve vázičkách byly živé pivoňky a z rádia se ozýval klavír.

Na jídelní lístek jsme hodně koukali, protože většina jídel slibuje originální chuťový zážitek, nebo jsou pojata s obměnou, originálně. Pokaždé kdy se snažím shodit zimní sádlo, mám často problém si v restauraci vybrat a končím u kompromisu, který není tak úplně v rámci mého programu… V Bílém Máku se však dá vybrat i v rámci nízkosacharidové stravy, i v rámci vegetariánské. Místo klasické přílohy k masu si například můžete dát pyré z mrkve, které bylo moc dobré.

Potěšily mě nápoje. Nabízí limonádu z chlazeného jasmínového čaje, který opravdu krásně voní po jasmínu (je kvalitní) a není slazený. Příjemná změna oproti běžné restauraci, kdy mi kolikrát na otázku ,,co mají na pití“ říkají pivo, nebo ,,točenou sladkou brču“, takže končím u mátového čaje, nebo karafy s vodou, pokud se nechci zbytečně cpát cukrem, ani alkoholem. (Ovšemže i v Bílém Máku vám dají pivo a všelijaký alkohol, ale já nejsem ten druh cílovky.)


Restaurace dělá kohoutí paštiku, tu jsme objednali. Paštika byla samozřejmě povedená, ještě se mi nestalo, že bych někde dostala nedobrou, to snad ani nejde 🙂 Zajímavý byl chléb, který se k ní podává. Je domácí, pravděpodobně z většiny žitný a je v něm přídavek bílého máku. Byl velice dobrý, dobře ochucený a sytý. K paštice se skvěle hodil a dobře ji doplňoval. Celkově žitné tužší chleby chutnají k masu (i k tataráku) lépe, než klasický bílý, který sám o sobě nemá moc výraznou chuť, ani nesytí. I topinky je lepší dělat z žitného. Kdyby restaurace nabízela odkup celého pecnu, vzala bych si jeden klidně domů. K paštice jsme dostali ředkvičku na kyselo, osobně bych dala více přednost brusinkám. Je to sice ,,nudná klasika“, ale sladké se mi hodí k paštice víc, než kyselé.


Dezert jsme vyzkoušeli z nabízených jenom jeden druh, zato dvakrát. Byla to velká lžíce pěny z tmavé čokolády a vedle kopeček bílé čokolády položený na nakládané meruňce. Tučné, hutné a výborné. Nebylo to přeslazené. O tuhle čokoládu jsme se poprali.

Jestli hledáte změnu a nové (spíše zapomenuté) chutě, stavte se 🙂 http://bilymak.czKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-07-16 13:07:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po jídle odsud by mi ani nemuselo být blbě 😊 pyré z mrkve je super, mimochodem.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek