Bojím se své nové televize: Proč se bojím ji zapnout – a vy se budete bát taky

26.11.2014 v Zprávy 33

Právě jsem si koupil novou televizi. Ta stará fungovala dobře, ale když se hlasitost zasekla na čísle 63, rozhodl jsem se ji nahradit. Dnes vlastním novou „chytrou“ televizi, která slibuje vysílání multimediálního obsahu, her, aplikací, sociálních médií a internetové prohlížení. A samozřejmě i televizi.

Jediným problémem je, že se ji bojím použít. Vy byste se báli také – když si přečtete 46 stránkovou brožuru o soukromí.

Množství dat, kterou tato věc skladuje, je ohromné. Zaznamenává kde, kdy, jak a jak dlouho využíváte televizi. Nastavuje sledující cookies a kontrolky, aby zjistila, „kdy jste se dívali na jistý obsah nebo jistou emailovou zprávu.“ Nahrává „aplikace, které používáte, webové stránky, které navštěvujete, a co provádíte s obsahem.“ Jako věc smluvního ujednání ignoruje žádosti o nesledování.


Má také zabudovanou kameru – s rozpoznáním tváře. Účelem je poskytnout „kontrolu gestikulace“ pro televizi a umožňuje vám se přihlásit do osobního účtu pomocí vaší tváře. Na jednu stranu jsou obrázky ukládány do televize, a ne na korporátní server. Na druhou stranu, internet dělá celou televizi zranitelnou pro hackery, kteří ukazují schopnosti ovládnout celý přístroj.

Ještě větším problémem je mikrofon. TV se chlubí „rozpoznáním hlasu,“ který divákům umožňuje ovládat obrazovku hlasovými pokyny. Služba vydává hrozivé varování: „Prosím, berte na vědomí, že pokud vyslovujete osobní nebo citlivé informace, tato informace bude mezi daty zachycenými a odeslanými třetí straně.“ Chápete? Neříkejte osobní nebo citlivé věci před televizí.

Možná se díváte, ale televize poslouchá.

Nepochybuji, že tato data jsou důležitá k poskytování obsahu dle našich potřeb, zároveň jde také o neuvěřitelně osobní, ústavně chráněnou informaci, která byla neměla být určena na prodej inzerentům a měla by se na ně vztahovat povolení pro přístup pořádkových sil.

Bohužel, současné zákony umožňují minimální ochranu soukromí tzv. „záznamů třetích stran, “ a to včetně emailů, telefonních záznamů a dat uložených na cloudu. Většina dat přijímaných mou televizí pravděpodobně do této kategorie spadá. Ačkoliv jeden federální odvolací soud tato pravidla shledal neústavními, zůstává to základem moderního elektronického sledování.

Podle generála ve výslužbě Davida Petraeuse, bývalého šéfa CIA, „chytrá“ zařízení založená na internetu mohou být využita k odhalení velkého množství osobních dat. „Předměty zájmu budou vystopovány, identifikovány, monitorovány a dálkově ovládány skrz technologie jako jsou radio-frekvenční identifikace, sensorové sítě, maličké servery a harvestery energie.“ řekl údajně jedné firmě v roce 2012. „Budeme vás špehovat skrz vaši myčku na nádobí.“ zní jeden titulek.

Když „Internet věcí“ dozrává, domácí spotřebiče a fyzické objekty se stanou více propojenými. „Vaše stropní světla, termostat, myčka na nádobí – dokonce i vaše ponožky – mohou komunikovat online. FBI nebude muset napíchnout váš obyvák; vy si ho napíchnete sami.

Vždy existuje „blbá“ volba. Uživatelé mohou zrušit připojení dat, něco to ale stojí. Zařízení nebude fungovat správně nebo nebude využívat své high-tech vymoženosti. Spotřebitel má tak nepřijatelnou volbu mezi udržením technologie a zachování svého soukromí.

Neměli bychom tvrdit, že televize nahrává naše chování pro inzerenty a policii. Společnosti by měly více dbát na soukormí spotřebitele, když se rozhodují sbírat data. A pořádkové síly by měly získat povolení, než ta data získají.

Mezitím, budu na trhu hledat novou hliníkovou čepici a kužel ticha.

Pozn Alue: Nebylo by jednodušší televizi prostě nemít a pokud možno vůbec nevyužívat pokročilé moderní technologie? Dokud staré Nokie jedou a na netu jsou archivy z televize, na co byste ji ještě měli mít doma? To je podle mě nemoderní přístup: mít něco, co vůbec nepotřebuju.

zdroj článku: http://www.dolezite.sk/Bojim-se-sve-nove-televize-Proc-se-bojim-ji-zapnout-a-vy-se-dspT.html#ixzz3Iqyt3amB

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Ze světa“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho TheLord 2014-11-26 06:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravicko ,

Ikona diskutujiciho Farah 2014-11-26 09:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý vtip pod článkem 🙂 Jsem před týdnem zjistila (rodiče SE POZVALI ke mně domů a nacpali mi jejich staro-novou televizi, co se nehodí jim k nábytku, tak koupili pro sebe ještě jednu), že ji ani pustit neumím! Ha, tak je to cajk! :D Jinak se mi opravdu nevyplatí ji sledovat, když jako dítě jsem už po hodině z ní byla chodící spící.

Ikona diskutujiciho Jirka 2014-11-26 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždyť i dneska se dá koupit pouze laciná LCD televize, obyčejný panel za 2-3 tisíce, který umí pouze to co stará CRT analogová TV, akorát s tím rozdílem že má lepší displej. Nechápu to, tohle bych si domů taky nekoupil.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-11-26 11:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já vůbec nemám ráda tyhle placaté televize, co dneska vyrábí. A ty jenom placaté ještě jdou. Taky jednu máme. Je idiotštější, než ta neplacatá a vůbec se mi nelíbí. Ale na internet to připojené není. I když by to možná šlo, ale bez kabelu nám nic nejede. A ke spuštění to ani nepotřebuje záznam lidské tváře. Ale kdo ví, co to ve skutečnosti potřebuje. Takže je to v pohodě. (Ale proč se na ní taťka dívá pět hodin denně? To vůbec není potřeba.) Pak máme ještě jednu starou, ta mi tolik nevadí.

Ikona diskutujiciho BE 2014-11-26 13:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Som bez telky minimálne 10 rokov. Sledovanie klamstiev a zábaviek mi prinášalo také neuspokojenie, že som prerastala do agresivity po hodine, dvoch. – Telky sa nemôžete nič opýtať, beží si svojou rýchlosťou a to je tiež zlé.  Strháva človeka do iného rytmu, než on sám chce, potrebuje. A tieto nové výdobytky dotykové a pod.  "začarované kruhy ". Nikdy neviete čo na vás ešte vychrlí.

Ikona diskutujiciho Jindra 2014-11-26 13:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stačí ji nepřipojovat na internet. Že odesílají např. telky LG seznam přehraných filmů z flešky někam na ústředí k výrobci, to se ví, o tom je i tento článek. Ale ty novější s kamerou a mikrofonem na Skype, to už je horší. Jenže to má i každý notebook a tam o tom lidi moc nepřemýšlí. Ti více paranoidní si kamerku přelepují izolepou. Mikrofon aktivovaný na dálku je horší a seznam vyřčených příkazů se třeba u chytrých telefonů odesílá taky výrobci. U Windows Phone mobilů se to musí odsouhlasit při zapnutí hlasového ovládání. Pokud si vystačíte bez netu u TV a mobilu, tak zatím sebešmírovatější zařízení nic nikam nepošle. Do budoucna už to bude jen a jen horší, s rozšířením Internetu věcí s kompletním zasíťováním všeho v domě. http://avmania.e15.cz/chytre-televizory-nas-sleduji-smirte-se-s-tim

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-11-26 14:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě osobně děsí i moje stará nokia – když je zapnutá, mám často schízu, že mě někdo odposlouchává:) O naší ploché, vychytané TV ani nemluvím – být to na mě, letěla by okamžitě, ale není…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-11-26 15:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Špehovať vás predsa môže aj notebook či smartfón. A bežnému človeku ktorý nemá moc čo skrývať to môže byť jedno. Teda od toho nadpisu som čakal niečo desivejšie 🙂 Ale súhlasím že inteligentná tv je zbytočnosť. Jedine že by dokázala odfiltrovať otravné reklamy vo filmoch, to by bolo užitočné. Stačí obyčajná tv, pozerať film na notebooku či smartfóne neni ono.

Ikona diskutujiciho ginze 2014-11-26 15:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky už jsem něco podobného četla, hlavně o těch kamerách v televizích. Vidím, že Orwellovy předpovědi se začínají vyplňovat. My máme taky nějakou placatou, ale je už starší, žádné připojení na internet tam není. Ale souhlasím s tebou, nejlepší je nemít žádnou televizi a je to vyřešené. Já si na ní pouštím max. filmy na flešce.

Ikona diskutujiciho Datlik 2014-11-26 17:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to je jako ze sci-fi…šílený

Ikona diskutujiciho tikťak 2014-11-26 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Viděl jsem jednu reklamu, která byla na televizi a řikali tam "TATO TELEVIZE SE MŮŽE PŘIPOJIT NA INTERNET A NA FEJZBŮK A MÁ KAMERU bla bla bla " najednou mi došlo:

Ikona diskutujiciho tikťak 2014-11-26 18:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výte proč se řiká televize??? protože dělá zlidí telata:):():):)

Ikona diskutujiciho sv. 2014-11-26 18:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Oni chtěj nacpat wifi všude, tj lednice, myčka pračka atd. Navzajem to ma bejt propojeny a lednice si prej má automaticky objednavat mlíko a tak. Kdoví co vše je v nabidce, ted záleží na moudrosti Člověka.

Ikona diskutujiciho Raia 2014-11-26 21:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojte, zrovna včera jsem koukla na pěkné videjko není sice přímo o šmírování, ale  technologiích a socsítí se týká přímo. Takové motivační pro ty co ještě se ještě rozhodují zda své chytré telefony a podobné vehementy prohodit oknem… Realně znám několik lidí mužského pohlaví pod čtyřicet,  kteří se už normálně přiznávají k tomu, že jsou závislí na socsiti a když se nemají možnost každých pět min podívat jestli někdo! něco! cokoliv! nového nenapsal, tak popisuji podobny stav jako když si kuřák nemá možnost zapálit. Takže přiznávají něco ve smyslu: ahoj jmenuju se Tom jsem závislý. Smutné.  A jak se to vztahuje k šmíráckemu problému si můžete domyslet sami… Když je připraveno takovéhle podhoubí lidé se vzdají svých svobod sami a ještě rádi a bohužel před tímto asi nepůjde utéct.  Už teď člověk neví kde ho kde co natáčí a nahrává a tím myslím nejen technologie jako takové, ale i kamery v autech a dobráky nahrávající na mobil a sdílejících v socsitich.

Ikona diskutujiciho Venëa 2014-11-26 22:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

proč mi to až moc děsivě připomíná Orwellovu knihu 1984???

Ikona diskutujiciho Majklice†Světice 2014-11-26 22:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, co takového lidé skrývají, když všechny tak děsí, že by je někdo odposlouchával :D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-11-26 23:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Já myslím že nic zajímavého. Přesto ale…

Ikona diskutujiciho MarieK 2014-11-27 01:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na konci léta mě na střeše chalupy přistáli čápi. Vyfotila jsem si je mobilem, fotky stáhla do PC – do obrázků a najednou se objevily na Skype: Napište svým přátelům…. Nechápu, jak se tam ty fotky dostaly bez mého přičinění.

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-11-27 12:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Mě osobně děsí taková "kontrola" sama o sobě. Nic konkrétního neskrývám, ale prostě mi vadí vědomí, že někdo má možnost proti mé vůli zasahovat do mého soukromého prostoru.

Ikona diskutujiciho Raia 2014-11-27 13:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Jj Aldous Huxley Konec civilizace a Orwell 1984, netřeba dalších komentářů v pozadí geopolitických změn jež jsou v plném proudu.

Ikona diskutujiciho Venëa 2014-11-27 16:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: ono třeba ani tolik nejde o strach, že by někdo mohl… já nevím, slyšet přes televizi, jak nadávám na prezidenta a poslat mu to, ale prostě jde jen o princip, že nikdo nemá právo se takhle hrabat do soukromí a je jedno, že uslyší jen debatu o tom, co bude dnes k večeři, prostě je to… nepříjemné

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-11-27 20:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-11-27 22:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:  To mi pripomína South Park, epizódu Obrácený sed, kde vláda sledovala ľudí na wc, či sedia na záchode podľa predpisov, samozrejme kvôli ich bezpečiu, aby nespadli do záchodovej misy. Za monitorom sedel úchyl, čo sa ukájal pri sledovaní ľudí sediacich na záchode.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-11-28 11:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: to "wifi všude" má svůj název – Outernet … aneb wifi přímo ze satelitů, lahůdka :3

Ikona diskutujiciho sv. 2014-11-28 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Přinejmenším vím, kde prodávaj kvalitní hliníkovou folii co lze nalepit na stěny. Anebo ještě lepší folii z jinyho kovu pač ani hliník nemusíme doma mít. Na to bud dám štuk anebo přetřít barvou, podle toho jak je kdo šikovnej.

Ikona diskutujiciho sv. 2014-11-28 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: další věc co mě nenechává uplně Zenově  nejchladnějším, jsou intalovaný wifi do autobusů. Prý pro vetší pohodlí cestujicich.. Hnus velebnosti.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-11-28 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]:[26]: No, wifi je to poslední, co mě trápí. "Jemný" funkce mozku blokuje daleko víc alkohol, drogy a maso, a jak jsem tyhle jedy vyřadil, tak jsem zjistil, že od jistý míry vyčištění mi wifi vůbec nevadí a schopnosti mi nijak nesnižuje. Zvláštní, ale je to tak. Navíc, pokud se začne nějak víc válčit, bude nás zajímat asi trochu něco jinýho než jak se odstínit od wifiny :D

Ikona diskutujiciho Lu-Aquarius 2014-11-28 12:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kamerky a mikrofony v zařízeních bývají většinou připojené přes konektory. Stačí zařízení otevřít a odpojit to. (Např. u LG nemají žádnou pečeť na krytech, takže vám to nenaruší 2 roky záruky).

Ikona diskutujiciho Miki 2014-11-28 14:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

1984 televize? Každopádně televizi doma nemáme, stejně v ní nic zajímavého nedávají..

Ikona diskutujiciho Jirka 2014-11-28 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Mariane já tedy nevím, ale digitální vysílání vysílá na stejných frekvencích jako dříve analogové vysílání. Že je mnohonásobně víc programů neznamená že se používají jiné frekvence. Na jedné frekvenci dnes může vysílat až 7-8 programů v rámci jednoho multiplexu

Ikona diskutujiciho Jarda 2014-11-30 20:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsi u těch osobních dat, tak aktuální situace na webech vypadá takto: http://youtu.be/HC2HjE_Pz10

Ikona diskutujiciho Přemek 2014-12-13 15:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:Zkus se vžít do situace, že by nyní při současných technologiích byl opět zvolen někdo jako byl A. Hitler. V tu chvíli se musí bát všihni slušní lidé – a to už ale bude pozdě. Je třeba takové technologie dopředu odmítat.

Ikona diskutujiciho Přemek 2014-12-13 15:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]:1984 je jméno románu, kde takové televize mají: http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/1984-George_Orwell.pdf

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek