Čaga (Chaga): Legendární léčivá houba ze Sibiře

16.3.2020 v Výživa 4

Čaga (Chaga – Inonotus obliquus) se považuje za jednu z nejstarších léčivých hub na světě. Velmi oblíbená je hlavně v tradiční ruské a celkově východoevropské medicíně (Pobaltí, Polsko, ale i ve Finsku), kde se používá nejčastěji ve formě odvaru, neboli čaje. Čaga je typ parazitické dřevokazné houby, která se objevuje na stromech s tvrdým dřevem. V oblibě má zejména břízy v chladnějších klimatických podmínkách. Nalézt se dá v lesích Ruska, severní a východní Evropy, ale také v Koreji, Kanadě či USA. Její léčivé schopnosti oceňuje stále více lidí na celém světě.Čaga je černá koncentrovaná hmota mycelia dřevokazné houby Rezavec šikmý (Inonotus obliquus). To vyčnívá povětšinou z březových stromů. Má tmavou, tvrdou a popraskanou vnější vrstvu (připomíná spálené dřevěné uhlí), které se nazývá sklerotium. Uvnitř má vžlutohnědou, do rezava laděnou barvu. A díky tomu je pak snadno rozpoznatelná od ostatních hub.

Čaga je nejznámější na Sibiři, kde se z ní vaří různé odvary a čaje používané doslova jako lék proti rakovinovým nádorům. Místní tuto hubu nazývají ,,Dar od Boha“. Čaga je známá i v tradiční čínské medicíně.

Její účinky jsou lidstvu známy už po několik tisíc let. Znali ji v Mezopotámii i Egyptě už před více než 4000 lety. Podrobně popsaná je i v čínském herbáři Shen Nong Ben Cao Jing. Na území Ruska (zejména Sibiř) se kromě léčení používala i při šamanských rituálech, kde dostala i své jméno Chaga.
Čagu znal car Vladimir Monomach, Rasputin, Alexandr Solženicyn se o ní zmiňuje ve svém románu Rakovina. Čagu znali i původní obyvatelé Ainu, kteří obývali ostrov Honšú a v menší míře i Hokkaidó. Čaj z houby užívali při trávicích potížích, při bolestech žaludku a také ho využívali k náboženským obřadům (prášek z houby). Houba byla dokonce známa i Indiánům v Severní Americe. V novodobé historii se houba objevuje od roku 1864, kdy ji začal zkoumat J. G. N Dragendorff v St. Peterburgu. Největší zájem moderní medicíny se začal projevovat ve 20. století, kdy se zdokumentovalo její složení a začaly se vědecky zkoumat její účinky.

Složení
Čaga je superpotravina bohatá na živiny a další bioaktivní látky. Mezi nejdůležitější z nich patří:

 • polysacharidy – Obsahuje strukturální polysacharidy nacházející se v chitinový stěnách, které poskytují energii, podporují správnou činnost kardiovaskulárního systému, zdraví střev i jater a podporují normální hladinu cukru v krvi.
 • beta-D-glukany – Nejdůležitější schopností čagy je schopnost modulovat imunitní systém, kdy beta-D-glukany pomáhají i normalizovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi.
 • fytosteroly – V čaga houbě je přítomno několik fytosterolů, jde o 45% lanosterolu, 25% inotodiolu a zbývajících 30% tvoří ergosterol, fecosterol a další. Některé studie poukazují na účinek lanovosterolu a inotodiolu na rakovinné buňky, lanosterol se také ukázal být účinný proti virům.
 • triterpeny betulin a kyselina betulínová – Silná terapeutická činidla, u kterých se předpokládají účinky na podporu zdravé hladiny cholesterolu, kromě toho se zkoumá jejich přínos k udržení zdravého profilu cholesterolu a vztah k rakovině a virům.
 • antioxidanty – Čaga obsahuje mnoho pigmentu melanin, který je charakteristický vysokou hladinou antioxidantů (polyfenoly). Čaga má dokonce nejvyšší skóre ORAC* (míra antioxidační účinnosti) v rámci všech superpotravin. Extrakt z houby obsahuje 1104 jednotek ORAC na gram.
 • skupinu vitamínů (B – komplex), vitamin D
 • minerály – draslík, rubidium, cesium, měď, selen, zinek, železo, mangan, hořčík, vápník
 • SOD (superoxid dismutáza) – důležitý antioxidant přítomen i v chaga, patří do skupiny enzymů, které hrají důležitou roli při ochraně našeho těla proti oxidaci a volným radikálům. Účinnost se také měří v ORAC skóre.

*ORAC je metoda, která měří hodnotu antioxidantů v potravě. ORAC jednotka udává schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály.

Odhadem až 80-90% světové populace nezkonzumuje ani polovinu doporučené dávky antioxidantů potřebných k tomu, aby lidé mohli bojovat s volnými radikály, se kterými přijde jejich tělo do kontaktu. Strava s vysokou hodnotou ORAC má tedy doslova cenu zlata.

Účinky
Toto jsou nejznámější schopnosti a možné účinky, které sibiřská čaga má:

1. Rakovina
Některé výzkumy ukazují, že houba čaga je schopná zpomalit růst u některých typů nádorů a předcházet zhoubnému bujení buněk, přestože princip účinku ještě není znám.
Čaga je známá tím, že obsahuje vysoké množství antioxidantů a tak dokáže napomoci zdravým buňkám odolávat působení volných radikálů. Pokud lidský organismus těchto látek neobsahuje dostatečné množství, dochází k poškození buněk následkem oxidačního stresu. Ten stojí za vývojem rakovinných buněk a dalších zdravotních problémů.

Chaga:

 • je schopná zpomalit vývoj některých typů rakoviny (rakovina plic, prsu a vaječníků – studie prokazují, že cenné složky chaga hub u myší zpomalují vývoj rakoviny)
 • triterpeny v odvaru (v čaji) z čagy podporují ničení rakovinných buněk a přitom nepoškozují normální zdravé buňky

2. Cholesterol
Některé antioxidanty obsažené v čaga čaji pomáhají snížit hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi. Vysoká hladina znamená vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, proto má význam také při kardiovaskulárních onemocněních.

3. Stárnutí
Oxidační stres je přímo zodpovědný za viditelné fyzické projevy stárnutí (vrásky, povislá kůže, šedivění vlasů) a vzniká hlavně v důsledku slunečního záření, znečištěného životního prostředí a dalších. Čaga díky obsahu antioxidantů stárnutí zpomaluje.

4. Krevní tlak
Oxidační stres podle všeho hraje podstatnou roli při zvyšování krevního tlaku. Lidé s vysokým krevním tlakem mají větší predispozici k vážnějším onemocněním typu infarkt, mrtvice a dalším kardiovaskulárním onemocněním. Čaga se svými antioxidačními schopnostmi může pomoci snížit toto riziko a tak předcházet onemocněním srdce.

5. Imunitní systém
Čaga podporuje tvorbu cytokinů. Cytokiny jsou proteiny nezbytné pro stimulaci bílých krvinek a ty jsou hlavní obranou imunitního systému proti chorobám. Oficiální výzkumy na myších prokázaly, že čaga může podpořit tvorbu cytokinů.

6. Záněty
Při boji proti nemocem je zánět odpověď organismu na napadení a je v podstatě při léčbě nápomocný. Někdy je však projevem chronického onemocnění (například revmatoidní artritida). Sibiřská čaga pomáhá tlumit záněty, proto je možné v budoucnu očekávat její využití i při autoimunitních onemocněních.

7. Cukr v krvi
Některé výzkumy provedené na myších potvrzují, že čaga může mít význam i v boji proti cukrovce. U geneticky modifikovaných hlodavců s cukrovkou a obezitou se během osmi týdnů podávání extraktu z houby snížila hladina glukózy v krvi.

8. Vedlejší účinky léků
Některé výzkumy naznačují, že čaga může také hrát významnou roli při prevenci nežádoucích účinků u některých léků (například chemoterapeutika, při ozařování a podobně).

Čaga při porovnání s jinými superpotravinami
Pokud se podíváme na čagu blíže, zjistíme že tato výjimečná houba má v porovnání s dalšími známějšími superpotravinami navrch.

 Quinoa vs. Čaga
Quinoa je cenný zdroj flavonoidů, vitamínů a antioxidantů. Obsahuje vysoké množství kvercetinu, který napomáhá s normální funkcí srdce i dýchacího systému a je nápomocný při ochraně buněk před poškozením volnými radikály. Čaga obsahuje ještě mnohem vyšší hladinu antioxidantů.

Goji vs. Čaga
Goji obsahuje velké množství polysacharidů. Tím nejhlavnějším je pektin. Čaga má polysacharidy pocházející z chitinu, jehož získávání je těžší a je velmi prospěšný pro náš organismus.

Avokádo vs. Čaga
Avokádo je známé tím, že obsahuje množství živin, například folát a vitamin D. Tyto látky spolu s lipidy podporují snížení hladiny cholesterolu a přispívají k lepšímu zdraví srdce. Čaga a její betaglukany také zlepšují stav hladiny cholesterolu a to zejména tím, že brání jeho vstřebávání do krevního oběhu během trávicího procesu.

Použití

1. Čaj
Jeho výhodou je jednoduchá příprava a snadné použití.

 • malý kousek houby povařte 30 minut ve větším množství vody a pijte jako čaj (takový odvar vám vydrží i měsíc, následující den po přípravě přidejte něco málo čerstvé vody a povařte 1-2 minutky, takto můžete pokračovat, dokud čaj nezeslábne – je téměř bílý
 • takový čaj si dopřejte 2-3 x denně
 • čaj z čagy je výborný na kocovinu, má totiž alkalické účinky a tělo rychle detoxikuje
 • po vypití čaje si vždy vypláchněte ústní dutinu nebo vyčištěte zuby, každodenní pití čaga čaje může totiž obarvit zuby

2. Kapky
Kapky jsou také výborná forma jak uchovat unikátní vlastnosti houby. Jde o tekutý extrakt v lahvičce s kapátkem, což umožňuje užívání kapek přímo do úst, nebo jednoduché dávkování do nápojů (voda, čaj, nealko…).

 • doporučená dávka se většinou odvozuje od hmotnosti jedince, konkrétní čísla se vždy dozvíte z příbalového letáku přípravku a těmito pokyny se řiďte
 • orientačně je to 30 kapek za den při hmotnosti 50 kg (posílení imunitního systému) nebo 60 kapek na 50 kg váhy denně (při chronickém onemocnění)

3. Tablety nebo kapsle
Asi nejrychlejší a nejpohodlnější řešení. Užívání a dávkování je velmi jednoduché. Řiďte se vždy pokyny výrobce uvedenými na etiketě či příbalovém letáku přípravku. V případě nejasností, konzultujte užívání přípravků z čagy s lékařem či lékárníkem.

4. Prášek
Rozemleté mycelium můžete použít zevnitř i zvenčí. O vnitřním užívání jsme se bavili při čaji, zvnějšku lze čagu použít jako přísadu do koupele. Taková blahodárná koupel je vhodná zejména pro ty, kteří mají problém se suchou pokožkou, nebo trpí chronickým onemocněním kůže.
Čaga je díky obsahu vitamínů (D2, K) a minerálů (zejména zinek) pro lidskou pokožku jako balzám. Pravidelné koupele s extraktem z houby pomohou vaší pokožce navrátit mladistvý vzhled bez defektů.

Kontraindikace při užívání
Kontraindikace nejsou specifikovány, dejte si však pozor a tuto houbu neužívejte:

 • pokud berete imunosupresiva – může snižovat jejich účinek
 • pokud užíváte léky na ředění krve – může jejich účinek zvýšit
 • pokud berete léky na diabetes – hladinu cukru může o dost snížit
 • v případě, že je poškozen váš nervový systém
 • při chronické kolitidě
 • při penicilinu nebo glukose (podávaných intravenózně)
 • pokud trpíte některým chronickým onemocněním či užíváte speciální léky (například antidiabetika nebo antikoagulanty)

Připravila aluška.org 2020
zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946216/

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-03-16 10:23:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas niečo podobné vidím na stromoch, nie je to tak čierne ale zrejme to bude ono. No je to vzácnosť.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-03-21 15:46:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bol som to včera preskúmať, našiel som niečo pri poli na nižšom staršom strome, farbu to malo rovnakú ako kmeň a keď som do toho zaryl dýku bolo tam drevo, bolo to tvrdé, nevyzeralo to na hubu. Tak to asi nebude ono. Bolo to na mieste kde sú velké dráty vysokého napätia, žeby nádor?

Ikona diskutujiciho Rosta 2020-07-26 12:54:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No ono hlavně i když se dá najít i v našich lesích tak učinek je zanedbatelný.Chaga dostává nejlepší lěčivé učinky právě z oblastí největšího mrazu a to je Sibiř.

Ikona diskutujiciho Ivan 2021-10-08 20:23:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano jak píše můj předřečník Rosťa, na sibiři jsou speciální podmínky a daří se tam třeba výborně rakytníku sibiřském, nejenom rezavci šikmém.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek