Čaj z větviček stromů: Jarní prevence chorob našich předků

31.1.2021 v Prevence 2

Tyto nápoje mají blahodárný vliv na kostní tkanivo, klouby a šlachy. Proto se s cílem předcházení chorobám pohybového aparátu, doporučuje každé jaro převentivní pití čajů z větviček. K tomu se velmi dobře hodí zejména vetvičky z hrušky. Velmi dobře pomáhá při osteochondróze, zánětech kloubů a zad.Čaj z malinových větviček je vynikající lék na nachlazení, má protizánětlivý a antipyretický účinek. Takový malinový čaj je užitečný při artritidě a má také příznivý účinek na cévy.

Vrba má silný antipyretický účinek. Pokud louhujete mladé větvičky s pupeny, vývar bude mít sice nahořklou příchuť, ale pokud se bude pít na začátku nachlazení nebo chřipky, může zastavit rozvoj těchto chorob. Takový vrbový čaj je navíc dobrý při odstraňování toxinů, protože má diaforetický* účinek (* vyvolávající pocení).
A při chřipce zmírňuje bolesti svalů a kloubů, takže bude užitečný i při revmatismu a dně.

Většina aktivních látek se nachází v kůře větviček. A třísloviny obsažené ve větvičkách obsahují antibiotika. Nejefektivnější jsou mladé větvičky, které mají nasazené pupeny a chystají se na růst listů.

Rybíz je dobrý na posílení imunitního systému. Kromě protizánětlivých a analgetických účinků čaj z větviček rybízu blahodárně působí na nadledvinky, stimuluje posílení imunitního systému.

Čaj z větviček černého rybízu obsahuje vitamíny C, niacin, B9, barvicí pigmenty a třísloviny, mikroelementy: mangan, zinek, železo, molybden a další. Díky svému chemickému složení má příznivý účinek na lidský organismus.
Čaj je užitečný při onemocněních horních cest dýchacích, průjmech, chudokrevnosti a nervovém vyčerpání.
Není třeba vařit větvičky rybízu i s listy. 3 – 5 tenkých větviček dlouhých 10 – 15 cm, vařte v 1 l vařící vody 20 – 30 minut. Nápoj se pije teplý. V případě zánětu dýchacích cest nebo chřipky smíchejte větvičky rybízu a malin, abyste dosáhli nejlepší kombinace v boji proti těmto chorobám.


Čaj z třešňových a višňových větviček působí ozdravně na ledviny, má mírné močopudné účinky, přičemž velmi jemně vyplavuje písek z ledvin a potlačuje bolest při močení. Působí dekongestivně, močopudně, mírně svíravě a je vhodný pro lidi trpící chronickou kolitidou, různými otoky a silnou menstruací.
Takový čaj má mírně mandlovou příchuť a krásný červenohnědý odstín.
Třešňový čaj má příznivý, uklidňující účinek na nervový systém a pomáhá posilovat obranné schopnosti těla.

Švestkový čaj chutná jako třešňový čaj, ale má méně výrazné aroma a chuť. Čaj vytvořený z větviček a listů švestky má terapeutický účinek při ateroskleróze, hypertenzi, bolestech hlavy, anémii, zvýšené nervozitě, poruchách paměti a gastroenterokolitídě.
Pro přípravu čaje musíte sebrat 5-10 větviček dlouhých asi 15 – 20 cm a zalít 1 litrem vroucí vody. Vaříme 20 minut ve vodní lázni a necháme louhovat 6 – 8 hodin. Přeceďte a použijte jako čaj.
Neměli byste to se švestkovým čajem přehánět. Je vhodné ho vypít ne více než 100 – 150 ml 2 krát denně, ne více než 2 – 3 krát týdně.

Mladé větvičky šípku jsou také dobré na vaření čaje. Léčivé vlastnosti šípku jsou mnohým známé. Šípek se již dlouho používá při chorobách trávicího systému, močového systému, dýchacího systému a poruchách krvetvorby.
Šípkový čaj je všeobecné tonikum a používá se k prevenci nachlazení, na zotavení se po prodělané nemoci, na neurastenii, na posílení slabých cév, proti kurdějím, anémii, a plicní tuberkulóze.
Před přípravou čaje je třeba větvičky šípku, podobně jako větvičky jiných stromů, dobře umýt a potom zalít studenou vodou, uvést do varu a povařit 5 minut. Nalijte vývar do termosky a nechte působit 24 hodin.
Příprava větviček je jednoduchá. Pomocí nože, nebo odstřižením, odřízněte vrcholy stonků, důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou, nemusíte odstraňovat kůru a pupeny. Drtivá většina biologicky aktivních látek je v kůře a mladé pupeny jsou v této době před jarem nejužitečnější, protože se naplňují výživnými látkami.

přeložila © www.aluska.org 2021 | ze Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-01-31 17:43:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tohle je super. ukládám, musím některé zkusit! miluju čaje. mám jich plnou kuchyňskou linku a výklenek v okně za ním :DDD mohla bych je sbírat.

Ikona diskutujiciho Petra N. 2021-02-10 21:03:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen bych jemně upozornila, že tyto „čaje“ se z pochopitelných důvodů pijí spíše výjimečně ve specifickém období. Když venku v předjaří ještě nic neroste a sušené bylinky už došly (nebo zplesnivěly). Ve chvíli, kdy vyraší z větviček už pupeny a rozvinou se, tak to i výrazně ztrácí účinek. U vrby bych byla opatrná, ona sice obsahuje salicyláty, takže snižuje horečku, ale … jsou tam vedlejší účinky v podobě zvýšené krvácivosti. Tím nemyslím například krvácení z nosu, které je vidět navenek, ale především vnitřní krvácení v podobě narušení funkce například jemných cév ledvinových glomerulů, nebo v mozku, plicích, či ve střevech. Takže je tam riziko, které spočívá především v tom, že „lék“ původně bereme proto, že je nám blbě. A ve chvíli, kdy začnem krvácet a je nám blbě vlastně už z té vrby, protože máme vnitřní krvácení (které nevidíme)…. tak si můžem myslet, že to bylo málo ještě a dáme si další vrbu, že aby se nám konečně ulevilo od prvotního problému…… a problém prohloubíme. V tom je vrba záludná, tak bacha. Způsobuje malátnost.
Hlavním důvodem proč větvičky nasycené mízou jen výjimečně a v nouzi, je samozřejmě to, že máme ohledy a úctu k rostlině. A v tomto případě je třeba speciálně dbát nato, raději 2x rozmyslet zda to opravdu potřebuji. Nepřekročit určitou hranici. Ne přírodě „brát příliš“. Poděkovat. To tady doufám psát netřeba.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek