Čas je jenom jeden!

11.4.2013 v Poselství 31

Tak nevím, jestli na mě pomaličku neleze taková ta ,,věc“… Jak se jí říká? Nechuť se pořád dokola něčemu přizpůsobovat? – Většinou to mají starší ročníky.

Každý rok stále hůř a hůř snáším přesuny časů. Z letního na zimní je to dobré, stačí mi jediný den a jsem přepnutá. Ale ze zimního na letní mě to už fakt bolí.

Když jsem byla školáček, bylo to velice nepříjemné, nebyla jsem schopná normálním způsobem vstát o hodinu dřív, tak jsem se vždy silou vůle ,,vyvalila“ na podlahu a probral mě až chlad. Dokud jsem byla pod teplou přikrývkou, nedokázala jsem vylézt sama… Otrocký systém… nikomu to nezávidím, ať už musí vstávat do školy, nebo do práce. Chovám tichý obdiv k lidem, kteří to dělají celý život, protože nedostali jinou možnost.

Minulý rok mě to bolelo hodně, ale během jednoho týdne jsem se jakš takš přecvakla, silou vůle jsem si posunula dobu usínání či vstávání, a nějak to nakonec šlo. Letos mě však chytlo cosi jako absolutní nechuť se přizpůsobovat. A jelikož se mi tak hrozně moc nechce, podle toho to i vypadá.

Ne všechny země světa mají posuny časů, někteří z těch co tuhle zhovadilost vymysleli, asi tuší, že je to pro člověka nepřirozené a nezdravé, tak to nezavedli… Je to v rozporu s lidskými hodinami, které má každý zabudované ve svém těle. Naše tělo nebude mít šest hodin ráno, protože to někdo řekl. Bude mít šest hodin ráno, až opravdu šest bude. A ne jinak, ne naopak.

Moje hodiny teď řekly, že na nějaký posun času hážou zdálky papučí. – Jak už je to vlastně dlouho, co se posunoval čas? Odhadem necelé dva týdny? – Já pořád jedu na ten původní. 🙂


Za zimního času jsem chodila spát o půl jedenácté (v deset už se mi nechce, jak to bývalo), zhýrale si spinkám klidně do devíti, když jsem unavená… Když ne, tak do osmi.

Můžu si to dovolit. Čas je konečně jednou pro vždy podřízen mně a ne já jemu. Všechno je, až když si řeknu, že to bude. Tak, a ne jinak. Klidně si můžu spát dva dny v kuse a svět se nezboří.

Teď chodím psát o půl dvanácté, ráno vylezu z postele i v deset. Obědvám v jednu… A pořád si to odečítám. Vidím ,,správně“ nastavené hodiny a říkám si: ,,CO?!? – Jo aha vlastně, to je ten jejich pseudočas.“

Původně jsem se rozhodla, že nechám tělo jak je, nebudu ho do ničeho tlačit, nebudu mu ubírat na zdraví, nechám ho. Ať si přejde v klidu samo, pomaleji, ať si převykne… Do školy nechodím, pevnou pracovní dobu nemám, nikdo mi nepřikazuje co kdy dělat… Už to ale trvá celkem dlouho, tělo nic a já si říkám: ,,Stojí mi to vůbec za to, snažit se předělat na pseudočas?“

Co bych z toho měla?

Ptám se sama sebe, jestli to nedělám systému tak trochu na truc. Jestli se podvědomě nemstím systému, který mě tolik let trápil s těmi svými blbými přesuny, když jsem chodila do školy a čas byl nade mnou, rozkazoval mi co a kdy mám dělat. Nebylo odvolání, všechno jelo na minuty.

Myslím si, že na každém člověku to zanechá stopu, i když si to nemusí uvědomovat, nebo připouštět. Já, jako aktuálně Člověk svobodný obecný, jsem to teď v sobě asi našla. Já tu stopu mám a asi je to nějaká moje podvědomá satisfakce za všechna ta rána, kdy mě jako dítě nenechal dospat letní pseudočas.

Je to pomsta času? – Je to na truc?

… Nakonec mi ta představa dělá dobře, že nemusím poslouchat čas. Děti nemám, muže nemám, tak k čemu? Já se nemám ani kvůli KOMU přizpůsobovat.

A je to zajímavá myšlenka: Proč by se člověk měl přizpůsobovat, když nemusí, nechce a nemá proč?

Letos tedy asi prožiju celé léto na svoje biologické hodiny a nebudu si dělat násilí. Ať už to dělám na truc, nebo mi to prostě jenom nejde předělat. Třeba na podzim zjistím, že už žiju na letní čas, pak bude zase přechod na zimní a mám dočasně klid… Basta fidli.

Mimochodem otázka pro odborníka: Je to Punk? … Já asi nikdy nedělala něco, co by bylo dost Punk, ale co tohle?

Kam dál:

Otevřít rubriku: ,,Zamyšlení“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Arvari 2013-04-11 16:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Abych řekla pravdu, mně změna času nedělala potíže snad nikdy. Při změně na letní čas třeba vstanu ještě podle času původního, následující dny už podle novýho. Ten první den jsem možná trochu utahaná, pak už nemám problém. Nějak to na mě neúčinkuje…

Ikona diskutujiciho Awia 2013-04-11 16:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Změna času mi vadí. Hodně. Stejně jako raní vstávání a vůbec jako spousta jiných věcí, protože moje hodiny jsou nastavené všelijak jenom ne tak, aby zapadaly do systému. Vstávat v 6?! To mám ještě půlnoc. Nejdřív v devět. Ale mnohem přirozenější je pro mě vstávat kolem jedenácté. Ideální čas. 🙂 Ano, jsem sova. A jako sova chodím spát kolem čtvrté ráno. Tedy, když si to můžu dovolit, což se během školního roku často nestává. Po většinu roku jsem tedy nucena pracovat v pro mě nepřirozeném režimu. A změny času mi v tom dělají ještě větší bordel… Takže asi tak. :D

Ikona diskutujiciho Lana Lasthovicka 2013-04-11 16:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna letos jsem si právě také řekla, že už toho mám dost. Bohužel v týdnu se kvůli škole a tomu, že tak jedou všichni ostatní podřizovat musím, ale alespoň o víkendu ignoruji v rámci možností čas úplně :).

Ikona diskutujiciho Václav 2013-04-11 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

čas je vzdálenost mezi jednotlivými vlnami myšlenek a emocí. existuje pouze v hlavě. kdo je v přítomnosti, žádnému času nepodléhá. pokud je naše pozornost v zajetí těchto myšlenek, ztrácí pozornost schopnost se rozšiřovat, není svobodná a proto nás změna času tak ovlivnuje a omezuje. proto klid mysli pozornost zjemnuje a rozšiřuje, stává se více vědomou a neztrácí svoji energii. pomsta času je tedy pomsta našich myšlenek, nikoho jiného.

Ikona diskutujiciho Lucka 2013-04-11 17:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, to je jasná známka punku!! :D

Ikona diskutujiciho septik 2013-04-11 17:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodiny posouvala vždycky naruby

Ikona diskutujiciho Martí 2013-04-11 17:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ZNÁMKA PUNKU :D

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-11 17:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Rtěnku si nanášela rovnou na zuby… myslela že je to známka punku…. Smála se jenom smutným věcem… myslela že je to, ZNÁMKA PUNKU.

Ikona diskutujiciho essentiallove 2013-04-11 18:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue:)) tento clanek se mi moc libi, obsah se mnou souzni…akorat ja jsem si to vlastne ani tak neuvedomovala…zmeny casu mi vadi,nechapu proc bychom to meli delat,ale tise jsem se zatim vzdy podridila…chodim do skoly,takze bohuzel "musim"…ale az ted jsem si uvedomila,ze jsem posledni dobou takova trochu mimo a ze moje telo je jakoby zmatene…mam hlad a chute v neobvykly doby…chce se mi spat treba ve 3 odpoledne a v noci ne…ze se proste tim nahlym a rychlym zmenenim rezimu neco rozhazelo…samozrejme vim,ze je to i jinyma vecma,co se ted deji v mem zivote…ale toto tomu pridalo:)) vypada to,ze az prestanu chodit do skoly,tak se bud prestehuju nekam,kde zmeny casu nemaji a nebo to budu taky ignorovat(pod podminkou,ze budu mit praci,ktera mi to dovoli:D)..jinak preju krasnej jarni den:*

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-04-11 19:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ách, vidím, že nejsem jediná koho pohltila známka punku :D S kamarádkou to zpíváme ve škole pořád :DD

Ikona diskutujiciho Jirka87 2013-04-11 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak zrovna na tohle téma jsem se tě chtěl zeptat do dotazníku, ale pak jsem to zavrhnul, protože jsem si myslel, že se tě to netýká.

Ikona diskutujiciho Petra 2013-04-11 19:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Plně s Tebou souhlasím…mě změna času nabourová život….už celou dobu,co to mění….a měnit asi stále budou ….♥☼

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-04-11 20:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co já? Mně jsou třeba jakékoliv posuny téměř volné. Já potřebuju, aby den měl 36 hodin a ne 24. Já potřebuju 16 hodin spát a 17 až 20 hodin být vzhůru. Dny na Zemi jsou příliž krátké celkově. Nebo já jsem zdegenerovaný člověk?

Ikona diskutujiciho reflections 2013-04-11 20:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja si myslím, že pokiaľ človek nemá pevnú pracovnú dobu a podobne, nemusí mať hodiny vôbec. Keby som nemusela chodiť do školy, hodiny by som nemala. Orientovala by som sa podľa svetla a podľa pocitov. Spať by som šla, keď by som bola unavená, a budík si nastavila na dobu spánku, nie na čas, o koľkej sa zobudím.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-04-11 20:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hymnu zpíval slova neuměl, myslel si že je to známka punku!!! To sedí.

Ikona diskutujiciho Firzen 2013-04-11 23:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě je ale nešikovně nastavený i běžný čas. Denní doba není po celý rok stejně dlouhá, a my přitom pracujeme stále stejně dlouho. Paradoxem je, že odpočíváme zejména v létě, kdy je doba slunečního svitu nejdelší…

Ikona diskutujiciho Jura 2013-04-12 02:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

viz Anglicky "Daylight Saving Time" je asi nejpřesnější popis toho, co to ve skutečnosti je. Zajímavé je sledovat, kdy byl zaveden. Poprvé "za protektorátu" a pak "za Husáka" (v době normalizace). Moje osobní hypotéza je, že slouží pracovitým lidičkám, kteří hlavně chtějí jít brzy do práce, aby mohli, zase co nejdřív, jít se vrtat, ve své milované zahrádce, chatičce… každý si doplní volnočasové aktivity, ke kterým je potřeba denní světlo… Když jsem tuto svoji hypotézu napsal, "názorovým náckům" :-) u d'fens-e, do diskuse, sesypali se tam na mě, jako roj vos  :-)   …přitom ta korelace s režimy, které bytostně potřebují uchlácholit právě ty lidičky, co se jim dá prostor pro jejich "radost" a oni pak do ničeho nerejpou, je docela zjevná. Jinak je totiž užitečnot, tohoto "vynálezu", podle mě, spíš diskutabilní. Pamatuji si, že když jsem byl malý a zavedlo se to, tak jednou jeli moje babička a dědeček do Švýcarska, kde letní čas nezavedli. Mezinárodní rychlík, prostě dostal červenou a stál hodinu na hranicích Rakouska se Švýcarskem, než mohl pokračovat. Ze Švýcarska, naopak vlaky vyjížděly, s hodinovým zpožděním  :-)  …a to po několik měsíců  :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-12 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Abys mohla pracovat svobodně, musíš zaměstnávat sama sebe. Čili ne že seženeš práci, ale sama si ji vytvoříš.

Ikona diskutujiciho Helča 2013-04-12 10:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]:Ano přesně jako si ji vytvořila ty….

Ikona diskutujiciho Danieli 2013-04-12 12:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady je hezký článek na stejné téma :-)

Ikona diskutujiciho martina 2013-04-12 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máme postižené dítě a jakmile se přetáčí čas jakýmkoliv směrem- katastrofa.

Ikona diskutujiciho Lúmenn 2013-04-12 15:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já mám strašně nepravidelný režim, jsou dny, kdy chodím spát v 11 a vstávám v 7, v 8 a pak i dny, kdy jdu spát třeba v 5 ráno a vstávám ve tři odpoledne, je to hrozně různorodé. Takže mě změna času nijak nezasáhla, protože stejně nemám režim pravidelný a změny jsem si de facto nijak nevšimla. Kdyby mi to ale nezměnil počítač, asi bych jela ještě pár dní na starý čas, než bych někam přišla pozdě (nebo dřív, já nevím, ani nevím, kam se to posouvalo:)). Na druhou stranu je fajn, že je večer déle světlo, to mi vyhovuje, takže pro mě za mě, ať si klidně čas mění:)

Ikona diskutujiciho Liliana von der Heide 2013-04-12 16:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych mohla spát pořád, Bez ohledu na čas, či můj stav. Asi jsem to pochytila od mých koček. Ale vstávání… to mi zase dělá problémy snad v každou denní dobu. Po probuzení vždycky tak "fantazíruju" a když se do toho zaberu, to potom opravdu není jednoduché vylézt z postele.

Ikona diskutujiciho Akelien 2013-04-12 17:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co děti, které mají ve škole první hodinu už v sedm? Kolikrát musí vstávat už o půl šesté, protože do školy jezdí autobusem. Nesmí si dovolit přijít pozdě. Takže podle starého času vstávají vlastně už v půl páté. To mi přijde dost nepřirozené a zdravé to taky není…

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-04-13 19:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

I když mi přesun času problém nikdy moc nedělal, ale tenhle rok jsem si nemohl skoro týden zvyknout, pořád jsem jel podle zimního a to vstávání v 5 ráno… mazec. Pro člověka je lepší a přirozenější zimní čas. I v Rusku už mají zavedený jen zimní.

Ikona diskutujiciho Lúthien 2013-04-14 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale lidi říkali… že punk je jinde :D

Ikona diskutujiciho MiroslavSvobodnyObecny 2013-04-14 15:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,

Ikona diskutujiciho Valec 2013-04-15 09:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono byla nějaká změna času? Já jsem spal v zimě 7 hodin 23 – 06, teď spím také 7 hodin 23 – 06. Asi si to nevšímam. Možná proto, že při cestování musím také reagovat na změnu času. Asi to máme v hlavě. Kdo s tím chce mít problém, tak ho má, kdo to jako problém necítí tak s tím problém nemá. Pěkný jarní den všem.

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-04-15 17:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám životosprávu tak nevyzpytatelnou, že změna času je to nejmensí. Chodím spát, když jsem unavená, probudím se, když se probudím. Někdy spím 12 hodin, někdy 4, někdy si zdřímnu odpoledne, někdy jedu 48 hodin v kuse. Daří se mi tak být aktivnější než s pevně nastaveným režimem – každý den je něčím jiný, jinak náročný.

Ikona diskutujiciho M@rty 2013-04-16 00:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

JJ ÚPLNÁ PUNKERKA ;-)

Ikona diskutujiciho mk 2013-04-17 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

o punk by se jednalo, pokud bys určitým způsobem jednala úmyslně i s vědomím, že tím podstatně utrpí kvalita tvého života a bylo ti to úplně jedno, takové situace bys dokonce vyhledávala. v podstatě se to blíží exhibicionistickému nihilismu, dá-li se to tak říci.. vzor punku je např. tyler durden 😉 hezký večer všem

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek