Čerstvé, ale v kontajneri: Plytvanie potravinami

16.5.2013 v Zajímavosti 7

Bylo by dobré se podívat na následující dokument. Málokdo si uvědomuje, kolik jídla se denně vyhodí bezdůvodně. Že je lidstvo rozežrané a se vším nehorázně plýtvá, je všeobecně známý fakt. Ovšem tohle už je za hranicemi bláznovství.

Supermarkety nevyhazují pouze prošlé jídlo z regálů, ale to, které ještě není prošlé a je určeno ke spotřebě ještě 5-6 dnů, nebo i dva týdny

Místo aby se vyrábělo méně, aby lidé stihli vše včas vykoupit, raději se všechny nadbytky vyhazují do kontejnerů. Nikdo si neuvědomuje, jak naše planeta platí za naši potřebu mít všechny regály krásně plné, všechno načančané a pestré.

Existují lidé, kteří – ne z chudoby, ale z vlastního přesvědčení – prohrabávají kontejnery s kilogramy potravin, které jsou naprosto v pořádku. – Proč ne? K čemu kupovat něco, co mohu z kontejneru vylovit naprosto nepoškozené?

Čerstvé, ale v kontajneri: Plytvanie potravinami

http://www.youtube.com/watch?v=XM4cznYYmDg


Co nevypadá podle předpisů, to se vyhodí, ještě než se to vůbec může dostat ke koupi. Čemu se blíží datum expirace, to se vyhodí… Kolik lidí navíc by se dalo z těchto všech vyhozených potravin uživit?

Jste i vy lidé, kteří špatně snášejí, když sledují, že někdo něco zbytečně vyhodí? Snažíte se využívat všechny zbytky, jak nejlépe to jde? – Představte si, že to co koupíte, se protřídí, mezitím se klidně půlka jídla vyhodí a když to nekoupíte dostatečně zavčas, zase se to vyhodí… Příšerné.


Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Oblíbená videa“ – Zde

Máte dotaz? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Annie7 2013-05-16 07:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V rámci jednoho programu na naší škole jsem si povídala jedním klukem (na besedě), co žije ve squatu. Povídal, že přesně z těhle kontejnerů oni s tou partou prakticky žijou.. A maj se výborně. Ono na tom něco vážně bude

Ikona diskutujiciho zbavit-se-hranic 2013-05-16 08:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dokument jsem viděla už mnohokrát.. Je to smutné, ale také to není bohužel překvapivé…

Ikona diskutujiciho zbavit-se-hranic 2013-05-16 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Zay 2013-05-16 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás se všechno spotřebovává do poslední kostičky:) Buď se to dá slepicím, prasátkům, na kompost…:) A vyhazování potravin nechápu, kdyby to radši poslali těm co to potřebují, nebo to dali do regálů veřejně k dispozici, nic je to nestojí..:-/

Ikona diskutujiciho Naso 2013-05-16 11:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No co říct "TO JE HNUS VELEBNOSTI JDU BLEJT!". Když nad tím zauvažuju, být kontejnerovým potapěčem, může být docela fajn. Člobrda ušetří prachy, který se dají použít na něco jiného. A co se týče posílání potravin hladovějícím, je to kravina lidi zauvažujte nad tím, jaký by to mělo efekt. Efekt = 0. Pro velkobyznys jako jsou potravní řetězce je daleko levnější tyto potraviny zlikvidovat, než je někam posílat. Viz pomeranče z dokumentu. Když by ty pomeranče dorazili do kamerunu ke spotřebiteli, už by tekly. Kde jsou náklady na přepravu, distribuci, poplatky apod. Jestli tady člověk koupí pomeranče za 25kč, v nákupu velkoobchod to má za 10kč. Tak s dopravou a tím vším by ty potraviny v kamerunu stály jednou tolik co u nás. A takový to že by to nebylo za peníze apod. Vždycky se najde někdo kdo na tom zrejžuje co se dá. A v takovém případě by stejně místní obyvatelé neměli možnost si pořídit potraviny v daleko horší kvalitě. Takže efekt = 0. Řešení bych viděl v malodistribuci, která už zde v ČR funguje např zlevněnka. Malodběratel z velkoobchodního řetězce skoupí přebytky a prodá je pod svým jménem.

Ikona diskutujiciho Moonscream 2013-05-16 17:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No ještě horší snad je, že supermarkety často k těm kontejnerům bezdomovce/freegany nepustěj! Buď tam maj ochranku, nebo to napouštěj takovou rourou do zavřenýho kontejneru. Kdyby to aspoň bylo snadné, jíst jídlo z popelnic… (A jestli se o tom mluví v tom dokumentu tak se omlouvám, momentálně nemám čas na to kouknout)

Ikona diskutujiciho myší královna 2013-05-16 23:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud mám mluvit za zkušenost z T., tak se zboží s prošlým datem dávalo do slev a to se většinou vyprodalo. Stejně tak se dávají slevy na něco, co se neprodává, je toho na skladě moc a může se to zkazit.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek