Červený stan

20.4.2015 v Doporučení 14

Dostala jsem mailem tip na zajímavý televizní film s názvem Červený stan. Film je k dispozici v dobré kvalitě online na internetu s českými titulky a originálním zvukem. Na csfd.cz jsem jeho popis vůbec nenašla… Jakoby svět tento film skoro neznal. A to je škoda, protože opravdu stojí za to. Je velice moudrý a krásný.

Film Červený stan je natočený podle knihy od Anity Diamant.

(popis knihy) ,,Biblický příběh ze Starého zákona zpracovaný do románové podoby vypráví o životě Díny, dcery Jákobovy.
Červený stan byl pro starozákonní ženy životně důležitým místem. V něm se rodily děti, ženy se do něj uchylovaly v době nemoci i pocitu nebezpečí. Hlavní hrdinkou příběhu je Dína, dcera Jákobova. O dívku se kromě matky Ley starají také tři tety a každá z nich dá Díně do života jinou cennou radu a zkušenost. Na svět biblických žen i mužů se díváme především jejíma očima, ona nám vypráví i svůj vlastní pohnutý osud.“ (zdroj)


(popis filmu) ,,Dvoudílný televizní film natočený podle stejnojmenného bestselleru Anity Diamantové, který vyšel i česky. Film se věnuje nepříliš známé biblické postavě Díny, dcery Jákoba a Ley. Název knihy odkazuje na červený stan, který byl pro starozákonní ženy útočištěm respektovaným i drsným světem mužů. Toto soukromí chránilo ženy při porodu, v lunárních cyklech, v nemoci, při odpočinku. Předávaly se zde zkušenosti, vyprávěly příběhy, učilo umění léčit i žít v souladu s přírodou. Ve stanu se také během nastupujícího mužského kultu Jahveho potají uctívala pradávná Bohyně Plodnosti a Krásy.“ (zdroj)

Tento film je pro mě velmi výjimečný. Přestože vypráví biblický příběh, není to žádná náboženská slátanina a není ani krvavý, jako klasické příběhy v Bibli. Jde úplně proti proudu. V celém filmu je opravdu násilná asi jen jedna pasáž, jinak je celý především o lásce, mezilidských vztazích a moudrosti žen, kterou si navzájem předávají. Z této moudrosti plyne i jejich obrovská mentální síla…. Opravdu jsem nevycházela při sledování z údivu.

Ukázka z filmu (anglicky):

The Red Tent

https://www.youtube.com/watch?v=noDMLsjMfXE

Přestože jsou biblické příběhy jinak strašně násilné a brutální, tento film je velice citlivý a dojemný. Co se mi moc líbilo, že ve filmu nejsou z hlavních mužských postav žádní šmejdi nebo násilníci, ale vystupují tady sympatičtí a dobří muži, vesměs krasavci. Kterým ať se děje cokoliv, vždy je u nich patrné dobré jádro a úmysl. Čili film nevypráví o tom jak to dřív měly ženy těžké, jak na ně byli muži zlí, jak je utlačovali a prodávali za kozy a velbloudy. Naopak vypráví o silných a milujících mužích, kteří umí odpouštět a chránit. Samozřejmě jsou zde i záporné postavy (jak mužské tak i ženské), ale ve filmu jsou poměrně málo a když do něčeho zasáhnou, je to krátké (ale s velkými následky).

Oba díly si můžete pustit: 1. část / 2. část

Doporučuji hlavně ženám, určitě oceníte kouzlo tohoto filmu, krásné scény a moudrost žen, které zde vystupují.

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho ani 2015-04-20 06:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho FL 2015-04-20 07:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zde je popis filmu na csfd. http://www.csfd.cz/film/396432-red-tent-the/

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-20 16:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: No hurá, konečně ten film přidali 🙂

Ikona diskutujiciho Ayeri 2015-04-20 19:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajímavý pohled na biblické příběhy, vůbec jsem netušila, že existuje i takové ztvárnění a docela mě to zaujalo 🙂

Ikona diskutujiciho Auri 2015-04-20 20:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeste bych k te recenzi dopsala "nachystejte si dve krabice kapesnicku". :-P

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2015-04-20 21:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díval jsem se na ten film dneska. Celkem zajimavý film. Mě z toho filmu příjde takové ponaučení, že člověk nemá být až moc přizpůsobivý a moc tolerantní, jinak se mu to vymstí. Třeba jako ten egypský princ, který se nechal kvůli požadavku Jákoba obřezat aby si mohl vzít tu Dínu. Pak byl kvůli tomu obřezaní v horečkách a nemohl se ani bránit. Prostě člověk si musí stát za svým, zvlášť když je král. Můj názor.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-20 21:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: No jo, problém ale je že král byl tady dobrý člověk, který chtěl uctít rodinu své ženy, všem vyhovět aby byli spokojení a moc Dínu miloval, tak to překousl. Nepočítal s nějakýma dvouma debilama, co se půjdou v noci mstít. Holt každý přemýšlíme někde trochu jinde a bohužel dobří lidé na debily doplácejí. Tak tomu bylo kdysi a je tomu tak dodneška. Však já bych mohla vyprávět taky, jak jsem doplácela pořád na nějaké šmejdy. Naštěstí se dneska už nepodřezává, dneska se spíš nosí domácí násilí, šikana a psychický teror. To si nevybereš. Jedno máš hned za sebou, druhým trpíš klidně až do smrti… Co je lepší?

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2015-04-20 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano. Máš pravdu, že dneska se lidé moc nezměnili, akorát jsou jiné metody. Stačí se podívat na ty Islámisty, jak podřezávají krky a upalují lidi. Nebo tá genocida, která je teď na Ukrajině, kterou způsobili ukrajinští nacionalisté. Takoví lidé nejsou v životě šťastní a po smrti budou ještě nešťastnější. Jejich vizitka na tomto světě je smrt, zkáza a utrpení, které způsobily jiným lidem. Z mého pohledu je jejich život hodně ubohý. Stokrát lepší nějaký opilec, který zapíjí život někde v hospodě a nic nedělá (ani dobro ani zlo).

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-04-21 14:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mne také působí biblické příběhy temně.Párkrát jsem  se už snažila biblí "prokousat"(abych jako byla vzdělanější),ale je to pro mne velmi náročná a unavující kniha.Většinou u ní usnu.Pamatuji když mi bylo 14let a četla jsem život Ježíše,tak jsem zase pro změnu celou noc nespala jak mi bylo vyloženě špatně(z toho utrpení).Dnes se snažím této tématice (biblických příběhů)spíše vyhýbat,moje děti to odmítají sami od sebe už od mala…Ale tato nabídka mě zaujala natolik,že ji zřejmě v nejbližší době shlédnu,díky za typ.Mám ráda filmy,které jsou skutečným přínosem.Celkově si myslím,že pokud by se více filmové umění využívalo správným směrem,lidstvo by to obohatilo a rychleji posunulo vpřed.Stačí si uvědomit to množství promarněného času u "prázdných" seriálů a telenovel….ůplná vymývárna mozků.

Ikona diskutujiciho Mišpule 2015-04-21 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji za recenzi, bez tebe bych se o něm asi nedozvěděla. Je to opravdu krásný film. Dojemný a hluboký, ještě dlouho o něm budu přemýšlet:-)

Ikona diskutujiciho ella 2015-04-22 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prvni co mne napadlo, hned na zacatku toho filmu je,ze zeny jsou asi fakt z Venuse,i kdyz jsem tu knihu necetla,ale vychazela jsem z toho,ze tam ty zeny mluvi o bozstvu nasich matek a prababicek o bozstvu jmenem Imana,mam dojem,ze je to nejaka sumerska bohyne(nebo snad babylonska)?Ale,co mi uslo v tom filmu z jakeho naroda pochazel ten princ,jeho matka byla starogyptanka ale otec,to prave nevim-koho si to vlastne vzala ta Dinah?

Ikona diskutujiciho Fred 2015-04-23 10:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Princ Šalem je syn krále Chámora (1.díl v čase 1:01:03). Chámor je vládce národa Chívejců, kteří obývali městský stát Šekem.

Ikona diskutujiciho Ella 2015-04-24 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Frede diky moc za vysvetleni

Ikona diskutujiciho Fred 2015-04-24 21:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Rádo se stalo:)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek