Česká škola utlačuje dětské mozky, tvrdí neurolog

27.9.2013 v Zajímavosti 22

Česká škola utlačuje dětské mozky, tvrdí neurolog

V pondělí 2. září usedly tisíce školáků opět do lavic, většina z nich se těší na kamarády, ale méně už na učení, které je čeká. Aby ne. Ze zdravotního hlediska jsou pro děti mnohem zdravější prázdniny než biflování ve škole, které vytváří jen negativní postoje. Alespoň to tvrdí náš přední neurolog MUDr. Martin Jan Stránský, který usiluje o změnu v přístupu k učení a výchově jako takové.

„Děti by se ve škole měly hlavně učit jak řešit problémy a jak přemýšlet. A v tom je český školský systém špatný. Děti musí znát nazpaměť fakta, která mohou najít za minutu na internetu anebo v knize, ale neučí se přemýšlet,“ upozorňuje MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog a přednosta Polikliniky Na Národní v Praze.

„Žák ve škole dostane špatnou známku za to, že neví, kdy přesně se narodil a zemřel Karel IV., žádný učitel se ho však nezeptá na to, co pro něj Karel IV. znamená a nediskutuje s ním o smyslu českých dějin pro dnešní moderní dobu,“ dodává neurolog.

Ale právě takovéto otázky rozvíjejí myšlení, a tím i samotné funkce mozku.


Důležité podněty pro přemýšlení

Základní funkce lidského mozku se vyvíjejí do sedmi let věku. Zhruba v této době máme postaveny hlavní trasy – lze je přirovnat k dálnicím, s jejichž pomocí se lze dostat na nejdůležitější místa v zemi. Kolik dalších okresních a lokálních silnic, které na sebe různě navazují a protínají se, bude v průběhu příštích desítek let vytvořeno, záleží na tom, jak moc podnětů získává mozek pro přemýšlení.

„Pokud se tedy děti ve škole musí biflovat data a fakta, nebo si například potřebujeme zapamatovat telefonní číslo, je to prosté. Informace se uloží na pomyslnou „poličku“ a čekají na své využití. Když je ale příliš často nepotřebujeme, po nějaké době zapomeneme, kam jsme je vlastně dali a pravděpodobně je již nenajdeme,“ vysvětluje neurolog.

Přemýšlení ale spustí celý složitý proces, při němž musí spolupracovat různé části mozku. A přesně tak by měla vzdělávat škola naše děti.

„Čím větší část mozku je funkční a čím je mozek více integrovaný, tím lépe se dokážeme vypořádat se stresy, máme více zájmů a jsme produktivnější do vyššího věku. S minimální nadsázkou můžeme tvrdit, že způsob výuky v českých školách přispívá k omezení základního vývoje mozku,“ konstatuje MUDr. Stránský.

Řada věcí, na kterých si učitelé zakládají, jsou zbytečnosti

Ne všechny dovednosti, na kterých si čeští učitelé zakládají, jsou v životě k něčemu. Například krasopis, na který se tolik pohlíží už v první třídě či správně odříkaná vyjmenovaná slova ve třídě třetí.

„Pro život nic takového nebudou potřebovat. Kdo z nás dospělých vůbec píše krásným pravopisem? Rodiče by neměli trestat potomky za to, že něco nevědí, ale spíše je nutit k tomu, aby byly tak dobré, jak samy dokážou. A pokud škola selhává v tom, že by děti měla vést k tomu, aby se samy v rámci výuky zdokonalovaly, pak bychom alespoň doma měli místo trestů děti motivovat ke snaze o věcech přemýšlet,“ radí neurolog.

Nutit děti znát fakta, aniž by v podstatě chápaly, proč je musí znát, je zbytečné. Mnohem efektivnější je podporovat jejich zvídavost otázkami namísto úkolů a dávat věci do otevřených souvislostí, které stimulují nutnost docházet k rozhodnutím na základě logických souvislostí.

Každé dítě je jiné a je k tomu potřeba tak přistupovat

„Měli bychom naše mozky chránit před uměle vytvářeným stresem. Jestliže to platí u dospělých, u dětí je tato potřeba ještě silnější. Každý člověk je jiný. Proto naše potomky nenuťme k tomu, co si myslíme, že je nejlepší,“ radí doktor Stránský.

Stejně je například dobré pohlížet i na načasování domácích úkolů. Zatímco děti, které jsou více fyzicky aktivní – či dokonce hyperaktivní – se potřebují nejprve odreagovat a úkoly nejraději dělají až večer, jiné děti si raději hned splní povinnosti a večery tráví po svém.

Ať je to jakkoli, systém, který dítěti vyhovuje, by se měl stát jakýmsi řádem. „Děti – a lidi vůbec, potřebují řád. Jestliže vědí, že je například od pěti do šesti čeká pravidelně nějaká povinnost, dokážou si nejen dobře strukturovat čas, ale i své emoce a myšlenky. Navíc si tak odmalička zvykáme na to, že i v dospělosti se mnoho věcí odehrává v rámci nějakého vymezeného řádu,“ uzavírá téma MUDr. Martin Jan Stránský.

zdroj článku: novinky.cz: Česká škola utlačuje dětské mozky, tvrdí neurolog

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zajímavosti“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho petr 2013-09-27 07:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kdyby se děti učili ve škole přemýšlet přestali bychom být ovládání illumináty/reptiliány, naštěstí se matrix rozpadá :-)

Ikona diskutujiciho Nasgol 2013-09-27 08:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyby se radši říkalo, že škola je jen teoretická, někde i s lechčí praxí nalejvárna… 1. fakt

Ikona diskutujiciho Alue 2013-09-27 09:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Lapidárně řečeno: Když nemůžeme od školy nic moc čekat, na co tam vůbec chodit? – A příprava na povolání? – O tom by se dalo hodně diskutovat, protože si tě nakonec stejně musí zaučit sami, ze školy znáš velký prd s mátovým sosem.

Ikona diskutujiciho Morwen 2013-09-27 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Příprava na povolání tak maximálně na středních odborných školách a některých VŠ. Je fakt, že málokterý učitel se snaží v dětech rozvíjet samostatné myšlení a i ti, kteří se o to snaží, mají těžkou pozici v tom, že děti nechtějí přemýšlet. Doučuju děti angličtinu a dokopat je k samostatnému myšlení je fakt nadlidský úkol, protože na to nejsou zvyklé a tedy jakýkoliv pokus tímto směrem samy bojkotují. Dokud tedy nebude samostatné myšlení zavedeno povinně v osnovách, tak to bude těžké furt. Zároveň ale berme na vědomí, že učení bylo obvykle o memorování faktů, od starověku po teď a i toto opovrhované biflování nutí mozek rozšiřovat si paměť a používat ji efektivněji, což taky vůbec není k zahození.

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-09-27 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak říkal Igor Chaun na jedné z jeho přednášek: „Ve škole mě učili mnoho „důležitých“ informací pro život, třeba jakou hustotu má Barium, ale že existují andělé a že s nimi mohu komunikovat, tak to mi neřekli, anebo jsem měl angínu, když jsem to brali.“

Ikona diskutujiciho katrin 2013-09-27 10:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

škola je tu jen od toho, že to připravuje lidi na povolání – tedy ráno vstát, pak trávit 8,5h min někde kde děláš něco na něčí povel, pak spát a druhý den zas.. ve školce děti učí vstávat a být někde jinde než doma (a můžou si tam hrát), ve školním věku už vstávat umí, tak je učí, že jsou někde jinde kde si už nemůžou hrát, ale musí sedět a dávat pozor (a je jedno, jestli to co jim učitel říká je "dobré" a nebo "špatné"). No a postupně se na zš prodlužuje doba strávená ve škole, na střední se už k tomu přidají i nervy z testů a stres a na vš už na sebou máš ten pomyslný "bič" sám. V zaměstnání je pak nedobrovolné vstávání, trávení času jinde a dělání něčeho, co ti druhý nakáže, stres a jako bonus strach ze smrti – když nebudeš dělat to co ti tu společnost nakáže, tak práci mít nebudeš, tedy nebudeš mít peníze a  zemřeš.

Ikona diskutujiciho katrin 2013-09-27 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…takže to, zda bude škola pouhou "nalévárnou" a nebo v ní děti budou "myslet", tento problém nevyřeší.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2013-09-27 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Jo, hezky řečeno. Školství bylo odedávna spojeno s "výchovou" a "vzděláváním", které měly vést k tomu, aby se žák zapojil do společnosti. Aby se tam naučil všechno to, co je pro chod té společnosti zásadní. My máme takovou společnost, jakou máme, s takovými preferencemi, jaké má. Tak holt máme i takovou školu. Tu běžnou. Ale i ty alternativní školy fungují na stejném principu, tj. zformovat žáka do té podoby, kterou považujeme za užitečnou… pro něj, pro nás. Byla bych ráda, kdyby školství vzali do ruky místo ekonomů třeba filozofové a psychologové a kdyby si konečně lidé vyjasnili, jakou společnost opravdu chtějí, jakého člověka opravdu chtějí a vytvořili i takovou školu. No, je to přání podobně idealistické jako byly ty dva články od Alue o jejích představách ideálního světa :-) Ale kdo ví, třeba se jednou dočkáme…

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-09-27 13:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Z části je to pravda… nicméně všichni pořád škola, škola – a co rodina? Ty důležitý věci se má dítě naučit od rodičů a ne z nějáké státní instituce. Schodneme se na tom, že stav ve škole je tristní. Jenže změna se musí udát v prvé řadě doma, ne honit děcka z kroužku do kroužku, ne posadit před telku… To dělá atmosféra a hodnoty společnosti, tohle jsou jen pomyslné vrcholky ledovce.

Ikona diskutujiciho Iv 2013-09-27 14:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na začátku školního roku užitečná debata.. Prázdniny devět až deset měsíců – to teď cituji z představ mých loňských žáků, prý mají na vše počítače a google.. Mnozí vstávají během prázdnin po desáté, jsem pro postupné a nenásilné změny, že k nim postupně nebo velmi rychle dojde, je jasné

Ikona diskutujiciho Eva 2013-09-27 14:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Ale někde se začít musí.

Ikona diskutujiciho katrin 2013-09-27 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kdyby si konečně lidé vyjasnili, jakou společnost opravdu chtějí, jakého člověka opravdu chtějí a vytvořili i takovou školu …mě to připadá zvrácené formovat člověka podle společnosti, školy bych zrušila

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-09-27 19:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je fakt, že to školství potřebuje trochu oživit. Prakticky se vůbec nezměnila taktika už os středověku – tabule, židle, kniha a tlak času.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-09-27 21:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem člověk, který se vzdělává rád. A kdyby byly školy takové, jaké si představuju já, tak bych tam chodila klidně až do šedesáti.

Ikona diskutujiciho Myšák 2013-09-27 21:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Psychologové ne, prosím ti ne…

Ikona diskutujiciho Nasgol 2013-09-28 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jop, to už jsou další věci z toho vyplívající :), že každá firma má uplně jiné požadavky, jiné metody práce atd. atd. atd… Stačí se jen vžít do role zaměstnavatele, majitele firmy

Ikona diskutujiciho aves passeri 2013-09-29 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Společnost, pro kterou bude zásadní to, aby člověk nalezl své poslání, to, čím může světu nejlépe prospět, a tak se mohl naučit a dělat to, co je mu nejbližší a co nejlépe umí… pro kterou bude zásadní právě tahle svoboda… taková společnost může podle mě vytvářet školy, nebo prostě prostředí, které lidem něco takového zprostředkuje. Podle mě tu bude vždycky společnost lidí, která bude vychovávat a formovat své děti k nějakému obrazu… jde o to, k jakému obrazu to je. Pokud je to k obrazu svobodného ohleduplného člověka, který takovou společnost nenaruší, nemám s tím žádný problém. Jen chci takovou společnost vidět, když dnes najít svobodného a zároveň i ohleduplného člověka je téměř nemožné :-) Ono je to fakt taková utopie, jak jsem o ní psala:-)

Ikona diskutujiciho Alča 2013-09-30 16:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My máme ve škole jednu úplně blbou tlustou učitelku a ta nám dává těžké testy a PČ musíme sázet strom a jenom hrabem listí….

Ikona diskutujiciho Alue 2013-10-01 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: :D !!! Palec hore za vtipný koment!

Ikona diskutujiciho Vika 2013-10-05 21:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Moc hezky jsi to napsala, dokonce jsem si to opsala… 🙂

Ikona diskutujiciho Caroline 2015-05-02 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je momentálně můj problém. Už déle cítím, že ve škole mají špatný přístup. Z vlastní zkušenosti vím, jací jsou dneska učitelé(neříkám že všichni) ..přijdou do třídy se špatnou náladou a jak už si Aluško psala o tom jak si lidé mezi sebou kradou energii, tak přesně toto pak učitelé dělají u nás. Jelikož jsme mladší, tak si myslí že si s námi můžou jakkoli manipulovat. Nemám ráda když mi někdo starší říká, že se toho dřív učilo víc a že dnešní generace je naprosto nevychovaná a tupá. Kdyby si tak uvědomovali, že za to z části může dnešní systém. Už od 7 třídy, co k nám přestoupili učitelé z gymplu, sem se v učení zhoršila. 8 třídu beru jako rok kdy se v mém životě nic podstatného neudálo, maximálně jsem se zhoršila ve škole ještě víc a ve finále jsem nedělala ani pořádně to co mě baví. A pak jsem náhodou narazila na tyto stránky. Aluško ani nevíš jak moc ti jsem vděčná! Vše co jsem se tu dověděla je pro mě mnohem víc podstatnější než co jsem se za těch 9 let naučila ve škole a školce. Jsem tak ráda, že tu jsi a pomáháš lidem otevírat oči. Konečně se mi začalo dařit v hudbě, naučila jsem se mít ráda samu sebe, cítím se být víc vyrovnaná.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-02 19:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Díky 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek