Chyby v matrixu: Svět je jiný, než se zdá. Prolínání realit je toho důkazem

17.4.2022 v Matrix 19

S naším světem, tak jak ho známe z běžného života, něco není v pořádku. Sužuje nás řada problémů, s nimiž si neví nikdo rady. Je to proto, že tento svět pravděpodobně není reálný, ale je to iluze, které říkáme Matrix. Co je to matrix? Pro matematiky toto slovo označuje cosi jako matematické schéma, plán popisující nějakou transformaci nebo proces projekce, promítání.
Když si například vezmete lupu, abyste si přečetli hodně malý text, lupa pro vás text opticky zvětší. Tuto projekci je možné matematicky popsat a také napodobit v počítačových programech – pomocí matrix.Když se díváte lupou, už nevidíte text, ale vidíte jeho zprostředkovaný obraz. A když se podíváte na okraje lupy, zjistíte, že jsou rozmazané. To samé platí pro matrix – i v něm se vyskytují chyby, protože do každého promítaného obrazu se zákonitě nějaká chyba vloudit musí a nejde o to, že by projektant nebo výrobce odvedl špatnou práci. Dochází k pokřivení, deformaci. Obraz skutečnosti je vždy nedokonalejší, než originál.

U lupy si to všichni uvědomujeme. Chápeme, že se díváme na přenášený obraz, ale v případě matrixu už nám to tak jasné není. Nemáme vedle sebe znalce Morfea, co by nás z něj vytáhnul, abychom se na něj mohli podívat zvenku. Co máme nejvíc před očima, to nevidíme.

„Matrix je všude. Obklopuje nás. Vidíš ho, když se podíváš z okna, když zapneš televizi, cítíš ho cestou do práce, když platíš daně. Je to svět, který máš před očima, abys neviděl pravdu. Jakou pravdu?“

Mezi jednoduchou lupou a matrixem, který nám promítá celý svět, jsou propastné rozdíly. Velký matrix je nesmírně složitý a komplexní. Obraz z lupy je statický, ale matrix naší reality je velmi dynamický a neustále se mění, pořád se pohybuje.

Ať už je stvořitelem matrixu kdokoli, nelze mu upřít mimořádnou inteligenci. Učinil všemožná opatření, která mají zaručit, že její podstatu neodhalíme. Ale pozor. Změny, které se v matrixu odehrávají, mají důležitou vlastnost. Je to návaznost. Jedna událost navazuje plynule na druhou a řídí se určitou logikou. Existují však výjimky, kdy tato logika přestává platit a v matrixu se vyskytnou chyby.

Pamatujete na scénu, kdy Neo uvidí černou kočku? „Byla to ta samá kočka? … Déja vu je chyba v Matrixu, děje se to, když něco předělávají.“

Právě chyby v matrixu nám umožňují ho odhalit. Těžko říct, jestli chyby vznikají spontánně, nebo jestli je někdo cíleně vytváří, možné je dokonce obojí. Ale jsou nám známy události, které se zkrátka naprosto vymykají jakékoli logice a není jich zrovna málo.

Popíšu vám jednu událost, která se skutečně stala. Byla neděle, venku mrzlo a dva blíže nejmenovaní manželé pozvali své přátele na odpolední kávu. Seděli v jídelně u prostřeného stolu. Do jídelny byly otevřené dveře, odkud bylo vidět na osm metrů dlouhou chodbu. Chodba byla osvětlena malou žárovkou a zeď proti místnosti, ve které byli hosté, neměla žádné dveře.
Najednou vystoupil přímo ze stěny na chodbě neznámý muž. Byl středního věku, dohněda opálený a atletické postavy, ale na svůj věk měl příliš šedivé vlasy. Oblečen byl pouze do šortek a trička, takže vzhledem k roční době působil hodně neobvykle. V jedné ruce držel misku, z níž se snažil lžičkou něco vylovit. Udělal několik kroků po chodbě a potom zmizel na jiném místě téže stěny, z níž předtím vystoupil.
Všichni přítomní neznámého muže viděli a byli tím výjevem natolik konsternovaní, že se několik okamžiků nezmohli na slovo. Ještě dřív, než se kdokoliv stačil vzpamatovat, se muž opět – tentokrát bez misky – vynořil v místě, kde předtím zmizel, a zase ušel chodbou několik kroků. Tentokrát ale krátce nahlédl do jídelny. V tu chvíli jeho obličej ztuhl úlekem. Muž vyděšeně vykřikl, obrátil se a dvěma skoky zmizel v onom místě zdi, odkud se podruhé vynořil.
Později, když se přítomní vzpamatovali ze šoku, začala rozprava o tomto podivném zážitku. Hostitelé přiznali, že muže, který vystoupil ze stěny, znají. Prý se na chodbě několikrát zjevil už v minulosti, nikdy však před cizími lidmi. Z pochopitelných důvodů si to doposud nechávali pro sebe.
A až do tohoto dne si jich muž nikdy nevšiml.

Co si o tom člověk má myslet? Jak najít vysvětlení? Muž nepůsobil jako duch, ani to nebyl zloděj, když prošel přímo zdí. Vypadal jako normální člověk, který je zkrátka u sebe doma a provádí běžnou aktivitu. Překvapení a zděšení bylo navíc oboustranné. Muž rozhodně nebyl nějaké strašidlo, ale sám se lekl, když nečekaně spatřil cizí lidi sedící u stolu a popíjející kávu.
Z perspektivy muže v šortkách byl on, jeho miska atd., součástí jeho reality, zatímco společnost u kávy představovala pro něj jakýsi paranormální úkaz… muž tedy asi procházel chodbou jednoduše proto, že tam bydlel. A těmito paradoxními situacemi se právě odhaluje existence matrixu.
Existuje nějaká obsáhlejší realita, zatímco náš svět je pouze její projekcí, kterou generuje matrix. Jestliže onen muž opravdu existoval, musel žít jinde, v jiném světě, za hranicemi naší reality, mimo matrix. V mezích matrixu se přece nenacházel jeho byt, byla to nemovitost patřící zmíněné rodině.

Představte si naši realitu jako list papíru. Ten list obsahuje všechny věci známé z našeho světa. Je to „realita“, kterou vytvořil matrix. A pak na tento list položte ještě jeden. Ten druhý list může představovat paralelní realitu, další svět, vytvořený nějakým jiným matrixem.
A teď si představte, že na tom spodním listu v určitém místě sedí rodinka a pije s přáteli kávu. Na stejném místě na druhém horním papíru bydlí muž v šortkách. To je jeho místo, tam on bydlí. Jeho svět je za normálních okolností od našeho oddělen, dokonale izolován. Možná se jeho město jinak jmenuje, možná jeho dům vypadá jinak, ale je to jeho dům. Určitě v jeho světě bylo jiné roční období, měl přece šortky.
Oba světy jsou si podobné v tom, že v paralelní realitě žijí lidé, kteří vypadají jako my a podobně se oblékají. Z toho by se dalo vyvodit, že nás pojí společná minulost, která se v nějakém bodě rozdělila.
Žádný z obou světů o existenci toho druhého neví… za normálních okolností. Pokud se nevyskytne chyba v matrixu.

Představte si, že se v horním listu objeví malinká dírka a ta je zrovna nad chodbou té rodiny ze spodního listu, co pije kávu v jídelně. Na horním listu se shodou okolností ale nachází také chodba bytu, kde žije ten muž v šortkách. Ten se prochází, nabírá si lžičkou jogurt z misky a dojde na místo, kde je ta dírka. Neví o ní, vejde do ní a propadne se omylem do spodního matrixu. Nebo se mu do něho prostě otevře výhled.
Nepřekonatelná bariéra mezi oběma světy se najednou stane průchodnou, jenom proto, že v tom horním listu byla dírka – chyba v matrixu.

Ta chyba tam nemusí být pořád. Může se udělat jenom na chvilku a zase se opravit, nebo se otevírá opakovaně v nějakém časovém intervalu. Na světě jsou známá místa, kde k chybám dochází často, nebo opakovaně (př. Bermudský trojúhelník). Tak to bylo i v uvedeném případě, protože muž se objevil ve spodním matrixu několikrát.
Proč si ale předtím nevšiml, že je v jiné dimenzi? Protože paralelní světy nejsou jenom prosté listy papíru. Průchody, které se otevírají, nejsou normální dírky. Někdy se otevřou jenom jedním směrem, jindy oběma, někdy to ani nejsou průchody, ale pouhá okna, kudy se dá vidět.

poslechnout článek také v audioverzi ZDE

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho asdf 2022-04-17 04:28:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo je to jako když se vám na počítači pokazí souborový systém a překříží soubory, takže při otevření jednoho vidíte i kus druhého a naopak. Možná na to matrix po chvíli přijde a soubory opraví… možná je to místo kde k tomu častěji dochází místem kde data leží na již mírně poškozeném matrixovském hardwaru…

Ikona diskutujiciho Marcel 2022-04-17 08:46:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedostávali sa mimo matrix šamani prostredníctvom drog? Určite existujú aj iné techniky (astrálne cestovanie, …)?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-17 09:58:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Toje pouze duševní expedice. Tělo je pořád tady a natáhne si tě zpátky.

Ikona diskutujiciho stenly919 2022-04-17 10:22:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, před lety jsem v jedné fantasy četl, že jisí lidé objevili způsob jak cestovat v čase právě přes tyto okna. Jmenovalo se to brány Anubisovy od tima powerse. Že by to bylo ono ? Jinak ta teorie paraleních cemírů je možná představená ve filmu Jedinečný – že by to bylo ono ? Viděl ho někdo, a co si o otm myslíte ? https://www.csfd.cz/film/25098-jedinecny/prehled/
Obsahy(1)

Představte si, že existujete v různých podobách v paralelních světech. Vaše alter ega prožívají rozmanité osudy a se smrtí každého vesmírného dvojníka se rozdělí jeho síla a energie mezi zbývající. Přechody mezi jednotlivými světy – kvantové tunely známé jako červí díry – hlídají speciální agenti multiversa. Jeden z nich, bývalý agent Yulaw, už zničil v paralelních světech 123 svých alternativních životů. Už zbývá jen poslední dvojče na Zemi, uznávaný veterán losangeleského policejního oddělení Gabe. Jeho život, spokojené manželství i čest se ocitnou v troskách, když Yulaw vnikne do jeho světa, hnaný touhou stát se nejmocnějším, neporazitelným jedinečným. Křehká rovnováha vesmíru je ohrožena, osudová bitva mezi dobrem a zlem vrcholí. (oficiální text distributora)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-17 11:07:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna včera jsem o červích dírách četla. Existuje teorie, že jsou tady všude mikro červí díry, které umožňují přenosy dat na dálku a komunikaci buněk (to mi dost připomíná energetické kanály akorát pod jiným názvem). A občas se neznámou chybou objeví velká červí díra a ta nabere celého člověka, ale je to velice vzácné. No, v Bermudském trojúhelníku to zřejmě až tak vzácné není.

Ikona diskutujiciho :) 2022-04-17 10:56:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, znám dokonce jednoho léčitelé, který mi vysvětloval, vyprávěl, že jsou zde 2 druhý „portálu“ jimiž se lidé rodí…jeden je ok, druhý už tolik ne…a podle toho se pak odvíjí, vypadá i život daného člověka…asi je nám jasný kterým se rodí většina populace…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-17 11:03:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Hustý, víš k tomu nějaké podrobnosti? Docela by mě ta teorie zajímala blíž. Mám ráda atypické myšlenky 😀

Ikona diskutujiciho Chiron 2022-05-13 01:44:58
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás vyšla knížečka Paralelní vesmír/y. A5 celkem tenká ale velmi záživná. Tyhle průchody střežily i v naší realitě speciálně vyškolené klany. V dobách kdy to tady převzali křesťani to byly některé mnišké řády.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-04-17 20:59:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě by zajímalo, jak skutečně taková lupa funguje..Většina lidí prostě ví, že zvětšuje, ale jak to dělá už nikdo neřeší.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-04-17 22:46:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Učili sme sa to na fyzike základnej školy, prechod svetla šošovkami. Nákresy rôznych typov šošoviek a šípky ako cez ne prechádza a láme sa svetlo. Strašné niečo, nikdy som to nechápal a nechápem načo sme sa to učili, pochybujem že by niekto po rokoch dokázal z hlavy nakresliť čo len jeden taký nákres.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-18 08:49:07
Ikona diskutujiciho
sipka

prostě tlustý a nějak zvlněný sklo deformuje obraz… a podle toho se dělají různé druhy čoček

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-04-18 09:11:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Inak lupa zväčšuje a zároveň zmenšuje. Keď sa pozriete do lupy z trochu väčšej diaľky tak je tam obraz zmenšený a otočený hore nohami. Mám taký dojem že som mal i lupu ktorá len zmenšovala, vymontovanú z niečoho možno ďalekohľadu alebo objektívu ale som ju pochopitelne vyhodil a už nie som si istý.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-04-18 09:26:34
Ikona diskutujiciho
sipka

To ano, ale to by znamenalo, že dálka je zase jen iluze..chápu, že i kapka rosy doáže zvětšit objekt, ale ta se dotýká přímo předmětu..kděžto lupa se ničeho nedotýká. Sklivec má taky vlastně zvětšení na „reálnou“ dálku proto je zajímavé, jak lupa a jiné dokáže rozrušit obraz na požadovanou velikost. To mi připomělo film Oni žijí, kde mluvili o gravitačních čočkách, tak zda-li to nebude podobné..

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-04-18 12:26:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Zaujímavé je aj to že na všetkých záberoch zo stratosférických balónov je nad horizontom Zeme už len čierno-čierna tma – žiadna hviezdička! Takže len tu ,,dole“ na zemi sú optické podmienky že môžeme vidieť hviezdy.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2022-04-18 18:29:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mám takový dotaz je možné pomoci mysli vytvořit chybu v metrixu která by člověka přenesla do jiné reality, jelikož pokud je to možné muže to roztrhat celý metrix na kusy a metrix by se proti tomu nemohl nijak bránit nejsou zde žádní doslova agenti smithové jací jsou ve filmu metrix kteří by po mě hned šli

Ikona diskutujiciho Diana 2022-04-18 19:53:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to celkem k zamyšlení. Představ si, že vytvoříš myslí realitu, do které definitivně utečeš, ALE necháš v této fyzické tělo a cokoliv, co uděláš ve svojí realitě, se bude nějak promítat do naší. Tvoje okolí si bude myslet, že ses musel definitivně zbláznit, ty si zase budeš myslet, že jsi ve svojí realitě. Na které straně je pravda?
Já sama nevím, ale vzhledem k tomu, že schizofrenici údajně slyší skutečné hlasy, jen z jiné vrstvy reality, pak je pravda na obou. Matrixový ovčan je považuje za šílence, protože slyší a vidí něco, co oni pochytit nemůžou, částečně žijí v jiné vrstvě reality, než zbytek lidí. A oni… Záleží na tom, kvůli čemu jejich „nemoc“ vznikla. Drogy, vyvolávání duchů, nebo se prostě narodili jako médium či člověk s větší fantazií a neuměli s tím pracovat… Ale pro ně je reálné to, co vidí oni.
Takže jestli chceš, můžeš se převibrovat do jiné reality, jen ostatní lidé si toho asi moc nevšimnou. I když budeš na mnohem lepším, spokojenějším a skutečnějším místě, pro ovčany budeš blázen. Jak se asi na nás musejí dívat tvorečkové a entity z druhé strany? 😅

Ikona diskutujiciho peace 2022-04-19 11:43:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poslední dobou taky více přemýšlím nad Matrixem. Před pár dny se mi zdál zajímavý sen: Potřeboval jsem něco zjistit na internetu a vešel do nějaké budovy kde se scházejí IT nadšenci. Zeptal jsem se jestli můžu jít na internet, tak mi jejich „šéf“ říká, že jo a ptám se kolik to bude stát a on, že 20kč a ještě dodá „umíš vůbec s počítačem?“ Tak mu říkám „No napsal jsem v céčku už i síťovou aplikaci, tak myslím, že jo“, to je mimochodem pravda i z reality. A ještě jsem dodal „tak mě klidně vyzkoušejte z programování“, tak mě zkoušel, sice mi dal otázku co už je spíše elektronika, (pro místní elektrotechniky, a že jich tu pár chodí, se mě ptal na 4bitový čítač, což jsem mu i ve snu říkal, že jen 4b je docela neobvyklý). No tak jsem se s ním v tom snu o tom bavil. Zatím jste si asi všichni kdo čtete tento komentář řekli něco ve stylu „hmm blbost, proč to sem vůbec píše?“ , ale když jsem se probudil, tak jsem si celý sen pamatoval a všechno co se v něm řeklo platí i v naší realitě. Už jsem měl dříve občas také sny co se týkaly eletroniky a když mi tam někdo něco vysvětlil, v tom snu to sice dávalo smysl, ale jakmile jsem se probudil, zjistil jsem, že to je úplný nesmysl. Tak mi přijde zajímavé, že v tomto snu vše sedělo. Napadlo mě, že astrál (nebo kde jsem to byl) je také součástí Matrixu a je „napsán“ na stejných strojích, proto tam vše co se týká programování sedí. Co myslíte?

Ikona diskutujiciho peace 2022-04-19 12:02:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K tomu příkladu v článku bych to viděl z programátorského hlediska jinak – člověk s jogurtem v ruce žije úplně ve stejném Matrixu. Můžeme použít obdobnou abstrakci jako v článku:
Představte si celý svět jako obrovskou televizní obrazovku(nebo monitor počítače), každá věc, bytost atd. zabírá několik pixelů, tj. několik souřadnic. To co se má kde zobrazovat, tj. kde kdo právě je a co dělá počítá nějaký obří počítač. Tj. například něco jíte, tak počítač dopočítává kolik ještě jídla vám má zbýt v ruce, jaký máte mít pocit v břiše apod. Dopočítaný kus jídla musí zase zobrazit, tak pošle na dané souřadnice již menší jídlo, na již nepoužité souřadnice jídla zobrazí věci co jsou za tím. Úplně to stejné se děje i s většími celky, a myslím, že právě spočítaný celý ten člověk včetně jogurtu byl omylem zobrazen na jiné souřadnici. Toto je docela častá chyba programátorů, že pole hodnot(několik čísel navazujících na sebe) může částečně přepisovat úplně jiná nesouvisející data a špatně se tyto chyby hledají. V moderních programovacích jazycích už se toto hlídá automaticky, respektive je na to spuštěn další program, který to má na starosti. Takže v našem Matrixu, jakmile tuto chybu objeví příslušný agent/program, tak ji zase napraví, ale u této chyby právě nelze to opravit napořád, může to nastat při určité situaci znova.

Ikona diskutujiciho ant 2022-04-30 07:39:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zažil som jednu chybu. Zobudil som sa v noci musel som ísť na wc. Hodiny ukazovali 4:15 .Po WC som šiel do kuchyne napiť sa vody .Vybral som pohár napil sa položil som ho na linku.Ešte som rozmýšlal či mám ísť spať lebo budíka mám nastaveného na 5:00. Ale šiel som po ceste mám ďalšie dvoje nástenné hodiny ,tak to nemohla byť chyba hodín. Lahol som do postele a po chvíli zaspal ,ľahkým polospánkom ,s tým že som každú chvíľu čakal že začne zvoniť budík. Budík dlho nezvonil tak som sa pozrel či sa nepokazil ,alebo nevypli el.prúd. Budík ukazoval 0:15. Prvé čo ma napadlo že sa pokazil, tak som vstal a pozrel na hodiny na chodbe 0:15. Pravdu povediac som sa zľakol. V hlave mi preblyslo x myšlienok. Začal som nad tým rozmýšlať ako je to možné či sa mi nesníva . To že som s ocitol v akejsi časovej slučke ma utvrdilo to ,že na linke stál pohár z ktorého som pil vodu s ešte nedopitou vodou. Bol som z toho vystašený a už som nezaspal. Chyba matrixu. Zažil som ich niekoľko len nie tak výrazné.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek