Čím se projevuje nedostatek sebeúcty

7.5.2022 v Psychologie 4

To, co dovolíme, aby se nám v životě dělo, je odrazem toho, jak o sobě smýšlíme. Pokud si sami sebe nevážíme, připravujeme si v životě spoustu zbytečných problémů. Smířit se s tím, kým jsme a mít se za to rádi, je moc důležité. Tohle jsou věci, které spousta lidí dělá a které jsou přitom neuctivé k nim samotným. Pokud tyto věci děláte, ačkoli se vám nemusí zdát neuctivé, ovlivňují destruktivně váš život a měli byste zvážit změnu přístupu k sobě.Necháváte si od druhých lidí diktovat, co máte dělat
Ostatní lidé po vás šlapou. Neustále děláte to, co chtějí ostatní, místo toho, abyste dělali to, co chcete dělat VY. Váš život v podstatě řídí ostatní.

Neposloucháte svůj instinkt
Nedůvěřujete své intuici. Když se vám snaží něco říct, ignorujete ji. To není dobré a je to známka toho, že nedůvěřujete svému vyššímu já.

Necháváte lidi, aby zneužívali vaší laskavosti
Uděláte pro druhé lidi všechno, co je ve vašich silách, ale pro vás toho nikdo moc nedělá. Jste samé dávání a zpátky nedostáváte nic. Měli byste vypustit jednostranné vztahy, které vám nic nedávají a do kterých vám jen stále utíká energie a jiné zdroje, protože jsou zbytečné a jenom vás vyčerpávají.

Tlakujete své emoce
Když své emoce neprojevíte, způsobujete si tím hromadění potlačených emocí. To následně způsobuje různé poruchy na těle i na duši, protože se tím v organismu, zejména v játrech, ukládají emoční toxiny a ty dráždí vnitřní orgány. Člověk je pak neklidný, přecitlivělý a zlostný. Máte právo dát najevo své pocity a máte nárok na to, se občas vybrečet.

Přetěžujete se povinnostmi
Vždycky naslibujete, nebo od sebe čekáte víc, než můžete udělat. Berete si toho na sebe příliš moc a nakonec zklamete sami sebe i lidi kolem vás. Musíte znát své hranice a přijmout, že nejste dokonalí. Je lepší hned na začátku říct narovinu Ne, nebudu to dělat, nemám na to čas, než to slíbit, abyste náhodou někoho nenaštvali. I když víte, že na to prostě nemáte kapacitu. Když něco slíbíte a pak to neuděláte, naštvete dotyčného víc, než kdybyste mu na začátku řekli ne.

Neustále odkládáte své sny
Nikdy si za svými sny nejdete. Neustále děláte věci pro všechny ostatní a to vás brzdí. Přestaňte plýtvat časem. Zasloužíte si toho mnohem víc.

Váš životní plán, není váš vlastní plán
Pokud žijete život, který si pro vás naplánoval někdo jiný, nikdy to nebude fungovat. Musíte si ujasnit, kdo jste a kým chcete být. Buďte věrní tomu, kdo jste, a pamatujte si, že se nemůžete zavděčit všem. Nechoďte na školu, která vás nezajímá, protože to chtějí vaši rodiče a nevzdávejte se svých koníčků a zájmů pro to, že to vaše okolí nechápe, že vás za to kritizuje, odmítá, nebo pomlouvá. Když to budete dělat, tak budete akorát nešťastní, povedete život někoho jiného a budete celý svůj život litovat toho, že jste nešli za tím, kam vás srdce skutečně táhlo. A od určitého věku, když to zajde moc daleko, už s tím nic moc nenaděláte.

Jste na sebe moc přísní
Nejste přísní na ostatní lidi, ale sami na sebe jak na psa. Kritizujete se i za sebemenší chybku a přenést se přes ni, pro vás není snadné. Přestaňte být svým největším nepřítelem a buďte svým největším fanouškem!

Jak se začít mít rád, přijmout sám sebe i s chybami a odpustit staré křivdy? Přečtěte si knihu Svítání

Nikdy nestavíte sebe na první místo
Opravdu se musíte naučit dávat sami sebe na první místo. Vaše vlastní potřeby by měly mít přednost před vším ostatním. Nakonec jste jediná osoba, kterou skutečně máte. Proto na vašem blahu rozhodně záleží.

Jste vzteklouni
Jste stále rozzlobení a pořád vás něco trápí. To vám říká, že nežijete život tak, jak byste chtěli a měli. Změňte to!

Hodně soudíte a odsuzujete
Neustále odsuzujete ostatní lidi i sami sebe. Bez ohledu na to, co se děje nebo kdo to je, najdete si vždycky něco, na co si můžete stěžovat a co by se dalo poplivat. Díky tomu v sobě pěstujete špatné vlastnosti a neustále je posilujete. Pomlouvání, závist a nenávist je zlozvyk. Čím více je prožíváte, tím větší nad vámi mají moc. To vás nakonec přivede do velké izolace a duševní temnoty.

Vyžadujete, aby vám ostatní potvrzovali vaše názory a rozhodnutí
Chcete, aby vás ostatní lidé měli rádi. Pokud něco děláte, chcete, aby si toho všimli. Pokud se vám z jejich strany nedostává potvrzení, které potřebujete, rozčilujete se a nejste schopní jednat sami za sebe.

Neustále se nutíte dělat věci, které dělat nechcete
Neustále děláte věci, které děláte neradi, nebo které dělat nechcete. Pokud to není něco, co bezpodmínečně musíte dělat, tak to prostě nedělejte. Není třeba se zbytečně trápit, jenom abyste za každou cenu naplnili něčí očekávání.

Pořád se ocitáte v toxických vztazích
Stále se pohybujete od jednoho toxického vztahu ke druhému. Nenaučíte se v nich lekce, které jste se měli naučit, takže si vás to najde znovu. Jste prostě neponaučitelní. Tím se znovu a znovu vystavujete neštěstí. Každý vztah je životní lekce a musíte si z něj vzít jak dobré tak i špatné. Přestaňte si lidi idealizovat a pokud se k vám někdo chová špatně, mějte dost sebeúcty na to, abyste ho poslali kam patří.

Všechno, co kdy uděláte, není dost dobré
Ať uděláte cokoli, nikdy to není dost. Jste ze sebe pořád zklamaní. Je dost možné, že žijete v určité představě o sobě a vaše vnímání je zakaleno nedostatkem sebeúcty a sebelásky. Takže třeba plivete na krásně namalovaný obrázek, že tady je špatný úhel a tamto není dost realistické, zatímco ostatní lidé jsou z vašeho díla úplně paf. Nebuďte k sobě zbytečně krutí a nešlapte si po své práci.

Čím častěji jste se v dnešním článku poznali, tím neuctivější je váš přístup k sobě. Jediný způsob, jak se stát sám k sobě ohleduplnějším, je pracovat se sebeláskou, sebepřijetím a poznat, kdo skutečně jste. Jste úžasní a zasloužíte si žít život, jaký chcete mít. Nenechte lidi, aby po vás šlapali.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Marína 2022-05-07 12:43:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný, prínosný článok.
Poslednú dobu jeden lepší ako druhý, každý deň sa teším, čo nové bude na aluska.org.
Super. Vynikajúci blog.
Hodne dlho rozmýšľam nad krystalmi, len sa neviem rozhodnúť, ktorý kúpiť.
Takto na diaľku je pre mňa rozhodovanie ťažšie, v kamennom obchode mi sám povie, ktorý mi sadne.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-05-07 21:14:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji, jsem ráda že se vám stránky líbí 🙂 A hledáte krystal na ochranu venku na krk, nebo na doma velký křišťál do ruky?

Ikona diskutujiciho Dalimil 2022-05-07 21:13:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju. Je to pro mě téma k zamyšlení.

Ikona diskutujiciho Kvítek 2022-05-08 20:39:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuju za super článek

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek