Nedostatek empatie má naprosto zásadní dopad na lidské vztahy. Není to stejný problém jako narcismus, ale je základem řady narcistických rysů, jako je arogance, činění si nároku a vykořisťovatelství.
Nedostatek empatie může být také spojen s hraniční poruchou osobnosti, autismem, bipolární poruchou a sociopatií, stejně jako s benignějšími problémy, jako je nízká emoční inteligence, stres a alexithymie. Alexithymie (omezená schopnost identifikovat a popsat emoce) je často způsobena nedostatkem vhodného emočního modelování během dětství a může souviset s depresí, úzkostí, zneužíváním návykových látek a některými zdravotními problémy.
Když je rodič sebestředný kvůli závislosti, depresi nebo poruše osobnosti a nedokázal se vhodně naladit na emoce svého dítěte, může se tím zhoršit schopnost dítěte emoce identifikovat. Pokud nedostatek empatie není projevem plnohodnotné narcistické poruchy osobnosti, může být daná osoba ještě schopna se empatii naučit.
Definice empatie
Empatie je schopnost chápat pocity a potřeby druhých lidí. Existuje kognitivní a emocionální empatie.
Kognitivní empatie je schopnost rozumově pochopit a zaujmout perspektivu z pozice druhého člověka.
Emoční empatie je schopnost ztotožnit se s tím, co cítí druhý člověk prostřednictvím sdílených prožitků emocionálních situací.
Člověk, který má nedostatek empatie, může mít problémy s regulací svých vlastních pocitů. Mnoho narcistů má kognitivní empatii a dokáže využít své dovednosti k manipulaci s ostatními lidmi, ale často už nejsou ochotní rozpoznat, nebo se ztotožnit, s pocity a potřebami druhých lidí.
Změny v mozku
Existuje několik oblastí v mozku, které regulují soucit. Tyto oblasti ovlivňují vstřícné emoce a chování vůči druhým lidem, jako jsou výčitky svědomí, empatie, uznání a vděčnost.
Někteří lidé, v důsledku atypické činnosti v těchto oblastech, zpracovávají interakce s jinými lidmi odlišně, což vede k problémům se sociálními podněty a empatií. To platí například u narcistické poruchy osobnosti.
Podle neuropsycholožky Rondy Freemanové mají narcisté vzorec mozku, který odráží přecitlivělost vůči sobě a necitlivost vůči ostatním. To vysvětluje jejich sebestředný chlad vůči ostatním, narcistické zneužívání a jejich vynikající citlivost vůči jakékoli vnímané nedbalosti nebo kritice.
Následky chybějící empatie
Když váš rodič nebo partner postrádá empatii, můžete se cítit nedůležití, přehlížení a nemilovaní. Máte z toho pocit, že na vašich potřebách, pocitech, v podstatě na všem co se týká Vás, nezáleží.
Konverzace jsou frustrující, protože se necítíte být pochopeni nebo vnímáni.
Naše emoce jsou tak základní součástí nás samých, že když na nás naši milovaní nejsou naladěni, cítíme se osamělí a odpojení. V dětství tyto pocity vedou k hanbě a deformují naše sebepojetí, když náš rodič postrádá empatii. Je to trauma z emocionálního opuštění, které v budoucnosti může vést ke vztahům, kde se cítíme stejně.
Protože nemáte pocit, že byste si zasloužili lepší zacházení, je pravděpodobnější, že budete popírat ošklivou realitu a tolerovat partnera, který postrádá empatii. Můžete racionalizovat jeho chování tím, že se budete obviňovat, nebo se ho budete snažit více potěšit a získat tak jeho lásku. Může to vytvořit nejisté a úzkostlivé připoutání.
Projevy nedostatku empatie
Projevy by měly být vyhodnoceny společně, aby bylo možné vykreslit profil jednotlivce. Jeden naplněný znak může být nedostatečný k označení neempatického člověka, zvláště pokud se objevuje jen příležitostně. Například, mnoho lidí, jinak schopných empatie, není schopno vcítit se nebo zaujmout váš pohled, když jsou v defenzivní pozici, nebo v prudké hádce.
Ve většině případů má neschopnost empatie příčinu v mozku, je nevědomá a ne svévolná. Ačkoli člověk může intelektuálně rozumět tomu, co je dobré a co je špatné, jeho mozek ho činí více zaměřeným na sebe a necitlivým k pocitům a potřebám druhých.
Sebestřednost
Osoba nebere ohled na ostatní a nezajímá se ani o vaše potřeby a pocity. Vztah vám připadá jednostranný a všechno se točí kolem této osoby.
Lhostejnost k utrpení druhých nebo zvířat
To ukazuje určitý stupeň emočního chladu. Někteří lidé jsou však dojati pouze utrpením svých blízkých, zatímco jiní lidé umí soucítit i s rostlinami.
Lhostejný vůči úspěchům a dobrým zprávám
Je to známka toho, že se starají pouze o sebe a vaše úspěchy jsou zajímavé jenom tehdy, pokud jste realizovali jejich nápady na což mohou být hrdí, nebo jim z toho něco kápne.
Konverzace najakékoli téma vypadají pořád stejně
Jsou špatnými posluchači. Nejistý člověk, nebo narcista, vám může závidět, soutěžit s vámi a cíleně zadržovat jakoukoli chválu a povzbuzení směrem k vám.
Ignoruje vaše hranice
Protože tomu člověku chybí empatie, vaše potřeby a pocity jsou nedůležité. Narcisté nevidí ostatní lidi jako samostatné jednotky, takže pro ně neexistují žádné hranice.
Nezná kompromis
Osoba, která ignoruje vaše potřeby a pocity, nebude motivována ke kompromisu. Narcisté upřednostňují své zájmy, navzdory vašemu jasnému protestu. Kladou své zájmy před vaše a před blaho společného vztahu.
Chybí jim zodpovědnost a necítí lítost za to, že ublížili druhým lidem
Člověk bez empatie si neuvědomuje svůj dopad na ostatní lidi. Narcisté téměř nikdy nepřebírají odpovědnost za své činy kvůli riziku studu a jen zřídka přiznají chybu. Když jim to vysvětlíte, je jim to jedno, zejména pokud jste o narcistu.
Nikdy se neomluví
Někteří narcisté se sice omlouvají, ale může to být jen vědomá manipulace, abyste uspokojili jejich potřeby. Všimněte si, zda poté opakují stejné nevhodné chování. Pokud ano, znamená to, že omluva nebyla upřímná.
Nevědomost svého sociálního dopadu na ostatní
Bez potřebné empatie se může člověk chovat nevhodně, protože se odpozorováním nenaučil, jak se k sobě lidé chovají. Učíme se například říkat prosím a děkuji.
Vyvolávají tak prapodivné situace, které jsou nepříjemné a dost nevhodné. Například žádat o laskavost čerstvou vdovu na pohřbu jejího manžela.
Netrpělivost vůčí ostatním lidem, jejich emocím a jejich problémům
Protože nerozumí pocitům jiných lidí a nezajímají je, pocity a neštěstí jiných lidí jsou často považovány za irelevantní a pouhou nepříjemnost. Vaše pocity a problémy nemají žádný význam… pokud jejich život přímo neovlivní.
Je ostře kritický k ostatním lidem
Někdo bez empatie, kdo upřednostňuje své potřeby a pocity před ostatními lidmi, se snaží ovládat své prostředí tak, aby mu vyhovovalo. Chce, aby se ostatní lidé chovali způsobem, který odpovídá jeho potřebám. Místo toho, aby převzal odpovědnost za své vlastní nepohodlí, obviňuje a očekává, že ostatní lidé uklidní jeho vnitřní neklid.
Neumí odpouštět
Narcisté a další agresivní jedinci bez empatie, často přechovávají dlouhodobou zášť a nedokážou druhým lidem odpustit jejich chyby nebo slabosti. Jsou na sebe stejně tvrdí kvůli vnitřnímu studu, ale málokdy to dají najevo.
V jejich očích dává odpuštění sílu i tomu druhému provinilci. Chtějí si uchovat moc a kontrolu, aby se cítili bezpečně.
Bere od vás, ale nedělí se ani nevrací laskavost
Sebestředný člověk, zvláště narcista, má právo na to, aby věci šly podle něj. Je to také projev síly a dominance, díky kterému se cítí bezpečně. Mohou mít nekonečné požadavky, ale neodvděčí se… pokud by z toho neměli zase nějaký prospěch.
Zachází se zaměstnanci ve službách jako s osobními otroky
Lidé bez empatie si neuvědomují, že druzí lidé mají stejné pocity jako oni. Narcisté vnímají ostatní lidi jako předměty, které slouží jejich potřebám. Jsou proto arogantní a cítí se v právu. Dívají se svrchu na lidi s nižším postavením a na ty, kteří jsou placeni za službu.
Cítí se oprávněně k vykořisťování druhých lidí
Ne každý, kdo postrádá empatii, vykořisťuje druhé lidi, ale nedostatek empatie to usnadňuje. Protože narcistům chybí empatie a cítí se oprávněni, je jim to jedno do té doby, dokud nebudou trpět následky svého vlastního vykořisťovatelského chování.
Házení viny na oběti
Místo toho, aby převzali odpovědnost za své chování a prohřešky vůči jiným lidem, obviňují lidi, kterým ublížili, že si za to můžou sami.
Potíže s porozuměním a regulací svých emocí
Protože mají potíže s pochopením emocí jiných lidí, nemohou regulovat ani své vlastní. Obviňují ostatní ze svých pocitů a snaží se ovládat jiné lidi místo sebe.
Věří, že jim jejich děti něco dluží
To platí zejména o narcisech, kteří vidí své děti jako předměty a očekávají, že se o jejich potřeby postarají.
Jak pomoct člověku s nedostatkem empatie
Vaše možnosti se budou lišit v závislosti na příčině neschopnosti tohoto člověka vcítit se. Lidé s poruchou osobnosti mohou být motivováni k tomu, aby vám porozuměli kognitivně a věnovali pozornost vašim potřebám, ale nemusí být schopni cítit to, co cítíte vy na emoční úrovni.
1. Popište jasně své pocity, když vám tato osoba evidentně nerozumí.
2. Odpoutejte se od nedostatku empatie této osoby a přestaňte si její chování brát osobně. Nikdy se to nenaučil/a, jeho/její mozek tuto schopnost postrádá. Problém není u vás, neobviňujte se za to.
3. Modelujte empatii cíleně. Identifikujte a pojmenovávjete pocity a emoce, sdělujte jejich dopad na chování. Toto učí druhou stranu empatii a je to zvláště důležité u dětí.
4. O problému veďte klidnou, empatickou a neodsuzující konverzaci. Buďte asertivní. Dejte dotyčné osobě vědět, jaký to má vliv na vás, na vztah, co vám chybí a co by se zlepšilo, kdyby se vám druhý člověk snažil lépe porozumět.
Buďte trpěliví. Většina lidí nerada slyší o svých nedostatcích a mohou je v sebeobraně popírat. Nesnažte se problém vyřešit v prvním rozhovoru. Zeptejte se dotyčné osoby, zda by popřemýšlela o vašich obavách. Nechte osobě čas, aby mohla vaše slova vstřebat.
5. Pokud daná osoba nemá zájem o tom diskutovat, nebo odmítá vaše pocity, pak jí nemáte jak pomoci a nejlepší bude se od této osoby odpoutat, pokud poškozuje vaše duševní zdraví a vztah nefunguje.
6. Cvičte soucit k sobě i k druhé osobě, abyste přijali její psychické omezení. Najděte si jiné empatické lidi, se kterými si můžete popovídat.
7. Vyhledejte odborné poradenství, abyste vyléčili své minulé a současné trauma z emocionálního opuštění a zanedbávání, pokud cítíte, že vás tento vztah a kontakt poškodil a nesete si z něj emoční jizvy.
8. Motivujte druhého člověka, aby vyhledal odbornou terapii. Tento problém s největší pravděpodobností brzdí i jeho další vztahy, nebo mu způsobuje neúspěchy v práci.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je zřejmě zvýšená.
-Alue K. Loskotová Ahoj Alusko, muzes se mrknout co se to…
-Aneta Aluško, mám pocit, že jsi to už kdysi…
-Radeta Alue, nemusíš přeci zemřít, abys viděla mrtvé a…
-*****