Co je to láska

3.1.2018 v Čtenáři 45

Autorem je čtenář Petr, kterému tímto děkuji za trefné zamyšlení.

(Pokud i vy máte námět na zajímavé téma či zkušenost a chtěli byste je někde zveřejnit, napište mi 🙂 )

Dnes bohužel většina lidí neví, co je to doopravdy láska. Většina lidí na tuhle větu řekne, že melu nesmysly, že přece ví co to je. Ale zkuste si každý sám pro sebe, odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku: Co je to láska?

Každé dítě, které se narodí, má schopnosti milovat, disponuje tou nejčistší láskou a nikdo mu nemusí říkat co to je láska, protože je to pro něj ta nejpřirozenější věc. Postupem času mu však vnější vlivy (výchova, škola, televize, rádio, internet, časopisy, písně atd.) vštěpí to, že láska je něco úplně jiného a že láska ubližuje, bolí, že ten kdo miluje, trpí, že kdo žárlí, miluje a podobné nesmysly.

Přiznám se, že já definici lásky neznám a myslím, že ani žádná jednotná definice lásky být nemůže, ale podívejme se spíš na pár věcí, s čím si lidé pletou lásku a co nemá s láskou nic společného: Co ničí lásku?


Jak rodiče ničí lásku?

O dítěti rodiče uvažují jako o problému. Když nezlobí a je potichu, je prostě hodné zlatíčko. Pokud s ním rodiče nemají žádnou práci a starosti je úplně skvělé. Takové by přece mělo dítě být že? Ale není zde žádná úcta a není zde láska.

Téměř každý rodič vyhrožuje (když to někde u někoho slyším, otevírá se mi pomyslná kudla v kapse…)

Například: „Jestli nebudeš poslouchat, nebude tě mít maminka ráda…“ nebo si doplňte cokoliv jiného.

Dítě se přirozeně bojí, časem se obrátí proti vlastní přirozenosti a začne manipulovat, tak jako to dělají jeho rodiče. Je mu vštěpováno, že láska má podmínky, že lásku si musí zasloužit. Aby si jí tedy zasloužilo, obrátí se k neupřímnosti a ztratí smysl pro skutečnou vnitřní hodnotu a jeho schopnost milovat je sprovozená ze světa.

Zbavte se toho, co vám dělali rodiče. „Zbavte se“ svých rodičů v sobě samých a přemýšlejte chvilku, než něco řeknete svému dítěti. Pozorujte, kdy se objeví ve vás vaše matka nebo otec a nepokračujte v těch zvěrstvech, zastavte to! Je to důležitější než si většina rodičů myslí.

Hledání dokonalosti

Dost lidí si myslí, že mohou milovat, pouze když najdou dokonalého partnera. Žádný dokonalý partner neexistuje, takového nikdy nenajdete.

Nevyžadujte dokonalost, jinak v sobě neobjevíte žádný proud lásky. Naopak, lidé, kteří vyžadují dokonalost, jsou velmi nemilující a neurotičtí.

Po nalezení partnera začnou do hry vstupovat požadavky. Jeden z partnerů začne vyžadovat, aby byl dokonalý. Musí se zbavit všech svých nedokonalostí, jen aby byl protějšek spokojený. Už nemůže být sám sebou, musí se stát pokrytcem, falešníkem a podvodníkem. Žádná přirozenost jen předstírání a hraní falešných her. Opravdu chcete mít založený vztah na falši? Nebo chcete mít upřímný a férový vztah, kde se nikdo z vás nebude bát něco udělat nebo říct? Buďte sví a milujte partnera takového, jaký je a nechtějte ho měnit, je to cesta do pekel. Milujte přirozeně a upřímně, na nic si nehrajte a…

Vyžadování

Jestli se vám něčeho dostane, buďte vděční. Jestli se vám nedostane ničeho… No a? Nemůžete s tím počítat. Neočekávejte pochvalu, hezká slova, přítomnost druhého (dosaďte si, co chcete), je to jeho/její věc, jestli to udělá nebo ne a vy to respektujte a nevyžadujte to. Když to udělá, buďte vděční, ale nelpěte na tom!! Láska potřebuje atmosféru bez požadavků a bez očekávání, ale buďte vděční za každou věc, kterou pro Vás partner udělá, není to přece jeho povinnost.

Naopak dávejte a nečekejte na to, kolik vám za to kápne. Přijde to, tisícinásobně, ale přijde to přirozeně, přijde to samo o sobě, není zapotřebí vyžadovat. Svými požadavky to zabíjíte. Proto DÁVEJTE a NEVYŽADUJTE!!! Protože láska je BEZPODMÍNEČNÁ a…

Láska není obchod

Přestaňte se chovat obchodnicky, jinak nikdy nepoznáte svůj opravdový život a opravdovou lásku a vše co je na tom nádherné. To nádherné ani náhodou nepochází ze světa obchodu!!! Květiny kvetou, slunce svítí, hvězdy září, ptáci zpívají. Nic z toho není obchod a vše je zadarmo. Láska TAKY NE!!!

Rozlučka se svobodou:

Lásku můžeme obětovat svobodě, ale svobodu nelze obětovat lásce. Když se lidé „berou“ dělají rozlučky se svobodou. Co to sakra je? Když se ožením, znamená to snad, že přestanu být svobodným? Jak říkal OSHO: „Musíte mít neustále na paměti, že svoboda je nejvyšší hodnotou a jestliže vám láska nedává svobodu, není to láska. Svoboda je měřítkem. Cokoliv, co vám dává svobodu, je správné, a cokoliv, co vám svobodu ničí je špatné.“ Protože i kdyby vás chtěl partner podvést (nebo si dosaďte cokoliv jiného), tak to udělá bez ohledu na to, jestli mu dáváte svobodu či nikoliv. Jestli bude chtít od vás odejít, odejde a vy s tím neuděláte vůbec nic. Naopak omezováním ho v tom ještě utvrzujete. Zakázané ovoce přece nejlépe chutná že? Pokud si to zapamatujete a budete se tím řídit, bude váš život mnohem hezčí.

Představte si, že v Indii zemřely miliony žen tak, že byly zaživa upálené na hranici, spolu se svými manžely. To je příklad toho, kam až může tak extrémní pocit majetnictví zajít.

Když nedáváte naprostou svobodu partnerovi, nejednáte z lásky, ale ze svého ega a ze strachu, a to nemá s láskou vůbec nic společného, stejně jako…

Žárlivost:

Žárlivost není v žádném případě důkaz lásky. Žárlivost není součást lásky, ale součást sexuální přitažlivosti a nemá s láskou nic společného. Jakmile vás někdo sexuálně vzrušuje a s někým se sexuálně sblížíte, přichází žárlivost. Pokud opravdu milujete, žárlivost nikdy nepřijde.

Strach z toho, že vás někdo podvede s někým jiným, to je žárlivost. Čistě teoreticky…, žárlili byste, když by váš partner nemohl mít z nějakých důvodů s kýmkoliv sex?

Láska zraňuje:

Pokud si myslíte, že láska zraňuje a že zranění je nedílnou součástí lásky, jste na velkém omylu. Láska NIKDY NIKOHO NEZRAŇUJE. To co je ve vás zraňuje. Není to láska, ale věci, které se obzvláště v dnešní době za lásku vydávají. Je to vaše ego.

Žádostivost:

Žádostivost se vydává za lásku a často si lidé tyto dva pojmy pletou. Žádostivost je živočišná. Žádostivost je využívání druhého člověka k uspokojení nějaké vlastní touhy. A jakmile vás partner upotřebí a vy splníte svůj účel, zahodí vás. Láska je naprostý opak: respektuje, že druhý člověk je účelem sám o sobě a tím nemůže vzniknout žádný pocit bolesti.

Moc nad druhým:

Láska je opravdová, pokud se za ní ve skutečnosti neskrývá ego. Ego způsobuje, že chceme mít větší moc nad tím druhým a ovládat ho. Má to snad aspoň vzdáleně něco společného s láskou? Ne!

Závěrem:

To, co společnost bere jako lásku, je velkou měrou určeno médii, seriály, romantickými slaďárnami a v neposlední řadě písněmi. O výchově ani nemluvě, to je vlastně to nejzákladnější. Kde se za lásku vydává žárlivost, chtít vlastnit druhého jako kus majetku, nebo často v písních zmiňované „láska bolí“ atd. Láska přece nebolí, pokud něco bolí, není to láska. Láska je přece to nejvyšší blaho a na světě, to nejkrásnější, není to něco nepříjemného.

Komentáře

Ikona diskutujiciho aves passeri 2018-01-03 08:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tesat do kamene. Hlavně tu část "Nevyžadovat" a "Láska nebolí". Ano, když se člověk zamiluje (tj. otevře své srdce), je velmi zranitelný. Láska, jak jsem kdesi kdysi psala, smete všechno, co není láska. A to se Egu moc nelíbí. Dokud nám ten druhý dává lásku tak, jak si ji Ego představuje, lítáme v oblacích. Když ne, teprve pak se ukáže, jak moc opravdu milujeme. Spousta lidí si někdy myslí, že miluje, když obětuje sám sebe. Myslí, že obětovává Ego tomu druhému. Ale obětovává svou svobodu, bez které opravdová láska nemůže existovat. Opravdová svoboda je ovšem něco, co valná většina z nás nezná a bohužel nikdy nepozná :-( Sama svobodu potřebuju a myslím že nad poměry i dávám. A přece jsem zjistila, že jsem si za ta léta vymakala velmi sofistikovaný způsob, jak dosáhnout svého a přesvědčit druhé, aby mi část své svobody přenechali, abych se já cítila v pohodě. Byl to ten největší objev uplynulého roku. Nebyla jsem na sebe pyšná. Ale za svobodu a lásku šla bych světa kraj, tak jsem ráda, že jsem se tohle o sobě dozvěděla :-))))) (P.S. Mimochodem moc se mi loni líbila knížka od Arthura de Mello o lásce. Je velmi nekompromisní.)

Ikona diskutujiciho aston 2018-01-03 09:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je naprosto nádherné zamyšlení!!!!!

Ikona diskutujiciho octomaník 2018-01-03 09:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

*Například: "Jestli nebudeš poslouchat, nebude tě mít maminka ráda…" * – tak tohle je ukázkový příklad psychického vydírání.

Ikona diskutujiciho :) 2018-01-03 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: je to o lasce nebo cesta k lasce ta knizka? Dekuji 🙂

Ikona diskutujiciho Respirateur 2018-01-03 13:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Láska je to jediné, co můžeš darovat i když to sám nemáš.

Ikona diskutujiciho Jana 2018-01-03 13:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekný článok.. Osobne sa stotožňujem s krátkym výrokom, že: ,,Láska je keď jeden druhému praje dobro".

Ikona diskutujiciho Tereza 2018-01-03 15:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dneska mám nějaký "slabší den" či co, ale normálně mě to rozbrečelo :-( Jako jsem fňukna a řvu u všeho, ale tohle jsem nečekala :D

Ikona diskutujiciho :) 2018-01-03 16:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Kdyz nemilujes sam sebe neumis milovat ani druhe…

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-01-03 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherné zamyšlení. Sice strašně bolí, když ho čtěte s čerstvě zlomeným srdcem jako já, ale možná je to jedna z věcí, které mohou pomoci ho vyléčit.

Ikona diskutujiciho Tereza 2018-01-03 19:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Možná je to myšleno tak, že mohu milovat, přestože mě nikdo nemiluje (nemiloval) ;-)

Ikona diskutujiciho Gray 2018-01-03 21:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bohužel dnešního člověka mainstream programuje láska = sex a pak se nelze divit, že se tak snadno zaměňuje s pouhou pudovou přitažlivostí, hezky je to třeba zobrazené ve filmu Zloba, kde "polibek z pravé lásky" byl skutečně z pravé lásky. :-) Odstavec s rodiči je smutný, pravdivý, pochopitelný i když neakceptovatelný… Dnes je to zkrátka tak, žena otěhotní a je oheň na střeše protože se stane zátěží – přestane vydělávat dost peněz a muž má brzy na krku 2 hladové krky. Na nějaký zázrak z nového života tahle společnost kašle… utahaní rodiče kteří neví kde jim hlava stojí, mají xyz povinností a nestíhají žít vlastní život, teď běhají navíc kolem dítěte, které samozřejmě v malém bytě nebude poslušně 24/7 sedět na… židli. Ovčan obecný prostě nemůže vychovávat dítě na paloučku v sibiřské taize kde mu chůvu bude dělat vlk nebo medvěd. Je to děsný ale bezvýchodný. Občas si říkám že raději žádné děti nechci.

Ikona diskutujiciho Sasanka 2018-01-03 22:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško,ráda bych zde doporučila nádhernou knihu:"Anastasia" od Vladimíra Megre. Nevím jestli jsi se s ní už setkala ty,ale ta kniha je nadčasová a pojednává o podnikateli,který potká Anastazii v ruské tajze.Ona tam žije sama, v čisté přírodě a oplývá netušenými schopnostmi.Příroda ji ochraňuje a se vším jí pomáhá, dokonce posléze i s výchovou syna. Anastasia odhaluje svým čtenářům dávno zapomenuté a utajované pravdy a člověk, který čte její poselství čistého srdce jakoby projde očistným procesem a otevírá se u něho schopnost větší kreativity,začne tvořit ať už formou poezie,malbami,nebo skládat písně atd.(a to i lidé,kteří k tomu dříve neměli sklony).Přečetla jsem tři díly.(Dostala jsem jich k vánocům všech deset).A teď je postupně půjčuji po rodině.Nedočkavě se těším na každý další díl,vždy nabitý zcela novými a podnětnými informacemi.Ty knihy mají neobyčejné vyzařování a energii. Anastazia dokonce slibuje,že přenese lidstvo "přes úsek temných sil" a odvrátí  hrozby Nostradama a dalších apokalypsy předvídajících proroků.

Ikona diskutujiciho fred 2018-01-04 00:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě zaujalo zamyšlení o lásce, které vyústilo v definici, že "Láska je vymizení hranic".

Ikona diskutujiciho Anelie 2018-01-04 09:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Gray: k tem detem: naopak, male dite rodicum uplne zprehaze priority, ti si uvedomi, ze neni podstatne, zda ziji na idealnim miste, protoze male deti jsou stastne kdekoliv za jakychkoli podminek, jedine, co potrebuji je laska svych rodicu. Taky ziju v malem byte se tremi malymi detmi, na vilu na kraji lesa nemame, moje prace musela jit castecne bokem. Deti mi denne zprehazeji byt vzhuru nohama apod, nemam cas na sebe, a tryznim se myslenkami typu jak ma situace neni idealni. Moje deti toto absolutne neresi, ty jsou stastne, nebo spis jenom jsou. Ukazka ziti v pritomnosti v praxi:)

Ikona diskutujiciho Anelie 2018-01-04 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Octomaniku, nejen svobodne ci rozvedene matky se obetuji pro sve deti, ale temer kazda matka. Zivot s detmi holt neni jak bez nich. jenom je zcestne povazovat to za obet. Proste to vyplyne ze zivota, nelze mit vsechno. Pokud v zivote z lasky, kterou citim uprednostnim neco pred necim jinym, jak to muze byt obet?

Ikona diskutujiciho octomaník 2018-01-04 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Samozřejmě každá matka i otec se obětuje za své děti, ale pokud začne říkat -*já jsem, se za tebe (vás – dle počtu dětí) obětovala a ty nedokážeš ani….* tak bude někde něco špatně; zavání to spíše psychickým vydíráním, pokud tohle dotyčný rodič říká opakovaně dítěti nebo dětem….

Ikona diskutujiciho Mára 2018-01-04 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Láska je normální hnusnej virus. Chová se to jak nějaká zákeřná virová infekce a ještě to člověka oblbuje jako kdyby si šlehl nějakou drogu s euforickým účinkem.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-01-04 11:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:  Ať se přihlásí někdo, komu odmalička doma neříkali, že je zátěž, protože se pro něho obětovali.. myslím, že se nepřihlásí ani jeden.

Ikona diskutujiciho Sasanka 2018-01-04 12:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]:Často ta slova nevyslovená leží ve vzduchu,ale děti je vždy velmi dobře vycítí.

Ikona diskutujiciho Stefan 2018-01-04 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Presne tak :D

Ikona diskutujiciho Anelie 2018-01-04 13:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: me to moji rodice nikdy nerekli, ze se pro me obetovali ani mi to nedavali najevo.

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-04 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: jo jo, taky jsem to párkrát slyšel, že se mamka obětovala… ale podle mého názoru je to jen výmluva za neschopnost vymanit se ze strachu a vzít odpovědnost za svůj život a život dětí do vlastních rukou. A zároveň namlouvání si, jak udrželi rodinu a jak to pro nás bylo lepší… při tom tím "trpěli" úplně všichni víc než kdyby tu odvahu sebrala. Je to schovávání se za obětování.

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-04 13:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:a jeeeje tady je někdo zhrzený…

Ikona diskutujiciho Sasanka 2018-01-04 14:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Možná ano,ale možná taky ne.Každopádně Vás maminka neopustila,aby si sama svůj život zjednodušila a to je taky třeba mít na paměti. Samozřejmě vždy máme na výběr,vše je pouze otázka volby.Vaše maminka si zvolila udržet rodinu pohromadě,i když to zřejmě nebylo snadné.Dnes podle výsledků různých studií vychází najevo,že páry,které společně překonají nejrůznější krize,vychází ve výsledku značně posilnění.(Podle kréda:"Co mě nezabije,to mě posílí.") :-)

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-04 15:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: myslel jsem to obecně, já svojí mamce nemám co vyčítat, udělala pro mě vždycky první poslední a máme spolu hezký vztah. Jen si obecně myslím, že to je prostě výmluva, i když je to sakra těžký rozhodnutí, což samozřejmě chápu.

Ikona diskutujiciho misa 2018-01-04 18:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, byla tu zmíněna nějaká Anastázie z Ruska, prý divá žena z tajgy, která napsala 10 knih….až do Čech její sláva před lety pronikla. Můžeš se prosím podívat, kdo to ve skutečnosti je ? Máš hodně kontaktů, určitě víš věci, co my ne. Nějak té osobě nevěřím, knihy jsem nikdy nečetla, přišla mi příliš protěžovaná, ba až vymyšlená….

Ikona diskutujiciho Alue 2018-01-04 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]:  Budu se tvé otázce podrobněji věnovat v dotazníku, aby tu nezapadla do diskuze

Ikona diskutujiciho fred 2018-01-04 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: je taková typická scénka v jednom filmu… :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2018-01-04 21:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: Tyjo, film neznám vůbec, ale ten herecký výkon byl famozní.

Ikona diskutujiciho octomaník 2018-01-04 21:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: Škoda, že na kompu nemám zvuk; ale vzpomenul jsem si na film *příšerná tchýně* a na *tetu kateřinu v saturninovi*

Ikona diskutujiciho fred 2018-01-04 21:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: doporučuju zkouknout, třeba i několikrát, je tam dost ze života…

Ikona diskutujiciho Zuzana 2018-01-05 12:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Zuzana 2018-01-05 12:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

“Žárlivost není součást lásky, ale součást sexuální přitažlivosti a nemá s láskou nic společného. “

Ikona diskutujiciho Alue 2018-01-05 12:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: Hlavně je to nechutný, představ si, sdílet breberky ve třech, už takhle chytneš od partnera kde co.

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-05 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: kde je psáno, že kamarádství není láska? I kamarádství je láska, i třeba rodičovská láska, láska ke zvířatům, k přírodě atd. atd. nejde jen o lásku v partnerském vztahu… a sexualita je pudová záležitost, což láska není ;-) Ke zvířatům či k dětem (zdravý člověk) taky necítí sexualitu, jen lásku…  tím samozřejmě nechci říct, že by mi sexualita nějak v partnerském vztahu nějak vadila :-D

Ikona diskutujiciho octomaník 2018-01-05 14:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]:*Ak by mi bolo uplne jedno, s kym moj partner spava, znamena to, ze ho naozaj lubim? Alebo naopak, ze ho nelubim vobec?* Může to znamentat, že jsi velmi tolerantní partnerka; dá se to říct i jinak – jednoduše hloupá husa (nemyslím to osobně).

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-05 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]:[36]: předem říkám, že to není můj případ, protože já nikdy nikoho nepodvedl a ani mi to nikdy nenapadlo, ale pokud pro partnera je svoboda mít mimopartnerský sex či podobné pro mě nepřijatelný a nepochopitelný věci, tak to vůbec není o huse hloupé, ale o dávání svobody a o tom, že toho člověka nevlastním (i když je to v tomto případě extrémní příklad). A dokonce znám manželský pár, kde si tohle oba tolerují a jezdí spolu všichni společně i na dovolené (což jsem čuměl jak péro z gauče, když mi to říkali). Ale jak říkám, mě tohle nevyhovuje a chci mít monogamní vztah, založený na důvěře.

Ikona diskutujiciho Gabriela 2018-01-05 19:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neco bych tady rada podotkla k te "svobode".

Ikona diskutujiciho BED 2018-01-05 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pred cca 5timi rokmi som čítala o výskume, bolo zisťované, koľko percent ľudí zo svetovej populácie nemá potrebu sex spojenia s opačným pohlavím. Bolo to cca 4 percentá. – taký človek je vl. androgyn – má v sebe energiu muža a ženy vyrovnanú. Takí sme prišli , a telá sú len rámce, v ktorých sa spoznávame, raz ako muž, raz ako žena. – O láske ako takej píše vyššie Peter. Unconditional love…

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-05 21:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[39]:přesně

Ikona diskutujiciho hanka 2018-01-06 15:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje nejintenzivnější vzpomínka na „proud lásky“, o kterém se v článku píše, je z doby, kdy jsem se rozešla s partnerem a zároveň jsem milovala někoho jiného, s kým jsem nemohla být. Byla jsem zraněná, opuštěná, onemocněla jsem a ležela doma. Stalo se, že ta situace ve mně způsobila otevření a zcitlivění, pamatuju si, že jsem plakala úlevou a dojetím a věděla jsem, že i když toho člověka mám tolik ráda, že ho nechávám jít právě proto, že mu přeju ať je šťastný a to udělá šťastnou i mě. Všechno se slilo v jeden celek a jakobych všechno chápala. Bylo mi jedno, jak to dopadne, byla jsem vděčná jen za to, že jsem ho vůbec poznala a že mi umožnil toto prožít. Cítila jsem se lehce a svobodně, city volně proudily. Myslím, že tohle je ten pocit lásky a je mi vodítkem k tomu, jak se chci v životě cítit. Láska pro mě není pocit, je to stav, který vzniká díky citlivosti, emoční otevřenosti – je to jakoby nad pocity. Je to jako když dýcháte se vším, co je ve vás i mimo vás, jste zajedno s tepem země. Zjistila jsem, že k navození pocitu lásky je důležitý dech, musíte dýchat a nezadržovat dech když vás něco bolí nebo když cítíte silné emoce. Taky si to můžeme navodit když vnímáme krásu, něco co nás dojímá. Není to člověku tak vzdálené, naopak myslím si že láska je nám dost blízko.

Ikona diskutujiciho Ellie Parrish 2018-01-06 16:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si myslím, že naopak láska je v 3D dimenzi podmínečná, ať chceme nebo ne, mě se líbí, jak to podala Teal swan/Scott.

Ikona diskutujiciho Petr 2018-01-06 22:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím proč, ale mě je Teal Swan krajně nesympatická už od doby kdy jsem ji viděl poprvé a hodně mi nesedí. A zřejmě jsme jak vidno i jiných názorů…

Ikona diskutujiciho BED 2018-01-07 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[43]: mám to tiež tak.

Ikona diskutujiciho Pavla T. 2018-02-23 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je nádherný článek! Díky za něj:)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek