Co mi dalo vegetariánství

29.11.2015 v Výživa 33

Původně jsem chtěla do nadpisu napsat ,,Co mi dalo a vzalo vegetariánství“, ale pak jsem si uvědomila že je to pitomost, mně to totiž vůbec nic nevzalo. Jenom dalo 🙂

,,Vegetarián“ v uvozovkách jsem zhruba od začátku roku 2015. V uvozovkách proto, že jsem se nevzdala vajíček, mléčných výrobků, zhruba 1-2x za měsíc mám něco s rybou a nejsem úplně striktní vegetarián, nehodím vám například polívku na hlavu, když mi řeknete ,,jé soráč je to vývar z masa, snad neva…“

Za ten necelý rok si dokonce naprosto přesně pamatuji, kolikrát jsem ,,zhřešila“ a měla vepřové nebo hovězí. Všechnny tři situace se dokonce staly celkem nedávno…

Jednou jsem čekala třičtvrtě hodiny na vlakovém nádraží, měla jsem hrozný hlad, byla mi zima… tak jsem do sebe práskla párek v rohlíku a strašně mě to uspokojilo, přestože je tam víc mouky, vody a soli, než toho masa. Otázka je, jestli se vůbec párek v rohlíku na nádru dá počítat jako maso…. Jinak si nic u hladových oken zásadně nekupuji, bojím se že se otrávím. Ale ten večer, to byla nouze nejvyšší.

Podruhé jsem v mrazáku vyhrabala fakt starou škatulku s gulášem, který jsem vařila v zimě. Přemýšla jsem, že by se měl spotřebovat, že už tam leží dlouho a taky škoda nevyužité škatule, když si do ní můžu nacpat cuketky… A protože jsem z chudé rodiny a mám na mozku vypáleno ,,JÍDLO SE NIKDY NEVYHAZUJE, S JÍDLEM SE ŠETŘÍ!!“, řekla jsem si že ho dojím…. Myslela jsem, že po necelém roce pauzy od veškerého hovězího zažiju chuťový orgasmus, ale žádné blaho jsem nepocítila. To mě docela překvapilo. Jednak asi že to bylo v mrazáku dlouho, taky jsem si tam zapomněla nakrouhat kolečka cibule a tak nějak mi ta masová hmota nechybí. Za co jsem ráda, nemám tím pádem pocit, že o něco přicházím.


Potřetí se to stalo minulý týden. To jsem byla v Cocktailbaru Karibská perla, měla jsem hlad a aniž bych něco řekla, položili mi na stůl dvě teplé bagetky namáznuté mírně pikantní masovou směskou s cibulí, s rozpečeným sýrem na povrchu a cherry rajčátky navrch. Byla jsem tak šťastná že se kvůli mě někdo klohnil, že jsem to vděčně zblajzla a ani nemrkla.

Dobré na tom je, že ačkoliv jsem si už na začátku řekla že nebudu striktní a nebudu držkovat s masem a dělat vegeteroristu za každou cenu, tak mám na kontě jenom tři zářezy za necelý rok, což je dost dobré skóre…

A co mi tedy vegetariánství dalo, co považuji za hlavní přínosy, přestože – jak už jsem popsala výše – nejsem zcela striktní a neženu to do extrému?

MÁM KONEČNĚ KLID !!!!!

To je úplně to nejdůležitější ze všeho, to je hlavní důvod proč jsem přestala s masem. Měla jsem jisté ,,vegetariánstvé záškuby“ už jako malá a od té doby se to se mnou pořád nějak táhlo. Viděla jsem krávy v ohradě, pohladila jim čumák a říkala si ,,A my mrchy takový krásný zvíře jíme… A já taky!“ A bylo mi ze sebe prostě blbě, úplně mi to pokazilo náladu.

Nebo jsem viděla záznamy z jatek a uvědomovala jsem si, že tohle se děje, protože jsme my lidé rozežraní, protože musíme mít flák masa na talířku několikrát do týdne, někdo dokonce i denně, když to stačí jednou za 14 dní, za měsíc, nebo dokonce vůbec…. a ,,fuj! Já ho taky jím několikrát týdně!“ – A zase bylo po náladě.

Viděla jsem králíčky v králikárně… Ňu ňu ňu :3 miluju morčátka a králíčky… A pak mi došlo, proč v té králikárně vlastně jsou… A zase jsem měla po náladě.

V pozdějších fázích už jsem měla stavy, kdy jsem při vaření koukala na syrové maso a ptala se sama sebe, ,,jestli mi ta vražda za to žrádlo stála…“ a styděla jsem se.

Nejvíc jsem se styděla proto, že jsem tak dlouho cítila že to není dobře, ale když si člověk denně sám nevaří, nějak nemá tolik prostoru, motivace a vitamínů něco měnit. To uvědomění ani není tak silné, je utlumené tím, že to člověk dostane hotové a má míň času přemýšlet nad původem použitých surovin.

Koneckonců já se stravuji pouze tím co si sama uvařím až od 1. Září 2014 a s masem jsem sekla pár měsíců poté, v zimě. Což je polehčující okolnost.

Takže to vlastně bylo na spadnutí už dlouho, jenom jsem v podstatě čekala, až uzraje ta vhodná doba. No, uzraje… Už jsem nedostala hotové masíčko na talíř, první jsem si ho musela připravit a místo abych si zvykla, naopak častější kontakt se syrovým masem mi ho znechutil ještě víc než předtím.

Zábavné bylo, že v době kdy jsem byla velmi nalomená a už si říkala, ,,jo nebo ne“, staly se mi ,,náhody“, co moje rozhodnutí zpečetily. Jako například:

Když se koupily u řezníka odřezky pro kočku, po rozbalení zjistíte že tam byly staré smradlavé kusy masa co už se rozkládá a máte chuť vrhnout jednoho aliena do kyblíku… Jednak teda nechápete jak vám může někdo prodat zkažené maso, druhak začnete cítit smrad zkaženého masa i v případě, že to maso zkažené není, jenom třeba den leželo a má nějaký svůj pach.

Pak nemáte na maso chuť opravdu dlouho, vždycky když to čerstvé vybalíte, vzpomenete si, že je to extra hnilobný materiál, který po dvou třech dnech na vzduchu zasmrádne a začne se kazit…. A maso se prý tráví 2 dny… No fuj, co asi dělá v těch střevech… Oproti tomu ovoce a zelenina vám po třech dnech nesmrdí, maximálně dojde…

Už jsem z těch neustálých vnitřních monologů, výčitek svědomí a studu za sebe a svůj živočišný druh byla vyčerpaná. Přestat vařit z masa bylo pro mě vlastně vysvobození. Konečně se můžu normálně najíst a nepřemýšlet kdo zase kvůli tomu umřel. Konečně si můžu pohladit nějaké zvíře a nepřemýšlet nad tím, že kdybych byla opravdový masožravec, tak ho nehladím, ale zakousnu a sežeru. (Ano, opravdu jsem uvažovala, proč jím maso, když nemám pud zakusovat zvířata jako skutečný dravec, ale naopak je hladit a opečovávat?)

Pravda, jednou za čas si dám rybu. Někdy je to po měsíci, někdy po dvou měsících, někdy po dvou týdnech, asi podle potřeby těla. Když dostane chuť, dostane rybu. Nehrotím to… Ale ryba je pro mne sváteční jídlo, při přípravě jí děkuji, je to takový malý rituál, trochu po křovácku.

A věřte nevěřte, to maso změní chuť. Prstruh pečený na cibuli v troubě s paprikou tu chuť změní asi nejvíc, protože se připravuje celá ryba od začátku, nikdo ji předtím nijak neupravoval. A je potom tak lahodný, že do mě padne a já jsem na vrcholu gastronomicého blaha… Bez modlitby a díku to tak ale není.

Mám se radši

Souvisí s hlavním bodem. Můžu se na sebe podívat do zrcadla a říct si, že netlachám naprázdno jak ,,chudáčci zvířátka na světě trpí“, ale konečně jsem začala se sebou něco dělat, konečně se opravdu reálně snažím nebýt toho součástí. Vajíčka mám jenom domácí, od veselých slepiček co pobíhají po dvorku a ďobou travičku, takže z těch výčitky nemám. Občas je na vajíčku ještě neumytý kousek kuřince, tomu říkám ECHT BIO.

Jediná věc na kterou nejsem hrdá je sýr, ale sýra já se nevzdám. Jestli někdy jo, rozhodně ne teď, protože bez vajec a sýra neumím uvařit dobré jídlo… Co není může být, neříkám že nemám zájem naučit se něco nového. Ale veganská jídla, aby v tom nebyla soja, už člověk musí umět uvařit, aby byla dobrá. No já to neumím. Zatím.

Každopádně teď když už nejdu proti své přirozenosti a konečně jsem poslechla to k čemu jsem inklinovala už dlouho (a jak já si to roky nechtěla připustit!), vyčistila se mi hlava. Mám klid, nevidím v sobě vrahouna, napomáhače utrpení a zla (Zní to asi trochu extremisticky, ale když si představím jak kuřeti někdo podřízne hrdlo, jinak než ,,zlo“ to nazvat neumím.)… Jsem člověkem, jakým jsem už roky chtěla být a uspokojuje mě to. Vesele si vysmažuju cuketky, dělám květákové placičky (super místo řízků), žiju si ve svém světě a vyhovuje mi to.

Vzpomínám jak jsem před lety říkala, že bych bez masa nevydržela… Ale jo, vydržela, by to jenom blok. Vtip je v tom, umět si bezmasé jídlo udělat DOBRÉ, chutné, mastné a pak si na maso prostě nevzpomenete.

Líp trávím

Nebudu vás zatěžovat vyprávěním o tom, jaká jsem šikovná na oné místnosti, protože ani předtím to nebyl bůhvíjaký problém, ALE nějaké změny jsem si i tak všimla:

Když sním hovězí maso, hlavně tatarák, udělá se mi strašně těžko a odpadnu asi na 4 hodiny. A nemůžu to vůbec strávit, je mi těžko až do večera, trochu i následující den. Odpadnu i po svíčkové s knedlíkem, prostě mi to nedělá dobře. Někde jsem četla, že když se najíte a přepadne vás tíha, že máte pocit že nemůžete vstát a nejste schopní pár hodin nic dělat ani se soustředit, tak vám to jídlo nedělá dobře a neměli byste ho jíst. Člověku by se prostě z dobrého jídla nemělo dělat těžko a už vůbec by neměl mít stavy, jakoby byl v posledním tažení. Syrové maso sice prokazatelně léčí srdce a obsahuje mnoho důležitých živin, ale pro mne to je jako dostat kladivem do hlavy. Už nevstanu…

Jiným lidem to prý nedělá, asi je to individuální. Očividně proto – můj starý názor za kterým si stále stojím – že každý máme trávení trochu jiné a vegetariánství není pro každého stejně vhodné, stejně tak ale není ani hovězina nebo vepřové pro každého stejně vhodné.

Nějaká mírnější únava a ,,lenora“ je po dobrém jídle normální, je normální si třeba 20-30 minut v klídku posedět než jídlo slehne, ale neměl by to bý stav, kdy odpadnete, nebo to musíte jít zaspat.

Po bezmasé stravě necítím únavu, neodpadnu. Normálně se najím, normálně po jídle vstanu, normálně uklidím nádobí. Posedím si v klidu, ale ne proto, že bych byla vyřízená, ale protože si chci udělat pohodlí a v klidu slehnout. To je velký rozdíl oproti minulosti.

A i když mi po bezmasých jídlech není těžko, nedostávám hlad dřív, než obvykle. Zasytí mě, ale nezaplácne. Značka ideál 🙂

V minulosti jsem měla občas problém náhlého průjmu bez zjevné příčiny, bez psychosomatické příčiny, bez toho abych snědla něco špatného. Tak jsem různě odčervovala, brala probiotika…. A stejně mi to občas dělalo. Po přechodu na bezmasou stravu to odeznělo samo spontánně.

Jsem vnitřně klidnější

Maso obsahuje stresové hormony, které ovlivňují psychiku. Já neměla problém nikdy například s agresí, ale třeba s napětím, strachem, nebo nervozitou ano. Po vynechání masa všechny podobné programy výrazně oslabily a myslím že pořád ještě dál oslabují. Neříkám že bych předtím byla třesoucí se uzel pocuchaných nervíků, ale určitě jsem spoustu věcí mnohem víc řešila.

Dneska je pro mne jednodušší a mám k tomu větší sklon, blahosklonně mávnout rukou nad kdejakou blbinou. Dokonce i když jde o opravdu vážný problém, který ale nedokážu sama vyřešit, umím na to nemyslet, říct si ,,nechám to vyboptnat ono se to nějak projeví, samo to dopadne, co se budu stresovat…“ a opravdu mi to jde. Nenervuju se každý večer v posteli a nepřevaluju to v hlavě ze všech stran. Prostě umím líp problémy pustit, nebrat si je, neřešit.

Nejsem tak nervozní, nemám takovou trému, tolik se nebojím mluvit na cizí lidi, nebo před kamerou… K této věci bych se chtěla znova vrátit později, ono to souvisí ještě s něčím… Mám v plánu speciální video 🙂

Toto duševní uvolnění má ještě jiný efekt: Mnohem líp umím nahlas říct že se mi něco nelíbí, mnohem snadněji umím vypustit páru když mě něco naštve. Místo abych si nechala skazit celý den, řeknu si třeba ,,Debile!“ všechno to ve vteřině pustím tím jedním slovem. Nic v sobě neskladuju, dovoluji si mít tuto emoci… Nebo se cynicky zasměju, to je taky dobré.

(Protože naštvat se je lidské, normální a když jste Alue a někdo do vás pořád šije za každou blbost a vymýšlí si na vás ještě špínu co na vás hází, tak se musíte naučit s tím správně pracovat. Jinak se z těch lidí zblázníte.)

… A za deset minut nevím, že mi někdo lezl na nervy. Respektive ano, pamatuji si to, ale nijak mě to neštve a získám si snadněji odstup a nadhled.

Na masité stravě jsem tyto věci sice uměla, ale bylo těžší je tak efektivně praktikovat. Teď mi jdou skoro samy od sebe, nemusím se namáhat.

Nesplněná očekávání

Samozřejmě že když přestanete vařit maso, máte nějaké představy co se asi tak změní a ono se to nevyplní 🙂 Mezi moje nesplněné představy patří například:

Že zhubnu

Nepřipadám si tlustá, ale myslela jsem si, že když nebudu jíst maso, tak pohubnu a budu prostě typ ,,ten hubenej plochej vegetarián“

To se ale vůbec nestalo. Asi proto, že do všeho cpu sejra, vajíčka, smetanu a podobné radosti, asi proto že brambory a těstoviny jím dál a přílohy jsou to, po čem se doopravdy tloustne. Ne po libovém mase.

Takže moje ženské tvary zůstaly nezměněny a fakt byste od oka nepoznali, že jsem si vyřadila maso. Nejsem neduživá, ani hubená, nemám šedou pleť, nejsem unavená, nepadají mi vlasy… a podobné blbosti, ze kterých jsem měla obavu.

Že mi bude víc zima

Tohle je nutné trochu vysvětlit: Když jsem si dělala jaterní očisty, bylo to tak, že jsem předtím 14 dní musela držet dietu, která vypadá takto: Nesmíte ŽÁDNÉ tuky, ani sýr, ani mlíko, nic na oleji, nesmíte cibuli, cukr, ani syrovou mrkev, nesmíte nic studeného… To proto, aby se játra uvolnila, aby si co nejvíce odpočala. Proto se nepřijímá potrava, při které by musela játra pracovat. A když v potravě nepřijímáte žádné tuky, rychle hubnete a začne vám asi pátý den být zima. Pořád jste nabalení v županu, termofusaklích a ne a ne se zahřát.

Jenomže moje vegetariánská strava má tuku dost, takže mám s čím topit a jsem v pohodě. Tohoto bych se bála až při veganském stravování.

Že budu více ,,éterická“ a rozlítaná, nebo jak se tomu nadává

Lidi říkají, že maso uzemňuje a že lidi bez masa bývají rozlítaní… Víte jak to myslím.

Já v tom vidím jistou logiku, ale v mém případě to neplatí. Já nepozoruji žádnou změnu. Extrémě citlivá jsem byla vždycky, to vegetariánská strava vůbec nezměnila a jídlo nemá vliv ani na moje spirituální zážitky. Opravdu vůbec…

Co se týče uzemnění, resp. schopnosti být vědomě v realitě a neulítávat na nějakých fantasmagoriích, tento problém jsem neměla nikdy. Můj smysl pro realitu je stejný, neulítávám, neblbnu.

Je vegetariánství znak duševního/duchovního pokroku?

Na konec tohoto zamyšlení mi dovolte položit otázku sobě i vám: Opakovaně jsem četla názor, že lidé kteří se stanou vegetariány z přesvědčení že zabíjet zvířata je špatné, mají určité vyšší uvědomění. Nepočítají se sem ti co si změní stravování protože to není zdravé, ale vyloženě ti kteří cítí s jinými živými tvory a nechtějí jim ubližovat…. S tím by se souhlasit dalo.

Souhlasíte ale i s názorem, že když je někdo vegetarián, tak je duchovnější a uvědomělejší než masožravec?

Přece jenom: Když miluju své bližní, miluju je všechny bez rozdílu, tedy i zvířata a pokud nejsem jenom povrchní pozista co jenom blbě kecá aby vypadal dobře a jinak s ničím nic nedělá, měl bych podle toho žítAle skutečně člověka dělá lepším to, jestli něco jí nebo nejí?

Poznala jsem vegetariány totální pitomce s nulovým smyslem pro realitu, absolutně nepraktické lidi, lidi co vůbec nevěděli co se svým životem dělat, asociálové, prostě chudáci, kterým ani nevíte jak byste pomohli. Pár jich bylo i celkem zákeřných… A láska ke zvířátkům jim prostě nijak nepomohla. Vlastně tito lidé byli důvod, proč jsem se roky dívala na vegetariány přes prsty, dokud jsem si neuvědomila, že to není o tom co kdo jí, ale o tom, že někdo se jako pitomec prostě narodí a jako pitomec i umře. Bez ohledu na to jak se stravuje.

A poznala jsem masožravce, kteří byli naopak skvělí, jejich život měl smysl, něco dokázali, měli obrovské znalosti, měli duchovní dary, byli moudří, hodní, charakterní a byl na ně spoleh… Podle mě se prostě nedá podle jídla paušalizovat.

Co si ale myslím je, že když nějaký člověk řekne ,,Miluju zvířata“ a přitom je pojídá a žádné doma neopečovává, tak nemluví pravdu. Jenom chce vypadat dobře.

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-11-29 08:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vegansky se dá vařit i chutně bez soji a bez lepku 🙂 Já si občas dám něco ze soji, to je pravda, ale nekupuji si to sama, spíš mi to koupí rodiče nebo kamarádi, aby mě potěšili. Nejčastěji ve formě sojového jogurtu. Nedávno jsem měla alpro borůvkový a chutná opravdu jako tradiční poctivý borůvkový! Chutnal i mému bráškovi 🙂 Mamka jako zkušená ochutnávačka potvrdila, že chutnají oba stejně, dokonce ten můj se zdál více borůvkový…

Ikona diskutujiciho Pavel Berger 2015-11-29 10:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co mi dalo vegetariánství.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-29 10:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Oříšky a semínka mi moc nelezou. Zdravky znám, spoustu těch věcí co tam vidím v hezkých obalech si neumím představit že by mi mohlo chutnat, tak ani nekoupím, neb s většinou mám nějakou blbou zkušenost :D

Ikona diskutujiciho Mišpule 2015-11-29 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já třeba vegan jsem a myslím že už jsem to tu psala s tím že když mám chuť(zatím jsem neměla, jelikož jídla která si vařím prostě obsahují vše co potřebuji, navíc jsou chuťově opravdu skvělá)mám možnost vajíček od sousedky která má slípky na trávníku a na vánoce nám kamarád vozí ryby z Norska, takže vím že když budu chtít tu možnost tu mám. Ale co se musí nechat je to že jsem po přechodu na veganství hodně zhubla než jsem si našla nějaký přirozený a stály chod:)

Ikona diskutujiciho ailynn 2015-11-29 12:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poslední dobou mě trápí vlastní ženská identita, jak být správnou ženou, jak vnímat svou sexualitu atd… Nedávno jsou koukala na televizi, kde běžela reklama na sýr, ukazovali  jak se mají ty kravičky úžasně a jaká je to fantastická chuť. A já si představila, jak tu kravičku nejdříve musí znásilnit obrovskou injekční stříkačkou, následně ukradnou telátko a pak vysávají, dokud to jde. A pak jsem si představila samu sebe, jak mi tam nějaký doktor strčí stříkačku a oplodní mě, jak mi pak seberou mé dítě a na prsa mi dají odsávačky, celý den stojím ve fabrice mezi ostatními trpícími ženami a krmí mě nějakými granulátem vyrobeným z bůh ví čeho. A pak ze mě vyrobí sýr…z té posvátné tekutiny, která patří jen a jen mému potomkovi. A ještě si dovolí v televizi lhát o tom, jak jsem štěstím bez sebe, když ostatní žerou bez jakéhokoliv vděku výrobek z mého mléka, které jim nikdy nebylo určené.

Ikona diskutujiciho malé srdce 2015-11-29 12:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezký článek. Moc se mi líbil. Já jsem s vegetariánstvím začal někdy okolo 18. roku mého života. Do 18. roku mne doma nacpávali masem, i když jsem jim opakovaně říkal, že mne maso nechutná. A po 18. roku života (zaplaťpánbů za plnoletost) jsem se vzbouřil a maso jsem striktně odmítal. Co všechno jsem si při tom musel vyslechnout a vytrpět, o tom raději pomlčím. Hodně lidí se mne při mém způsobu života snažilo ovlivňovat, až jsem se tomu všemu musel postavit.

Ikona diskutujiciho mija 2015-11-29 12:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jsem vegetarián už 10 let (od 5 cca), ani nevím proč. předtím jsem stejně jedla jenom kuřecí maso jen v určitých podobách, pak jsem z nějakého přirozeného popudu vyřadila i to (asi minulé životy). tak trošku věřím, že s duchovním vývojem to opravdu má co společného. ne tím způsobem, že vás vegetariánství posune dál, to závisí na člověku bez ohledu na tohle, ale že  to spíš půjde líp, protože maso má sílu a ti "vyšší" to ví, tak bůhví čím ta nebohá zvířátka na obřích statcích krmí, aby nás to pak lehce v nějakém směru otupělo. jinak by nikde neříkali, jak je pro nás maso důležité, že bez něj budeme nemocní atd. kecy v kleci… a největší hnusy strkají dětem v mcdonaldu a dalších světoznámých fastfoodech. Výborným příkladem masožravce je můj táta – ten jí snad jen maso a je to nejvíc materialistický člověk, kterého znám (ne v tom směru, že by dychtil po majetku, ale že hmotný svět a zvířecí pudy je jediné, v co věří a co chápe), jinak je to fajn chlap). tohle samé je i taťka kamarádky a dalších x kamaradů. takže když už maso, tak nejlépe nějaké domácí)

Ikona diskutujiciho Raja 2015-11-29 16:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Naprosto tě chápu, mám to stejně a prostě to nejím) Stalo se to postupně a jakoby samo od sebe) S ženskostí to řeším také už nějaký ten pátek))) Inspirující je například Lilia http://cestaextaze.cz/

Ikona diskutujiciho Raja 2015-11-29 17:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Ještě jsem zapomněla) Super jogurt který si můžeš velmi snadno vyrobit doma a bez sóji;) Pokud znáš/ máš "maso" z mladého kokosu ( nebo lze použít i raw kokos strouhaný, taky mi v nouzi fungovalo) rozmixuješ s trochou vody do dokonalé krémové konzistence v vysokorychlostním mixéru a přidáš osvědčené ( RAW bio atd))) probiotika 2 -3 kapsle podle množství ( vysypat samozřejmě))) A necháš 12 – 24 fermentovat za pokojové teploty, nebo přes noc v sušičce na 36°. A dáš schladit) V lednici vydrží ve sklenici až 5 dní. Kdyby ;))) Přidáš třeba ty borůvky nebo můžeš i džem, nebo jen přislaďíš ( tím co používáš za mně raw kokosový cukr) a nebo nepřidáš nic)))) A sníš jen tak)

Ikona diskutujiciho Raja 2015-11-29 17:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Hunzové) Jeďte se tam podívat, stačí doleťet do Pákistánu a od tam tam dojedete busem) Nedělám si srandu, není to žádné sci-fi) Budete asi dost koukat;))) Mají svou víru, z toho vychází mnohé a jí opravdu hodně střídmě, což je dáno tím kde žijí;)

Ikona diskutujiciho Ivet 2015-11-30 07:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já o sobě rozhodně nemůžu říct, že jsem vegetarián, protože nejsem nijak striktní, přesto maso v mém jídelníčku běžně není. Zajímavé je, že to není nějaké odvykání, prostě mi nijak nechybí. Čekala jsem, že po nějaké době bez masa, na něj budu mít větší chuť a bude mi chybět, ale je to spíš naopak. Čím déle jsem bez masa, tím spíš se mi hnusí, začíná mi většina mas smrdět. Začalo to kuřaty, které už nemůžu ani cítít a teď mi začínají vadit i další masa. A ani chuť už mě neláká. Takže za mě není důvod si ho dávat. Jenže v naší společnosti je to docela těžké a člověk zjišťuje jak omezená je nabídka pro vegetariány v obchodech, restauracích, ale třeba i v pekařství, když jsi chci koupit slanou svačinu a ejhle v každém tom slaném zapečeném rohlíčku je slanina, párek , šunka apod.. Taky mě dost zarazilo, že už jsem asi od 2 lidí exvegetariánů slyšela, že museli přestali, protože měli křeče. Nevíš čím to? Já to tipuji na špatnou skladbu stravy a nedostatek některých látek.

Ikona diskutujiciho Milan 2015-11-30 09:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, nejdříve jsem tvůj text číst nechtěl, měl jsem však chvilu času navíc a tak jsem si to přečetl, musím tedy reagovat, Ano, masitá strava vede k problémům, nevyvážená strava vede k problémům ale i ta vyvážená strava může přinést problémy, jakpakto? jistěže zvířátka jsou svým způsobem znásilňována pro chuťové potřeby lidí, avšak rostlinky jsou na tom velmi podobně, je proto nutné se zamyslet i nad nimi, proces znásilňování začíná u hluboké orby, kdy se zničí veškerá mikroflóra-fauna, no a hnilobný části zaorané z minule se tímto vyořou, celkem orba je to nejhorší co v zemědělství děláme (jde to totálně proti přírodě), dále když už rostlinky zasejeme, tak jim musíme vnutit umělé hnojiva aby měli vůbec z čeho žít no a protože déšť již není vůbec čistý, musíme ještě rostlinky další chemií chránit před nemoci, to se dělá snad u všech rostlinek, je prokázám zvýšený výskyt pesticidů nejenom v ovoci a zelenině, nakonec je rostlinka ze všeho vysílená a zblbnutá. Dlouhodobě jsme pěstovali na zahrádce leč jediné rajčata schované pod přístřeškem dávájí jasně najevo, jak mocný je kyselý déšť, listy vystavené dešti vypadají jakoby spálené (každoročně), zbytek schované rostlinky je silná a zdravá, soused pěstuje rajčata u plotu až rostlinky lituji, spálené, vysílené a následně obtěžkané né moc kvalitními plody, taky na ně stříká nějaký sajrajt, nakonec z něho vypadlo, že to je roundup a tak celkem už vím, proč mi letošní úroda ředkviček vůbec nevzešla, v  tom suchu jsme brali vodu po troškách ze studně, takže bude voda určitě i byť velmi malém množstí kontaminována, napříští rok bude vysázeno už jen pár rajčat, musíme hodně vápnit a dávat jim víc zásaditého substrátu, půda je hodně překyselená, jinak už tedy pěstovat nic nebudu – protože již téměř nemohu, a strašně nerad vidím ty chuděry rostlinky v zuboženém stavu…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-30 09:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Možná hořčík… otázka je jak jedli. Nebo jim to opravdu nesedlo. Já zase četla články od holek které z toho byly vyloženě neduživé, slabé, bylo jim zle. Opět těžko říct, jestli jedly dobře, co jim chybělo, ale jak říkám, ono to není pro všechny stejně vhodné.

Ikona diskutujiciho Raja 2015-11-30 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Když to je právě to. Jíst svíčkovou se sedmi bez masa je taky vege;))) A o české vegetariánské klasice smažák s hranolkama se ani zmiňovat nechci))) Být vegetarián neznamená automaticky jíst zdravěji… Jen bez masa 😉

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-30 11:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Domácí svíčková mi jako vyloženě nezdravá nepřijde, to spíš ten knedlík… A i bez masa to není vege. Jestli víš jak se to vaří, tak ta zelenina s masem dohromady, pak až se to vytahuje. Takže v té omáčce je maso vyvařené.

Ikona diskutujiciho Raja 2015-11-30 15:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: To byla ironie Alu;) Vegetarián nerovná se vždy zdravý životní styl. Znám dost vegetariánů stravujících se hůře než mnozí masojedi;) Výsledky se časem dostaví a potom "se všichni podívejte, jak jsou ti vegetariáni neduživý a nemocní" ;))))

Ikona diskutujiciho Jarek Van Ek 2015-11-30 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Téměř ve všem se shoduji s Aluškou. I v tom nejít do extrému.  Když jsem na vegetariánství přecházel, bylo dobře se první 3 měsíce kontrolovat. Nejdřív u mne dominovalo ovoce, pak zelenina, luštěniny a obilniny. Ovoce asi proto, že je to perfektní detoxikace a tělo si o to řeklo samo.

Ikona diskutujiciho vesi-povidky 2015-11-30 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem vegetariánka od jara, takže ani ne rok… Máma to moc dobře nepobrala ("Ve dvanácti nejíst maso?! Budeš nemocná!"). A babička s dědou mají pitomé kecy o tom, že bych se o tom vůbec neměla zmiňovat (a když jo, tak jen omluvným tónem-..). Připomíná mi to, jak se chovali Dursleyovi k harrymu, když zjistili, že je kouzelník. :D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-30 21:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: No problém je, že spousta lidí nějak zamrzla v mentalitě před 100 lety a odmítá pochopit, že do nové doby patří jiné zvyky. Lepší zyvyky…

Ikona diskutujiciho Raja 2015-11-30 23:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Syn začínal v 10 letech. Je to naprosto OK, je zdravý, silný, vysoký a závodně sporuje. Není se čeho bát, a to jsem hooodně zodpovědný rodič))) Jen je třeba si pohlídat skladbu jídelníčku;)

Ikona diskutujiciho Pavel 2015-12-01 20:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to přesně tak, jak to Ivo popisuješ. Začíná to pozvolna a nakonec nemůžeš vstoupit do obchodu kde se prodává maso.  Pokud někdo má se změnou přechodu na vegetariánskou stravu problémy je to v tom,že se nezajímal jakou stravu má mít v průběhu dne. Zásada je taková , že dopoledne ovoce /rychlé cukry , startuji tělo) a odpoledne hlavně večeře – zelenina ( vláknina – čistič střev). K obědu zeleninové polévky (mrkvová,červená řepa,čočková,dýňová a pod). Jako druhé jídlo- např.dušená mrkev s hráškem a brambor,bramborové placky,kedluny na smetaně, zapékaná brokolice s bramborem a sýrem a pod.) Existuje cela řada vegetariánských kuchařek.Maso – bílkovinu perfektně nahradí luštěniny, hlavně pak cizrna.Je nutné zbavit se řepného cukr!(bílá smrt – překyselení organismu) Je možné ho nahradit kandovaným cukrem, palmovým cukrem. Pozor na tzv, hroznový cukr. je vyrobený z bramborového škrobu, ale je to pořád lepší než řepkový. Stejně na tom je i třtinový cukr. Je to na moc dlouhé psaní. Navrhuji pro začátečníky systém pokusů a omylů a hlavně to nevzdát. Tělo samo ukáže co je pro něj dobré a co nemusí.

Ikona diskutujiciho Susannah 2015-12-02 15:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

velmi krasne napisany clanok

Ikona diskutujiciho iriska 2015-12-03 16:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Tahle je fajn 😉 http://www.varimezdrave.cz

Ikona diskutujiciho iriska 2015-12-03 16:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při vegetariánství jenom dejte pozor abyste měli dostatek železa, já jsem to bohužel odnesla zdravotně. Je dobré zjistit odkud železo získat a nakolik ho tělo vstřebá. Třeba mléčné výrobky brání vstřebávání železa takže není dobré např.sýry kombinovat s potravinami bohatými na železo. Hodně železa mají třeba fíky, tmavá listová zelenina, i ryby. Vstřebávání železa podporuje vitamín C (dobrá kombinace ryba+citrón). Já teďka beru železo v tabletkách a je to běh na dlouhou trať než se to spraví, tak dejte pozor.

Ikona diskutujiciho Pavel 2015-12-04 13:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak. Pokud chci změnit svůj jidelníček,tak bych se měl seznámit i s některými riziky či omezeními. Proto musím do svého jidelníčku zařadit dostatek zeleniny a to nejen listové ,ale i kořenové. Zelenina obsahuje kromě vlákniny i stopové prvky a minerály , ale některá zelenina k uvolnění minerálů a stopových prvků potřebuje  katalyzátor a tím je olej. Pokud si uděláte na večeři zeleninový mix salát, nezapomeňte ho zalít extra panenský olivovým olejem a mírně osolit( himalajskou solí). Stačí to a nemusí již být kupovaný dresig, který večeři může znehodnotit emulgátory,  které jsou dresingu obsažené.Hlavně pozor na zvýrazňovač chuti E621 -625 , glutaman sodný. Užívá se i název  kvasnicový extrakt !

Ikona diskutujiciho Piranka 2015-12-08 00:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty jaterní očisty me celkem zajimaji…ale kdyz teda nemuzu skoro nic jist..co mam jist?xD

Ikona diskutujiciho Aneska 2015-12-09 21:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už budu vegetariánem půl roku. A přestala jsem tedy ze dne na den a neměla jsem s tím žádný problém. Jediné co mě teď opravdu trápí, je že po tom půl roce dostávám strašnou chuť na maso.. A přitom kdybych se fakt jednou neudržela a něco snědla, strašně bych si to vyčítala :D Tak nevím jestli to dávat za vinu tomu, že mi asi v těle něco chybí, nebo jsem požitkář, kterému se stýská.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-10 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: A ryby jíš? – Jestli ne tak si je zařaď (v množství které ti bude vyhovovat) a uvidíš že se to spraví.

Ikona diskutujiciho Tomáš 2015-12-15 13:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, opravdu si myslíš, že veganství je extrém? Vždyť maso ke svému přežití a ani zdravému žití nepotřebujeme. A dokonce ani mléčné výrobky. Přirozenou lidskou stravou přece je hlavně ovoce, plody, původně člověk pochází hlavně z těch končin planety(Afrika), kde jich bylo plno. To že se člověk úchylil k lovu a jedl něco jiného, bylo hlavně z nouze = z hladu. Ale my v dnešní době máme na výběr, na výběr máme skoro ve všem a to co si budeme kupovat, jaké jídlo, jaké výrobky, je jen a jen na nás.

Ikona diskutujiciho Tereza 2015-12-30 15:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pamatuji si, jak jsem kdysi na podzim 2005, možná 2006 měla k obědu pečené kuře.. a tak jsem se v tom rýpala a říkala si "Ty zrůdo, stahuješ tady tu kůži, okusuješ chrupavky, jíš svalovinu. Je ti jasné, že tohle na sobě máš taky? Že to kuře, ač bylo narozené v zajetí za jediným účelem a tím byla poprava, že taky mělo duši?" Tak jsem to jídlo odložila. Sdělila mámě, že odmítám jíst zvířata a odešla do svého pokoje. Bylo mi tak 14. Přišlo to ze dne na den. Máma si se mnou nevěděla rady. Odmítala jsem jíst ryby, vývary, řízky, které jsem vždycky jedla po kilech. Nechtěla jsem nic, co se dotklo masa.. Ani suchou housku, na které ležela šunka. A tak funguji dodnes s pár rozdíly. Ještě víc mi otevřel oči aktivista Gary Yourofsky. Viděla jsem video, kde se tento člověk vydal přednášet na nějakou školu. Vysvětloval, jak člověk není vůbec uzpůsoben k lovu zvířat ani k pojídání masa. Ukazoval drastické záběry z lovu ryb, z mlékáren, z jatek.. Od té doby jsem vegan. A ničeho nelituju. V práci stále snáším posměšky za to, že si donesu čočku na kyselo nebo míchanou zeleninu, ale na to už jsem za ta léta zvyklá. Dokonce i máma si zvykla. Teď si spolu dáváme sójové lahůdky, oříšky, pohankové placky a kdeco.. Můj přítel je masožravec a vařit pro něj je vždy hokus pokus. Jelikož jeho jídlo nikdy neochutnám, tak se vždy děsím, jestli jsem to třeba nepřesolila nebo nedala moc chilli, ale zatím mu chutná a prý umím udělat to nejlepší pečené maso.. A když další den udělám sojové řízky pro sebe, tak mi zbyde tak jeden, protože, i když to přítel nikdy nejedl (myslím než jsem přišla já), tak mu šmakuje. JInak zdravotní problémy nemám žádné.. kvůli svému zaměstnání musím chodit každý rok na prohlídku, kde mi berou krev a žádná anomálie se nekoná. Takže za mě.. vegetariánství správně, ale veganství je teprve krok vpřed (samozřejmě nic nevnucuji, každý svého štěstí strůjcem)

Ikona diskutujiciho peluch 2016-01-06 20:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravim narazil sem na tenhle blog a hned po uvodu me zaujal tenhle clanek o vegetarianstvi velmi dobre napsano a prestat jist maso je spravne pro spravny vyvoj duse jak popisujete ze jste potkala vegetariany kteri vam byli proti srsti tak i tak si myslim ze byli urcite duchovne vys nez masojedi se kterymi jste si padla do oka. Ja osobne ziju dle uceni staroslovanskych predku a jejich VÉD. Samozrejme se vyjadrim k veganstvi s timhle osobne mam problem prijde mi ze je tady prave proto aby lidi odrazovalo od vegetarianstvi protoze je az moc extremni neprijmat zivocisne produkty jako je med,mleko a v male mire i vejce protoze takhle zvirata cloveku slouzi aniz by jim bylo ublizovano samozrejme dnesni mlecne a vajecne farmy jsou smutne to se neda poprit 🙁 a je to samozrejme dost silny argument pro veganstvi. K rybam se nevyjadrim ty sem nikdy nekonzumoval. Samozrejme kdyz se uchylim ke konzumaci masa tak je lepsi snist maso dravce protoze duse tohodle zvirete zatizi vase svedomi mnohem min a ma to sve duvody zkuste to a uvidite.

Ikona diskutujiciho Karolína 2016-02-29 18:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký text, děkuju! Taky jsem už delší dobu chtěla výrazně omezit maso, bohužel to u mě vázlo na mé hluboké pohodlnosti a  neschopnosti si uvařit, kterou opravdu nejsem schopná překonat. Kdyby bylo vaření na mně, žili bysme z rohlíků ;-/ Naštěstí můj manžel vaří rád, takže se v tomhle ohledu o mou rodinu postará. Dokud byl ale masožravec, vařil prakticky jen masitá jídla a já jsem je jedla, protože doma nic jiného nebylo. Zhruba před půl rokem začal cvičit jógu a setkávat se s různými ezoteriky, vlivem čehož se asi před měsícem rozhodl konzumaci masa opustit, což jsem bouřlivě uvítala a okamžitě se k němu přidala. Osobně mi nevadí ani tolik zabití zvířete jako takové, jako spíš redukce zvířecí existence na zdroj masa, navíc když se ta existence odehraje v naprosto příšerných podmínkách, což mi připadá jako totální zubožení živého cítícího tvora. Neplánuju být striktní vegetarián, asi nebudu mít problém si jednou za delší čas dát zvěřinu nebo ryby z ověřeného zdroje, co ale nechci už nikdy jíst, je maso z velkochovu. Podobně vnímám i problém mléčných výrobků – nemyslím si, že je kráva rodinném v hospodářství nějak extrémně nešťastná jenom proto, že jí kradou mléko. Co vnímám jako problém, je opět velkovýroba. Vegan být nechci, časem bych se ale ráda přeorientovala na nějaký „humánnější“ zdroj mléčných výrobků.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek