Tyto typy potíží patří mezi běžně se vyskytující zdravotní problémy, které trápí mnoho lidí, stejně muže i ženy různého věku. Způsobované mohou být celou škálou faktorů, proto je důležité zjistit příčinu a následně se snažit vybrat tu správnou léčbu. Odstranění bolestí a otoků nohou dokáže výrazně zlepšit kvalitu života člověka. Oteklé nohy obecně vznikají v důsledku nahromadění tekutin.
Příčiny hromadění tekutin v nohách
Mezi nejčastější příčiny hromadění tekutiny v nohách patří následující:
1. Dlouhodobé sezení nebo stání
Problém se obvykle prohlubuje v horkém počasí, kdy se tekutiny mohou hromadit převážně v místech jako jsou chodidla, kotníky a lýtka.
2. Nefunkční chlopně v žilách
S přibývajícím věkem, nebo v případě nadváhy, dochází ke zvýšenému opotřebení chlopní v žilách, které mají za úkol bránit zpětnému průtoku krve. Krev se tak z nohou neodvádí do srdce, ale zůstává a hromadí se v nohách.
3. Chronická onemocnění plic
Mezi typické onemocnění plic způsobující bolesti a otoky na nohou patří dušnost a chronická bronchitida, které zvyšují tlak v žilách vedoucích ze srdce do plic. Tento tlak se pak zpětně projevuje na srdci a také může způsobovat bolesti a oteklé nohy.
4. Městnavé srdeční selhání
Jedná se o nemoc, při které srdce nedokáže efektivně pumpovat krev, což následné vyvolává hromadění tekutin v plicích a jiných částech těla. Nejzřetelněji se tyto otoky projevují právě na nohách.
5. Těhotenství
Během těhotenství plod vyvíjející se v děloze může tlačit na některé žíly vedoucí do a z oblasti nohou. Otoky během tohoto období bývají dosti časté.
5+1. Nízká hladina bílkovin v krvi
Tento problém vzniká nejčastěji v důsledku podvýživy, nesprávné výživy (například u veganů nebo vegetariánů, kteří mají špatně sestavený jídelníček), ale také v důsledku špatně fungujících ledvin nebo jater. Proteiny pomáhají udržet v žilách sůl a vodu a proto ve zdravém prostředí tekutiny neunikají do okolních tkání. Pokud však hladina krevního proteinu (jménem albumin) klesne pod určitou úroveň, začnou se tekutiny shromažďovat převážně v tkáních chodidel, kotníků a lýtek.
7. Lymfedém
Při lymfedému se v končetinách shromažďuje lymfatická tekutina jako následek špatně fungujícího lymfatického systému nebo po odstranění lymfatických uzlin. Lymfatická tekutina je bohatá na bílkoviny a za normálních okolností proudí rozsáhlou sítí lymfatických žil a kapilár, přičemž v uzlinách dochází k jejímu pročišťování od škodlivin a bakterií. Pokud je průtok lymfatické tekutiny nějakým způsobem omezen, tekutina se následně začne hromadit a způsobovat v daných místech otoky, doprovázené bolestmi. Nejčastěji se s tímto typem problémů setkáváme u lidí, kteří podstoupili konvenční léčbu rakoviny ozařováním, chemoterapií nebo odstraněním lymfatických uzlin.
8. Infekce
Nezřídka příčinou otoku a bolestí v nohách bývá infekce. Riziko infekce je vyšší u lidí trpících diabetickou neuropatií. Pokud trpíte cukrovkou, je velmi důležité si prohlížet nohy každý den a kontrolovat, zda se vám na nich nevytvářejí puchýře nebo vyrážka, protože poškozené nervy nemusí vždy problém signalizovat dostatečně brzy. Šíření a infekce nepovšimnutých puchýřů může postupovat velmi rychle, proto je včasné zjištění je velmi důležité.
9. Vedlejší účinky léků
Velké množství léků může jako vedlejší účinek způsobovat bolesti a otoky nohou. Mezi nejčastější léky mající takový vliv na organismus patří hormonální léky (estrogeny), antikoncepce, testosteron, hormonální terapie, blokátory vápníku, léky na vysoký krevní tlak, steroidní léky (anabolika a kortikosteroidy), antidepresiva, běžné léky proti bolesti (ibuprofen) a léky na cukrovku.
10. Ledviny
Častou příčinou otoků končetin je hromadění tekutin v těle, za které jsou zodpovědné nedostatečně pracující ledviny. Pokud se tento případ týká vás, pak se snažte zaměřit na způsoby, jak podpořit funkci ledvin.
Příčiny, které způsobují oteklé nohy
Projevy hromadění tekutin v nohách se mohou různit, ale obecně bude na postiženém místě natažená a lesklá kůže. Pro výběr správné léčby je vždy třeba znát příčinu otoků nohou. Někdy je pro laika těžké odhalit příčinu, proto je v těchto případech, pro správnou diagnózu, vhodné navštívit klasického lékaře, který má k dispozici adekvátní přístrojové vybavení. Způsob léčby si pak každý pacient vybere sám – ať už se rozhodne pro konvenční léčbu, léčbu alternativní nebo kombinaci obou. Mezi klasické vyšetření na zjištění příčiny u lékaře patří analýza vzorku moči (pro stanovení hladiny albuminu), dále se využívají krevní testy, elektrokardiogram (EKG), rentgeny plic, ultrazvuk na blokády žil a artérií v nohách, případně na odhalení nefunkčních chlopní.
Jak vyléčit oteklé kotníky, lýtka nebo chodidla
Způsoby, jakými lze léčit nebo zmírňovat projevy spojené s oteklými nohami
1. Omezení příjmu soli
Mezi nejčastější obecné doporučení patří strava s nízkým obsahem soli (sodíku). Rozšířeným, ale nepříliš ideálním doporučením, bývá i omezení příjmu tekutin. To sice může částečně odstranit problém s jejich nadbytečným hromaděním, ale na druhé straně ochuzuje tělo o možnost správného pročišťování se od toxinů. Pokud by se omezování tekutin praktikovalo dlouhodobě, mohlo by naopak vést k problémům s ledvinami a tudíž k ještě většímu prohloubení již existujících obtíží.
2. Dostatečný odpočinek
Mezi další doporučení patří poskytnout nohám odpočinek, během kterého se umístí do vyvýšené polohy nad úroveň vašeho srdce. To je možné praktikovat pouze v případě, pokud člověk netrpí dušností. Po čase ve vyvýšené poloze otoky obvykle na čas odezní.
3. Léky na odvodnění
Konvenční lékaři často také předepisují odvodňovací tabletky. Tabletky je možné užívat krátkodobě k odstranění akutních problémů, ne dlouhodobě, neboť jejich nadužívání by zdravotnímu stavu mohlo více uškodit, než prospět.
4. Polohování nohou
V případě oteklých nohou během těhotenství je možné vyzkoušet jejich polohování nad úroveň srdce a vyhýbání se ležení na zádech za účelem zlepšení krevního oběhu.
5. Kompresní punčochy
Pokud vám nohy otékají v důsledku nefunkčnosti chlopní v žilách, pak byste své nohy měli polohovat pravidelně a kromě toho je také obvyklé doporučovat nošení kompresních punčoch.
5+1. Nitrožilní ablace
Lékaři na otoky nohou někdy doporučují proceduru pod názvem nitrožilní ablace, jejímž cílem je zlepšení průtoku krve v žilách a tepnách nohou.
7. Jiné obecné doporučení
Bez ohledu na příčinu otoků, postižené místo by mělo být za každých okolností chráněno před tlaky, poraněními a extrémními teplotami. Časem se pokožka na postižených místech stane křehčí a snadněji zranitelnou. Hojení míst postižených otoky po říznutí, záděrech, škrábancích a popáleninách trvá mnohem déle, než hojení pokožky na zdravých místech a také zde hrozí zvýšené riziko infekcí.
Dobrou zprávou je, že při brzkém podchycení a správném přístupu k léčbě je možné velkou většinu bolestí a otoků nohou úspěšně zdolat.
překlad www.aluska.org 2021 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-není Když to chodí jako kachna, kváká to jako…
-Ivet To byl moc pěkný článek, takový jemný a…
-Reny Skleník je vskutku ideál, ale voda nemusí být…
-***** Psala jsem to v článku před několika měsíci.…
-Alue K. Loskotová