Co na oteklé nohy, kotníky, lýtka a chodidla: Příčiny a léčba

24.6.2021 v Léčba 20

Tyto typy potíží patří mezi běžně se vyskytující zdravotní problémy, které trápí mnoho lidí, stejně muže i ženy různého věku. Způsobované mohou být celou škálou faktorů, proto je důležité zjistit příčinu a následně se snažit vybrat tu správnou léčbu. Odstranění bolestí a otoků nohou dokáže výrazně zlepšit kvalitu života člověka. Oteklé nohy obecně vznikají v důsledku nahromadění tekutin.Příčiny hromadění tekutin v nohách
Mezi nejčastější příčiny hromadění tekutiny v nohách patří následující:

1. Dlouhodobé sezení nebo stání
Problém se obvykle prohlubuje v horkém počasí, kdy se tekutiny mohou hromadit převážně v místech jako jsou chodidla, kotníky a lýtka.

2. Nefunkční chlopně v žilách
S přibývajícím věkem, nebo v případě nadváhy, dochází ke zvýšenému opotřebení chlopní v žilách, které mají za úkol bránit zpětnému průtoku krve. Krev se tak z nohou neodvádí do srdce, ale zůstává a hromadí se v nohách.

3. Chronická onemocnění plic
Mezi typické onemocnění plic způsobující bolesti a otoky na nohou patří dušnost a chronická bronchitida, které zvyšují tlak v žilách vedoucích ze srdce do plic. Tento tlak se pak zpětně projevuje na srdci a také může způsobovat bolesti a oteklé nohy.

4. Městnavé srdeční selhání
Jedná se o nemoc, při které srdce nedokáže efektivně pumpovat krev, což následné vyvolává hromadění tekutin v plicích a jiných částech těla. Nejzřetelněji se tyto otoky projevují právě na nohách.

5. Těhotenství
Během těhotenství plod vyvíjející se v děloze může tlačit na některé žíly vedoucí do a z oblasti nohou. Otoky během tohoto období bývají dosti časté.

5+1. Nízká hladina bílkovin v krvi
Tento problém vzniká nejčastěji v důsledku podvýživy, nesprávné výživy (například u veganů nebo vegetariánů, kteří mají špatně sestavený jídelníček), ale také v důsledku špatně fungujících ledvin nebo jater. Proteiny pomáhají udržet v žilách sůl a vodu a proto ve zdravém prostředí tekutiny neunikají do okolních tkání. Pokud však hladina krevního proteinu (jménem albumin) klesne pod určitou úroveň, začnou se tekutiny shromažďovat převážně v tkáních chodidel, kotníků a lýtek.

7. Lymfedém
Při lymfedému se v končetinách shromažďuje lymfatická tekutina jako následek špatně fungujícího lymfatického systému nebo po odstranění lymfatických uzlin. Lymfatická tekutina je bohatá na bílkoviny a za normálních okolností proudí rozsáhlou sítí lymfatických žil a kapilár, přičemž v uzlinách dochází k jejímu pročišťování od škodlivin a bakterií. Pokud je průtok lymfatické tekutiny nějakým způsobem omezen, tekutina se následně začne hromadit a způsobovat v daných místech otoky, doprovázené bolestmi. Nejčastěji se s tímto typem problémů setkáváme u lidí, kteří podstoupili konvenční léčbu rakoviny ozařováním, chemoterapií nebo odstraněním lymfatických uzlin.

8. Infekce
Nezřídka příčinou otoku a bolestí v nohách bývá infekce. Riziko infekce je vyšší u lidí trpících diabetickou neuropatií. Pokud trpíte cukrovkou, je velmi důležité si prohlížet nohy každý den a kontrolovat, zda se vám na nich nevytvářejí puchýře nebo vyrážka, protože poškozené nervy nemusí vždy problém signalizovat dostatečně brzy. Šíření a infekce nepovšimnutých puchýřů může postupovat velmi rychle, proto je včasné zjištění je velmi důležité.

9. Vedlejší účinky léků
Velké množství léků může jako vedlejší účinek způsobovat bolesti a otoky nohou. Mezi nejčastější léky mající takový vliv na organismus patří hormonální léky (estrogeny), antikoncepce, testosteron, hormonální terapie, blokátory vápníku, léky na vysoký krevní tlak, steroidní léky (anabolika a kortikosteroidy), antidepresiva, běžné léky proti bolesti (ibuprofen) a léky na cukrovku.

10. Ledviny
Častou příčinou otoků končetin je hromadění tekutin v těle, za které jsou zodpovědné nedostatečně pracující ledviny. Pokud se tento případ týká vás, pak se snažte zaměřit na způsoby, jak podpořit funkci ledvin.

Příčiny, které způsobují oteklé nohy
Projevy hromadění tekutin v nohách se mohou různit, ale obecně bude na postiženém místě natažená a lesklá kůže. Pro výběr správné léčby je vždy třeba znát příčinu otoků nohou. Někdy je pro laika těžké odhalit příčinu, proto je v těchto případech, pro správnou diagnózu, vhodné navštívit klasického lékaře, který má k dispozici adekvátní přístrojové vybavení. Způsob léčby si pak každý pacient vybere sám – ať už se rozhodne pro konvenční léčbu, léčbu alternativní nebo kombinaci obou. Mezi klasické vyšetření na zjištění příčiny u lékaře patří analýza vzorku moči (pro stanovení hladiny albuminu), dále se využívají krevní testy, elektrokardiogram (EKG), rentgeny plic, ultrazvuk na blokády žil a artérií v nohách, případně na odhalení nefunkčních chlopní.

Jak vyléčit oteklé kotníky, lýtka nebo chodidla
Způsoby, jakými lze léčit nebo zmírňovat projevy spojené s oteklými nohami

1. Omezení příjmu soli
Mezi nejčastější obecné doporučení patří strava s nízkým obsahem soli (sodíku). Rozšířeným, ale nepříliš ideálním doporučením, bývá i omezení příjmu tekutin. To sice může částečně odstranit problém s jejich nadbytečným hromaděním, ale na druhé straně ochuzuje tělo o možnost správného pročišťování se od toxinů. Pokud by se omezování tekutin praktikovalo dlouhodobě, mohlo by naopak vést k problémům s ledvinami a tudíž k ještě většímu prohloubení již existujících obtíží.

2. Dostatečný odpočinek
Mezi další doporučení patří poskytnout nohám odpočinek, během kterého se umístí do vyvýšené polohy nad úroveň vašeho srdce. To je možné praktikovat pouze v případě, pokud člověk netrpí dušností. Po čase ve vyvýšené poloze otoky obvykle na čas odezní.

3. Léky na odvodnění
Konvenční lékaři často také předepisují odvodňovací tabletky. Tabletky je možné užívat krátkodobě k odstranění akutních problémů, ne dlouhodobě, neboť jejich nadužívání by zdravotnímu stavu mohlo více uškodit, než prospět.

4. Polohování nohou
V případě oteklých nohou během těhotenství je možné vyzkoušet jejich polohování nad úroveň srdce a vyhýbání se ležení na zádech za účelem zlepšení krevního oběhu.

5. Kompresní punčochy
Pokud vám nohy otékají v důsledku nefunkčnosti chlopní v žilách, pak byste své nohy měli polohovat pravidelně a kromě toho je také obvyklé doporučovat nošení kompresních punčoch.

5+1. Nitrožilní ablace
Lékaři na otoky nohou někdy doporučují proceduru pod názvem nitrožilní ablace, jejímž cílem je zlepšení průtoku krve v žilách a tepnách nohou.

7. Jiné obecné doporučení
Bez ohledu na příčinu otoků, postižené místo by mělo být za každých okolností chráněno před tlaky, poraněními a extrémními teplotami. Časem se pokožka na postižených místech stane křehčí a snadněji zranitelnou. Hojení míst postižených otoky po říznutí, záděrech, škrábancích a popáleninách trvá mnohem déle, než hojení pokožky na zdravých místech a také zde hrozí zvýšené riziko infekcí.

Dobrou zprávou je, že při brzkém podchycení a správném přístupu k léčbě je možné velkou většinu bolestí a otoků nohou úspěšně zdolat.

překlad www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho František 2021-06-24 09:50:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobry den po dvesto metrovh chodze mam strasne bolesti v nohach a lytkach strasne pichanie liecim sa na cukrovku a mam chore srdce som fajciar

Ikona diskutujiciho octomaník 2021-06-24 20:32:14
Ikona diskutujiciho
sipka

František: lze zkusit kostival – lihový výtažek, plavuň vidlačka – obklady. viz knihy od marie treben; na srdce je doporučován čaj z hlohu; na cukrovku boruvky, boruvkové listy – musejí být trhány v určitém období pro leší účinky; na cukrovku toho uvádí více, ale je potřeba zjistit, která bylina by měla nejlepší účinky: bez, čekanka, celer, cibule, česnek, jmelí, kopřiva, mrkev, ořešák, puškvorec, pampeliška, kysané zelí.

Ikona diskutujiciho luke 2021-06-24 22:19:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky Alue, s tímto článkem jsi přišla právě včas.
Zrovna včera jsem si začal říkat, co můžu dělat s mýma nohama.

Tyto „náhody“ kdy na něco myslím nebo potřebuji zjistit a zrovna od tebe vyjde článek se mi dějí teď hodně často.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-25 07:31:57
Ikona diskutujiciho
sipka

🙂 tak supr

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-25 14:17:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, poslední články jsou akorát (hořčík užívám dlouhodobě, ale občas nějak vynechám a ten článek mi to právě včas připomněl). Pak jsem taky v poslední době měla problém s oteklými kotníky (ale nedokážu s jistotou přesně určit, která příčina to je) a je tu o tom článek! Někdy mi kotníky trochu otekly při dlouhém sezení v práci. Ale nejvíc mi otekly po chůzi v barefoot botách a splaskly když jsem si dala kompresní punčochy. Bílkoviny moc nejim, lymfatická tekutina by to taky mohla být či ledviny (začalo se to dít hl. když jsem pila 3l vody denně se špetkou himalájské soli a to mi připadalo, že mám celé tělo takové oteklé – když piju míň, např. teď, tak otoky nemám) a nebo by to mohla být snížená funkce štítné žlázy z nedostatku železa (nakonec jsem přišla na to, že mám zase nedostatek železa, takže doplňuju železo a uvidím, jestli to pomůže).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-25 14:48:29
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo omez sůl, jestli otýkáš ze slané vody… tmůžou to být ledviny, které zatížila sůl… dávalo by to smysl

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-25 22:00:29
Ikona diskutujiciho
sipka

to je taky pravda (když jsem pila vodu bez soli, tak se mi to téměř nestávalo) – i když zrovna dneska jsem někam šla v barefoot a otekl mi kotník (mě z těch bot otéká jenom jeden či jeden více a druhý méně když jdu déle, asi nějak blbě chodim, ale čim víc se vědomě snažim chodit dobře na tu nohu, co otéká – tzn. našlapovat na vnější okraj chodidla, tim víc oteče)

teď jsem pila pár dnů vodu bez soli a místo 3l denně jenom 2l a kotníky jsem měla v pořádku (taky jsem ale nikam nechodila), dneska jsem zvýšila vodu (stále bez soli) a šla jsem necelé 3km a otekl naštěstí tentokrát jen jeden kotník, ale ta noha mě docela bolí (ta druhá trochu taky ale méně)

Budu to pozorovat, protože jsem s tímhle nikdy problémy neměla, až když jsem dělala noční, kde jsem několik hodin (s přestávkami) tancovala na 15cm podpadcích, tak mi zezačátku brutálně otekly kotníky i s nártem a chodidlem (a to tak, že jsem měla problém vejít se do bot, ve kterých jsem přišla) – ostatní holky mi radily, že mají ty samé boty a taky se jim to zezačátku stalo a že si nohy zvyknou – dělala jsem tedy noční v těch vysokých botách dál a nohy si opravdu po čase zvykly, ale od té doby mi sem tam natekly kotníky když jsem měla speciální boty (barefoot nebo takové ty co napodobují chození po písku) nebo když jsem dlouho stála/seděla. Teď už je to několik let, co tam nepracuju, ale od té doby mi někdy otékaly kotníky s tím, že v poslední době se to zhoršilo (asi proto, že v poslední době nosím pouze barefoot boty a nestřídám je s jinýma botama jako jsem to dělala dřív – takže někam jdu, odrovnám se, pak dva dny čekám až mi splaskne kotník a vyrazím na další výlet.. a tak dokola). Blbý bylo, když mi kotníky otekly z pouhého dlouhého sezení (a to právě bylo když jsem pila vodu se solí: do 1l se prý má dát 1/3 čajové lžičky soli pro lepší vstřebatelnost vody tělem, tak jsem to zkusila takhle pít, a po necelém týdnu jsem začala celá otékat ale hl. kotníky).

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-06-25 20:20:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jsem sama, komu se vůbec nelíbí nalakované, natož prodloužené nehty na nohou? 🙈

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-25 21:28:44
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo ty nalepený plastový drápy 😀

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-25 22:01:32
Ikona diskutujiciho
sipka

prodloužené nehty na nohou? 😮

Ikona diskutujiciho nirvana 2021-06-25 22:50:00
Ikona diskutujiciho
sipka

to by mělo bejt trestný 😭😫

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-26 13:23:20
Ikona diskutujiciho
sipka

tak jsem si to vygooglila, ono to fakt existuje 😫
https://video-images.vice.com/_uncategorized/1505893713063-1502207686580-LOMBARD_01.jpeg

Kupte si boty 50tky.. Nebo choďte bosy/v žabkách a škrábejte nehty o asfalt 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-26 13:39:41
Ikona diskutujiciho
sipka

z toho obrázku úplně křičí komplex 🙂

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-26 13:54:44
Ikona diskutujiciho
sipka

ale jako třeba takovýhle mi nějak nevadí (občas je to i hezký, ale mít je nalakovaný pořád-to asi ne):
https://tojesenzace.cz/wp-content/uploads/2019/06/nohy_lak_shutterstock_286058147.jpg

ale toto nikdy:
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/erLlGgbjbL9R1eqWggf1xXPuRZBrbKEVyNBvL0VpZqVRHhA68FnNm7kvAKiXm1f-xBGv4Xk6-j-fkUSwPYksG7gPpyE-xXsLb-cwvFIDU6Yw_zJ4

Já si teď nelakuju nehty (ani na nohou ani na rukou) jenom proto, že na to nemám čas. Jelikož už existují úplně přírodní laky na nehty bez jakéhokoli zápachu a odlakovače a poškození nehtů, tak hodlám zase začít (na rukou, na nohou mě to lakování moc nebavilo a to ani do sandálů). Jenže než se k tomu dostanu..

Ikona diskutujiciho nirvana 2021-06-26 18:29:17
Ikona diskutujiciho
sipka

fuuuuuj! prodloužený nehty na nohou jsou naprosto obludný xd

Ikona diskutujiciho tauri 2021-06-26 21:20:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Takový drápy má medvěd, aby mohl rozpárat kořist 😀 Jako nalakovaný nehty jsou hezký, ale nalepovat si je..? OMG
Tam musí být i pak super hygiena 😀

Ikona diskutujiciho mirek 2021-06-26 09:30:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvana, určitě ne. A vím, že nám chlapcům už vůbec ne. Mě osobně to odpuzuje. Když si má někdo potřebu kreslit něco na sebe, tak není spokojený s originálem. m.

Ikona diskutujiciho tauri 2021-06-26 10:17:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Omalovánky na papír, ne na tělo. Kdo má umělý nehty, zajímalo by mě, zda si kvůli tomu musell koupit i myčku..a jak se s tim taky utírá zadek, to musí být jedna radost 😀

Ikona diskutujiciho Dav 2021-07-04 10:03:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě bych přidal jednu příčinu nateklých nohou lépe řečeno chodidel tzv. sloní noha. Mohou to způsobovat paraziti. Konkrétně Vlasovec mizní
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlasovec_m%C3%ADzn%C3%AD
většinou je to, ale kombinace více parazitů.

Ikona diskutujiciho kiana 2021-07-04 22:20:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přestala jsem pít vodu se špetkou himalájské soli a ty oteklé nohy mě přešly.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek