Co se stane, když přestanete být poddajná a nekonfliktní

15.6.2021 v Žena 5

Pokládat za mrchu vás budou pouze ti, kdo vás už nemohou využívat pro své cíle a ve svém zájmu.

Stačí přestat být tou, která vždycky všem vyhoví, ustupuje a pokaždé se vším souhlasí, stačí konečně začít mít ráda a respektovat sama sebe, vážit si sebe i svých přání a potřeb. V tu chvíli se pro mnoho lidí, zvyklých, že vy jste ta nekonfliktní a přizpůsobivá, automaticky proměníte v mrchu.
A víte co? Je to moc krásný kompliment, vážně! Věřte mi, opravdu to není nijak velká cena za to, že jste si znovu vzpomněla sama na sebe a na svá vlastní přání. Já sama jsem si tím kdysi prošla, a tak vím, o čem mluvím.Proč se změníte v mrchu.
No ano, nejdřív mě to trochu trápilo, že si o mně lidi něco takového myslí, ale pak jsem pochopila, že si to o mně myslí jenom ti, kteří už mě nemohou využívat pro své cíle a ve svém zájmu. Proč by mě názor podobných lidí měl konec konců vůbec zajímat?

Když se přestanete snažit každému ve všem vyhovět, někteří ve vás tu mrchu uvidí. Lidé, kteří mě skutečně mají rádi a berou mě takovou, jaká jsem, mě naopak podpořili a dokonce říkali, že jsou nadšeni tím, jak odvážná a sebejistá žena se ze mě stala. Také by se rádi změnili, ale právě té odvahy odmítnout někoho, kdo jim o něco řekne, se jim nedostává. A to i když se jim opravdu nechce pustit se do něčeho, o co je ten druhý žádal. Ale já už ji mám, a jsem proto doopravdy šťastná!

Čím více si budete sama sebe vážit a čím více budete schopna prosazovat svá vlastní přání a své vlastní názory, tím méně se budete zamlouvat těm, kdo u vás na něco podobného nebyli zvyklí. Nejen, že už vás nemohou využívat, ale navíc ještě musejí teď brát v úvahu i vaše zájmy. A to je dobře. Teď kolem vás budou především takoví lidé, kteří vás budou mít skutečně rádi a budou si vás vážit především jako osobnosti a ne jenom jako pohodlného doplňku k vlastnímu životu.

Budou vedle vás nikoli kvůli tomu, že jim můžete něco poskytnout nebo uspokojit nějaké jejich potřeby, ale prostě proto, že vy jste vy – a nikoho víc nepotřebují. Což platí i o osobních vztazích. Teď už nestačí jenom trocha pozornosti, pošimrání za uchem, „vyvenčení a nakrmení“, abyste „šťastně vrtěla ocáskem“, teď už znáte svou cenu a vyžadujete úctu.

Teď už víte, že si zasloužíte porozumění, péči, respekt, podporu a lásku, pocit bezpečí, že jste hodna toho, aby vám jiní naslouchali, vážili si vašich přání a rozhodnutí a respektovali váš emocionální stav. A nejen, že si tohle všechno zasloužíte, to nejhlavnější je, že jste sama rovněž připravena tohle všechno dávat člověku, který za to stojí. A právě tak to má být.

Jestliže žena v dostatečné míře sama nepociťuje svoji důstojnost a jestliže si neváží sama sebe, vede tím sama ostatní k tomu, že se k ní chovají opravdu jako k pejskovi, který vždycky „vrtí ocáskem“ a přináší domácímu pánovi bačkory. Protože se sama domnívá, že lepší vztah si prostě nezaslouží. Vůbec ji to nenapadne.

Být sebevědomá žena neznamená být arogantní a přezíravá. Sebevědomá žena dobře ví, že dokonalá je právě taková, jaká je. Je si zkrátka vědoma své ceny a nikdy se nesníží pod její úroveň. Nepřipustí vůči sobě jednání, které by nerespektovalo její zájmy a nebralo ohled na její rozhodnutí. Není závislá na nikom, ani na svém partnerovi. Vyžaduje vztah založený na vzájemné úctě, pochopení a respektu, ve kterém jsou partneři jeden druhému inspirací i oporou.

Victoria Kirsta
převzato ze Zdroje 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Jana 2021-06-15 15:57:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Presne sa takýmto štýlom mením každým dňom aj ja a už bolo také, že ,,ona bola také dobré dievča“. A ja na to len, že nič som nemyslela ani v myšlienkach v zlom a keď ste to prekrútili, vaša vec, moje svedomie je čisté a nemám sa teda ani za čo ospravedlňovať. A za čo to všetko? Že som si nevymyslela toho času prísne Covid opatrenia a kvôli tomu som odmietla doprovodiť blízku na očkovanie (s ktorým vlastne ani nie som stotožnená)?! Alebo za to, že nádejnej svokre so psychopatickými sklonmi sa vyhýbam oblúkom a som s ňou naozaj len nutný čas a že som si od nej pred časom prestala nechávať tolerovať jej povýšenecké narážky?! Tak v týchto prípadoch ma naozaj teší, že som tá „mrcha“, aspoň odo mňa ľudia nebudú očakávať, že im budem robiť rohožku a fakt keď som si toto uvedomila, bolo mi omnoho lepšie 🙂 Povedala som dosť a od určitého času si hovorím, že moje zdravie je prvoradé a primárne sa k druhým správam dobre a slušne, ale pokiaľ sa oni správajú nadradene a vylievajú si zlú náladu na mne, nemám s nimi o čom! Odvtedy si prízvukujem, aby som nezabúdala, že sa mám k druhým správať tak, ako sa oni správajú ku mne a je mi naozaj dobre, hlavne čo sa týka mojej psychiky. Jednoducho v dnešnom svete sa inak nedá a odporúčam tak urobiť každému, kto má podobné problémy! Nebojte sa, všetko sa dá naučiť!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-15 18:41:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si pamatuju, jak když jsem začala chápat že jsem osobnost a zasloužím si slušné zacházení a přestala jsem se nechat ponižovat a manipulovat od šmejdů (12-13 let, jak přichází puberta a s ní rozum) tak přesně od těch co na to do té doby hřešili, jsem poslouchala (takovým povýšeným a zhnuseným tónem jak když vidíš švába): ,,změnila ses. bylas jiná. lepší…“ 😀 protože jsem si už nenechala sr. na hlavu. Ani ty si nenech. 😀

Ikona diskutujiciho nirvana 2021-06-15 23:16:45
Ikona diskutujiciho
sipka

tyo aluško přesně ale!! jako kdybych to psala já.

Ikona diskutujiciho Jarca 2021-06-28 00:34:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, taky už jsem k tomu dospěla. A je mi úplně jedno, co si kdo o mne myslí. (Týká se to hlavně rodiny).
Člověk nikdy nedělá – neměl by dělat – to, co dělat nechce.
Uznávám i ASERTIVNÍ DESATERO. A tím se taky řídím. Jsme svobodné bytosti a všechno naše konání by mělo být dobrovolné, svobodné, tj. bez nátlaku, podmínek nebo snad vydírání a vyhrožování.
Což v současné době dělají např.naši zastupitelé, tj. vláda.

Ikona diskutujiciho Irena 2021-06-28 19:18:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jejda, to je o mě.
Mrcha zvedla ceny…
Mrcha mě vyhodila na ulici jako psa…(psa bych nikdy nevyhodila).
Mrcha má koně a psy na 1 místě …
Atd…
Je mi v tom dobře 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek